Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Çocukları Cehennemden Korumak ve Herkesin Kendi Şeytanı
8.12.2015
2954 Okunma, 0 Yorum

 

Hocam, bir sorum olacaktı izninizle. Ben normalde İstanbul’da oturuyorum, Edirne’de üniversite öğrencisiyim. Bu sene tuhaf bir hal geldi bana. Eskiden dini konularda içimdeki sesi susturamazdım, sürekli kendi kendimle tartışırdım. Daha sonra Allah'a ulaşmayı diledim. Üniversiteden önce yoğun çalışma dönemi geçirdim, gecelere kadar yoğun işte çalıştım. Daha sonra üniversiteye geçtiğimde arkadaş bulamama korkusu yaşadım. Yalnız kalmaktan korktum, sürekli İstanbul’a gitmek istedim. Arkadaşlarım zamanla arttı, çevrem arttı bayağı. Bulundugumuz yurt cemaat yurdu, bulundugu yer mezarlıkların, anıtların bulunduğu yer. Bu yerde günah isledim, istimnalarda bulundum, temiz gezmedim. Daha sonra arkadaslarla zina yapmaya yeltendik, gittigimiz yerde dolandırıldık. Bu günahtan geri döndük. İbret almak bilmedim. Daha sonra arkadaslar tuhaf bir olay anlattı, icimden sanki bana olacakmıs, olmus gibi düsünmeye basladım. Tam da stresli, uykusuz sınav dönemine denk geldi. Sürekli o pis olayı düsünmeye basladım, bana olmasın diye önlem almaya basladım. Düsünceler beni yormaya basladı. Bir haftalıgına eve döndügümde daha da stresim arttı, gögsüme sıkıntı cöküyor, kaslarım kasılıyordu. Sürekli tuvalete falan gitmeye basladım. Kimseyle dogru düzgün konusamadım. Dikkatimi bir şeye veremiyordum. Olmadıgını bilsem de kafamda sürekli tartısma vardı. Doktora sordum, anksiyete-kaygı bozuklugudur dedi. Eskiden evhamlıydım falan ama bu kadar aşırı degildi, birden arttı. O olayı yasamaktan korktum, herkese süpheyle bakmaya basladım. Sizce ne yapmalıyım?

 

 

Bismillâhirrahmânirrahîm.

 

Öncelikle bize aktarılan bu sorunun içindeki sorunları iyice anlamaya çalışalım. İstanbul’da yaşayan ve ailesi de muhtemelen muhafazakâr olan bir genç yüksek tahsil için Edirne’ye gitmiş ve orada bir cemaat yurdunda kalmaya başlamıştır. Bu yurtta –bir imtihan vesilesi olsun diye yine her yerde mutlaka- bulunan kötü arkadaşlarına uyarak zina yapmak için girişmişler ama -her nasılsa- bunu başaramamışlar. Bu arada arkadaşlarının anlattığı –muhtemelen çok kötü olan- bir örnek üzerinden kendisi de kaygı yaşamaya başlamış ve psikolojisi bozulmuştur. Mesele budur. Şimdi bu örnek olay üzerinden söylememiz gereken çok önemli hususları zikretmek istiyoruz. Lütfen hiç kimse kusura bakmasın, zira hak ve hakikat adına, Allah rızası için konuşacağız. Kimseye bir kastımız yoktur. Burada sadece vatanın, milletin ve ümmetin geleceği adına konuşacağız. Bizim zaten yıllardır tespit ettiğimiz bazı sorunların sizlere güzelce izah edilebilmesi için harika bir örnek ve vesile olacaktır aktarılan bu sorun.

