Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Gençlerin Sorunlarının Çözümü Evliliktedir
2.10.2015
6326 Okunma, 0 Yorum

 

Ben 17 yaşında bir erkeğim. Ben 2-3 yıldır 5 vakit namazımı kılmaya çalışıyorum fakat birçok da kaza oluyor. Benim sorum biraz uzun çünkü sorumun detayları önemli. Ben son zamanlarda namazı çok sık bırakıyorum, eskiye göre kazalarım arttı. Mesela namaza başlıyorum, bu sefer namazımı sürekli kılacağım diyorum, gözüm sokakta harama kayıyor açık bir kıza bakıyorum, içimden harama bakmak daha zevkliymiş diyor namazı bırakıyorum. Ya da internette bir kızla tanışıp konuşuyorum, bu daha zevkliymiş deyip namazı bırakıyorum. Karakterim sağlam değil, iradem düşük bunun farkındayım. Yani ilk sorum şu ki, namazı nasıl sürekli kılacağım?

 

2- İkinci sorum ise -üstte belirttiğim gibi- sokakta gözüm harama kayıyor veya bir kızla konuşuyorum, namaz kılarken gözümü haramdan sakındırırken bıraktığım zaman bakıyorum veya bazen bunun gibi birçok haram şeylerden zevk alıyorum ve bu da benim içimden bir şey bunlar daha zevkli diyor. Yani bu şeylerin zevkinden nasıl kurtulacağım? Bunlar bana zevkli geldikçe ben namazı bırakıyorum.

 

3- Son sorum ise şöyle, ben mastürbasyon yapıyorum ve bunu yaparken de açık filmler izliyorum. Her seferinde, yapmayacağım, bunları izlemeyeceğim derken içimden bir ses şöyle korku veriyor bana. Ben lise dörde geçtim, sabahçıyım, yani eğer gece rüyalanırsam, mastürbasyon yapmazsam, sabah hemen gusül alamam, cünüp de gezemem okulda, öylece böyle bir korku var içimde, ne yapmam gerek? Sorularım bu kadar, Allah’a emanet olun.

 

 

Bismillâhirrahmânirrahîm.

 

Senin şikâyetçi olduğun bu hususlar günümüzde hemen her gencin başında olan sorunlardandır. İmanlı her genç bu çeşit problemler yaşamaktadır. Gayet açık ve net bir biçimde ifade etmemiz gerekirse, senin bir an önce evlenerek yuva kurman gerekmektedir. İşin aslı ve özeti budur.

 

Allah insanları yaratmış ve onlara bazı duygular vermiştir. İnsanın bu duygulardan tamamen sıyrılması mümkün olmadığı gibi, doğru da değildir. Mesela, hiç acı hissetmemiş olsaydık o zaman yaralandığımızı anlayamazdık, kan kaybından ölürdük. Şeker hastası olanlar buna benzemektedir. Kaşına kaşına bir yerlerini kanatırlar, acı da fazla hissetmediklerinden dolayı kanayan yerlerden mikrop kaparak hasta olurlar. Allah’ın insanlara verdiği şehvet duyguları vardır, ama Allah bu duyguların meşru yollardan giderilmesi için de nikâh müessesesini bizlere bahşetmiştir. Şehvet duyguları ancak nikâh yoluyla doğru olarak giderilebilir. İnsanın bu duyguları bastırabilmesi imkânı da vardır, ancak bu nereye kadardır? Nihayetinde bu çeşit duygular insanlığın kıyamete kadar var olmasını sağlayacaklardır. Zira bunun hikmeti budur. Yoksa insanın hayvanlardan bir farkı kalmayacaktır. Hayvanlarda nikâh müessesesi yoktur.

 

