AK Parti yalnız kaldı
983 Okunma, 5 Yorum
Nazlı Ilıcak - Sabah
Fatma Karuç

Anayasa müzakereleri bıçak sırtında yürüyor. Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) kısmen de olsa destek vereceğini düşünmüştüm; yanılmışım. Oysa siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılması, ya da Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK), Danıştay ve Yargıtay'ın etkisinin azaltılması, bu partiye de yarayabilirdi. Çünkü yeni düzenlemeyle, yargının ideolojik vesayetinin kırılması bekleniyor.

***


Bakalım AK Parti, özellikle hassas maddelerde çoğunluğu sağlayabilecek mi? İlk sınav o noktada verilecek. 330'un altına düşüldüğü takdirde, iktidar partisi için bir başarısızlık söz konusu olacaktır. O zaman, "Keşke uzlaşılsaydı" gibi özeleştiriler de gündeme gelebilir. Son anda CHP'nin uzattığı el sıkılsaydı, birçok madde daha kolay parlamentodan geçecek, diğerleri müzakere edilirken ise, Meclis daha az gergin olacaktı.

***


Bu arada, hiçbir partinin, anayasanın gereklerine uymadığını söyleyebiliriz. Anayasa değişiklikleri sırasında, grup kararı alınamıyor; her milletvekilinin hür iradesiyle oy kullanması isteniyor. CHP'nin ve BDP'nin, oylama sırasındaki boykotu, bu yüzden anayasaya aykırı bir davranış. Öte yandan, iktidar partisi de, milletvekillerinin oyunu herhalde sıkı bir şekilde denetliyor. O da, anayasanın icaplarına uymuyor.

***


Muhalefetin, canını dişine takarak, milletvekillerinin sıralarını boşaltarak gösterdiği dirençten sonra, her madde için 330 oy ve üstü sağlanabilirse, bu sonuç, AK Parti grubunun başarısı olarak değerlendirilecektir. Paketi referandumdan geçirmek, bana, parlamentoda kabul ettirmekten daha kolay gözüküyor. Bakalım, bu ilk aşamada AK Parti hedefine ulaşabilecek mi?

 

Yorum

Öyle ya da böyle bütün partiler işlerine geldiği gibi davranıyor. Herkes kendi çıkarlarını korumaya çalışıyor. Halkı düşünen kimse yok. Bütün partiler koltuk derdine düşmüş. Yarın bu gibi durumlar bizim başımıza gelirse ne yaparız. Bu yüzden işlerine geleni kabul edip işlerine gelmeyene resti çekiyor. Anayasa değişikliğinde ki maddelerin hemen hepsi de siyasetçilerin hakkını korumak kollamak için yapılan değişiklikler. Siyasetçilerin haklarını korumak için yapılan değişiklikler. Bu sistemin ya da düzenin değişmesi için hiçbir çaba ve çalışma yok. Herkes koltuk derdinde. Olan yine mazlum halka oluyor, onların hak ve hukuklarında hiçbir değişiklik yok.

 

Fatma Karuç


YorumcuYorum
Ilker Ardic
25.04.2010
12:28

Fatma hanım a katılıyorum siyasetçiler sadece kendisi düşünerek harakat ediyor inşaallah birgün halkı düşünerek haraket ederler.ALLAH bize Adil Düzende yaşamayı nasip etsin

Fatma Karuç
25.04.2010
15:24

Allah adil düzeni, adil düzen için çalışana nasip eder.Adil düzeni getirmek için çalışmak çaba sarfetmek lazım. Rabbim adil düzen çalışanlarının sayısını arttırsın ve onlara bir çatı altında toplanmayı nasip etsin. Karşılıklı kavga ettiğimiz müddetce hiçbiryere varamayız. Adil düzenciyim diyen, adil düzeni savunan insanlar birbirini yediği müddetce adil düzen zor gelecek gibi gözüküyor. Gelsede biz görürmüyüz bilemem.

Demir
25.04.2010
15:56

Genel hastalık ben senden daha iyiyim daha güzelim,oysa iyi ve güzel olan sadece Allah’ın kitabı Allah’ın hak nizamı cemaatler yada müslümanlar her zaman birlik olacaklarına,ayrışma ve tefrika içinde birbirlerinin kötü olması için sanki dua eder vaziyetteler.Cumhuriyet mitinglerinde milyonlarca kişi toplanırken acaba Adil düzen diyen Erbakan ın 28 şubatta iktidardan uzaklaştırıldığında kur’an kursları imam hatipler kapatılırken kaç yüzbin müslüman dinini seven insan sokaklara çıktıkı? Şimdi adil düzen gelsinde kimlerle gelsin birbirine düşmüş birbirinin içine fitne sokmaya çalışanlarla mı gelsin Allah,ım bu müslüman topluma birlik dirlik içinde adil düzeni getirmeyi nasip etsin.

