Adalet istiyoruz
878 Okunma, 0 Yorum
Ruşen Çakır - Vatan
Tayibet Erzen

19.01.2010

Bir ülke, bir toplum bu utançlarla, onlarla yüzleşmeden, onlarla hesaplaşmadan nasıl ve ne kadar yaşayabilir? İşte dünya çapındaki katilimiz, siyasi suikastçımız Mehmet Ali Ağca örneği ortada. Hepimiz tahliyesi nedeniyle Ağca’yı konuşuyoruz. Onun kalleşçe katletmiş olduğu büyük gazeteci Abdi İpekçi’nin adı, sadece Ağca’yı tanımlamak için geçiriliyor. Şu utanca bakar mısınız: Ağca cezaevinden çıktığında, ellerinde İpekçi’nin resimlerini taşıyan kalabalıklar tarafından nefretle protesto edilmek yerine, tıpkı daha önceki “yanlış” tahliyesinde olduğu gibi, yine birileri tarafından coşkuyla, çiçekler ve davul-zurnayla karşılandı.

Hep aynı profil

Kimdir Ağca’yı bağırlarına basanlar? Kimdir onun beş yıldızlı otellerde konaklamasını finanse edenler? “Karanlık” veya “derin” odaklar deyip işin içinden sıyrılmak mümkün değil. Birçok şey gözlerimizin önünde cereyan ediyor. Evet odaklar, ilişkiler hayli “derin” ve hayli “karanlık” fakat olayın bir de “sivil” ayağı var. Ağca’yı kahramanlaştıranlarla ülkenin dört bir köşesinde, örneğin Trabzon’da, Edirne’de, İzmir’de, Manisa’da, Kars’ta, İstanbul Dolapdere’de kendilerinden olmayanları linç etmeye kalkanları karşılaştırabilirsek herhalde birçok ortak nokta bulabilirdik. Ortaya çıkacak profil, kuşkusuz 1970’li yıllarda Kahramanmaraş, Çorum gibi illerimizde Alevilerin; 1993’de Sivas’ta Madımak Oteli’nde aydınların katledilmelerine şu ya bu şekilde karışanlarınkiyle epey benzerlikler taşıyor olurdu.

Hrant acısı

İşte Türkiye’nin utancı tam da burada karşımıza çıkıyor: Bu ülkede toplumun bir bölümü, daha az ve daha güçsüz bellediklerine karşı tam bir güruh zihniyetiyle savaş açabiliyor ve genellikle de yaptıkları yanlarına kâr kalıyor. Şahsen Türkiye’de yaşanmış katliamların hemen hiçbirinin vicdanları rahatlatacak ölçüde soruşturulup sorumluların cezalandırılmış olduğunu hatırlamıyorum. Birileri yargılanıyor, hapis yatıyor olsa bile, gerek kendileri, gerekse yakınları maddi açıdan kollanıyor, daha önemlisi, manevi olarak da kendilerine sahip çıkılıyor. Durum böyle olunca yeni linçler, katliamlar için insan bulmak hiç de zor olmuyor.


Yazının tamamı için TIKLAYINIZ.

 

Yorum:

Evet, adalet istiyoruz.

Herkese için adalet ve devamlı bir adalet.

 Giydiğine bakmadan, konuştuğuna bakmadan, cüzdanına bakmadan, iktidara bakmadan, sana isim takmadan ve seni bir kalıba sokmadan adalet sağlayacak bir yönetim istiyoruz.

Artık dünya değişsin istiyoruz, bir an önce olsun istiyoruz. Mevcut düzenden bir şey beklemiyoruz, yazarın haykırışı bizi haklı çıkarır türden. Sistemin çivisi çıkmış, tadilat götürür hali kalmamış ve nihayetinde çökecek, çare yok.

Adalet arayışları ve haykırışları yükselecek, daha da sertleşecek çünkü bu düzen yanlış ve  yıkılmaya mahkum.

Bunu herkesin anlaması için maalesef ki Hrant Dink’lerin ölmesi, masum insanların otobüslerde yakılması, fâili meçhullerin ayyuka çıkması gerekiyor.

 Sistemin çözümsüz kalması, başka sorunları kendisiyle beraber getiriyor ve o zaman oturup sistemi değiştirmeyi düşünüyoruz, yoksa daha öncesinde efendi efendi Kur’an’a kulak vermek gibi bir niyetimiz yok.

Olsun, madem zor yoldan öğreneceğiz, Allah öğretecektir, benim hiç şüphem yok.

Biz istediğimiz kadar alternatif çözüm arayışlarına girelim, Avrupa’ya başvuralım, ABD’ye el açalım, kendine hayrı olmayan milletlerden derdimize derman isteyelim, bulamayacağız.

Allah’ın hak düzeni en doğrusu ve insanoğlu için en iyisi, biz kabullenemesek bile. Bu düzen için şimdi çalışmazsak, yarın sürüne sürüne ona yöneleceğiz, her geçen gün yükümüz biraz daha artacak, biraz daha kamburlaşacağız. İnşallah sırtımızı doğrultamayacak kadar eğilmeden uyanırız ve Adil Düzen için hep beraber çalışırız.

 

Tayibet Erzen


Sayı: 33 | Tarih: 24.01.2010
Gülay Göktürk
Vicdansızlar Kim?
1097 Okunma
Adem Çevik
Mümtazer Türköne
Vatana ihanet planı' nasıl engellenir?
1023 Okunma
2 Yorum
Arif Ersoy
Zülfü Livaneli
İnsanoğlu insankızı
1009 Okunma
Ali Bülent Dilek
Mehmet Altan
Ağca için Alpaslan Türkeş ne demişti?
961 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Hayrettin Karaman
Kardeşlik uygulaması
937 Okunma
2 Yorum
Hilmi Altın
Yılmaz Özdil
Deveyi diken...
898 Okunma
Leyla Okta
Can Ataklı
Sarıgül’ün Cevapları-4
892 Okunma
Mesut Karaaytu
Bekir Berat Özipek
Batman tenha değil
888 Okunma
Bünyamin Demir
Ruşen Çakır
Adalet istiyoruz
878 Okunma
Tayibet Erzen
Ebubekir Sifil
Gerçek diyalog ve hoşgörüye doğru
875 Okunma
Zafer Kafkas
Mehmet Niyazi
Bu yazıyı saklayınız
865 Okunma
Abdurrahman Erol
Toktamış Ateş
Bir başka açıdan
860 Okunma
Osman Eskicioğlu
Oktay Ekşi
İyimser Olalım mı?
860 Okunma
Vahap Alma
Mahir Kaynak
Önce karar, sonra delil
859 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Abdülkadir Özkan
Tam güne karşı çıkış tamamen duygusal!..
851 Okunma
Özgül Ertuğrul
Nihal Bengisu Karaca
Gönlü bol Gazze, pinti vicdan Kanada
847 Okunma
Hakan Kandal
Fehmi Koru
Kimlerin ayıbıysa onlar düşünsün
846 Okunma
Ahmet Kirtekin
Mehmet Şevket Eygi
Niçin Durgun, Sönük, Sessiz, Hareketsiz?
836 Okunma
Emine Hocaoğlu
Fikret Bila
Semineri hangi komutan izledi
826 Okunma
1 Yorum
Harun Özdemir
Ahmet Hakan
Mustafa hakkında birkaç önemli şey
826 Okunma
5 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Ahmet Altan
Görevleri Suç
807 Okunma
Özer Ataç
Reşat Nuri Erol
Yeni krizler geliyor hep gelecek
788 Okunma
Ilker Ardic