Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Din-i Mübin-i İslâmı Yüksek Hassasiyette Yaşamak İyidir
13.01.2017
1826 Okunma, 0 Yorum

 

Manevi istikbalim için önem arz ediyor. Allah rızası ve aşkı için uzun demeyip okuyup mütalaa ediniz. Öncelikle Rabbim çalışmalarınızda muvaffakiyetler ihsan eylesin. Sizlere beni günlerdir kabz haline sevk eden bir hadise hakkında rahatsız ediyorum. 21 yaşında Üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. Meseleyi açıp olaylara tabusal yaklaşmadan ziyade gönlümü felaha sevk edecek bir dost ehli kişi bulamadığım için ve samimi hasbihâne tutumunuza mukabil size arz etmek istiyorum. Bunları yazarken Allah (cc) şahidimdir ki, o kadar utanıp çekiniyorum ki, önce Rabbimin affına sonra sizlerin hoşgörüsüne sığınırım. Anlatacağım hadise bir müennes ile alakalıdır.

 

Evlilik ve karşı cins unsurunu, İslami perspektifte kafamda tasavvur ettiğimden beridir Allah'a (cc) hep; Rabbim salih kavim salih toplulukla oluşur, salih topluluk hayırlı nesillerle ihya olunur, neslin ihyası için de ehl-i sünnet üzeri ailelerle hacet vardır. Rabbim ne olur karşıma çıkan her kişi ile olmayacak hayallere kaptırma beni, harama götürecek karşı cinsten uzak eyle. Başta senin razı geleceğin, Efendimizin (sav) hane-i saadetlerini örnek alacak, ailelerimizin rıza göstereceği, dünyada davadaşım, cennette yoldaşım olacak bir ahiretlik nasip eyle diye dua ederdim her vakit namazımın akabinde. Lise yıllarımdan üniversite 3. sınıfa kadar imtihan olarak bir çok müennes çıktı. Kimi dünyevi kimi uhrevi pencereden göze hoş gelecek cinstendi. Arkadaş çevremde düşünmeden her bir ret kararım sonrası, bu da reddedilmez ki tenkidi ile birlikte kendini beğenmiş olarak addedildim. Yollar çetin olmasa imtihan herkeste kolay olur düsturu ile hiçbir vakit kararımdan vazgeçmedim. Son yıllarda arkadaşlarımın nikah düğün nişan gibi haberlerinden etkilenerek duama; Rabbim bana taktir buyurduğunu bilmem hayırlı ise bana bildir, bildir ki arkadaşlarımdan güzel haberler aldığım şu günlerde etki ile yanlış insanlara tamah etmeyeyim. Kendimi bu kadar korumuşken, bilmem hayırlı ise onu hissettir ki onun dışında olmayacak başkası ile bir tasavvura kapılmayayım naçizane arzumu ekledim.

 

Belli vakit sonrası rüyamda 3 kere aynı müennes kişiyi arapça olarak bir tarafında dünya diğer tarafında ahiret yazılı bir kapıdan ikimiz de beyaz bir elbise ile geçerken gördüm. Benden 1 yaş küçük olan kişiyi yaklaşık 4 yıl önce lisede görmüştüm. O zamandan dini bütün hüsnü zannı ile aklımda yer bulmuştu. Bu müennes kişiyi istemsiz olarak araştırma hissiyatı başladı bende. Rabbim şahittir ki ilk defa olan bu duygu beni benden aldı. Mecnun misali bir ruhaniyeti büründüm. Bu müennes kişinin ablası geçen yıl bir arkadaşımla izdivaç eyledi. Bu husustan o arkadaşıma ulaşıp gizli tutmasını rica ederekten baldızı olan bu müennes kişi hakkında bilgi aldım. Tahmin ettiğim üzere her müslüman erkeğin izdivaç etmek isteyeceği dini ahlaki bir yaşantısı olduğunu gözlemledim. Ailem ve müennes kişinin ailesi uzaktan akrabadır ve birbirlerine karşı hasen üzerinedirler. Özellikle benim ailem böyle bir evlilik olursa kati surette rıza gösterip benden daha çok isteyeceğine ihtimalsiz inanmaktayım.

