Hüseyin Kayahan
KURAN'I TANIMAK-1, KURAN'IN MÜŞKÜLLERİ
7.08.2012
4350 Okunma, 3 Yorum

KURANI TANIMAK-1, KURANIN MÜŞKÜLLERİ

07.08.2012, İZMİR

- Selam, Alabaş Koca.

-Aleyküm selam, evlat; hoş geldin.

 

-Geldim gelmesine de, Koca; kafam da alt-üst oldu, dostlar da sağa sola savruldu. Sana Allah’ı tanıtayım dedin, bir Allah anlattın ki, ben ne diyeyim sana.

 

- Evlat, ta başında ben sana sen benimle olmaya dayamazsın, sana anlattıklarıma tahammül edemezsin, sabredemezsin dememiş miydim?

 

-Tamam, bir daha anlattıklarını sorgulamayacağım, beni sabredenlerden bulacaksın, inşallah, dedim.

 

-Meğer, ibarelerin evveli, her şeyin ilki Allahtan önce, sana başka bir şeyi tanıtmam lazımmış. Bunu şimdi fark ettim

 

-Alabaş Koca, sabretmeye çalışıyorum ama, sen beni, her karşılaştığımızda şaşırtmaya devam edeceksen, bu sabır zor olacağa benziyor

 

- Evlat, ben Allah’ı ne duydum, ne de gördüm. 5+1, 5+2 duyularımla da algılayamadım. Bana bir şey söylemedi ve ben onu bu kitabı yazarken ve yazdırırken de görmedim. Kendisi soyut olmasına soyut (şimdi buna sanal da diyorlar) ama bu kitap var ya, bu kitap, işte bu somut mu, somut. Elimle tutuyorum, gözümle görüyorum. Bütün bunlar bu kitabın başının altından çıkıyor. Kendinin bir mislinin olamayacağını, kendisinin ne demek, bir suresinin, bir ayetinin bile mislinin olmayacağını iddia ediyor. Bi lisanen Arabiyyen olduğunu söylüyor, Musa mikate varınca, Musa asasını ilka etti gibi son derece sıradan görünen cümleleri var ama o, nasıl bir özgüvenle bu kadar iddialı olarak bir ayetinin bile mislinin olamayacağını” söylüyor. Cümle sıradan ama misli olamaz, bu sana da müşkül gelmiyor mu evlat?

 

-Bu kitabın bazı şeyleri, öylesine söylemediğini, hikâye olsun diye aktarmadığını, bu söyleminin ardında ciddi ve bizim, bırak benzerini söylemeyi, neyi kastettiğini bile anlamadığımız sonuçları olduğunu nasıl bileceğiz, ne zaman anlayacağız?

 

-Eskiler, her devirde onun bir mucizesi ortaya çıkar. Demişler ve her yeni icatta, her yeni keşifte; işte bak biz demedik mi, bu zaten Kuranda vardı” şeklinde tesellilerle idare etmişler. Kendi bilgi seviyelerinde ve kendi yaşadıkları hayata yetecek kadar çözümleri ondan çıkarmışlar, anladıklarına muhkem anlayamadıklarına ise müteşabih demişler. Bu terim zaten kitabın kendisi için kullandığı iki terimdir. Ciddi bir uygarlık oluşturmuşlar, önce kendilerini değiştirmişler, sonra da bütün dünyaya tesir ederek, onları dönüştürmüşler. Kendi içinde tutarlı bir yapbozu oluşturup, onunla yaşamışlar. Çıkarımları kendileri için doğru idi, isabet ettiklerinden sevap aldılar, hata ettiklerinden ise sorulmayacaklar, bizim için de örnekler bıraktılar.

