Ekseni kayanlara geçmiş olsun
950 Okunma, 0 Yorum
Hakan Albayrak - Yeni Şafak
Veysel İpekçi

  Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Ekseni kayanlara geçmiş olsun!

Ulusalcı şehir efsanelerine inananlar Türkiye'nin Siyonist emperyalistlere peşkeş çekildiğini söyleye dursunlar, İsrail'in 'ılımlı' Haaretz gazetesi bile 'Türkiye'yi kaybediyoruz! Atatürk'ün ordusu nerede?' diye feryat-figan ediyor.

Nasıl etmesin?

Geriye dönüp 2009 yılına şöyle bir baktığınızda, varlığını uluslararası sistem lortlarının aşağılık menfaatlerine armağan ede gelen Türkiye'nin titreyip kendine döndüğünün resmini görürsünüz:

1. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Davos'ta İsrail'i yerin dibine batırdı ve o gün bugündür yakaladığı her fırsatta Gazze'nin kanayan yarasını gündeme getirerek İsrail'e yüklenmeye devam ediyor.

2. Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye ordusu ile ilk kez ortak tatbikat yaptı. İsrail'in katılımıyla gerçekleşen geleneksel “Anadolu Kartalı” tatbikatı ise ilk kez iptal edildi.

3. Türkiye Hükümeti, Irak ve Suriye hükümetleriyle yüksek düzeyli stratejik işbirliği anlaşmaları imzaladı, bölgesel entegrasyonu müjdeleyen ortak hükümet toplantıları yaptı.

4. Türkiye-Suriye, Türkiye-Libya ve Türkiye-Ürdün arasındaki vize uygulamalarına, Türkiye'nin öncü gayretleriyle son verildi. Öncüpınar-Selamet sınır kapısındaki bariyeri kaldırıp atan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim, “Sınırsız Ortadoğu” hedefinin altını çizdi.

5. Washington ve Telaviv'den yükselen şiddetli itirazlara rağmen İran'la işbirliğini geliştiren Türkiye, 'Ticarette dolar ve avro yerine Türk Lirası ve İran Tümeni kullanalım' diyecek kadar ileri gitti. Devlet Bakanı Egemen Bağış, “İran'a tavır koyun!” deyip duran Batılıları, 'İran'la nasıl konuşacağımızı sizden öğrenecek değiliz' diye azarladı.

6. Türkiye, ABD'nin “Taliban'la savaşmak için Afganistan'a muharip asker gönder” talebini reddetti ve NATO'nun İran'a karşı seferber edilmesine de karşı çıktı.

1 Mart (2003) hadisesi ve bu hadisenin İslam dünyasındaki yankıları, Türkiye'nin yeniden İslam Dünyası'nın siyasi istinatgâhı olabileceğini göstermişti. Yukarıda sıraladığımız gelişmeler ve bunların İslam dünyasındaki yankıları ise, bunun gerçekleşmeye başladığını gösteriyor.

Mezkûr gelişmelerin Türkiye'yi Batı nezdinde fevkalade sevimsiz ama aynı zamanda fevkalade karizmatik kıldığını da belirtelim.

Türkiye, Batı'nın kurduğu bir dengenin bekçisiydi; şimdi ise, Batı karşısında dik durarak, ama Batı'yla köprüleri atmamaya da özen göstererek, yeni bir denge kuruyor.

Ermenistan'la imzalanan protokoller, Sırbistan açılımı ve Yunanistan'la zeytin dalı alışverişi de bu bağlamda değerlendirilmeli.

Yerden mantar gibi biten cuntalarla mütemadiyen boğuşmak zorunda kaldığı ve Kürt açılımında sert bir anlayışsızlık duvarına çarptığı halde içe kapanmayıp 'yeni bir dünya'nın izini sürmeye devam etesliden AK Parti Hükümeti'ne aşk olsun, ekseni kayanlara geçmiş olsun!

 ************************

 

1.      “one minute”  Türkiye’nin itibarını gerçekten olumlu yönde etkilemiştir. Burası muhakkaktır. Ama toplantıdan hemen sonra yapılan toplantı iadeyi itibar niteliğinde sayılabilir.

2.      Türkiye ile İsrail arasındaki eksen kaymasının temel nedeni nedir ?.

Dağlıca baskını sırasında İsraill’in teslim etme vakti gelen Heronları teslim etmediği bilinmektedir. Bununla beraber zor bin bela Heronlar teslim edilmiş. TSK tarafından gerekli incelemesi yapıldığında fark edilmiştir ki; uçakların beynin kopyalanmış ve çekilecek istihbarat görüntülerinin bir kopyası İsrail’e ulaştırılacaktır. Bunu üzerine Heronlar geri gönderilmiş.Tekrar tamir edilip alınacak altı Heron’dan ilk üçü teslim edilir. TSK test uçuşuna çıkarmadan alım yapmayacağını bildirir. Yapılan incelemelerde üç ciddi kusur bulunur. Ve heronlar geri gönderilir. Bunun üzerine İsrail uçakları  Hindistan’a satar.Bunun üzerine TSK yarı fiyatın Rusya ile anlaşma yapar.