 

Hocam, şimdi soru kısmına gelmek istiyorum. Okul bitmeden evliliğim olağan değil. Nişan, söz olma durumu ise ancak 4. sınıfımın son demleri olabilir. Bu arada, müennes kişi de sınıf öğretmenliği okuyor ve eğer böyle bir husus oluşursa okulu bitmeden ailesi evlilik için rıza göstermeyebilir. İşte bu çıkmazlar içinde ona karşı bastıramadığım, onun bu konuda düşüncelerini, tavrını, evlilikten beklentileri ve dini hassasiyetini merak ettiğim bir duygu var. Ben onu görmedim, zaten eğitim aldığım üniversite farklı şehirde, onun ki memlekette. Görmek de, birileri varken karşılıklı bu konuyu konuşmak da asla istemiyorum. Bu hususta Allah'a (cc) söz verdim, dini nikahımın olmadığı bir bayan ile asla birileri gözetiminde olsa dahi görüşmeyeceğim diye. Bunun inandığım dinimde de yeri olmadığını biliyorum. Lakin tek isteğim onun durumdan haberi olması, onun vereceği karar ve düşünce benimle aynı yönde olursa, bedenen, gözetimli dahi olsa veya bir kereye mahsus dahi olsa asla ayni yerde bulunmak istemiyorum. Rabbim 7 yıl boyunca bu hususta sağlam bir irade lütfetti, sabrettim ve bu irademi onun izni ile burada da kullanacağım inşallah. Bu hususta da çok sabrettim, denedim ama yapamadım.

 

Rüyadan ve sonrasında, eğer bilmem hayırlı ise hissettir isteğimden sonra ona karşı bu istek hasıl oldu. Final dönemindeyiz, önceleri 2 hafta önce kütüphane köşesinden ayrılmayan ben şimdi arkadaşların notlarına bakıp sınava girer oldum. Üniversitede iken bir gün yoktu ki validemi aramayıp hayır duasını almadığım, lakin aramadığım günler hasıl oldu. Huşu ile yaptığım ibadetlerimi özledim, bu husus fazlası ile meşgul eder oldu ruhumu. Önceden biri bir teklif ilettiğinde irademi güçlü kılmak için oruç tutar, zikir çekerdim ama şimdi yaptığımda fayda vermiyor, ibadetim de zevk vermiyor. Benim isteğim; dinimin buyruğu dışına çıkmadan bu kişinin fikrini alıp, eğer olumlu yönde olacaksa görüşme konuşma olmadan dini vecibeler konusunda hassasiyetlerini, evlilikteki düşüncelerini, isteklerini, dini yaşantısını öğrenmek istiyorum. Bunun için de numarasını onun izni olursa alıp mesaj atmak istiyorum. Mesajlar neticesinde her şey olumlu olursa, aynı yaşantı ile bekleyip en uygun, en yakın zamanda nişanlanmak ve evlenmek istiyorum.

 

Böyle konuları arkadaşımla konuşmaya bile haya ederken size iletiyorum, hoşgörünüze sığınırım. Ama inanın hocam, bir çıkış yolu bulamadım. Meşguliyetim arttı, dini yaşantım, aile hassasiyetim zayıflamaya meyledince size danışmaya karar verdim. Eğer böyle devam ederse bir şeyden kaçayım derken daha kötü bir şeye yakalanacağım. Mecelle-i Ahkâmın 28 ve 29. maddelerinin tam tersi bir yönünde kararla daha zararlı şeylerin olabileceği endişesi içimde hasıl oldu. Yani onu yapmam, durumu, şartları mesajla konuşmam caiz olmayacak deyip yıllardır ilmek ilmek dokuduğum dini yaşantıma, aldığım öğrenimime ve aile bağıma zeval verecek endişesi içindeyim. En çok korktuğum şey ise hissi kabl-el vukunun bende Rabbimin inayetiyle çok güçlü olması. O yüzden bu endişelerimin başıma gelebileceği düşüncesi tedirgin etmektedir beni. Dini yaşantım, ailem ve hacet-i ilmiyeme bu bilinmezlik, kararsızlık, neticesizlik engel koymaya başladı. Ondan mütevellit hocam, sizlere danışmak ve adeta mütalaa edercesine ilminiz, deneyiminiz ve tecrübelerinizden yararlanmak isterim. Neyi seçmem, nasıl seçmem, nasıl davranmam daha doğru olacaktır?