İslam’da buluğ çağına girerek artık sorumlu tutulan her birey nikâhlanarak aile kurabilmektedir. Günümüz dünyasında evlilik yaşının çok ilerilere taşınmış olması, günümüz dünyasının Kur’ân’dan ve İslâm’dan sapmasıyla açıklanabilir. Zira, “daha evlilik kuracak yaşta değilsin, daha sen çok gençsin” türünden bahaneler üretilerek gençlerin evliliğine engel olanlar yine aynı şekilde “senin sevgilin yok mu, kendine bir sevgili edinmelisin, olmadı başka bir tane daha ...” diyerek şeytanın sözcülüğünü yapmaktadırlar. Allah insana zinayı ve gayrı meşru yolları haram kılmışken, bunlar ise evliliği yasaklamakta, zinaya ve fuhuşa gençleri sevk etmektedirler. Zinanın yaygınlaştığı bir toplumdan hayır gelmemekte, ileride kurulacak olan yuvalar da uzun ömürlü olmamaktadır. Zira alışmak kudurmaktan beterdir. Zinaya alışmış olan insanlar hayatlarının hiçbir döneminde bundan geri duramamaktadırlar. Toplumun bu beladan kurtulmasının yolu, zinaya düşmeyi küfre düşmek kadar kerih-kötü görecek olan bir inancın insanlara yerleştirilmesindedir. Nasıl ki Hz. Yusuf (as) zinaya düşmektense hapse düşmeyi tercih etmiştir. Mademki zinanın en büyük kötülüklerden olduğunu öğreten Kur’ân bize inmiştir. Kur’ân’ın bu öğretmesiyle, zinaya düşmektense ölmeyi tercih edecek kadar güçlü bir imanın yerleştirilmesinden başka çözüm gözükmemektedir.

 

Senin sorularına gelince:

 

1- Hayatta her şey bir imtihandır. Gözünün harama kaymasıyla namazı bırakıyor olman nefsinin bir imtihanıdır, bu imtihanı zaman zaman kaybetmekte olduğun anlaşılıyor. Haftada birkaç gün oruç tutmaya çalışırsan bu senin nefsine karşı daha güçlü olmanı sağlayacaktır. Ayrıca, gözün zaman zaman dışarıya kaysa bile, bunun namazını aksatman ve bırakmana sebep vermemesini sağlamak zorundasın. Bunların birbirinden ayrı şeyler olduğu gerçeğini aklından çıkarmazsan, o zaman namazını düzenli kılabilir, namazdan alacağın güçle de gözlerini haramlardan sakınabilirsin. Bunu iyi anlamaya çalışman gerekiyor. Namaz insanı kötülüklerden alıkoyacaktır. Namazda sebatlı olmalısın. Çözüm burada yatıyor. Bunu sakın unutma.

 

2- Bizzat senin “namaz kılarken gözümü haramdan sakındırırken bıraktığım zaman bakıyorum” ifaden bizim yukarıda söylediğimizi doğrulamaktadır. İşte bu yüzden önceliği namazı düzenli kılmaya mutlaka vermek zorundasın. Çözüm buradadır. Eğer bunun için imanını kuvvetlendirme ihtiyacı içindeysen, İslâmî sitelerde imanla alakalı pek çok soru-cevaplar, pek çok izahatlar vardır, onlardan istifade edebilirsin. Yine yukarıda ve aşağıda bahsettiğimiz şekilde, eğer evlenmeye karar verecek olursan, o zaman tabii olarak kendine uygun bir eş arayışı içinde olacaksın. Bu arayış içinde iken de -yine tabii olarak- sağına ve soluna, önüne çıkan veya sana gösterilen insanlara yine ama evlenmek maksadıyla bakacaksın. İnsanın evlenmek maksadıyla eş araması meşrudur. Bu maksatla hareket edecek olduğunda, İslâmî kurallar çerçevesinde ve asla temas olmaksızın konuşman, görüşmen, tanışman meşru olacaktır. Kendine uygun insanla karşılaştığında ise evliliğini gerçekleştireceksin.

 

3- Son sorunda dile getirdiğin meselede ise, bir an önce evlenmen gerektiği gerçeği aşikâr şekilde ortada bulunmaktadır. İnsanların cinsel istekleri vardır ve bunların nikâh yoluyla giderilmesi esas olandır. İnsan bu arzuları belli bir zaman bastırabilse bile sürekli böyle gitmemektedir. Evlenme ihtiyacı vardır. İslâm’da ise evlenmek için akıl bâliğ ve aklı başında olmak dışında herhangi bir şart yoktur. Toplumların cahiliye düşüncesiyle koyacakları şartlar Peygamberin (sav) iki ayağının altındadır. Toplumların fuhşiyattan kurtulması için aileler kurulmasının kolaylaştırılması mecburiyeti vardır. Her kim ki günaha düşme korkusu ve ihtimali vardır, bu durumda evlenmek kendisine farzdır. Çözüm nikâhtadır. Bu konuda ancak şu denilebilir:

 

“NUR SURESI 33. AYETE GORE, EVLENMEYE IMKAN BULAMAYAN KIMSELER KESINLIKLE AMA KESINLIKLE IFFET VE NAMUSLARINI MUHAFAZA EDECEKLER, BU HUSUSTAKI HARAMA (ZINAYA) DUSMEYECEKLER. OLECEKLER AMA BUNA DUSMEYECEKLER. YUSUFUN (AS) DEDIGININ BIR KAC GOMLEK USTUNU DEMEK DURUMUNDAYIZ CUNKU BIZE KUR’AN INMISTIR. OLURUZ DE BU BUYUK GUNAHA DUSMEYIZ BIZ!

