Ağca için Alpaslan Türkeş ne demişti?
1061 Okunma, 0 Yorum
Mehmet Altan - Star
Mehmet Hikmetumut

Ağca için Alpaslan Türkeş ne demişti?  

RSS

Abdi İpekçi’yi öldüren, Vatikan’da Papa 2. Jean Paul’a suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca’nın 30 yıllık cezaevi hayatı bugün sona eriyor.

Sanırım bu haber, dün Ankara’da yapılan yığınsal işçi mitinginin, İsrail Savunma Bakanı Ebu Barak’ın aşırı soğuk karşılanmasının, hatta Haiti’de insanın kanını donduran deprem sonrası kıyamet görüntülerinin bile önüne geçecek...

Çünkü Mehmet Ali Ağca’nın hikâyesi, Birinci Meclis’in feshedilmesine neden olan Ali Şükrü Bey Cinayet’inden günümüzdeki Ergenekon Davası’na kadar uzanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin neden gerçek bir hukuk devleti olmadığını anlatan suç zincirinin en vurucu halkalarından biridir...

Bu olayı büyüteç altına aldığınızda, devletin tomografisini de çekmiş olursunuz.

***

Mehmet Ali Ağca, 1 Şubat 1979 yılında Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi’yi vurdu. 25 Haziran’da yakalandı. Ve Maltepe’deki Zırhlı Tugay’daki askeri cezaevine kondu.

23 Kasım 1979’da buradan kaçırıldı...

12 Mart 1971 darbesinden sonra babam da burada yattığı için, Zırhlı Tugay’ı da, askeri cezaevini de çok iyi bilirim. Geniş bir araziye yerleşmiş tugaydan bırakın kaçmayı, elinizde adresle aradığınız binayı bulmanız bile kolay değildir...

Zaten dönemin 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan duyuruda, Abdi İpekçi’yi öldürmekten sanık, Ağca’nın, “kaçmadığı, kaçırıldığı” bildirilerek, “olayın meydana geliş şekli fevkalade üzücüdür ve Komutanlık için bir ıstırap mevzuu olmuştur” denilmişti. Sonra da, alışkın olduğumuz üzere, sorumluluk iki askere yıkılmıştı...

***

Hâlbuki...

Bir gazetede de tefrika edilen anılarında, Alpaslan Türkeş, Ağca’nın Kartal Askeri Cezaevi’nden kaçırılmasının “bir devlet operasyonu olduğunu” söyler. Yeri göğü sarsması gereken bu iddia karşısında herhangi bir soruşturma açılmadığı gibi hiçbir savcı da Alpaslan Türkeş’e “bu sözleriniz ile neyi kastediyorsunuz” diye sormamıştır.

Kısacası, devlet bir anda sağırlaşıvermiştir.

***

Bu sağırlık, Ağca’nın yakalanmasını sağlayan dönemin İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş’in demokratik bir hukuk devletinde, sadece devletin değil, toplumun da topyekûn ayağa kalkmasına neden olacak açıklamaları sırasında da sürmüştür.

Yirmi yıl önce, 22 Temmuz 1990’da Fehmi Güneş Milliyet’e şunları söylüyor:

“Hangi örgüt nereden destekleniyor, nereden korunuyor, nereden donatılıyor, nereden para alıyor, bunlar biliniyor artık. Bu bilgiler devletin elindedir.

O nedenle ‘bunun arkasında kim var, bilmiyorum’ demeye devletin hakkı yoktur.

Hala ‘Çetin Emeç cinayetinin arkasında kim var, bunu bilmiyoruz’ demeye kimsenin hakkı yoktur.”

Hasan Fehmi Güneş, “yani Çetin Emeç’i kimlerin öldürttüğü biliniyor mu” sorusuna cevapla, devam ediyor:

“Tabii biliniyor. Abdi İpekçi cinayetinin arkasında kimin olduğunun da bilinmemesine imkân yoktur. O kadar çok bilgi vardır ki mesele onları değerlendirmektir. Telefon konuşmalarına kadar. Kimin kime emir verdiğini bazen emirlerin nakline kadar, elde bilgi vardır. Bunlar mazeret değil artık.”

Gene... Hasan Fehmi Güneş, sorgulamada sonuca yaklaşıldığı sırada, o zamanki İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı’nın sorgulamayı keserek Ağca’yı devraldığını da açıklamıştı...