 

Hakkınızı helal ediniz, uzun bir mesaj oldu, adeta bir iç döküş mahiyetinde oldu. Zamanınızı çalıp fazlaca alıkoydum sizleri. Lakin inanın, o kadar zor bir durumdayım ki anlatmaya çalışsam kelimeler boğazımda düğümlenir. Yol göstermelerinize ve önerilerinize muhtacım. Rabbim yaptığınız faaliyetleri kabul etsin. Davanızı baki eylesin. İki cihanda da aziz olasınız. Allah'ın (cc) selamı üzerinize olsun. Dua ile.

 

 

Bismillâhirrahmânirrahîm.

 

Değerli kardeşimiz. Öncelikle şunu samimiyetle ifade etmek isteriz ki; içinde bulunduğunuz durumu muhtemelen bizden daha iyi anlayabilecek kimse bulunmamaktadır. Zira, bunları kime danışmış olsanız sizin çok derin saplantılara sahip olan çok takıntılı bir kimse olduğunuzu düşünecektir. Bir psikologa gitmiş olsanız o da bunları söyleyecektir. Çünkü sizi anlayamayacaktır. Çünkü siz öyle şeyler söylüyorsunuz ki, hemen hemen hiç kimsenin bunları idrak etmesi mümkün değildir. Çünkü sizin sahip olduğunuz hassasiyetlere sahip olan hemen hemen hiç kimse bulunmamaktadır. Elbette dünyada çok hassas düşünen müslümanlar vardır ancak sizin onlara rastlamanız ihtimal dahilinde değildir. Zaten sizin bize rastlamış olmanız da işte bu ihtimaller haricinde gelişen olağanüstü bir durumdur.

 

Sâniyen, bize aktardığınız sorununuzu hayli uzun dile getirmişsiniz. Hatta öyle ki, sorununu en uzun siz dile getirmişsiniz. Biz de bunu muhtelif zamanlarda en az beş kere okuyarak sorununuzu iyice anlamaya çalıştık. Malum, sorunu anlamak çözümün yarısıdır. Size yazmadan önce iyice okuduk ve iyice düşündük ki, isabetli şeyler yazmış olalım ve sorununuzun en doğru çözümünü size göstermiş olalım. Bunu da hassaten ifade etmek istedik. Ayrıca, bu meyanda şunu da belirtelim ki; üretmiş olduğumuz çözümlerin iyice anlaşılabilmesi de yine bizim yaptığımız gibi iyice ve tekraren okunmasından geçmektedir. Malum; et tekraru ahsen, ve lev kâne yüzseksen demişler :)

 

Yazdıklarınızdan anladığımız, sizin Din-i Mübin-i İslâmı yüksek hassasiyette yaşama azminde olan bir insan olduğunuzdur. Bu düşünce tarzı bize yabancı değildir, zira biz de bir hayat boyu böyle, buna benzer yüksek hassasiyetler içinde bulunduk. Siz henüz 21 yaşında olan çok genç bir insansınız ve dediğiniz gibi ancak 7 yıldır bu düşüncelerle yaşamaktasınız. Biz ise bunun bir kaç katı zamandır benzer düşüncelerle yaşamaktayız. Sizin önünüzdeki hayatınızda bu hassasiyetleri taşımaya devam edeceğinizin bir garantisi yoktur. Yani, hayat şartlarının insanları her daim değiştirip, dönüştürüp durmakta olduğunu yaşadığımız her gün müşahede ettik ve ediyoruz. Bir zamanlar masum ve günahsız küçücük çocuk olanların büyüdükçe nasıl dönüştüğünü çok gördük ve görüyoruz. Hatta, ömrümüz bunları gözlemlemekle geçiyor. Çok yakından tanıdığımız bazı insanların fikir ve şahsiyet değişimleri bizi üzdü ve üzüyor. Ama ne yazık ki, kişinin şahsı dışındaki ikinci, üçüncü kişilerin bu hususta yapabilecekleri hiçbir şey olmadığını da çok iyi anlamış bulunuyoruz. Hayat tam da böyle bir imtihandır işte. İnsan kendi hayatını kendi tercih ve kararlarıyla kendisi şekillendirecek ve kendi imtihanını ancak kendisi kazanabilecektir. Zaten doğrusu da budur.