 

Şimdi aradan 1400 yıl geçti. Hayat değişti, ihtiyaçlar değişti, imkanlar değişti, kavramlar bize yetmez oldu. Geçen sana anlattığım doğal olay gerçekleşti ve o medeniyete ait ne varsa zamanın püskürttüğü küllerin altında kaldı. Fakat kitap ortada duruyor ve meydan okumaya devam ediyor. İfadeler aynı, ibareler aynı, ama bu yeni hayatı çözümleyecek ve çalıştıracak çıkarımları hep orada bulacağız. Bin yıl sonra torunlarımızın torunları aynı ifadelerden bizim hiç aklımıza gelmeyen mana ve hükümler çıkaracak ve o günkü hayatın ihtiyaçlarına çözümler bulacaklar. Sonra tekrar 1000 yıllar gelecek, yeni çözümler gelecek

 

İnsanlar söz söylerler, sözün içinde kinaye ve imalar gizlerler. İnsanlar söz söylerler, sözlerin içine tarihler gizlerler. Hepsi bu kadardır. Bu kitabın sözleri ise, eğer bu kitap insan üstü” bir nesne ise; onun her medeniyet evresinde yepyeni manaları ortaya çıkacak, hayat ne kadar gelişirse gelişsin ona yetecek çözümler üretmeye devam edecektir.

 

İNSAN SÖZÜNÜN STATİK OLMASINA KARŞILIK, BU KİTAP DİNAMİKTİR, CANLIDIR, YAŞAMAYA VE YENİ ŞEYLER SÖYLEMEYE DEVAM EDİYOR. YETER Kİ SEN ALICININ FREKANSINI ONUN FREKANSINA AYARLA, BAK SANA NELER SÖYLEYECEKTİR.

 

Bu kitabın adı bile gariptir. Kendi için, Kuran diyor, Kitap diyor, Furkan diyor, Zikr diyor. Ben şimdi sana derim ki; onun Kuran dediği yerde, sen onu TOPLULUĞUN ANAYASASI anla, Kitap dediği yerde, TOPLULUĞUN ORTAK YASALARI, KAMU HUKUKU anla, Furkan dediği yerde, sen onu İÇTİHATLAR, FARKLAR, FIRKALAR olarak anla, Zikr dediği yerde, sen onu topluluğun genelgeleri talimatları, uyarıları vs olarak anla

 

Tasniflerimde hata varsa, sen yeniden düzenle, bu da olur mu?, diye mutlaka ama mutlaka düşün. Bu kitap, öncelikle topluluğun (ismi mevsullerler ve çoğul sıgaları ile kullanmakta), sonra da kişilerin el kitabıdır, kılavuzudur. Topluluğun sağlıklı oluşması, bireyin sağlıklı gelişmesinden başka bir maksadı yoktur. Soyut bir varlığın, somut şeylere ihtiyacı da yoktur, esasen. İstedikleri hep bizim içindir.

 

-Alabaş Koca, ben bu kadarına dayanamayacağım, artık ayrılayım, bir daha da gelmeyeyim, deyince;

 

- Evlat, artık çok geç, sen bu kapıdan vazgeçemezsin. Gitsen de tez zamanda dönersin. Üstad Karagüllenin babasından duyduğu bir kıssayı sana anlatayım, sen ne demek istediğimi o zaman anlarsın.

 

Zamanın birinde bir hocanın talebeleri varmış. Onlara her gün dersler verirmiş. İçlerinden bir tanesi çok istidatlı imiş. Gel zaman git zaman bir gün o talebe hocasına;

 

-Hocam, ben artık derslere gelemeyeceğim. Çalışıp, para kazanacağım demiş.

 

-Peki orada sana kaç para verecekler? diye sormuş hocası.

 

-Her gün 1 Akçe verecekler, demiş.

 

Hoca; sen derslere gel, ihtiyacın olan o bir akçeyi de ben sana vereyim demiş. Günler böyle geçmiş, hem ders vermiş hem de 1 Akçe vermiş ve hoca, artık talebesinin içine ilim aşkının girdiğini anladığında, talebeyi çağırıp, Param bitti, bundan sonra artık sana para veremeyeceğim. İstersen git, o işte çalış” demiş.