 

Günümüzde çocukların mutlaka yüksek tahsil sahibi olmaları gerektiği şeklinde hakim ve baskın bir görüş herkeste bulunmaktadır. Bunun sağlanması için ise –hemen hemen, neredeyse- her yol mübah sayılmaktadır. Çocuklarının yüksek tahsil için başka şehirlere ve dünyanın en uzak, en ücra köşelerine bile gitmeleri ailelerce desteklenmektedir. Yeter ki çocuğumuz yüksek tahsilde bulunsun, bunun maddi ve manevi bedeli ne olursa olsun denmektedir. Bizim uzun yıllardır gözlemlere dayalı vardığımız tespit böyledir. BU TAVIRLAR FEVKALADE YANLIŞTIR. Açıklayalım:

 

Memleketimizde pek çoğu dindar veya muhafazakâr olan aileler çocuklarını tahsil için başka şehirlere veya ülkelere göndermektedir ve onların oralarda hangi şartlara maruz kaldıklarını ve neler yaptıklarını bilmemektedir. Halbuki o çocukların –çok küçük bir azınlığı hariç- hemen hepsi yukarıdaki gencin yaptıklarını yapmaktadırlar. Gördüğümüz gibi, cemaat yurdu dahi olsa oralarda mutlaka mikrop çocuklar bulunacak ve bunlar dindar aile çocuklarını yoldan çıkaracaklardır. Zaten ailesinin yanında olmayan bir gencin en yakın arkadaşı kendi şeytanı olacaktır. Şeytanıyla başa çıkamayacak ve onun gösterdiği yolda ilerleyecektir. Yukarıdaki örnek bunun en açık bir göstergesidir. Bizim çocuğumuz yapmaz diyerek kendimizi kandırmamak lazımdır. Bunları yapan çocukların hepsi de dindar veya muhafazakâr aile çocuklarıdır. Elbette bunları yapmayacak çocuklar bulunmaktadır ama o çocuğun bizim çocuğumuz olduğu yaklaşımı tam bir züğürt tesellisi ve şeytanın-nefsin aldatmacası olacaktır. Zira bu işlerin şakası bulunmamaktadır. Bir kere şeytanın yolunda giden bir insanın bir daha o yoldan kurtulması pek mümkün olmayacaktır. Önemli olan Allah’ın emrettiği şekilde dosdoğru bir insan ve günahlardan –HASSATEN ZİNADAN- uzak iffetli bir hayat yaşamaktır.

 

Kötü arkadaşın insanı nasıl yoldan çıkardığına bir misal de ben vereyim. Bunu bizzat kendimiz müşahede etmişizdir. İmam hatip lisesinde okuyan bir kız çocuğu, çok dindar, takvalı, akıllı ve çalışkan. Yaz tatilinde hangi kitapları okuyacağını, hangi sureleri ezberleyeceğini yaz başında program yapan ve bununla bizlerin çok takdirini kazanan bir kız. Babası dindar bir yaşlı adam. Annesi Müslümanlığı tam manasıyla sindirememiş bir kadın. İşte bu şuursuz kadın kendine sıradan bir bayan arkadaş ediniyor, onlarla sık sık görüşüyorlar. O kadının lisede okuyan bir kızı var, imam hatipli kız ile yaşıt. Ama bu kız çok bozuk, terbiyesiz, ahlaksız, erkeklerle gezip tozan bir sokak kızı. İşte bu kötü kız ile arkadaş olan imam hatipli kız iki ay içinde öyle bir hale geldi ki, aynen o kötü kızın ahlak ve karakterine büründü. Pek çok ahlaksız erkek arkadaşlar edindi, onlarla sokaklarda sarmaş dolaş gezindi. Kötü ahlaklı iki kız olarak neredeyse yapmadıkları kalmadı desek bile yeridir. Annesi bu hususlarda uyarıldığında ise annesinin tepkisi; kızım tabii ki yaşayarak öğrenecek, kendisi tecrübe edecek, erkek arkadaşları da olacak, onlarla elbette gezip tozacak, hayatını yaşayacak şeklinde olmuştur. Yani, dindar bir babanın kızı olmasına rağmen Müslümanlığı içselleştirememiş bir kadının kızı olması ve annesinden yüz bulması ve kötü bir arkadaşa takılması yüzünden, imam hatipli ve mükemmel denilebilecek bir kız çocuğunun ayağı cehenneme doğru kaymıştır. Bunu esefle ve ibretle müşahede etmişizdir. Babası ise yaşlı bir adam olması ve ailede dönen olaylardan haberi bile bulunmaması yüzünden etkisiz eleman olarak kalmıştır.