 

Bir hususta düşüncemizi ifade etmemiz gerekmektedir. Normal şartlarda okullarda tahsil görmüş olan bir bayanın, hele hele yüksek tahsil görmüş olan bir bayanın zannettiğiniz şekilde hem dünya hem de ahiretlik en güzel bir yoldaş olma ihtimali bize göre epsilon (sıfıra yakın sonsuz küçük) nispetindedir. Yani yok değildir ama neredeyse yok hükmündedir, o kadar küçücük bir ihtimaldir. Bize göre bunlardan ancak dünya ve ahiret için en zor ve en çetin imtihan materyalleri çıkacaktır. Zira yukarıda bahsettiğimiz şekilde; dünya şartları, insanların yaşadıkları, pek çok olumsuz tecrübeler, yanlış insanlarla yanlış ikili-insani ilişkiler vs vs insanları ve özellikle de bayanları çok etkilemekte ve çoook değiştirmektedir. İslâm'da insan eşrefi mahlukat olarak ve masum olarak yaratılmıştır. Yaratılıştan gelen bu masumiyetini bir ömür boyu taşıması istenir, bununla da yükümlüdür. Yani, dünya şartlarının bizleri bir ölçüde değiştirmesi ve geliştirmesi gerekir ancak bu değişimin müspet yönde katkılı olması beklenir. Doğuştan masumuzdur ama bilgili ve tecrübeli değilizdir. Yaşadıklarımızın bizim bilgimizi ve tecrübemizi arttırması, buna rağmen yaratılıştan gelen masumiyet ve temizliğimizi de kaybettirmemesi gerekir. Bunun en sağlam delili de; Bakara 120 ve 145, Maide 48 ve 49, Ra'd 37, Mü'minun 71, Kasas 50, Rum 29, Şura 15, Muhammed 14 ve 16, Kamer 3. ayetlerinde geçen ve nehiy olunduğumuz "ehvâehüm" ifadesidir. Buna göre, mü'min kişi insanların hevâ ve heveslerine uymamalı, yaratıldığı fıtrat üzere sabit kadem durmalıdır. Bu insanın en temel yükümlülüğüdür.

 

Genel durum böyle iken, bahsettiğiniz kişinin hayal ettiğiniz gibi bir insan çıkma olasılığı çok özel bir durum olacaktır. Belirttiğiniz üzere Allah bunu size özel olarak rüyanızda göstermiş ve 3 kere de tekrarlatmıştır. Bir anlama yorumlanabilen rüyaların sadık rüyalardan ve nübüvvetin 46 cüzünden biri olduğu bilinmektedir. Lakin, bunun ne anlama geldiği ve nasıl tezahür edeceği bizce malum değildir. Zikrettiğiniz rüyanızda olumsuz bir şey gözükmemektedir. Bu rüyanızın gösterdiği istikamette hareket edebilir ve bahsettiğiniz kişi ile evlilik için temasa geçebilirsiniz. Bu cümle ile sizin sorun teşkil eden esas mevzunuza gelmiş bulunuyoruz. Şöyle ki:

 