 

Talebe, Hocam, siz bana para veremeseniz de, ben derslere geleceğim demiş. Günler böyle geçip, giderken, talebenin artık yeterli kıvama geldiğine kanaat getiren hoca, yine onu çağırmış ve oğlum biliyorsun artık ihtiyarladım, ihtiyaçlar da giderek artıyor. Eğer sen bana sana vereceğim derslere karşılık, her gün 1 akçe vermezsen, sana ders veremeyeceğim. demiş.

 

Talebe, Hocam ben derslere geleceğim ve size de her gün 1 Akçe vereceğim demiş. Hoca bu taktiği ile hem talebesini ilim adamı yapmış, hem de ona verdiği paraları geri almış.

Alabaş Koca; Sen ve arkadaşların bu son aşamadasınız evlat, dedi.

 

Ben ise emin değilim. İkinci vaka, Kuran-Kitap olayını sabırla bitirebilirsem, üçüncü de başıma ne geleceğini, şimdiden merak etmeye başladım.

 

Saygılarımla.

H.Kayahan

 

 


YorumcuYorum
Reşat Nuri Erol
08.08.2012
06:45

HARİKASIN, HÜSEYİN KARDEŞ...

YOLDAN DÖNMEK YOK, yOLA DEVAM...

YARI YOLDA BIRAKMAK YOK, YOLA DEVAM...

"ALLAH RAZI OLSUN" DİYOR, DEVAMINI DİLİYORUM...

KARDEŞİN

REŞAD

Hüseyin Kayahan
08.08.2012
10:53

Reşat abi,

selam ve dua ile...

İnşallah devam edeceğim. Platformu, ilmi makaleleri bırakmıyorum. Cedeli bırakıyorum. Vaktim yok, gerek de yok.Felsefenin terminolojilerini bilmiyorum. Benim üzerinde düşündüğüm, NASIL OLMUŞTUR, NASIL OLABİLİR şeklindeki sorulardır. Olayları, olguları ölçmeye, ÖLÇEKLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUM. Varsayımlar koyup, onları test etmeye çalışıyorum. Olayları mümkün olduğunca somutlaştırmaya çalışıyorum. Eskiler uzun uzun cedel yapmışlar. Elbette yeniler de yapabilirler. faydası da olabilir.

Mefhum Muhalefet bana göre yoktur, dedim. Vardır diyenler de olmuştur. Bu doğal. "ASLANLAR CESURDUR" dediğim de, BAŞKALARI CESUR DEĞİLDİR sonucu çıkmaz. Cesurlar kümesi sadece aslanlara tahsis edilemez. Bunlar hep tartışılmış.

"Len terâni" dediğinde, SEN BENİ GÖREMEZSİN demiş olur. Buradan, başkaları da beni göremez sonucu çıkarılamaz. Belki SEN değil de SİZ DESEYDİ, İNSANLAR OLARAK ANLAYABİLİRDİK. Ama, Siz kümesi tüm insanları değil, Musa ve onun topluluğunu kapsıyor da olabilir. Ayetlerin sibakına bakmak lazım gelir, Siz edatı nereye gidiyor, diye. YİNE DE ÖYLE ANLAŞILAMAZ, ZİRA BELKİ DE MUSA VE ONUN TOPLULUĞUNUN BİR GÖRME KUSURU OLABİLİR VE ONDAN DOLAYI O GRUP ONU GÖREMİYOR OLABİLİR. Kalanlar yine görebilir. Ben görünmezim, görünmez olan benim gibi bir ibare söyleseydi, görme işlemine tabi olanlar göremez manasına gelebilirdi, vs. Rüyet edemezsin ama basar edebilirsin, vs

Bu tartışmaların bir faydası yok. Bunlar yapılmış, cevapları da verilmiş. Elbette her türlü farklı görüşe hoş görü ile bakarız. İtham etmeyiz. Kitap herkesin, onu anlamak da kimsenin tekelinde değildir. İsteyen istediği gibi anlar. Allah onun da Allah'ıdır. Ortak oluşturacağımız kamu hukunun dışında, özel hukuka ve özel hayata ve inanışa kimse karışamaz.