 

Anlayacağınız, böyle hususlarda çok dertliyizdir, çünkü çok şeyler görmüş, çok şeyler bilmekteyizdir. İtimat ediniz ki, öyle şeyler gördük, öyle şeyler müşahede ettik ki, inanın bunları anlatamayız. Zira anlatacak olsak kafanızdaki çok düşünceler yerli yerinden oynayacak ve bize de belki çok kişiler düşman olacaktır. Biz insanların böyle durumlara düşmelerine üzülüyor ve herkes için güzel ve doğru olanını diliyoruz. İşte bunun için YAPILMASI GEREKENLER bize göre şöyledir:

 

1- Yüksek tahsil güzeldir, önemlidir. Lakin, çocuklarımızın ahireti çok daha önemlidir. Tahsil için ahiretlerini kaybetmelerine göz yummamak, çanak tutmamak gerekir. Zira çocuklarımız bize Allah’ın emanetidir. Emaneti en iyi şekilde korumakla yükümlüyüzdür.

 

2- Erkek çocukları mutlaka yüksek tahsil yapmalıdır, zira ailenin geçiminden onlar sorumludur. Tahsilli, kültürlü bir Müslüman olmak önemlidir. Lakin, günümüz üniversite hayatının çocukları daha çok bozduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. O halde çocuklarımızı çok iyi korumamız gerekmektedir. Tahsil tahsil derken çocuğumuzdan olmayalım.

 

3- Erkek çocukları tahsil için başka bir ülkeye veya şehre asla yollanmamalıdır. Öncelikle kendi şehrinizde okumasını sağlamalısınız. Böylece çocuğunuz hep elinizin altında olacak, kendi ailesiyle kalacak, yanlış kişilerin etkisi altına girme riski en aza inecektir. Bunun için en kesin yol üniversite tercihlerini yaparken müdahale etmenizdir. Kendi şehriniz veya taşınabileceğiniz şehir dışında başka bir yeri asla yazdırmamalısınız. Çocuğunuza da bunu kesin bir dille anlatmalısınız. Başka bir yerde okursan sana asla destek olmayacağım deyiniz. Kararlılığınızı görmeli ve bilmeli. Bu hususta asla taviz vermeyiniz. Çocuğunuza karşı taşıyacağınız zaafın onun hayatını götürebileceğini unutmayınız.

 

4- Oldu ki, başka bir şehirde okumak zorunda kaldı. O zaman mutlaka çok güvendiğiniz insanlara, cemiyetlere, cemaatlere çocuğunuzu teslim ediniz. Ama hatırlayınız ki, yukarıdaki kardeşimiz de bir cemaat yurdunda kaldığını söylemişti. Elinizin altında olmayan bir çocuğun hangi tehlikelere maruz kaldığını ve neler yaptığını asla bilemeyeceksiniz. Bence bu 4. şıkka hiç kalmayın, siz en iyisi 3. şıkka göre mutlaka hareket edin deriz.

 

5- Kız çocukları için tahsilden çok daha önemlisi öncelikle aile kurmalarıdır. Kız çocuklarınız liseyi bitirdikten sonra önce onları evlendiriniz. Mutlu ve sağlıklı bir yuva kurmaları için her türlü gayret ve desteği gösteriniz. Evleneceği kimseyi mutlaka gözden geçiriniz, iyice tahlil ediniz. En önemli husus namuslu ve iffetli olmalarıdır. Önceden iffetli olmayan bir erkeğin evlendikten sonra da iffetli olması çok zordur. Dindar geçinenlerin hepsi iffetli değildir ama dindar olmayanlarda iffetin bulunması çok daha zordur. Zira kişi Allah’tan korkmuyorsa her haltı yiyebilir. Mesele, Allah’tan gereğince korkmaktır. Damat adayınızın sırasıyla, namuslu-ahlaklı-iyi huylu, dindar, varlıklı, tahsilli olmasına özen göstermelisiniz. Zina Yapan Kişi Ancak Zina Yapanla Evlenebilir (Nur, 3) makalemizi okuyunuz.