 

CINSEL ARZUSU COK FAZLA OLAN AMA EVLENME IMKANI BULAMAYAN KIMSELER TATMINLERINI BASKA KIMSELERDE ARAMAK YERINE KENDI KENDILERINI TATMIN EDERLER. BU SEKILDE DE ZINAYA HIC DUSMEMIS OLURLAR. ILLA DA ZINA YAPMASI DIYE BIR SECENEK OLAMAZ VE BU MUMKUN DE DEGILDIR. AMA BIR KERE YAPACAK OLURLARSA, O ZAMAN DA BU ISTEN KURTULMALARI MUMKUN DEGILDIR CUNKU GUNAHIN TADINI ARTIK ALMISLARDIR.

 

BIR KIMSENIN GUNAHA BULASTIRILMASI YOLUNDA DEGIL EMEK SARFETMEK, IRADE DAHI BEYAN EDEN, DUSUNCEDE BILE BUNA KATILAN KISI YAPILACAK BUTUN GUNAHLARA ORTAK OLUR, HISSESINE DUSEN PAYINI ALIR, DUNYA VE AHIRETTE PERISAN, ZIR-U ZEBER OLUR. SEYTANLAR DA ONDAN PEK MEMNUN OLUR! (INSAN VE CIN SEYTANLARI)” MESAJLAR’dan

 

Yine son sorunda izlediğini söylediğin meseleye gelince. Bu çeşit şeyleri izlemek insanın beynine zarar vermekte olduğu ilmen ortaya çıkmış bulunmaktadır. Batı dünyasında yapılan ilmi araştırmalara göre, bunları izleyen insanların beyinleri küçülmektedir, beynin işlevleri ve fonksiyonları azalmaktadır. Ayrıca hafıza kaybına sebebiyet vermektedir. Yani insana oldukça zarar ve hasar vermektedir. Bunun sebebi ilmen tam olarak açıklanamamakta, ancak yapılan araştırmalarla böyle olduğu ortaya çıkmış bulunmaktadır. Demek ki, günah işlemek veya günah şeyleri izlemek insanın kalbini öldürdüğü gibi, bizzat sıhhatine de büyük zararlar vermektedir. Şu halde böyle hem günah hem de zararlı alışkanlıklardan vazgeçip bırakmak gerekmektedir. Zira mesele ve sonuçları mühimdir.

 

İçine gelen bu korku ise bir vehimden ibarettir. Sen ne kadar önlemler alacak olsan da yine benzer durumlar olabilecektir. Bunun çaresi sabah namazlarına vaktinde kalkabilmektedir. Eğer sabah namazına tam vaktinde yani güneş doğmadan en az yarım saat evvel kalkacak olursan, başına böyle bir durum gelecek olduğunda –ki bu çok nadir olacaktır- gusül abdesti alabilmek için yeterli zaman bulabileceksindir. Böylece sorun çözülmüş olacaktır. İnşallah derdine derman olabilmişizdir. Selâm ve dua ile...

 

 


