Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Ve Allah Kadını Yarattı. Peki Ama Ne İçin?
30.11.2015
4217 Okunma, 0 Yorum

 

Selamün aleyküm hocam. Size bir kaç farklı sorum olacak, şimdiden çok teşekkür ederim.

 

Ben 24 yaşında üniversite mezunu bir bayanım. Geçen sene mezun oldum, kpss’ye hazırlandım ama istediğim puanları alamadım pek, mülkiyede işletme okudum, a grubundan girdim sınava, devlette çeşitli bakanlıklara girmeye çalışıyorum. Yalnız bu süreç beni çok yordu, sürekli ders çalışmaktan ve mezun oldum olalı evde oturmaktan psikolojim bozuldu. Ayrıca bir bayan için yanlış bölümü okuduğumu da çok sonradan fark ettim. Hocam çok pişmanım, öğretmenlik, doktorluk vs okumadığım için. Çünkü benim alanım olan işletme, ekonomi, finansla ilgili kurumlar hep erkek ağırlıklı. Çok korkuyorum iş ortamında harama girmekten. Çalışmak zorundayım, ailem yıllarca beni okuttu, kendimi borçlu hissediyorum onlara karşı, zaten hala işe giremediğim için üzerimde bir baskı da var. Bunalımlara sürükleniyorum. İşe girsem bile 40 yıl sevmediğim bir işi yapmaktan, erkeklerle sürekli muhatap olmak zorunda kalmaktan çok ama çok korkuyorum. Bana yardım edin ne olur, günaha girmeden çalışabileceğim, bereketli paralar kazanabileceğim ve zevk alacağım bir iş için Allah'ıma nasıl dua etmeliyim? Bunun için özel dualar var mıdır?

 

Hocam, bu genç yaşımda sürekli sağlık sorunlarıyla uğraşıyorum. Bacaklarımda lipödem denen ve çaresi Türkiye’de olmayan ve çok pahalı ameliyat gerektiren bir hastalık var. Boynumda eğrileşme düzleşme var, sürekli kendimi halsiz yorgun hissediyorum, stresten her tarafım ağrıyor, kendimi çoğu zaman iyi hissetmiyorum. Sürekli ders çalışmanın ve hala işe girememenin verdiği stres sağlığımı da mahvetti, hep olumsuz düşünür oldum, motivasyonumu kaybettim hayata karşı. Sağlık sorunlarım için nasıl dua etmeliyim hocam?

 

 

Bismillâhirrahmânirrahîm.

 

Değerli kardeşimiz, öncelikle şunu açıklama ihtiyacı hissediyoruz. Biz, bize danışan bütün kardeşlerimizin sorunlarını kendi sorunlarımız gibi görmekte ve bunlara en uygun ve doğru çözümleri geliştirmek için çaba sarf etmekteyiz. İnsanların sorunları içinde bulunulan hayattan veya diğer insanlardan kaynaklanmakta olduğu gibi, yine insanın bizzat kendisinden veya kendi tercihlerinden kaynaklanmaktadır. Burada biz kardeşlerimizin nefislerinin hoşlarına gidecek sözler söyleyebiliriz, kimsenin hoşuna gitmeyecek şeyler söylemeyebiliriz. Fakat bu tavır doğru olmaz. Zira, zaten herkes nefsinin hoşuna gidecek olan yolda gittiklerinden dolayı bu çeşit sorunlar karşılarına çıkmakta değil midir? Kimse nefsine hoş gelmeyecek şeyleri yapmak istemez. İnsanların sorunlarının bizzat kaynağı, insanların nefislerinin kendilerine güzel gösterdiği yolda gitmeleridir. Ama bu yol doğru bir yol değildir. İslam’ın bize gösterdiği dosdoğru yolda gitmez isek, hayatımızdaki sorunlar hiç bitmeyecek, yeni sorunlar oluşmaya devam edecektir. İşte bundan dolayı, burada size karşı da dürüst davranacak ve Kur’an ve İslam kaynaklı doğru olduğuna inandığımız düşünce ve yorumlarımızı sizlerle paylaşacağız. Baştan söyleyeyim, bunlar sizin ve pek çok kişinin nefsinin hoşuna hiç gitmeyecek. Bundan dolayı sizden şimdiden özür dileyelim. Ama doğruları söylememizin de Allah’ın emri olduğunu hatırlatırız. Bizden de bundan başka bir tavır beklenmemesi gerekir. Bu açıklamadan sonra gelelim meselenin özüne:

 

Allah Hazreti Adem’i (as) kendisine halife olsun diye yaratmıştır. Bakara suresi 30. ayette bu husus açıkça beyan edilmektedir. İlk insan ve ilk peygamber Hazreti Adem’dir. Daha sonra Allah Hazreti Adem’e eş olsun diye Hazreti Havva validemizi yaratmıştır. Bu husus da Nisa suresi 1. ayette, A’raf suresi 189. ayette ve Zümer suresi 6. ayette açıkça beyan edilmektedir. Bu ayetlere baktığımızda göreceğiz husus, Hazreti Havva validemizin bizzat Hazreti Adem babamıza eş olsun diye yaratıldığıdır. Ayrıca Hazreti Havva validemizin ismi Kur’an’da bizzat geçmemekte, yalnızca Adem’in eşi şeklinde geçmektedir. Özetle; Hazreti Adem Allah’ın yeryüzünde halifesi olarak yaratılmıştır, Hazreti Havva ise bizatihi Hazreti Adem’in eşi olarak yaratılmıştır. Bu husus iyice anlaşıldı mı? İsteyen zikrettiğimiz ayetlere tekrar tekrar bakabilir.

 

Hazreti Adem bütün insanlık için bir numunedir. Yani insan Allah’ın yeryüzünde halifesidir. Bunun için tabii ki iman etmiş olmak ilk şarttır. Hazreti Havva da yine bütün kadınlar için numunedir. Yani nasıl ki Havva Adem’in eşi olmak için ve eşi olarak yaratılmışsa, işte aynen bunun gibi yaratılmış olan bütün kadınlar da yine bir erkeğin eşi olsun diye yaratılmıştır. Yani, nasıl ki insan Allah’a halife olsun diye yaratılmışsa, yine aynen bunun gibi kadın da eş olsun diye yaratılmıştır. Aslında erkek ve kadın ikisi birlikte bir bütündür. İkisinin birlikte oluşturduğu bütün Allah’ın halifesi olacaktır. Kur’an’da bu husus Bakara suresi 187. Ayette “kadınlar sizin örtünüzdür, siz de onların örtülerisiniz” şeklinde açıklanmaktadır. İkisinin birlikte oluşturduğu halifeliğin çeşitli vazifeleri vardır. Bunların bir kısmı erkeğin eline bakmakta, bir kısmı ise kadının eline bakmaktadır. Bu yüzden aralarında akıl-mantık gereğince medeni bir şekilde işbölümü yapılması gerekmektedir. Mesela erkek çocuk doğuramaz, çocuğu doğurmak kadının vazifesidir. Aileye bakmak da erkeğin vazifesidir. Bu hususlar Kur’an’da açıkça bildirilmiştir. Bu hususun da iyice anlaşılmasını ümit ediyoruz. Zaten her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır atasözümüz meşhurdur. Hazreti Adem’in halifeliğinin sırrı da burada yatmaktadır. Adem’in arkasında Havva vardır, ilk insan ve ilk peygamber olmak gibi büyük bir sorumluluğun üstesinden ancak Havva’nın yardımıyla gelebilecektir ve gelmiştir.