Tatbikat ile ilgili bir diğer konuda haretz gazetesinin haberine  göre tatbikatta İran ve Suriye sınırlarında tatbikat yapılacağı duyurulması olabilir.. Bunun üzerine İsrail tatbikattan çıkarılır. Ben şahsen bunun AKP hükümetinin kudretli iradesinin tecellisi olduğunu düşünmüyorum.

 

3.      Çok güçlü bir Türkiye imajını kimin çizdiği konusu şüphelidir. Yemen , Irak , Afganistan ve Lübnan AKP hükümeti döneminde işgal edilmişken. Tek başına ağacı kalmamış bir ormanda  baş başa kalmak  hikmetini kavramak gerekir. Bir soluklanma için altında dinlenilen ağacın dalında balta olması onu güçlü kılmaz. Çevresinin olmadığı yerde ona da güç katmaz. Böyle bir dönme daha önce Moğol istilasında da yaşanmış ve nihayetinde Anadolu’nun işgali ile nihayetlenmişti.  

 

4    Cuntalar elbette iyi değildir. Ama bu cuntalar bir 28 şubat daha yaptılar, O günün meşhur komutanları ABD ‘ye gidip geldikten bir hafta sonta tencere tava v.s elde ne varsa döküldü meydanlara. Bu darbenin bir ABD derin devlet işi olduğu bugünlerde açıkça bilinmektedir.

 

Şimdi açılım ve cunta bitirme planlarını hararetle savunan “GAZETE” ve Cemaatlerin o günlerde tam tersi tavırla hükümeti yalnız bıraktığını bilinmekte iken. Bugün bu cunta tasviye sevdası , hükümet sevgisi neye alamettir.

 

ABD mi değişti; yoksa cuntalar mı yer değiştiriyor.?

 Bir 28 şubatta TSK ya mı yapılıyor…. 

 

Veysel İpekçi


Sayı: 30 | Tarih: 3.01.2010
Bekir Berat Özipek
Kırmızı ibikli horozun katilini bulun
2066 Okunma
Bünyamin Demir
Ahmet Hakan
Orhan Pamuk'a bilgilendirme mektubu
1648 Okunma
11 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Abdülkadir Özkan
Değişen sadece takvim yaprakları
1319 Okunma
Özgül Ertuğrul
Hayrettin Karaman
İslami Düzen
1192 Okunma
2 Yorum
Hilmi Altın
Can Ataklı
Yılbaşı için özür mektubu
1129 Okunma
Mesut Karaaytu
Gülay Göktürk
Hukuk kontrgerillanın karargâhında
1098 Okunma
Adem Çevik
Toktamış Ateş
Eylemlerin amacı
1023 Okunma
Osman Eskicioğlu
Yılmaz Özdil
Kozmik odadan ne çıkar?
1004 Okunma
Leyla Okta
Nihal Bengisu Karaca
'Kozmik oda' değil 'levh-i mahfuz' mübarek...
1002 Okunma
2 Yorum
Hakan Kandal
Zülfü Livaneli
Yeni yıl
975 Okunma
Ali Bülent Dilek
Hakan Albayrak
Ekseni kayanlara geçmiş olsun
950 Okunma
Veysel İpekçi
Nazlı Ilıcak
Yargıtay dinlendi mi?
946 Okunma
Fatma Karuç
Ebubekir Sifil
İslam Meselesi
944 Okunma
Zafer Kafkas
Mehmet Altan
Müslüman retçiye işkence duyurusu...
936 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Mahir Kaynak
Devrim İçinde Devrim
933 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Fehmi Koru
Maalesef bu hale geldik...
931 Okunma
Ahmet Kirtekin
Mehmet Şevket Eygi
İslâm Mektepleri
923 Okunma
Emine Hocaoğlu
Ruşen Çakır
Sivil 28 Şubat süreci sürüyor
916 Okunma
Tayibet Erzen
Mehmet Niyazi
Mızrak çuvala sığmıyor
916 Okunma
Abdurrahman Erol
Reşat Nuri Erol
Türkiye ve sermaye
910 Okunma
Ilker Ardic
Cengiz Çandar
1041'den 2010'a: Askeri darbe ve muhtıralar geride
909 Okunma
Ekrem Fildişi
Oktay Ekşi
Bir Dönemin Sonu
897 Okunma
Vahap Alma