Ali Bülent Dilek
25.04.2010
22:21

Zaten benim şu andaki tezim şu;esas Ergenekon ülkemizde uygulanan zalim düzen.milleti Ergenekon,balyoz vs.diye diye düzeni savunmaya itiyorlar.hiç bir partili düzene alternatif adil düzenler üretmeye çalışmıyor başa geçip iktidarın nimetlerinden yararlanma peşinde.bunu refah partisinde ve ak partide gördük,saadet partisi de zokayı yutmuş gibi görünüyor ki ak partinin alternatifini oynamayı tercih etmiş bulunuyor.halbuki Erbakan hocanın 1987den beri adil düzeni anlatmalarını takip eden ve araştıran yok gibi.herkes “kafasındaki islam’ı” adil düzen diye biliyor ve hiçbir şey öğrenmeye gerek görmüyor.birde adil düzen bence peygamber efendimiz ve arkadaşları gibi yaşanarak gelir.tepeden değil.(arkadaşlara Süleyman akdemir’in sosyal denge/1 ve 2/.kitabını okumalanı hararetle tavsiye ediyorum.elinde olmayana mail olarak gönderebilirim,sonra diğer alternatif faizsiz banka modeli,Süleyman karagülle ve Yeni bir faizsiz banka modeli akevler10 kişilik ekipve son olarak ta gerekçeli adil düzen insanlık anayasası).birinci basamak 10 aileden oluşan adil düzen apartmanını(aşiretini) kurmak ve örnek olmak.ondan sonra da adil ekonomik bir işletme.bunlar için önce 40 yıllık akevler külliyatı okunacak ve bunları pratize etmek için fırsat kollanıp çalışılacak…

Fatma Karuç
26.04.2010
08:57

Ali bülent bey adil düzen tepeden değil de yaşanarak gelir diyorsunuz.40 yıldır çalışılıyor da neden on ailelik bir aşireti kuramıyoruz. şu an en azından bu sitede adil düzen yaşanarak gelir diyen en az an kişi vardır neden bunlar sadece sözde kalıyor uygulamaya geçmiyor.Bu demek oluyorki ben Adil Düzen istiyorum diyenlerde ne istediğini bilmiyor. Bilse birlik olur bu on ailelik siteyi kurmak için çaba sarfeder ve her şeyi göze alarak gelir oraya yerleşir. Sadece okumak ve ben istiyorum demekle olmuyor. İcraat gerek.Yakınlaşalım adil düzen çalışmaları yapalım Yenibosnaya yerleşelim dedik. Birkaç aileden başka kimse Yenibosnaya gelmeye yaklaşmadı.Bu işe en çok inana gönül veren insanlar bile taşınmak bir tarafa derslere bile gelmez oldu. Neden acaba?

Sayı: 46 | Tarih: 25.04.2010
Can Ataklı
Başkanlık sistemi ile federal devlete geçiş
4486 Okunma
Mesut Karaaytu
Ebubekir Sifil
İslami Kristoloji
1777 Okunma
16 Yorum
Zafer Kafkas
Ahmet Hakan
Çarpıt babam çarpıt
1173 Okunma
9 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Ali Bulaç
Kerim devlet
1109 Okunma
2 Yorum
Ahmet Yasir Erol
Reşat Nuri Erol
Tarımda faiz, icra ve iflas
1074 Okunma
4 Yorum
Ilker Ardic
Nazlı Ilıcak
AK Parti yalnız kaldı
983 Okunma
5 Yorum
Fatma Karuç
Rahmi Turan
Bize uymayan bir sistem
980 Okunma
Serdar Turan
Oktay Ekşi
Sistemin Fazileti
976 Okunma
2 Yorum
Vahap Alma
Dücane Cündioğlu
Ahlaklı ama Edepsiz
975 Okunma
Abdülkadir Altınhan
Nihal Bengisu Karaca
Tam demokrasi mi postmodern padişahlık mı?
954 Okunma
1 Yorum
Hakan Kandal
Mehmet Altan
Dışişleri soykırımına nasıl bakar?
953 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Mehmet Şevket Eygi
Başörtüsü Düşmanlarına On Bir Tokat
947 Okunma
Emine Hocaoğlu
Mahir Kaynak
Başka bir Yöntem
947 Okunma
Süleyman Karagülle
Ruşen Çakır
İki yumruk: Benzerlik ve farklılıklar
944 Okunma
Tayibet Erzen
Toktamış Ateş
İlk Meclis'ten portreler
936 Okunma
Osman Eskicioğlu
Mümtazer Türköne
Savaştan barış çıkartmak
919 Okunma
1 Yorum
Arif Ersoy
Fehmi Koru
Batılı değerler: Çifte standart ve dinî ayrımcılık
904 Okunma
Ahmet Kirtekin
Zülfü Livaneli
Grass’ın İstanbul’u...
890 Okunma
Ali Bülent Dilek