İslâm'da evlenme gibi kutsal ve meşru bir niyet taşıyan insanların karşılıklı görüşmelerinde mahzur olmadığı gibi bunun gerekliliği de bulunmaktadır. Bu hususta detaylı malumatları yine makalelerimizde bulabilirsiniz. Size özel olarak bulunacağımız tavsiyemizde ise; evlenme amacı taşıdığınız için sahip olduğunuz hassas düşüncelere aykırı olmadığını bilmeniz ve bahsi geçen müennes kişiyle bizatihi yüzyüze görüşmenizdir. Bu iş öyle mesajlarla filan olmaz, olur gibi görünse bile çok eksik kalır, asla sağlıklı olmaz. Madem ki iki cihanda eş edineceksiniz, o halde bu önemli karardan önce birbirinizi dünya gözüyle görüp karşılıklı tanımanız gerekir. Eğer bu olmazsa evlilik sağlıksız ve çürük olur. Hem zaten kadınların tabiatı gereği bu iş düşündüğünüz gibi de olmaz. Karşılıklı yüzyüze görüşmeniz bu işin gerçekleşmesi ve sıhhati için olmazsa olmaz bir şarttır. Bunun caiz olmaması değil vacip olduğu düşüncesiyle hareket etmeniz gerekmektedir.

 

Eğer dediğimiz gibi davranmaz ve nev-i şahsınıza müstakil bu şekil çekincelerle bu işi ıskalarsanız, bu hassasiyet düşüncesi içinde ne bir daha böyle ideal bir eş adayı bulabilir ve ne de bu hassasiyetinizi bir ömür boyu taşıyabilirsiniz. Ki zaten bunun endişeleri de hissi kabl-el vuku ile içinizde doğmuştur, bizden söylemesi.

 

Allah dosdoğru yolundan ayırmasın. Baki selamlar...

 

 