 

Genç kızların aklı büyükler kadar bu işlere ermez, doğru kimseyi bulamazlar veya doğru kimseyi de doğru değerlendiremezler. Gerçi bizim gördüğümüz büyüklerin de akıllarının bu işlere pek yetmediğidir. Yani, insanlar neden mutlu değil, mutsuz ve umutsuz, neden evlilikler yürümüyor sorusunun cevabı bizce hiç sürpriz değildir. Zira çok kimsenin akıl, ilim ve idrak ile bu işleri değerlendirmediklerini görmüşüzdür. Uzunca bir yola katıksız ve azıksız çıkmanın sonucunun hüsran olacağı gayet açıktır. Yanlış kabuller ve yaklaşımlar yanlış sonuçlar doğuracaktır.

 

Evlenmeden önce tahsil yapan kız çocukları bilahare mutlaka iş hayatına atılıyorlar, iş-güç-kariyer derken evlilik trenini ve imkânını çoğunlukla kaçırıyorlar. Evlilik yaşları geçiyor, aile kuramayınca da mutsuz ve umutsuz olarak kalakalıyorlar, yanlış insanlarla yanlış tecrübeler yaşıyorlar. Ayrıca iş hayatında yaşadıkları pek çok kötü tecrübeler ve hadiseler de yanlarına zarar olarak kalıyor. Bunların getirdiği çekinceler de yine aile kurmalarına engel oluyor. Velhasıl, önce evlenmeleri sonra okumaları herkes için çok daha önemli ve güzel bir çözümdür. İlla ki okumak isteyenler evlendikten sonra da okuyabiliyorlar, bunun güzel örneklerini bilmekteyiz. Tanıdığımız bir ailede bayan dört güzel çocuk sahibi olduktan ve onları yetiştirdikten sonra açıktan yüksek tahsile başladı. Bir başka ablamız da üç çocuk yetiştirdikten sonra yine açıktan yüksek tahsile başladı. Bunun daha pek çok örneklerini zikredebiliriz. Önemli olan kız çocuklarının Ve Allah Kadını Yarattı. Peki Ama Ne İçin? makalemizde anlatmaya çalıştığımız Sünnetullah’a uygun yaşamalarıdır. Zira aileler kurulamazsa toplumumuzun geleceği çok karanlık olacaktır. Yaşamakta olduğumuz kötü örnekler bunun en açık göstergeleridir.

 

Bu önemli açıklamalardan sonra gelelim yukarıdaki kardeşimizin meselesine:

 

Arkadaşlarınızın size anlattığı o tuhaf olayı bilmeksizin isabetli bir görüş serdetmemiz mümkün olamayacaktır. Ancak onun ne olduğuna dair bir senaryomuz bulunmaktadır. Bilmiyoruz ki isabetli olacak mıdır? Senaryomuza göre, arkadaşlarınızın anlattığı zina yapan bir kimsenin kötü bir hastalığa yakalandığıdır. Bu belki Hiv, belki Aids, belki de başka bir kötü ve amansız hastalıktır. Eğer siz bizzat zina yapmamış iseniz bundan dolayı korkmanız da gerekmeyecektir. Ancak bu kadar korktuğunuza göre bu hususta masum olmadığınız sonucuna da varmak mümkün olabilecektir.

 

Madem ki okumak için başka bir şehre gittiniz ve orada bir cemaat yurdunda kalıyorsunuz, peki ne diye böyle güzel bir ortamda pis arkadaşlara tabi oluyorsunuz, anlamak mümkün değil? Anne ve babanız sizi bunun için mi taa oralara dişinden-tırnağından artırarak gönderdi? Siz okuyacağım diye çıktığınız bu yolda cehenneme biletinizi mi kesmeye çıktınız? Ne yapmak istiyorsunuz? Lütfen silkinerek kendinize geliniz, şuursuzluktan sıyrılınız.