 

İşte, toplumda baş gösteren sorunların pek çoğu insanların böyle Allah’ın emirlerine ve ölçülerine riayet etmemeleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Günümüzde kadınlar erkek vazifelerine soyunmakta, iş hayatına balıklama atlamakta, ondan sonra da acımasız iş hayatında harcanmakta ve yazık olmaktadır. Halbuki Allah kadını bizzat eş olsun, anne olsun diye yaratmıştır, yukarıdaki ayetlerde bunu açıkça gördük. Aslında işsizlik diye bir sorun yoktur, eş ve anne olmaları gereken kadınların, erkeklerin işlerini ellerinden almaları sorunu vardır demişti bir eğitimci ağabeyimiz. Erkek rolünü üstlenerek iş hayatında bulunan bir kadın çok yıpranacak, çok yorulacak, hayatının pek çok kısmını zayi etmiş olacaktır. Bu arada esas vazifesi olan eşlik ve anneliği de layıkıyla yerine getirememiş olacaktır. Zira bir koltuğa iki karpuz sığmayacağı herkesin malumudur. İş yüzünden çocuğuyla ilgilenemeyecek, çocuklar anne sevgisi ve ilgisinden mahrum olarak orada-burada yetişecek, kadın da anneliği tam manasıyla yaşayamayacaktır. Halbuki çocuğun anneye, annenin de anneliğe ihtiyacı vardır. Bu vazifeler zamanında yerine getirilemeyince tren herkes için kaçmış olacaktır. Telafisi imkansız sonuçlar doğacaktır. Günümüzde de zaten bunun sonuçlarını yaşamaktayız.

 

Bu açıklamalardan sonra şimdi gelelim sizin şahsi sorunlarınıza:

 

Açıkçası, siz daha henüz iş hayatına başlamadığınız halde bu kadar maddi-manevi yıpranmışsınız. Aslında daha hiç bir şey yaşamamışsınız. Bir de iş hayatında yaşayacağınız zorluklar, sıkıntılar, stresler, maddi-manevi eziyetler ve zikredemeyeceğimiz başka türlü hadiseler yüzünden yaşayacaklarınızı düşündükçe, sizin için gerçekten çok üzülmekteyiz. İş hayatı çakallar-kurtlar sofrasıdır. Bu sofrada aslında kadının yeri yoktur. Kadının yeri evidir, eşinin ve çocuklarının yanıdır. Kadının gerçek makamı anneliktir. Günümüzde İslam’a uymayan yanlış telakkiler yüzünden hemen herkes böyle yanlış yorumlara takılıp kalmakta, yanlış hareket etmektedir. Tabii bunları derken, İslam’a göre kadının iş hayatında mutlaka bulunması gereken bazı mevzileri kastetmiyoruz. Onlar konumuz ve bahsimiz dışındadır. Bizim derdimiz, okumayı-tahsili yalnızca iş hayatına endeksleyen, yalnızca çalışmak için okunmuş olunacağını varsayan çarpık anlayışadır. Oysa insan ilk önce kültürlü bir fert, kültürlü bir ümmet, kültürlü bir insan, kültürlü bir eş ve kültürlü bir anne-baba olmak için okuyacaktır. İslam’a göre evin rızkından baba sorumlu iken, anne de çocukların eğitiminden sorumludur. Bunların birinin aksaması sorumsuz nesiller yetişmesine yol açacaktır ve açmaktadır. İşte siz de gerçekte aileniz-yuvanız ve çocuklarınıza harcamanız gereken yıllarınızı işe yaramayacak bir tahsil için ve sizi çok daha fazla yıpratacak-yoracak bir iş hayatına götürecek sınav için harcamışsınız. Bunu da iyice anlamış olalım.

 

Bizim size tavsiyelerimiz; öncelikle kendinizi ailenize karşı borçlu olarak görmekten vazgeçmenizdir. Bu onların vazifesi idi, onlar bunu bir şekilde yerine getirmiş oldu. Şimdi ise, artık yaşınız geçmekte olduğundan, bir an önce evlenmeyi ve yuvanızı kurmayı gündeminize almanızdır. Bu husus işe yerleşmenizden çok daha önemlidir. Ama ben okudum, tahsil yaptım diye düşünmeyiniz. Önce Allah’ın izniyle bir yuvanızı kurunuz, ondan sonra gelecek durumlara göre hareket edersiniz. Çünkü kendinizi borçlu sayarak gidecek olursanız daha uzun yıllar evlenme imkanını bulamayacaksınız. Hayırlısıyla önce bir evlenin, ondan sonra eşinizle birlikte nasıl yapacağınıza karar verirsiniz.