Çok Okunan Makaleler
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Birbirimizi Çok Seviyoruz Ancak Nişanlım Çok İlgisiz
17.11.2015 12373 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Karşılıksız Aşk Adama Çok Şeyler Öğretir
2.10.2015 9079 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
TÜRKİYE’DE SOL OYLAR RAY DEĞİŞTİRMİŞTİR
11.06.2015 8520 Okunma
1 Yorum 11.06.2015 11:46
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Uyumsuz İnsanla Evliliği Sürdürmek... Nereye kadar?
16.11.2015 7971 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Zina Yapan Kişi Ancak Zina Yapanla Evlenebilir (Nur, 3)
12.11.2015 7828 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Zaruretler Mahzurları Mübah Kılar
2.10.2015 7648 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
PEYGAMBERİN (SAV) HÜKÜM KOYMA YETKİSİ
21.08.2015 7498 Okunma
1 Yorum 25.08.2015 13:37
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
GAYRİMÜSLİMLERİN DUALARI KABUL OLUR MU?
21.08.2015 7183 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
LAİK BİR ÜLKEDE İSLAMI YAŞAMAK VE YAŞATMAK
2.09.2015 7137 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Flört mü, Evlilik mi? Flört Mutsuz, Evlilik Mutlu Eder
2.10.2015 7112 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Herkes Bana Tanıdık Geliyor, Korkuyorum
10.11.2015 6858 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İslâm'dan Uzaklaşan Adamla Yaşamak
10.11.2015 6809 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
HER ASIRDA BİR MÜCEDDİD GELECEKTİR HADİSİ HAKKINDA
21.08.2015 6714 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kafir Cinlerin Elinde Oyuncak Olan Ahlaksız Adam
10.11.2015 6542 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Psikolojik Baskıyla İstemeden Örtünmek
2.10.2015 6526 Okunma
1 Yorum 04.10.2015 01:23
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
SEÇİME GİDERKEN TÜRKİYE'DE SİYASET
9.06.2015 6498 Okunma
1 Yorum 09.06.2015 16:42
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Tasavvuf Adına Ne Yapmalı? (MESAJLAR'dan Pasajlar)
15.04.2010 6436 Okunma
2 Yorum 20.10.2015 01:26
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
BEYAZ TÜRKLER’İN SON KOZU
22.06.2015 6420 Okunma
1 Yorum 22.06.2015 14:16
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Müslüman Ülkede Yaşamak
2.10.2015 6364 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Gençlerin Sorunlarının Çözümü Evliliktedir
2.10.2015 6325 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Babam Beni Haklı veya Haksız Nedenlerle Sevmiyor
10.11.2015 6299 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Panteizm – Vahdeti Vücut Farkı (MESAJLAR'dan Pasaj
7.04.2010 6257 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
EVLİLİKTE SİYASİ FİKİRLER
2.09.2015 6233 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kafasında Bir Çok Şüpheler Dolaşan Adam
2.10.2015 6196 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
7 HAZİRAN SEÇİMİNİN GETİRDİKLERİ
10.06.2015 6115 Okunma
1 Yorum 10.06.2015 08:53
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Ailede Olağandışı Sorunlar
2.10.2015 6094 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İstihare İle Evlenmek, İstihare İle Evlenmemek
16.11.2015 6081 Okunma
1 Yorum 10.12.2015 22:16
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Eltisiyle İmtihan Edilen Genç Kadın Olmak
10.11.2015 6075 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
SELAMIN ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞKA YÖNÜ
21.08.2015 6045 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İman Yolundan Uzaklaştıkça Kalbi Daralan Adam
10.11.2015 5902 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kötü Alışkanlıkları Olan Adamın Oğlu Olmak
10.11.2015 5879 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Eşime Isınamadım, Çok İtici Geliyor. Acaba Sorun Nerede
16.02.2016 5796 Okunma
1 Yorum 18.02.2016 22:26
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Mahzurlar Mübahları Zaruri Kılar -Yeni bir Fıkıh Kuralı
12.11.2015 5792 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Batın İlmi ve İlmul Ledunni (MESAJLAR'dan Pasajlar
11.04.2010 5681 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
En Son Bilgiler Işığında Sigaranın Hükmü (MESAJLA
14.01.2010 5656 Okunma
4 Yorum 16.08.2018 13:59
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Tarikat – Tasavvuf Farkı (MESAJLAR'dan Pasajlar)
10.04.2010 5643 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Hazreti Adem (as) Hakkında Bilimsel Kılıklı İnkarl
22.02.2011 5620 Okunma
1 Yorum 15.02.2011 12:52
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Vesile ve Tasavvuf (MESAJLAR'dan Pasajlar)
9.04.2010 5592 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Nitelikli Siyasetin Kodları (MESAJLAR'dan Pasajlar
25.02.2010 5554 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Hile-i Şer’iyye Ne Demek? (MESAJLAR'dan Pasajlar)
13.04.2010 5554 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
ACABA GERİ DÖNERLER Mİ?
24.06.2015 5550 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Çok Eşlilik Meselesi (MESAJLAR'dan Pasajlar)
19.01.2010 5529 Okunma
8 Yorum 20.10.2015 01:43
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İyi Bir Evlat Değilim Buna Rağmen Annemden Şikayetçiyim
16.11.2015 5499 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Şeriat – Tasavvuf İlişkisi (MESAJLAR'dan Pasajlar)