Harun bey bugün yazmış, sıfatlarla ilgili. Allah diri değildir, deniyor. "Hüvel Hayyum Kayyum" ibaresini ben mi yanlış hatırlıyorum. Burada; ya "O" edatı Allah'a gitmez diyeceksin, ya da "hayy" kelimesi diri manasında değildir, diyeceksin. Koyduğun kural heryerde aynı çıkıyorsa, yine sorun olayacaktır. Allah başka, Rab baskasıdır, deniyor. Ben bunu, topluluk için böyledir, diyorum. Allah'ın zatı için öyle nasıl olacak? El Hamdü lillahi Rabbil Alemin. Errahmanir Rahim. Arşa istiva eden Rahman başka biri, Allah başka biri değildir. Arş ve istiva kelimelerini, Allah'ın Rahman sıfatının manası çercevesinde yorumlayın, anlayın demiş, olur. Somut olan toplulukta ise, Allah ismi topluluğun tamamında, onu tam olarak temsil ve ilzam eden genel meclislerde tecelli eder, onun bu boyuttaki izdüşümü, burada tekabül eder, diyorum. Rab ismi/sıfatı da, yerel topluluklara tekabül eder, bu vasfın izdüşümü de burada ortaya çıkar diyorum. Resül, Nebi, Emir, vs gibi ibareler de şuralarda, buralarda tecelli eder, onların izdüşümleri de oralarda oluşur, diyorum. Ben, başka bir şey söylüyorum.

Bunlar yeni şeyler. En azından benim için yenidir. Yıllar önce oluşturup, sınayıp, kesinleştirdiğim şeyler değildir. Varsayımlarımı oluşturup, test edip, kontrol edip, geliştirmeye çalışıyorum. İsabet eder, yapbozu tamamlayabilirsem 2 sevap alırım, isabet edemezsem bir sevap alırım. Çünkü ben bunları iyi niyetle, samimi olarak yapıyorum.

Saygılarımla.

H.Kayahan

Tayibet Erzen
09.08.2012
16:49

Cedelle iştigal etmemeniz ne güzel!

Felsefe yaptığını zanneden arkadaşların kafa karıştırmaktan öte gidemediğini düşünüyorum. İki kelimelik bir ifade için sayfalar dolusu yazı yazmakla entelektüel olunamayacağının çoktan anlaşılmış olması gerekiyor. Hele sorularınızla karşı tarafı zor durumda bırakmak gibi bir gaye taşıma ihtimali üzerinde durmak dahi istemiyorum. Tüm bir makaleyi, hatta yorumları okuyup da bir şey anlamamak, istifade edememek hoş olmasa gerek ama anlıyor gibi durup tepki vermemek bana göre çok daha nahoş bir durum. Algıladığım kadarıyla ambiance şu: belirsizlik ve gerginlik!

“Ben sizin ne demek istediğinizi ANLAYAMIYORUM.” çok cesur bir itirafken, karşı taraftan da aynı derecede bir samimiyeti hak edecek asilliktedir. Sonuçta kabul etmek gerekir ki bilginiz, okuyucuya aktarabildiğiniz kadardır, zerre dahi fazlası değil.

Gönül isterdi ki her yazıyı genişçe inceleme ve üzerinde durma şansımız olsun, en azından emeğe saygı babından bunu yapmak önemli; ancak maalesef memleketteyim, internete ayıracak çok kısıtlı bir vaktim var, aksi halde her an Akevler camiasının iyi bildiği “Molotof kokteyl efsanesi” vuku bulabilir. O yüzden temkinliyim :)

Şakayı bir yana bırakırsak, yazılarınızı keyifle okuduğumu, Allah’ın izniyle istifade ettiğimi, bir kısmına katılmadığımı bununla beraber farklı düşünmeme vesile olduğu için memnun olduğumu belirtmek isterim.