***

“Ağca’nın Derin İlişkileri” adlı kitabın yazarı Belma Akçura da bir röportajında adeta Hasan Fehmi Güneş’in bıraktığı yerden devam eder:

“Ağca Maltepe Cezaevi’nden kaçırıldığında Komutan Orgeneral Necdet Uruğ, Türkeş’in en yakın adamı. Türkeş’in adamları Çatlı falan Murat Bayrak’ın kamplarında yetişmiş. Murat Bayrak MHP’li eski bir milletvekili. Enver Altaylı bunları korumuş, bakıyorsun Türkeş’in kasası. Abuzer Uğurlu MİT’e çalışmış biri. Mehmet Eymür, İpekçi cinayetini çözmek için Abuzer Uğurlu’yu konuşturun diyor. Abuzer’in şu anki avukatı Doğan Yıldırım. Bekir Çelenk’le çok samimi Abuzer. Ve ‘ikisi çok şey biliyor’ diyor Mehmet Eymür ve şunu da ekliyor ‘MİT’ten Nuri Gündeş ve Metin Günyol cinayetin çözülmesinde kilit isimlerdir.’”

***

Abdi İpekçi`yi öldürmüş, Papa’yı yaralamış ve biri ölümlü iki de gasp yapmış Mehmet Ali Ağca, otuz yıl süren mahpusluk döneminin ardından 52 yaşında bugün tahliye oluyor. Abdi İpekçi cinayeti ise hala sır. İster misiniz, Ağca sessizliğini bozarak olup biteni anlatsın. Ya da araştırmasını sürdüren hâkim, “kozmik odada” işin sırrını çözüversin.

Çünkü...

 Burası Türkiye, Türkeş’ten Güneş’e herkes her şeyi biliyor ama hiçbir şey resmen açıklanmıyor.

 Şayet o dönemin sonuna geliyor isek, rahmetli Abdi Bey’in öldürülmesi ardındaki sır tüm detaylarıyla neden ortaya dökülüvermesin

 

 

Yorum:

 

Yorumsuz…Burası Türkiye…

 

Mehmet Hikmetumut


Sayı: 33 | Tarih: 24.01.2010
Gülay Göktürk
Vicdansızlar Kim?
1212 Okunma
Adem Çevik
Mümtazer Türköne
Vatana ihanet planı' nasıl engellenir?
1113 Okunma
2 Yorum
Arif Ersoy
Zülfü Livaneli
İnsanoğlu insankızı
1110 Okunma
Ali Bülent Dilek
Mehmet Altan
Ağca için Alpaslan Türkeş ne demişti?
1061 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Hayrettin Karaman
Kardeşlik uygulaması
1041 Okunma
2 Yorum
Hilmi Altın
Yılmaz Özdil
Deveyi diken...
1014 Okunma
Leyla Okta
Bekir Berat Özipek
Batman tenha değil
999 Okunma
Bünyamin Demir
Can Ataklı
Sarıgül’ün Cevapları-4
995 Okunma
Mesut Karaaytu
Ruşen Çakır
Adalet istiyoruz
987 Okunma
Tayibet Erzen
Ebubekir Sifil
Gerçek diyalog ve hoşgörüye doğru
971 Okunma
Zafer Kafkas
Toktamış Ateş
Bir başka açıdan
967 Okunma
Osman Eskicioğlu
Oktay Ekşi
İyimser Olalım mı?
967 Okunma
Vahap Alma
Mahir Kaynak
Önce karar, sonra delil
963 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Mehmet Niyazi
Bu yazıyı saklayınız
962 Okunma
Abdurrahman Erol
Nihal Bengisu Karaca
Gönlü bol Gazze, pinti vicdan Kanada
946 Okunma
Hakan Kandal
Abdülkadir Özkan
Tam güne karşı çıkış tamamen duygusal!..
942 Okunma
Özgül Ertuğrul
Fehmi Koru
Kimlerin ayıbıysa onlar düşünsün
935 Okunma
Ahmet Kirtekin
Fikret Bila
Semineri hangi komutan izledi
926 Okunma
1 Yorum
Harun Özdemir
Mehmet Şevket Eygi
Niçin Durgun, Sönük, Sessiz, Hareketsiz?
925 Okunma
Emine Hocaoğlu
Ahmet Hakan
Mustafa hakkında birkaç önemli şey
921 Okunma
5 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Ahmet Altan
Görevleri Suç
911 Okunma
Özer Ataç
Reşat Nuri Erol
Yeni krizler geliyor hep gelecek
878 Okunma
Ilker Ardic