 

Anlattığınıza göre, zina yapmaya yeltendiniz fakat Allah sizi salt paranızla dolandırılarak cezalandırdı ve zinaya düşmekten sıyrıldınız. Yani ilk teşebbüsünüzde kötü arkadaşlara uyarak gözünüz dönmüştü fakat Allah sizi zinaya düşmekten kurtardı. Bundan ders almanız gerekmez miydi? Aklınızı başınıza toplamanız, ben ne yapıyorum yahu demeniz gerekmez miydi? Fakat siz ibret almak bilmedim demişsiniz, acaba başka bir seferde bu kötü teşebbüsünüzde başarıya mı ulaştınız, bilemiyoruz. İnşallah böyle olmamıştır. Size önerdiğiniz çözüm ise;

 

Eğer senaryomuz isabetli ise ve siz de zina yapmışsanız ve hastalığa yakalanmış olmaktan endişe ediyorsanız, öyle bir kesin tövbe etmelisiniz ki, eğer hasta olmazsanız bir daha Allah’ın yolundan asla dönmeyeceksiniz, eğer hasta olursanız da bunun hak ettiğiniz bir ceza olduğunu kabulleneceksiniz.

 

Eğer senaryomuz isabetli ise ve siz de zina yapmamışsanız bu hususta endişe etmekten vazgeçmelisiniz. Ancak bu hususta bu kadar tedirgin olmanızın da yine bir manevi ceza olduğunu kabulleneceksiniz ve yine Allah’ın yolundan asla dönmeyeceksiniz.

 

Herkesin kendi şeytanı vardır ve herkes ondan ve ona uymamaktan sorumludur. Kimsenin başkasının şeytanı üzerinde yaptırım gücü yoktur. Kimsenin şeytanının da başkasının üzerinde saptırım gücü yoktur. Herkes kendi şeytanına uyar veya uymaz. Herkes kendi şeytanını yola getirir veya getiremez. Dolayısıyla, bu satırların yazarı olan bizler ancak kendi şeytanımızla ve ona uymamaktan sorumluyuzdur. Siz kendi şeytanınızla aranızdaki meselenizi bizzat kendiniz halletmeniz gerekmektedir. Allah akıl vermiş, fikir vermiş, doğru yolu, Sırât-ı Müstakîm’i Peygamberle ve Kitapla göstermiştir. Herkes bizzat kendisi Allah’a kulak vermekle, çağırdığı yola uymakla mükelleftir. Bizler ise sizlere yalnızca bunları hatırlatmaktayız. “Hatırlat ki, hatırlatmak Mü’minlere fayda verir.” (Zariyat 55)

 

 