Elinize sağlık!

Çok Yorumlanan Makaleler
Hüseyin Kayahan
RUH, NEFİS ve DİĞERLERİ
4.05.2012 12420 Okunma
58 Yorum 13.05.2012 06:56
Hüseyin Kayahan
ALLAH'I TANIMAK
27.07.2012 9348 Okunma
32 Yorum 15.08.2012 10:48
Hüseyin Kayahan
ALLAH'I TANIMAK-2, TANRININ AÇMAZI
2.08.2012 8228 Okunma
25 Yorum 06.08.2012 22:06
Hüseyin Kayahan
GECİKMİŞ YORUMLAR: SALSAL VE TUFAN HK.
13.10.2013 9949 Okunma
22 Yorum 18.10.2013 15:10
Hüseyin Kayahan
ORUÇ ve RAMAZAN
29.06.2014 6912 Okunma
19 Yorum 20.07.2014 07:59
Hüseyin Kayahan
MÜTEŞEBBİSE DAİR / GELECEĞİN MÜTEŞEBBİSİ
21.02.2013 12942 Okunma
13 Yorum 18.03.2013 21:10
Hüseyin Kayahan
ASLAN OĞLUM ve METOD
11.04.2012 4575 Okunma
13 Yorum 13.04.2012 17:42
Hüseyin Kayahan
YENİ BİR PAVLUS ARANIYOR
25.04.2012 4353 Okunma
13 Yorum 04.05.2012 18:47
Hüseyin Kayahan
HARUT ve MARUT, FİRİDİN ve RASYONALİZM
25.03.2012 8145 Okunma
11 Yorum 27.03.2012 08:38
Hüseyin Kayahan
FECR / ALACAKARANLIK ve GÜNEŞ TAYFI
16.07.2015 10707 Okunma
11 Yorum 28.07.2015 00:04
Hüseyin Kayahan
KELİME, MUTASYON; TURAB VE TOPRAK
29.04.2012 5019 Okunma
10 Yorum 01.05.2012 11:38
Hüseyin Kayahan
ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK NASIL ANLAŞILIR?
27.03.2012 4360 Okunma
9 Yorum 29.03.2012 17:53
Hüseyin Kayahan
NUH TUFANI (kısa bir özet)
4.10.2013 10604 Okunma
9 Yorum 18.10.2013 14:55
Hüseyin Kayahan
İZLENİMLER-2
25.09.2013 4608 Okunma
8 Yorum 28.09.2013 07:31
Hüseyin Kayahan
ÜSTAD KARAGÜLLEYE AÇIK ARZIMDIR
25.06.2013 4628 Okunma
8 Yorum 02.11.2013 05:43
Hüseyin Kayahan
İLK (ve TEK) SOSYAL/KOLEKTİF KİTAP: KUR’AN
12.06.2016 5552 Okunma
8 Yorum 15.06.2016 23:36
Hüseyin Kayahan
RUH-ÜL KUDÜS
15.05.2012 5511 Okunma
8 Yorum 17.05.2012 00:58
Hüseyin Kayahan
KRAL ÇIPLAK (MI?)
28.01.2013 4428 Okunma
7 Yorum 07.02.2013 17:00
Hüseyin Kayahan
ALLAH ve DEVLET
13.07.2014 4888 Okunma
7 Yorum 09.08.2014 20:59
Hüseyin Kayahan
HUKUK ve TAŞKINLIK; MUSA ve HIZIR
7.05.2014 5334 Okunma
7 Yorum 12.05.2014 20:13
Hüseyin Kayahan
FIKIH ve KELAM
30.10.2016 6389 Okunma
7 Yorum 18.11.2016 04:58
Hüseyin Kayahan
ÂDEM'İN DİLİ
27.07.2020 1311 Okunma
6 Yorum 30.07.2020 09:04
Hüseyin Kayahan
