Semineri hangi komutan izledi
826 Okunma, 1 Yorum
Fikret Bila - Milliyet
Harun Özdemir

Bu yazı Fikret Bila'nın son dört yazısında gündeme getirdiği konuların özet değerlendirmesi olarak kaleme alınmıştır.

 

http://www.milliyet.com.tr/semineri-hangi-komutan-izledi-/fikret-bila/siyaset/yazardetayarsiv/24.01.2010/1189916/default.htm?ver=72

 

 

ABD’DE NELER OLUYOR?

 

20. yüzyılın güç merkezleri, dünyanın küresel politikalarla daha verimli yönetileceği görüşündeydiler. İlk aşamada çok merkezli dünya iki kutup etrafında disipline edilecekti, yüz yılın sonlarına doğru da tek merkezli bir dünyaya geçilecekti.

 

Bu proje kısmen başarılı oldu. En büyük başarısızlık ise SSCB’de yaşandı.. Yer altı kaynakları, eğitilmiş nüfusu ve uçsuz bucaksız tarıma elverişli topraklarına rağmen buğday ithalatı yapmadan yaşayamadı.

 

Benzer başarısızlık Doğu Avrupa ve Çin’de de yaşandı. Revizyon kaçınılmazdı. Düzen değişecekti.  

 

1980’den sonra düzenler değişmeye başlayınca dünyanın tek merkezden yönetildiğini düşünenlerin sayısı artmaya başladı. Bu merkezin neresi olduğu sorusu da fazla düşünülmeden yanıtlandı: ABD.  

 

Aslında bu cevap bile öğretilmiş ve ezberletilmişti. Çünkü kimse ABD’nin her geçen gün nasıl bir güç kaybettiğinin farkında değildi. Dünyanın gemiden yönetildiği henüz söylenmemişti; kimse de vatansız yaşayanları akledememişti.

 

Obama ile ortaya çok net bir durum çıktı. ABD’de uzun zamandan beri var olan yönetim zafiyeti, her geçen gün daha da artıyordu.

 

Bush çatışmacı politikalar uyguladığı için bu zafiyet görülmüyordu. Sanki dünya sistemini kontrol eden güçler, Bush’la aynı görüşteydi; öyle algılanıyordu. Oysa durum hiç de sanıldığı gibi değildi.

 

***

 

Gerçeğin oldukça farklı olduğunu görmek için çok da zeki olmaya gerek yoktu. Çünkü gerçekler gizlenemeyecek kadar aşikarlaşmıştı. Yeter ki, aracısız düşünülebilsindi:

 

Terör ve istikrarsızlık gerekçe gösterilerek ABD askeri operasyonlara zorlanıyor. Bütçeden yüz milyarlarca dolar alınıyor. Özel Güvenlik şirketleri aracılığıyla askeri müdahaleler yapılıyor. Çatışma bölgelerinde yaşananlara bakılırsa Özel Güvenlik şirketlerinin görev anlayışı ve icraatları, her yönüyle skandal. İhaleyi alanlarla alamayanlar arasındaki mücadele ise ayrı bir skandal. Birbirlerinin faaliyetlerini deşifre etmeleri, bu konuda basını kullanmaları… apayrı konular.  

 

Operasyonlarda kadın, çocuk, yaşlı, sivil, mabet, hastane, düğün, cenaze, cezaevi… ayrımı olmaksızın yaptıkları katliamlar… Bir de bunları dünya basınına servis yapmaları yok mu, evlere şenlik. Böyle skandal ancak Roma ve Osmanlı… gibi çökmekte olan imparatorlukların ordularında yaşanır.

 

Anlaşıldığı kadarıyla “ABD’nin ergenekon”u dediğimiz Özel Güvenlik şirketleri, ABD kadar dünyanın da başının belası. Bu sorun görmezlikten gelinse de, başta ABD olmak üzere tüm dünya ciddi bir sorunla karşı karşıya.

 

İnanın savaş isteyenler ile barıştan yana olanların en karmaşık mücadelesi ABD’de yaşanıyor. Obama’nın figür olduğu bir blok, ABD çıkarları açısından ülke içinde ve dünyada barıştan yana. Karşıt blok ise Irak ve Afganistan’a Yemen, Somali, nasipse Sudan ve Kenya’yı da eklemek istiyor. 