Çok Okunan Makaleler
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Birbirimizi Çok Seviyoruz Ancak Nişanlım Çok İlgisiz
17.11.2015 12373 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Karşılıksız Aşk Adama Çok Şeyler Öğretir
2.10.2015 9079 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
TÜRKİYE’DE SOL OYLAR RAY DEĞİŞTİRMİŞTİR
11.06.2015 8520 Okunma
1 Yorum 11.06.2015 11:46
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Uyumsuz İnsanla Evliliği Sürdürmek... Nereye kadar?
16.11.2015 7971 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Zina Yapan Kişi Ancak Zina Yapanla Evlenebilir (Nur, 3)
12.11.2015 7828 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Zaruretler Mahzurları Mübah Kılar
2.10.2015 7648 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
PEYGAMBERİN (SAV) HÜKÜM KOYMA YETKİSİ
21.08.2015 7498 Okunma
1 Yorum 25.08.2015 13:37
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
GAYRİMÜSLİMLERİN DUALARI KABUL OLUR MU?
21.08.2015 7184 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
LAİK BİR ÜLKEDE İSLAMI YAŞAMAK VE YAŞATMAK
2.09.2015 7137 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Flört mü, Evlilik mi? Flört Mutsuz, Evlilik Mutlu Eder
2.10.2015 7112 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Herkes Bana Tanıdık Geliyor, Korkuyorum
10.11.2015 6858 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İslâm'dan Uzaklaşan Adamla Yaşamak
10.11.2015 6809 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
HER ASIRDA BİR MÜCEDDİD GELECEKTİR HADİSİ HAKKINDA
21.08.2015 6714 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kafir Cinlerin Elinde Oyuncak Olan Ahlaksız Adam
10.11.2015 6542 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Psikolojik Baskıyla İstemeden Örtünmek
2.10.2015 6526 Okunma
1 Yorum 04.10.2015 01:23
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
SEÇİME GİDERKEN TÜRKİYE'DE SİYASET
9.06.2015 6498 Okunma
1 Yorum 09.06.2015 16:42
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Tasavvuf Adına Ne Yapmalı? (MESAJLAR'dan Pasajlar)
15.04.2010 6436 Okunma
2 Yorum 20.10.2015 01:26
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
BEYAZ TÜRKLER’İN SON KOZU
22.06.2015 6420 Okunma
1 Yorum 22.06.2015 14:16
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Müslüman Ülkede Yaşamak
2.10.2015 6364 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Gençlerin Sorunlarının Çözümü Evliliktedir
2.10.2015 6326 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Babam Beni Haklı veya Haksız Nedenlerle Sevmiyor
10.11.2015 6299 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Panteizm – Vahdeti Vücut Farkı (MESAJLAR'dan Pasaj
7.04.2010 6257 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
EVLİLİKTE SİYASİ FİKİRLER
2.09.2015 6233 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kafasında Bir Çok Şüpheler Dolaşan Adam
2.10.2015 6196 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
7 HAZİRAN SEÇİMİNİN GETİRDİKLERİ
10.06.2015 6115 Okunma
1 Yorum 10.06.2015 08:53
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Ailede Olağandışı Sorunlar
2.10.2015 6094 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İstihare İle Evlenmek, İstihare İle Evlenmemek
16.11.2015 6081 Okunma
1 Yorum 10.12.2015 22:16
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Eltisiyle İmtihan Edilen Genç Kadın Olmak
10.11.2015 6075 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
SELAMIN ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞKA YÖNÜ
21.08.2015 6045 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İman Yolundan Uzaklaştıkça Kalbi Daralan Adam
10.11.2015 5903 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kötü Alışkanlıkları Olan Adamın Oğlu Olmak
10.11.2015 5879 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Eşime Isınamadım, Çok İtici Geliyor. Acaba Sorun Nerede
16.02.2016 5797 Okunma
1 Yorum 18.02.2016 22:26
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Mahzurlar Mübahları Zaruri Kılar -Yeni bir Fıkıh Kuralı
12.11.2015 5792 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Batın İlmi ve İlmul Ledunni (MESAJLAR'dan Pasajlar
11.04.2010 5681 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
En Son Bilgiler Işığında Sigaranın Hükmü (MESAJLA
14.01.2010 5656 Okunma
4 Yorum 16.08.2018 13:59
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Tarikat – Tasavvuf Farkı (MESAJLAR'dan Pasajlar)
10.04.2010 5644 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Hazreti Adem (as) Hakkında Bilimsel Kılıklı İnkarl
22.02.2011 5620 Okunma
1 Yorum 15.02.2011 12:52
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Vesile ve Tasavvuf (MESAJLAR'dan Pasajlar)
9.04.2010 5592 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Nitelikli Siyasetin Kodları (MESAJLAR'dan Pasajlar
25.02.2010 5554 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Hile-i Şer’iyye Ne Demek? (MESAJLAR'dan Pasajlar)
13.04.2010 5554 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
ACABA GERİ DÖNERLER Mİ?
24.06.2015 5550 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Çok Eşlilik Meselesi (MESAJLAR'dan Pasajlar)
19.01.2010 5529 Okunma
8 Yorum 20.10.2015 01:43
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İyi Bir Evlat Değilim Buna Rağmen Annemden Şikayetçiyim
16.11.2015 5500 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Şeriat – Tasavvuf İlişkisi (MESAJLAR'dan Pasajlar)