SOSYOLOJİK KURAN MEALİNE BAŞLARKEN-2
31.07.2013 5238 Okunma
6 Yorum 03.03.2018 15:53
Hüseyin Kayahan
DİLİN CİLVELERİ
27.03.2012 3284 Okunma
6 Yorum 29.03.2012 17:18
Hüseyin Kayahan
YORUMSUZ ve BİR SEZİ ve BİR SORU
17.04.2012 4137 Okunma
5 Yorum 19.06.2012 11:35
Hüseyin Kayahan
KÖLELİK-1
10.03.2013 4904 Okunma
5 Yorum 14.03.2013 19:54
Hüseyin Kayahan
SÖYLEMEK ve YAPMAK
15.11.2013 7657 Okunma
5 Yorum 22.11.2013 21:08
Hüseyin Kayahan
BAŞKANLIK, YARI BAŞKANLIK YA DA...
27.08.2014 4785 Okunma
5 Yorum 01.09.2014 08:02
Hüseyin Kayahan
SESSİZ ve SESLİ NAMAZLAR
13.11.2016 6624 Okunma
5 Yorum 01.08.2017 18:04
Hüseyin Kayahan
HACCIN ZAMANI
23.08.2015 5943 Okunma
4 Yorum 23.08.2015 22:10
Hüseyin Kayahan
DİYET TAŞI
30.01.2016 4975 Okunma
4 Yorum 16.02.2016 18:06
Hüseyin Kayahan
SALGINLAR ve PROJEKSİYONLAR
14.04.2020 1655 Okunma
4 Yorum 14.04.2020 16:25
Hüseyin Kayahan
FATİHA ve YENİ KOMÜNİZM
4.09.2014 5237 Okunma
4 Yorum 24.09.2014 08:17
Hüseyin Kayahan
PARALELE DAİR
18.03.2014 4952 Okunma
4 Yorum 19.03.2014 13:13
Hüseyin Kayahan
BAŞBAKANA AÇIK MEKTUP
6.06.2013 5192 Okunma
4 Yorum 09.06.2013 18:33
Hüseyin Kayahan
BAŞBAKANA AÇIK MEKTUP-2
10.06.2013 4974 Okunma
4 Yorum 25.06.2013 14:51
Hüseyin Kayahan
Suç, Ceza ve Cehennem
21.05.2011 3262 Okunma
4 Yorum 22.05.2011 20:39
Hüseyin Kayahan
YARATILIŞ-DİRİLİŞ ve FELSEFE
6.07.2012 4370 Okunma
4 Yorum 07.07.2012 15:08
Hüseyin Kayahan
KURAN'I TANIMAK-2, MUCİZELER
29.10.2012 4663 Okunma
3 Yorum 30.10.2012 07:15
Hüseyin Kayahan
KURAN'I TANIMAK-1, KURAN'IN MÜŞKÜLLERİ
7.08.2012 4350 Okunma
3 Yorum 09.08.2012 16:49
Hüseyin Kayahan
EVREN ve NOKTA
23.04.2012 3239 Okunma
3 Yorum 29.04.2012 18:11
Hüseyin Kayahan
MUSA, FETASI ve BULUŞMA YERİ
30.03.2012 3187 Okunma
3 Yorum 08.04.2012 18:07
Hüseyin Kayahan
BELKİ DE İSTİHBARAT ZAAFI YOKTU.!?
24.07.2016 5391 Okunma
3 Yorum 26.07.2016 21:04
Hüseyin Kayahan
İSLAM EKONOMİ SİSTEM,-ZEKAT BANKASI
12.09.2014 7029 Okunma
3 Yorum 14.09.2014 22:42
Hüseyin Kayahan
ISTILAHİ DİLLER, MECAZ ve HAKİKİ MANALAR
20.10.2019 2156 Okunma
3 Yorum 29.10.2019 11:19
Hüseyin Kayahan
KURANDA METAFORLAR
13.04.2020 1943 Okunma
3 Yorum 15.04.2020 09:19
Hüseyin Kayahan