 

Rahatsızlığınız hususunda ise; bu hastalık (lipödem) genetik temelli bir hastalıkmış, bunu öğrendik. Peki o zaman acaba annenizde veya başka bir yakınınızda da bulunmakta mıdır? Eğer genetik olduğu halde annenizde bulunmuyorsa, anneniz anneliği yaşamış olduğundan olabilir mi? O halde sizin de bir an önce anne olmanız gerekmektedir. Allah2ın izniyle belki o zaman hastalığınız duraklayacak, ilerlemeyecektir. Herhalukarda Allah’tan sizler için acil şifalar dileriz. İş hayatına dahil olmaya endeksli bir yaşam hedefinin, sizin böylesine stresli ve bu kadar rahatsız bir yaşam sürmenize yol açtığını düşünüyoruz. Bunların hiç birine gerek bile yoktur. Siz yaratılışınızın gereği olan eşlik ve anneliğe odaklanınız, bunun güzel sonuçlarını göreceksiniz. Hadiseleri oluruna bırakınız, doğru hareket tarzları belirleyiniz, evliliğin hayatınızın en mühim önceliği olduğunu unutmayınız. Allah’a emanet olunuz.

 

 


Çok Okunan Makaleler
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Birbirimizi Çok Seviyoruz Ancak Nişanlım Çok İlgisiz
17.11.2015 12200 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Karşılıksız Aşk Adama Çok Şeyler Öğretir
2.10.2015 8982 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
TÜRKİYE’DE SOL OYLAR RAY DEĞİŞTİRMİŞTİR
11.06.2015 8457 Okunma
1 Yorum 11.06.2015 11:46
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Uyumsuz İnsanla Evliliği Sürdürmek... Nereye kadar?
16.11.2015 7826 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Zina Yapan Kişi Ancak Zina Yapanla Evlenebilir (Nur, 3)
12.11.2015 7743 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Zaruretler Mahzurları Mübah Kılar
2.10.2015 7602 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
PEYGAMBERİN (SAV) HÜKÜM KOYMA YETKİSİ
21.08.2015 7403 Okunma
1 Yorum 25.08.2015 13:37
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
GAYRİMÜSLİMLERİN DUALARI KABUL OLUR MU?
21.08.2015 7136 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
LAİK BİR ÜLKEDE İSLAMI YAŞAMAK VE YAŞATMAK
2.09.2015 7087 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Flört mü, Evlilik mi? Flört Mutsuz, Evlilik Mutlu Eder
2.10.2015 7062 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Herkes Bana Tanıdık Geliyor, Korkuyorum
10.11.2015 6801 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İslâm'dan Uzaklaşan Adamla Yaşamak
10.11.2015 6735 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
HER ASIRDA BİR MÜCEDDİD GELECEKTİR HADİSİ HAKKINDA
21.08.2015 6654 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kafir Cinlerin Elinde Oyuncak Olan Ahlaksız Adam
10.11.2015 6494 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Psikolojik Baskıyla İstemeden Örtünmek
2.10.2015 6485 Okunma
1 Yorum 04.10.2015 01:23
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
SEÇİME GİDERKEN TÜRKİYE'DE SİYASET
9.06.2015 6454 Okunma
1 Yorum 09.06.2015 16:42
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Tasavvuf Adına Ne Yapmalı? (MESAJLAR'dan Pasajlar)
15.04.2010 6399 Okunma
2 Yorum 20.10.2015 01:26
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
BEYAZ TÜRKLER’İN SON KOZU
22.06.2015 6376 Okunma
1 Yorum 22.06.2015 14:16
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Müslüman Ülkede Yaşamak
2.10.2015 6321 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Gençlerin Sorunlarının Çözümü Evliliktedir
2.10.2015 6282 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Babam Beni Haklı veya Haksız Nedenlerle Sevmiyor
10.11.2015 6238 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Panteizm – Vahdeti Vücut Farkı (MESAJLAR'dan Pasaj
7.04.2010 6216 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
EVLİLİKTE SİYASİ FİKİRLER
2.09.2015 6188 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kafasında Bir Çok Şüpheler Dolaşan Adam
2.10.2015 6153 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
