Adalet istiyoruz
1122 Okunma, 0 Yorum
Ruşen Çakır - Vatan
Tayibet Erzen

19.01.2010

Bir ülke, bir toplum bu utançlarla, onlarla yüzleşmeden, onlarla hesaplaşmadan nasıl ve ne kadar yaşayabilir? İşte dünya çapındaki katilimiz, siyasi suikastçımız Mehmet Ali Ağca örneği ortada. Hepimiz tahliyesi nedeniyle Ağca’yı konuşuyoruz. Onun kalleşçe katletmiş olduğu büyük gazeteci Abdi İpekçi’nin adı, sadece Ağca’yı tanımlamak için geçiriliyor. Şu utanca bakar mısınız: Ağca cezaevinden çıktığında, ellerinde İpekçi’nin resimlerini taşıyan kalabalıklar tarafından nefretle protesto edilmek yerine, tıpkı daha önceki “yanlış” tahliyesinde olduğu gibi, yine birileri tarafından coşkuyla, çiçekler ve davul-zurnayla karşılandı.

Hep aynı profil

Kimdir Ağca’yı bağırlarına basanlar? Kimdir onun beş yıldızlı otellerde konaklamasını finanse edenler? “Karanlık” veya “derin” odaklar deyip işin içinden sıyrılmak mümkün değil. Birçok şey gözlerimizin önünde cereyan ediyor. Evet odaklar, ilişkiler hayli “derin” ve hayli “karanlık” fakat olayın bir de “sivil” ayağı var. Ağca’yı kahramanlaştıranlarla ülkenin dört bir köşesinde, örneğin Trabzon’da, Edirne’de, İzmir’de, Manisa’da, Kars’ta, İstanbul Dolapdere’de kendilerinden olmayanları linç etmeye kalkanları karşılaştırabilirsek herhalde birçok ortak nokta bulabilirdik. Ortaya çıkacak profil, kuşkusuz 1970’li yıllarda Kahramanmaraş, Çorum gibi illerimizde Alevilerin; 1993’de Sivas’ta Madımak Oteli’nde aydınların katledilmelerine şu ya bu şekilde karışanlarınkiyle epey benzerlikler taşıyor olurdu.

Hrant acısı

İşte Türkiye’nin utancı tam da burada karşımıza çıkıyor: Bu ülkede toplumun bir bölümü, daha az ve daha güçsüz bellediklerine karşı tam bir güruh zihniyetiyle savaş açabiliyor ve genellikle de yaptıkları yanlarına kâr kalıyor. Şahsen Türkiye’de yaşanmış katliamların hemen hiçbirinin vicdanları rahatlatacak ölçüde soruşturulup sorumluların cezalandırılmış olduğunu hatırlamıyorum. Birileri yargılanıyor, hapis yatıyor olsa bile, gerek kendileri, gerekse yakınları maddi açıdan kollanıyor, daha önemlisi, manevi olarak da kendilerine sahip çıkılıyor. Durum böyle olunca yeni linçler, katliamlar için insan bulmak hiç de zor olmuyor.


Yazının tamamı için TIKLAYINIZ.

 

Yorum:

Evet, adalet istiyoruz.

Herkese için adalet ve devamlı bir adalet.

 Giydiğine bakmadan, konuştuğuna bakmadan, cüzdanına bakmadan, iktidara bakmadan, sana isim takmadan ve seni bir kalıba sokmadan adalet sağlayacak bir yönetim istiyoruz.

Artık dünya değişsin istiyoruz, bir an önce olsun istiyoruz. Mevcut düzenden bir şey beklemiyoruz, yazarın haykırışı bizi haklı çıkarır türden. Sistemin çivisi çıkmış, tadilat götürür hali kalmamış ve nihayetinde çökecek, çare yok.

Adalet arayışları ve haykırışları yükselecek, daha da sertleşecek çünkü bu düzen yanlış ve  yıkılmaya mahkum.

Bunu herkesin anlaması için maalesef ki Hrant Dink’lerin ölmesi, masum insanların otobüslerde yakılması, fâili meçhullerin ayyuka çıkması gerekiyor.

 Sistemin çözümsüz kalması, başka sorunları kendisiyle beraber getiriyor ve o zaman oturup sistemi değiştirmeyi düşünüyoruz, yoksa daha öncesinde efendi efendi Kur’an’a kulak vermek gibi bir niyetimiz yok.

Olsun, madem zor yoldan öğreneceğiz, Allah öğretecektir, benim hiç şüphem yok.

Biz istediğimiz kadar alternatif çözüm arayışlarına girelim, Avrupa’ya başvuralım, ABD’ye el açalım, kendine hayrı olmayan milletlerden derdimize derman isteyelim, bulamayacağız.

Allah’ın hak düzeni en doğrusu ve insanoğlu için en iyisi, biz kabullenemesek bile. Bu düzen için şimdi çalışmazsak, yarın sürüne sürüne ona yöneleceğiz, her geçen gün yükümüz biraz daha artacak, biraz daha kamburlaşacağız. İnşallah sırtımızı doğrultamayacak kadar eğilmeden uyanırız ve Adil Düzen için hep beraber çalışırız.

 

Tayibet Erzen


Sayı: 33 | Tarih: 24.01.2010
Gülay Göktürk
Vicdansızlar Kim?
1359 Okunma
Adem Çevik
Mümtazer Türköne
Vatana ihanet planı' nasıl engellenir?
1231 Okunma
2 Yorum
Arif Ersoy
Zülfü Livaneli
İnsanoğlu insankızı
1227 Okunma
Ali Bülent Dilek
Mehmet Altan
Ağca için Alpaslan Türkeş ne demişti?
1176 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Hayrettin Karaman
Kardeşlik uygulaması
1159 Okunma
2 Yorum
Hilmi Altın
Yılmaz Özdil
Deveyi diken...
1134 Okunma
Leyla Okta
Ebubekir Sifil
Gerçek diyalog ve hoşgörüye doğru
1133 Okunma
Zafer Kafkas
Ruşen Çakır
Adalet istiyoruz
1122 Okunma
Tayibet Erzen
Can Ataklı
Sarıgül’ün Cevapları-4
1113 Okunma
Mesut Karaaytu
Bekir Berat Özipek
Batman tenha değil
1112 Okunma
Bünyamin Demir
Oktay Ekşi
İyimser Olalım mı?
1085 Okunma
Vahap Alma
Mahir Kaynak
Önce karar, sonra delil
1082 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Toktamış Ateş
Bir başka açıdan
1081 Okunma
Osman Eskicioğlu
Mehmet Niyazi
Bu yazıyı saklayınız
1073 Okunma
Abdurrahman Erol
Fikret Bila
Semineri hangi komutan izledi
1066 Okunma
1 Yorum
Harun Özdemir
Ahmet Hakan
Mustafa hakkında birkaç önemli şey
1064 Okunma
5 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Fehmi Koru
Kimlerin ayıbıysa onlar düşünsün
1053 Okunma
Ahmet Kirtekin
Abdülkadir Özkan
Tam güne karşı çıkış tamamen duygusal!..
1047 Okunma
Özgül Ertuğrul
Mehmet Şevket Eygi
Niçin Durgun, Sönük, Sessiz, Hareketsiz?
1037 Okunma
Emine Hocaoğlu
Ahmet Altan
Görevleri Suç
1018 Okunma
Özer Ataç
Reşat Nuri Erol
Yeni krizler geliyor hep gelecek
997 Okunma
Ilker Ardic