6.04.2010 5480 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Tasavvufun Hakikati Peygamberin Sünneti (MESAJLAR'
8.04.2010 5367 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Şeriatçı - Tarikatçi Tartışmasının İçyüzü (MESAJLA
12.04.2010 5363 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Meryem Niye Susmuştu? (MESAJLAR'dan Pasajlar)
14.04.2010 5352 Okunma
1 Yorum 10.06.2010 14:57
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Salih Olmayan Mü'minler (MESAJLAR'dan Pasajlar)
26.01.2010 5303 Okunma
3 Yorum 03.02.2010 11:31
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Erdoğan'ın Yerinde BEN OLSAYDIM
15.04.2010 5134 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
EKMEK PARASI İÇİN
24.06.2015 5088 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Annelik Zordur. Zor Bir Anneye Sahip Olmak Daha Zordur.
16.11.2015 4847 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Başbakanın Yerinde BEN OLSAYDIM
20.01.2010 4750 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Şımarık Bir Erkek Çocuğuyla Evli Olmanın Getirdikleri
16.11.2015 4456 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Sorunlar Bitmez, Evlilik Zamanını Geçirmemek Lazım
16.11.2015 4430 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Allaha Giden Yol (MESAJLAR'dan Pasajlar)
16.04.2010 4349 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Akıl Zeka Antizeka, Einstein İzafiyet, Zamanda Yolculuk
22.12.2015 4317 Okunma
1 Yorum 25.12.2015 22:16
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Ve Allah Kadını Yarattı. Peki Ama Ne İçin?
30.11.2015 4266 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Câhiliyye Müslümanları (Mesajlar'dan Pasajlar)
25.01.2016 4174 Okunma
1 Yorum 30.01.2016 14:22
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Bu Hayattan Bıktım, Hemen Ölüp Gitsem Diyorum
25.11.2015 4073 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Yurtdışında Yıllarca Tek Başına Yaşamanın Getirdikleri
24.11.2015 4063 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kim Hak Ehli, Kim Bâtıl Ehli, Nasıl Anlayacağız?
24.11.2015 3672 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kim Ne Derse Desin...
24.11.2015 3630 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Gerçek İlim Adamı Olmak Doğruyu Söyleyebilmekte Yatar
24.11.2015 3475 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Rabbe Kul Olabilmek Kulluğu Yerine Getirebilmekte Saklı
24.11.2015 3446 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İmanın Gereklerini Yerine Getirerek İmanda Kemale Ermek
10.03.2016 3410 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kendi Tanrısına Karşı Düşmanlık Besleyen Adam
30.11.2015 3407 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
En Büyük Pâye
24.11.2015 3399 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Mesele Doğru Oluğun Altında Bulunabilmektir
24.11.2015 3399 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Arada Nikâh Bağı Olmayan Sevgi Koskoca Bir Yalandır
24.11.2015 3396 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Twitter'ı Kapatıyoruz
24.11.2015 3378 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Postmodern İslam Hukuku, Postmodern İslam Hukukçusu
6.04.2016 3291 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Putin Böyle Giderse, Tarihe Geçen Bir Lider Olacak.
3.12.2015 3226 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kadının Gerçek İhtiyacı
24.11.2015 3094 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Çocukları Cehennemden Korumak ve Herkesin Kendi Şeytanı
8.12.2015 2997 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Allah'a Yine Allah'ın Öğrettiği Şekilde İnanmak Şarttır
28.12.2015 2746 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Evrim Teorisinin Çöküşü, Evrim İnanç Sisteminin Doğuşu
29.02.2016 2643 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Sizin İçin Resûlullahda Güzel Örnekler Vardır (Ahzab21)
1.03.2016 2612 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Yeni Anayasa ile Yeni Hukuk Anlayışı, Sorunlar Çözümler
15.02.2016 2468 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
BİR ALLAH DOSTU DER Kİ ...
28.08.2018 2398 Okunma
2 Yorum 29.08.2018 08:57
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Zalimlerin Cezası Elbette Verilecek Ama Bize Düşen Şey
17.12.2015 2380 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Demokratik Türkiye İmparatorluğu Yeni Türkiye Vizyonu
1.07.2016 2284 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Artık Ne Kadar Dövünseniz Dövünün. Size Az Gelecektir
16.12.2015 2268 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Bir Baba'nın Hissiyatı ve Çok Mühim Bir İlâve
27.06.2016 2257 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Corpus Iuris Authenticus, Otantik Hukuk Külliyatı
22.02.2016 2126 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Din-i Mübin-i İslâmı Yüksek Hassasiyette Yaşamak İyidir
13.01.2017 1826 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Müslümanın Darwin'le İmtihanı
6.02.2017 1579 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
ÇOCUKLARI EVLENDİRME SEFERBERLİĞİ
10.01.2019 1405 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
KARAR İÇTİMASI
28.12.2018 1108 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Seçmen Davranışları Kadın Davranışları Gibidir
21.05.2019 978 Okunma