 

ABD’de durum bu iken bizde konuşulanlara bakılırsa halimize şükretmemiz gerekir. Başarısızlıkla sonuçlanmış bilmem kaçıncı darbe girişimi…

 

Habere bak!

 

Darbe serisinden bol aksiyonlu 5.000 sayfa yeni bir seri çıkmış... Basına yansıdığı kadarıyla en az "irtica kasetleri" kadar inandırıcı(!)

 

Hanıma "patlamış mısır olmadan bu seri okunmaz" diyorum, oralı bile olmuyor.

 

Okumasam mı yoksa!

 

Harun Özdemir


YorumcuYorum
Süleyman Karagülle
28.01.2010
11:12

500 yıldır, Batıyı sömürü sermayesi idare ediyor. Bugün ki batı uygarlığı onların eseri. Dünyadan ham madde alıyor, Avrupa’da hiristiyan’larına mamul hale getirtiyor ve dünyaya satıyor. Yirminci yüzyılda en yüksek seviyeye çıkıyor. Tam dünyada tek sermaye devletini kurarken bazı problemlerle karşılaştılar. Önce Türkiye de Erbakan çıktı. İlimle dini barıştırdı. Arkasından Iranda Hümeyni boy gösterdi. Din lehine inkılap yaptı. Görbaçov çıktı, timsahın alt çenesini işlemez hale getirdi. Sonunda Obama sermaye yıkılışının tuzu bineri oldu.

III Bin yıl, yirmi birinci asır, sermayenin hakimiyetini yitirdiği yılların adıdır. Adıl düzenin hakim olacağı dünya gelmektedir. Dünya henüz peygamberlerin hakkı üstün tutan sistemini eele almış değildir. Yakında büyük inkılap olacaktır. Teşhislerinize katılıyorum.

Sayı: 33 | Tarih: 24.01.2010
Gülay Göktürk
Vicdansızlar Kim?
1097 Okunma
Adem Çevik
Mümtazer Türköne
Vatana ihanet planı' nasıl engellenir?
1023 Okunma
2 Yorum
Arif Ersoy
Zülfü Livaneli
İnsanoğlu insankızı
1009 Okunma
Ali Bülent Dilek
Mehmet Altan
Ağca için Alpaslan Türkeş ne demişti?
961 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Hayrettin Karaman
Kardeşlik uygulaması
937 Okunma
2 Yorum
Hilmi Altın
Yılmaz Özdil
Deveyi diken...
898 Okunma
Leyla Okta
Can Ataklı
Sarıgül’ün Cevapları-4
892 Okunma
Mesut Karaaytu
Bekir Berat Özipek
Batman tenha değil
888 Okunma
Bünyamin Demir
Ruşen Çakır
Adalet istiyoruz
877 Okunma
Tayibet Erzen
Ebubekir Sifil
Gerçek diyalog ve hoşgörüye doğru
875 Okunma
Zafer Kafkas
Mehmet Niyazi
Bu yazıyı saklayınız
865 Okunma
Abdurrahman Erol
Toktamış Ateş
Bir başka açıdan
860 Okunma
Osman Eskicioğlu
Oktay Ekşi
İyimser Olalım mı?
860 Okunma
Vahap Alma
Mahir Kaynak
Önce karar, sonra delil
859 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Abdülkadir Özkan
Tam güne karşı çıkış tamamen duygusal!..
851 Okunma
Özgül Ertuğrul
Nihal Bengisu Karaca
Gönlü bol Gazze, pinti vicdan Kanada
847 Okunma
Hakan Kandal
Fehmi Koru
Kimlerin ayıbıysa onlar düşünsün
846 Okunma
Ahmet Kirtekin
Mehmet Şevket Eygi
Niçin Durgun, Sönük, Sessiz, Hareketsiz?
836 Okunma
Emine Hocaoğlu
Fikret Bila
Semineri hangi komutan izledi
826 Okunma
1 Yorum
Harun Özdemir
Ahmet Hakan
Mustafa hakkında birkaç önemli şey
826 Okunma
5 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Ahmet Altan
Görevleri Suç
807 Okunma
Özer Ataç
Reşat Nuri Erol
Yeni krizler geliyor hep gelecek
788 Okunma
Ilker Ardic