6.04.2010 5480 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Tasavvufun Hakikati Peygamberin Sünneti (MESAJLAR'
8.04.2010 5367 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Şeriatçı - Tarikatçi Tartışmasının İçyüzü (MESAJLA
12.04.2010 5363 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Meryem Niye Susmuştu? (MESAJLAR'dan Pasajlar)
14.04.2010 5352 Okunma
1 Yorum 10.06.2010 14:57
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Salih Olmayan Mü'minler (MESAJLAR'dan Pasajlar)
26.01.2010 5303 Okunma
3 Yorum 03.02.2010 11:31
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Erdoğan'ın Yerinde BEN OLSAYDIM
15.04.2010 5135 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
EKMEK PARASI İÇİN
24.06.2015 5088 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Annelik Zordur. Zor Bir Anneye Sahip Olmak Daha Zordur.
16.11.2015 4847 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Başbakanın Yerinde BEN OLSAYDIM
20.01.2010 4750 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Şımarık Bir Erkek Çocuğuyla Evli Olmanın Getirdikleri
16.11.2015 4456 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Sorunlar Bitmez, Evlilik Zamanını Geçirmemek Lazım
16.11.2015 4431 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Allaha Giden Yol (MESAJLAR'dan Pasajlar)
16.04.2010 4349 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Akıl Zeka Antizeka, Einstein İzafiyet, Zamanda Yolculuk
22.12.2015 4317 Okunma
1 Yorum 25.12.2015 22:16
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Ve Allah Kadını Yarattı. Peki Ama Ne İçin?
30.11.2015 4266 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Câhiliyye Müslümanları (Mesajlar'dan Pasajlar)
25.01.2016 4174 Okunma
1 Yorum 30.01.2016 14:22
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Bu Hayattan Bıktım, Hemen Ölüp Gitsem Diyorum
25.11.2015 4073 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Yurtdışında Yıllarca Tek Başına Yaşamanın Getirdikleri
24.11.2015 4063 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kim Hak Ehli, Kim Bâtıl Ehli, Nasıl Anlayacağız?
24.11.2015 3672 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kim Ne Derse Desin...
24.11.2015 3630 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Gerçek İlim Adamı Olmak Doğruyu Söyleyebilmekte Yatar
24.11.2015 3475 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Rabbe Kul Olabilmek Kulluğu Yerine Getirebilmekte Saklı
24.11.2015 3446 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
İmanın Gereklerini Yerine Getirerek İmanda Kemale Ermek
10.03.2016 3410 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kendi Tanrısına Karşı Düşmanlık Besleyen Adam
30.11.2015 3407 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
En Büyük Pâye
24.11.2015 3399 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Mesele Doğru Oluğun Altında Bulunabilmektir
24.11.2015 3399 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Arada Nikâh Bağı Olmayan Sevgi Koskoca Bir Yalandır
24.11.2015 3396 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Twitter'ı Kapatıyoruz
24.11.2015 3378 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Postmodern İslam Hukuku, Postmodern İslam Hukukçusu
6.04.2016 3291 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Putin Böyle Giderse, Tarihe Geçen Bir Lider Olacak.
3.12.2015 3226 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Kadının Gerçek İhtiyacı
24.11.2015 3094 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Çocukları Cehennemden Korumak ve Herkesin Kendi Şeytanı
8.12.2015 2997 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Allah'a Yine Allah'ın Öğrettiği Şekilde İnanmak Şarttır
28.12.2015 2746 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Evrim Teorisinin Çöküşü, Evrim İnanç Sisteminin Doğuşu
29.02.2016 2643 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Sizin İçin Resûlullahda Güzel Örnekler Vardır (Ahzab21)
1.03.2016 2612 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Yeni Anayasa ile Yeni Hukuk Anlayışı, Sorunlar Çözümler
15.02.2016 2468 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
BİR ALLAH DOSTU DER Kİ ...
28.08.2018 2399 Okunma
2 Yorum 29.08.2018 08:57
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Zalimlerin Cezası Elbette Verilecek Ama Bize Düşen Şey
17.12.2015 2380 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Demokratik Türkiye İmparatorluğu Yeni Türkiye Vizyonu
1.07.2016 2284 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Artık Ne Kadar Dövünseniz Dövünün. Size Az Gelecektir
16.12.2015 2268 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Bir Baba'nın Hissiyatı ve Çok Mühim Bir İlâve
27.06.2016 2257 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Corpus Iuris Authenticus, Otantik Hukuk Külliyatı
22.02.2016 2127 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Din-i Mübin-i İslâmı Yüksek Hassasiyette Yaşamak İyidir
13.01.2017 1826 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Müslümanın Darwin'le İmtihanı
6.02.2017 1579 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
ÇOCUKLARI EVLENDİRME SEFERBERLİĞİ
10.01.2019 1405 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
KARAR İÇTİMASI
28.12.2018 1108 Okunma
Yasin Kılar (Karar Danışmanı - Mentor)
Seçmen Davranışları Kadın Davranışları Gibidir
21.05.2019 978 Okunma