Çok Okunan Makaleler
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Birbirimizi Çok Seviyoruz Ancak Nişanlım Çok İlgisiz
17.11.2015 12197 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Karşılıksız Aşk Adama Çok Şeyler Öğretir
2.10.2015 8979 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
TÜRKİYE’DE SOL OYLAR RAY DEĞİŞTİRMİŞTİR
11.06.2015 8455 Okunma
1 Yorum 11.06.2015 11:46
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Uyumsuz İnsanla Evliliği Sürdürmek... Nereye kadar?
16.11.2015 7826 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Zina Yapan Kişi Ancak Zina Yapanla Evlenebilir (Nur, 3)
12.11.2015 7742 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Zaruretler Mahzurları Mübah Kılar
2.10.2015 7600 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
PEYGAMBERİN (SAV) HÜKÜM KOYMA YETKİSİ
21.08.2015 7403 Okunma
1 Yorum 25.08.2015 13:37
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
GAYRİMÜSLİMLERİN DUALARI KABUL OLUR MU?
21.08.2015 7136 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
LAİK BİR ÜLKEDE İSLAMI YAŞAMAK VE YAŞATMAK
2.09.2015 7087 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Flört mü, Evlilik mi? Flört Mutsuz, Evlilik Mutlu Eder
2.10.2015 7058 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Herkes Bana Tanıdık Geliyor, Korkuyorum
10.11.2015 6800 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İslâm'dan Uzaklaşan Adamla Yaşamak
10.11.2015 6735 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
HER ASIRDA BİR MÜCEDDİD GELECEKTİR HADİSİ HAKKINDA
21.08.2015 6654 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kafir Cinlerin Elinde Oyuncak Olan Ahlaksız Adam
10.11.2015 6494 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Psikolojik Baskıyla İstemeden Örtünmek
2.10.2015 6483 Okunma
1 Yorum 04.10.2015 01:23
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
SEÇİME GİDERKEN TÜRKİYE'DE SİYASET
9.06.2015 6452 Okunma
1 Yorum 09.06.2015 16:42
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Tasavvuf Adına Ne Yapmalı? (MESAJLAR'dan Pasajlar)
15.04.2010 6396 Okunma
2 Yorum 20.10.2015 01:26
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
BEYAZ TÜRKLER’İN SON KOZU
22.06.2015 6374 Okunma
1 Yorum 22.06.2015 14:16
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Müslüman Ülkede Yaşamak
2.10.2015 6316 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Gençlerin Sorunlarının Çözümü Evliliktedir
2.10.2015 6281 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Babam Beni Haklı veya Haksız Nedenlerle Sevmiyor
10.11.2015 6238 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Panteizm – Vahdeti Vücut Farkı (MESAJLAR'dan Pasaj
7.04.2010 6214 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
EVLİLİKTE SİYASİ FİKİRLER
2.09.2015 6188 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kafasında Bir Çok Şüpheler Dolaşan Adam
2.10.2015 6152 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
7 HAZİRAN SEÇİMİNİN GETİRDİKLERİ
10.06.2015 6063 Okunma
1 Yorum 10.06.2015 08:53
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Eltisiyle İmtihan Edilen Genç Kadın Olmak
10.11.2015 6026 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İstihare İle Evlenmek, İstihare İle Evlenmemek
16.11.2015 6025 Okunma
1 Yorum 10.12.2015 22:16
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Ailede Olağandışı Sorunlar
2.10.2015 6021 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
SELAMIN ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞKA YÖNÜ
21.08.2015 5990 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İman Yolundan Uzaklaştıkça Kalbi Daralan Adam
10.11.2015 5864 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kötü Alışkanlıkları Olan Adamın Oğlu Olmak
10.11.2015 5827 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Eşime Isınamadım, Çok İtici Geliyor. Acaba Sorun Nerede
16.02.2016 5744 Okunma
1 Yorum 18.02.2016 22:26
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Mahzurlar Mübahları Zaruri Kılar -Yeni bir Fıkıh Kuralı
12.11.2015 5736 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Batın İlmi ve İlmul Ledunni (MESAJLAR'dan Pasajlar
11.04.2010 5638 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
En Son Bilgiler Işığında Sigaranın Hükmü (MESAJLA
14.01.2010 5614 Okunma
4 Yorum 16.08.2018 13:59
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Tarikat – Tasavvuf Farkı (MESAJLAR'dan Pasajlar)
10.04.2010 5604 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Hazreti Adem (as) Hakkında Bilimsel Kılıklı İnkarl
22.02.2011 5574 Okunma
1 Yorum 15.02.2011 12:52
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Vesile ve Tasavvuf (MESAJLAR'dan Pasajlar)
9.04.2010 5555 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Nitelikli Siyasetin Kodları (MESAJLAR'dan Pasajlar
25.02.2010 5515 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Hile-i Şer’iyye Ne Demek? (MESAJLAR'dan Pasajlar)
13.04.2010 5515 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
ACABA GERİ DÖNERLER Mİ?
24.06.2015 5507 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Çok Eşlilik Meselesi (MESAJLAR'dan Pasajlar)
19.01.2010 5474 Okunma
8 Yorum 20.10.2015 01:43
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İyi Bir Evlat Değilim Buna Rağmen Annemden Şikayetçiyim
16.11.2015 5453 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Şeriat – Tasavvuf İlişkisi (MESAJLAR'dan Pasajlar)