LİSANE SIDKIN sadık lisan ve İBRAHİM PEYGAMBER
11.02.2018 2882 Okunma
3 Yorum 28.10.2019 21:50
Hüseyin Kayahan
AD SEMUD İREM ve ARAFTAKİLER
11.02.2018 3291 Okunma
2 Yorum 24.02.2018 17:11
Hüseyin Kayahan
HURUF-U MUKATTAA
17.02.2018 2873 Okunma
2 Yorum 21.02.2018 13:02
Hüseyin Kayahan
MÜLK ve MAKAM
23.10.2016 4775 Okunma
2 Yorum 24.10.2016 15:38
Hüseyin Kayahan
SAM ADIAN-ZEKAT BANKASI (ÖZET)
13.09.2014 4971 Okunma
2 Yorum 17.09.2014 15:32
Hüseyin Kayahan
2013-2014 KIŞ DÖNEMİ İLK İZLENİMLER
9.09.2013 4991 Okunma
2 Yorum 09.09.2013 11:39
Hüseyin Kayahan
KARAGÜLLE'YE MUHALEFET NASIL OLMALI?
4.04.2012 3405 Okunma
2 Yorum 05.04.2012 19:58
Hüseyin Kayahan
DÜŞÜNME VE ANLAMA/FIKH ÜZERİNE
23.03.2012 2343 Okunma
2 Yorum 23.03.2012 11:30
Hüseyin Kayahan
SÖZ KESTİK, SÜT DE KESİLDİ...
13.04.2012 3512 Okunma
2 Yorum 14.04.2012 08:56
Hüseyin Kayahan
DİLLER; NELER ANLATIRLAR, NELER...
6.05.2012 3357 Okunma
1 Yorum 07.05.2012 01:01
Hüseyin Kayahan
ALLAH'I TANIMAK-3 KURAN ARKEOLOJİSİ
6.08.2012 3867 Okunma
1 Yorum 07.08.2012 07:50
Hüseyin Kayahan
NAMAZI TANIMAK-1
2.11.2012 4594 Okunma
1 Yorum 03.11.2012 09:33
Hüseyin Kayahan
GECİKMİŞ BİR HOŞGELDİNİZ
23.03.2012 1929 Okunma
1 Yorum 23.03.2012 04:08
Hüseyin Kayahan
4x4 ve HIZIR
12.09.2013 4668 Okunma
1 Yorum 17.09.2013 17:13
Hüseyin Kayahan
PARALEL OKUMALAR-MUHKEM ve MÜTEŞABİH
17.04.2014 4694 Okunma
1 Yorum 19.04.2014 09:21
Hüseyin Kayahan
DEVİ YOKETMEK
13.10.2013 3060 Okunma
1 Yorum 14.10.2013 16:22
Hüseyin Kayahan
CEBELLEŞMEK-1
4.08.2013 3307 Okunma
1 Yorum 15.08.2013 12:39
Hüseyin Kayahan
KEVSER
4.08.2013 4575 Okunma
1 Yorum 05.08.2013 05:12
Hüseyin Kayahan
SOSYOLOJİK KURAN MEALİNE GİRİŞ-1
30.07.2013 4662 Okunma
1 Yorum 10.08.2013 17:54
Hüseyin Kayahan
YENİ (TÜRK TİPİ) BAŞKANLIK
18.03.2015 4668 Okunma
1 Yorum 20.03.2015 11:03
Hüseyin Kayahan
ONA ÜFLEDİ - NEFEHA FİHA, NEFEHA FİHİ
14.06.2015 7507 Okunma
1 Yorum 18.06.2015 09:29
Hüseyin Kayahan
HİKMET ve UYGULAMA (PRATİK)
9.07.2015 5456 Okunma
1 Yorum 09.07.2015 12:13
Hüseyin Kayahan
PARA VE BONO
5.02.2017 3000 Okunma
1 Yorum 13.02.2017 08:43
Hüseyin Kayahan
ALFABELER
11.02.2018 2365 Okunma