7 HAZİRAN SEÇİMİNİN GETİRDİKLERİ
10.06.2015 6066 Okunma
1 Yorum 10.06.2015 08:53
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Eltisiyle İmtihan Edilen Genç Kadın Olmak
10.11.2015 6026 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İstihare İle Evlenmek, İstihare İle Evlenmemek
16.11.2015 6026 Okunma
1 Yorum 10.12.2015 22:16
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Ailede Olağandışı Sorunlar
2.10.2015 6022 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
SELAMIN ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞKA YÖNÜ
21.08.2015 5990 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İman Yolundan Uzaklaştıkça Kalbi Daralan Adam
10.11.2015 5864 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kötü Alışkanlıkları Olan Adamın Oğlu Olmak
10.11.2015 5828 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Eşime Isınamadım, Çok İtici Geliyor. Acaba Sorun Nerede
16.02.2016 5745 Okunma
1 Yorum 18.02.2016 22:26
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Mahzurlar Mübahları Zaruri Kılar -Yeni bir Fıkıh Kuralı
12.11.2015 5736 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Batın İlmi ve İlmul Ledunni (MESAJLAR'dan Pasajlar
11.04.2010 5639 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
En Son Bilgiler Işığında Sigaranın Hükmü (MESAJLA
14.01.2010 5615 Okunma
4 Yorum 16.08.2018 13:59
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Tarikat – Tasavvuf Farkı (MESAJLAR'dan Pasajlar)
10.04.2010 5605 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Hazreti Adem (as) Hakkında Bilimsel Kılıklı İnkarl
22.02.2011 5576 Okunma
1 Yorum 15.02.2011 12:52
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Vesile ve Tasavvuf (MESAJLAR'dan Pasajlar)
9.04.2010 5556 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Hile-i Şer’iyye Ne Demek? (MESAJLAR'dan Pasajlar)
13.04.2010 5518 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Nitelikli Siyasetin Kodları (MESAJLAR'dan Pasajlar
25.02.2010 5516 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
ACABA GERİ DÖNERLER Mİ?
24.06.2015 5509 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Çok Eşlilik Meselesi (MESAJLAR'dan Pasajlar)
19.01.2010 5475 Okunma
8 Yorum 20.10.2015 01:43
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İyi Bir Evlat Değilim Buna Rağmen Annemden Şikayetçiyim
16.11.2015 5457 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Şeriat – Tasavvuf İlişkisi (MESAJLAR'dan Pasajlar)
6.04.2010 5440 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Tasavvufun Hakikati Peygamberin Sünneti (MESAJLAR'
8.04.2010 5325 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Meryem Niye Susmuştu? (MESAJLAR'dan Pasajlar)
14.04.2010 5322 Okunma
1 Yorum 10.06.2010 14:57
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Şeriatçı - Tarikatçi Tartışmasının İçyüzü (MESAJLA
12.04.2010 5321 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Salih Olmayan Mü'minler (MESAJLAR'dan Pasajlar)
26.01.2010 5262 Okunma
3 Yorum 03.02.2010 11:31
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Erdoğan'ın Yerinde BEN OLSAYDIM
15.04.2010 5090 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
EKMEK PARASI İÇİN
24.06.2015 5053 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Annelik Zordur. Zor Bir Anneye Sahip Olmak Daha Zordur.
16.11.2015 4805 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Başbakanın Yerinde BEN OLSAYDIM
20.01.2010 4712 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Şımarık Bir Erkek Çocuğuyla Evli Olmanın Getirdikleri
16.11.2015 4407 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Sorunlar Bitmez, Evlilik Zamanını Geçirmemek Lazım
16.11.2015 4388 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Allaha Giden Yol (MESAJLAR'dan Pasajlar)
16.04.2010 4315 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Akıl Zeka Antizeka, Einstein İzafiyet, Zamanda Yolculuk