6.04.2010 5438 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Tasavvufun Hakikati Peygamberin Sünneti (MESAJLAR'
8.04.2010 5323 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Meryem Niye Susmuştu? (MESAJLAR'dan Pasajlar)
14.04.2010 5321 Okunma
1 Yorum 10.06.2010 14:57
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Şeriatçı - Tarikatçi Tartışmasının İçyüzü (MESAJLA
12.04.2010 5319 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Salih Olmayan Mü'minler (MESAJLAR'dan Pasajlar)
26.01.2010 5260 Okunma
3 Yorum 03.02.2010 11:31
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Erdoğan'ın Yerinde BEN OLSAYDIM
15.04.2010 5087 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
EKMEK PARASI İÇİN
24.06.2015 5052 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Annelik Zordur. Zor Bir Anneye Sahip Olmak Daha Zordur.
16.11.2015 4802 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Başbakanın Yerinde BEN OLSAYDIM
20.01.2010 4711 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Şımarık Bir Erkek Çocuğuyla Evli Olmanın Getirdikleri
16.11.2015 4404 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Sorunlar Bitmez, Evlilik Zamanını Geçirmemek Lazım
16.11.2015 4385 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Allaha Giden Yol (MESAJLAR'dan Pasajlar)
16.04.2010 4311 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Akıl Zeka Antizeka, Einstein İzafiyet, Zamanda Yolculuk
22.12.2015 4270 Okunma
1 Yorum 25.12.2015 22:16
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Ve Allah Kadını Yarattı. Peki Ama Ne İçin?
30.11.2015 4211 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Câhiliyye Müslümanları (Mesajlar'dan Pasajlar)
25.01.2016 4132 Okunma
1 Yorum 30.01.2016 14:22
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Bu Hayattan Bıktım, Hemen Ölüp Gitsem Diyorum
25.11.2015 4030 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Yurtdışında Yıllarca Tek Başına Yaşamanın Getirdikleri
24.11.2015 4011 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kim Hak Ehli, Kim Bâtıl Ehli, Nasıl Anlayacağız?
24.11.2015 3615 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kim Ne Derse Desin...
24.11.2015 3582 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Gerçek İlim Adamı Olmak Doğruyu Söyleyebilmekte Yatar
24.11.2015 3432 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Rabbe Kul Olabilmek Kulluğu Yerine Getirebilmekte Saklı
24.11.2015 3401 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kendi Tanrısına Karşı Düşmanlık Besleyen Adam
30.11.2015 3361 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
En Büyük Pâye
24.11.2015 3356 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İmanın Gereklerini Yerine Getirerek İmanda Kemale Ermek
10.03.2016 3351 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Mesele Doğru Oluğun Altında Bulunabilmektir
24.11.2015 3350 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Arada Nikâh Bağı Olmayan Sevgi Koskoca Bir Yalandır
24.11.2015 3348 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Twitter'ı Kapatıyoruz
24.11.2015 3333 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Postmodern İslam Hukuku, Postmodern İslam Hukukçusu
6.04.2016 3228 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Putin Böyle Giderse, Tarihe Geçen Bir Lider Olacak.
3.12.2015 3185 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kadının Gerçek İhtiyacı
24.11.2015 3048 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Çocukları Cehennemden Korumak ve Herkesin Kendi Şeytanı
8.12.2015 2954 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Allah'a Yine Allah'ın Öğrettiği Şekilde İnanmak Şarttır
28.12.2015 2700 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Evrim Teorisinin Çöküşü, Evrim İnanç Sisteminin Doğuşu
29.02.2016 2594 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Sizin İçin Resûlullahda Güzel Örnekler Vardır (Ahzab21)
1.03.2016 2570 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Yeni Anayasa ile Yeni Hukuk Anlayışı, Sorunlar Çözümler
15.02.2016 2430 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
BİR ALLAH DOSTU DER Kİ ...
28.08.2018 2352 Okunma
2 Yorum 29.08.2018 08:57
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Zalimlerin Cezası Elbette Verilecek Ama Bize Düşen Şey
17.12.2015 2335 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Demokratik Türkiye İmparatorluğu Yeni Türkiye Vizyonu
1.07.2016 2243 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Artık Ne Kadar Dövünseniz Dövünün. Size Az Gelecektir
16.12.2015 2225 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Bir Baba'nın Hissiyatı ve Çok Mühim Bir İlâve
27.06.2016 2208 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Corpus Iuris Authenticus, Otantik Hukuk Külliyatı
22.02.2016 2078 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Din-i Mübin-i İslâmı Yüksek Hassasiyette Yaşamak İyidir
13.01.2017 1786 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Müslümanın Darwin'le İmtihanı
6.02.2017 1549 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
ÇOCUKLARI EVLENDİRME SEFERBERLİĞİ
10.01.2019 1372 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
KARAR İÇTİMASI
28.12.2018 1068 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Seçmen Davranışları Kadın Davranışları Gibidir
21.05.2019 942 Okunma