1 Yorum 18.02.2018 01:19
Hüseyin Kayahan
MUHKEM ve MÜTEŞABİH
20.10.2019 2148 Okunma
1 Yorum 28.10.2019 14:39
Hüseyin Kayahan
KUŞ DİLİ ve Hz. SÜLEYMAN
19.12.2019 1411 Okunma
1 Yorum 18.02.2020 16:07
Hüseyin Kayahan
MÜŞRİKLER ve STK (sivil toplum kuruluşları)
19.04.2020 1161 Okunma
1 Yorum 19.04.2020 13:16
Hüseyin Kayahan
ÂDEM'İN DİLİ-2
9.08.2020 997 Okunma
1 Yorum 12.08.2020 15:51
Hüseyin Kayahan
ZÜNNÛN – bir muamma
19.05.2020 1098 Okunma
1 Yorum 21.05.2020 18:19
Hüseyin Kayahan
AYASOFYA CUMA MESCİDİ OLMALIDIR.
20.07.2020 947 Okunma
1 Yorum 20.07.2020 16:51
Hüseyin Kayahan
BAĞIMLILIK-TUTKU
31.05.2020 615 Okunma
Hüseyin Kayahan
MUTAHHERÛN-“koş abla koş, bir metaforcu geldi!”
1.05.2020 712 Okunma
Hüseyin Kayahan
METAFOR ≡ ANALOJİ (sistem benzeşimi) ≡≤ MÜTEŞÂBİHAT
15.04.2020 774 Okunma
Hüseyin Kayahan
ABDEST ve TOPLUM SAĞLIĞI
15.04.2020 735 Okunma
Hüseyin Kayahan
MÜZEKKER MÜENNES ve HÜNSA
2.02.2020 1036 Okunma
Hüseyin Kayahan
KUL HAKKI ve MUHASEBE
8.04.2020 854 Okunma
Hüseyin Kayahan
YENİ DİJİTAL UYGARLIK (“4'üncü ON BİN YIL UYGARLIĞI”)
12.04.2020 805 Okunma
Hüseyin Kayahan
MÜŞRİK ve KAFİR
1.11.2019 1370 Okunma
Hüseyin Kayahan
Hakiki, mecazi, ıstılahi MANALAR
12.02.2018 1881 Okunma
Hüseyin Kayahan
AKIL SATMALAR
11.07.2019 1068 Okunma
Hüseyin Kayahan
Yeni dünya düzeni
18.07.2019 980 Okunma
Hüseyin Kayahan
KURAN ve SENARYO
20.10.2019 1687 Okunma
Hüseyin Kayahan
ŞURA ve Hz. ALİ'nin YAŞI
5.02.2017 5445 Okunma
Hüseyin Kayahan
BELKİ DE İSTİHBARAT ZAAFİYETİ YOKTU-2
4.08.2016 2607 Okunma
Hüseyin Kayahan
FİTNE ve KATL
23.10.2016 2195 Okunma
Hüseyin Kayahan
SAM ADIAN - RANT ve ÖZEL MÜLKİYET
7.09.2014 2272 Okunma
Hüseyin Kayahan
SAM ADIAN - ZEKAT ve BANKA
7.09.2014 2536 Okunma
Hüseyin Kayahan
SAM ADIAN - ZEKAT SADAK ve FONLAR
7.09.2014 2510 Okunma
Hüseyin Kayahan
SAM ADIAN - XEKAT ve KAVRAMLAR
7.09.2014 2112 Okunma
Hüseyin Kayahan
SAM ADIAN - DUYURU ve DAVET
7.09.2014 2254 Okunma
Hüseyin Kayahan
KUNUT ve HUŞÛ
29.08.2014 3155 Okunma
Hüseyin Kayahan
yorumların çetelesi
26.03.2012 1192 Okunma
Hüseyin Kayahan
Oku kim attı?
23.05.2011 2516 Okunma
Hüseyin Kayahan
1400 yıllık bir öykünme
1.08.2009 2793 Okunma