22.12.2015 4272 Okunma
1 Yorum 25.12.2015 22:16
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Ve Allah Kadını Yarattı. Peki Ama Ne İçin?
30.11.2015 4217 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Câhiliyye Müslümanları (Mesajlar'dan Pasajlar)
25.01.2016 4134 Okunma
1 Yorum 30.01.2016 14:22
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Bu Hayattan Bıktım, Hemen Ölüp Gitsem Diyorum
25.11.2015 4035 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Yurtdışında Yıllarca Tek Başına Yaşamanın Getirdikleri
24.11.2015 4015 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kim Hak Ehli, Kim Bâtıl Ehli, Nasıl Anlayacağız?
24.11.2015 3619 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kim Ne Derse Desin...
24.11.2015 3584 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Gerçek İlim Adamı Olmak Doğruyu Söyleyebilmekte Yatar
24.11.2015 3438 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Rabbe Kul Olabilmek Kulluğu Yerine Getirebilmekte Saklı
24.11.2015 3405 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kendi Tanrısına Karşı Düşmanlık Besleyen Adam
30.11.2015 3366 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
En Büyük Pâye
24.11.2015 3359 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Mesele Doğru Oluğun Altında Bulunabilmektir
24.11.2015 3355 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Arada Nikâh Bağı Olmayan Sevgi Koskoca Bir Yalandır
24.11.2015 3352 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İmanın Gereklerini Yerine Getirerek İmanda Kemale Ermek
10.03.2016 3352 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Twitter'ı Kapatıyoruz
24.11.2015 3338 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Postmodern İslam Hukuku, Postmodern İslam Hukukçusu
6.04.2016 3229 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Putin Böyle Giderse, Tarihe Geçen Bir Lider Olacak.
3.12.2015 3190 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kadının Gerçek İhtiyacı
24.11.2015 3053 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Çocukları Cehennemden Korumak ve Herkesin Kendi Şeytanı
8.12.2015 2957 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Allah'a Yine Allah'ın Öğrettiği Şekilde İnanmak Şarttır
28.12.2015 2704 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Evrim Teorisinin Çöküşü, Evrim İnanç Sisteminin Doğuşu
29.02.2016 2598 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Sizin İçin Resûlullahda Güzel Örnekler Vardır (Ahzab21)
1.03.2016 2575 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Yeni Anayasa ile Yeni Hukuk Anlayışı, Sorunlar Çözümler
15.02.2016 2432 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
BİR ALLAH DOSTU DER Kİ ...
28.08.2018 2354 Okunma
2 Yorum 29.08.2018 08:57
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Zalimlerin Cezası Elbette Verilecek Ama Bize Düşen Şey
17.12.2015 2339 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Demokratik Türkiye İmparatorluğu Yeni Türkiye Vizyonu
1.07.2016 2244 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Artık Ne Kadar Dövünseniz Dövünün. Size Az Gelecektir
16.12.2015 2229 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Bir Baba'nın Hissiyatı ve Çok Mühim Bir İlâve
27.06.2016 2210 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Corpus Iuris Authenticus, Otantik Hukuk Külliyatı
22.02.2016 2082 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Din-i Mübin-i İslâmı Yüksek Hassasiyette Yaşamak İyidir
13.01.2017 1787 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Müslümanın Darwin'le İmtihanı
6.02.2017 1551 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
ÇOCUKLARI EVLENDİRME SEFERBERLİĞİ
10.01.2019 1373 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
KARAR İÇTİMASI
28.12.2018 1069 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Seçmen Davranışları Kadın Davranışları Gibidir
21.05.2019 943 Okunma