Paşaların katsayısı...
724 Okunma, 0 Yorum
Mehmet Altan - Star
Mehmet Hikmetumut

 

Kurban bayramının arifesi... Ilık bir güneş, sevecen bir gün olarak başladı. Üstelik Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’nde bir dünya takımı olan Manchester United’ı kendi evinde 1-0 yenmiş.

Bu büyük başarı gündemin okkalı bir bayram hediyesi olmuştu.

Bayramla çelişen ve vicdanı olan herkeste kekremsi bir tat bırakan ise, eşit katsayı uygulamasının durdurulması oldu.

Danıştay 8. Dairesi’nin oybirliğiyle aldığı kararın gerekçesinde, herkese eşit bir katsayı uygulamasıyla, farklı hukuki statüdeki öğrencilerin aynı konumda değerlendirilmesi sonucu anayasal eşitlik kuralıyla çelişkili bir durum yaratıldığı, bu uygulamanın, hukuksal statüsü farklı olanları eşit koşullara tabi kılarak hak kaybı ve ihlaline sebep olacağı belirtiliyor...

Türkçesi ne?

“İmam Hatip mezunları istedikleri üniversiteye girmesin”...

Böylece...

Dar gelirli yoksul ailelerin çocuklarına ait çaresizce biçtikleri kader, daha sonra o çocuklar büyüyüp bunu dönüştürmek istediklerinde, buna imkân vermemek üzere kurgulanmış bir anlayış yeniden geri geldi.

Daha evvel olmayan böyle bir anlayış 28 Şubat’ta doğdu, Temmuz ayında öldü sanılırken, şimdi yeniden hortladı.

Daha doğrusu hortlayan katsayı kararı değil, 28 Şubat zihniyeti...

Bakalım...

Siyaseti, “kışla ile camii” efradı arasında tekmeleşme sanarak, temel hak ve özgürlüklere aldırmayan fanatik bir tarafgirlik anlayışından ne zaman kurtarabileceğiz?

Galiba hayata evrensel hukuk açısından bakıp; din, ırk, mezhep ve ideolojiden vareste bir “insan” gibi hareket eder olabildiğimizde...

***

Hala “Kafes Skandalı”nı yok saymaya çalışan bir kaç gazete yönetimine bakarsanız, buna epeyce zaman var.

Deniz Kuvvetleri’nde çoluk çocuğu patlatmaya hazırlanan bir cunta ve onların Koç Müzesi’ndeki denizaltıya koydukları bombaya rağmen, neyse ki “Kafes Skandalı”nı görmezden gelerek uyutulmaya çalışılan Ergenekon yeniden gündemde ilk sıraya tırmanıverdi...

“Kafes” soruşturması kapsamında iki albay ve bir yarbay hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Ilık ve sevecen Arife gününün tartışma konularından biri de “askeri darbe yapmak için çalıştıkları iddia edilen kişiler sanıkken, bu dönemde görevde olan eski kuvvet komutanları Örnek, Yalman ve Fırtına neden hâlâ tanık ya da sanık değiller” sorusu oldu...

Biliyorsunuz, savcılar, darbe iddialarıyla ilgili olarak başta eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur olmak üzere çok sayıda isim hakkında dava açtı. Ancak darbeyi Eruygur’la birlikte planladığı iddia edilen Örnek, Yalman ve Fırtına hakkında bugüne kadar “bilinen bir cezai işlem” yapılmadı.

Bakalım bu üç paşanın akıbeti ve katsayı durumu ne olacak?

Hukuk devleti açısından “eşitliği” bozdukları gerekçesiyle mahkemeler gerekeni yapacak mı?

***

Öte yandan dün İstanbul’da Türkiye-AB troykası toplantısı gerçekleşti ama bu toplantıdan iki gün önce, medyanın algılamadığı ya da ıskaladığı manşetlik bir gelişme oldu.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’ndaki genişleme tartışmasına katılan AB Dönem Başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye’yle üyelik müzakerelerinin derhal durdurularak imtiyazlı ortaklık müzakerelerine başlanmasını savunan aşırı sağ milletvekillerinin ve onlara kısmen destek veren Hıristiyan Demokratların öne sürdüğü tüm gerekçelere karşı çıktı.

Bildt, “gördüğüm kadarıyla aşırı sağ milletvekilleri Türkiye’ye ‘çok büyük, çok karmaşık ve çok Müslüman olduğu için karşı çıktıklarını’ söylüyor. Genişleme politikamızın dayanağı AB Amsterdam Anlaşması’nın 49’uncu maddesi büyük ülkeler için karmaşık ülkeler için istisna getirmiyor ve orada hiçbir dini kriter yok. Bağlı kalmamız gereken bu” dedi ve Türkiye’nin üyeliğine destek veren milletvekillerince alkışlandı. Bildt, Türkiye karşıtlarına, “bugüne kadarki genişlemeleri kamuoyu istediği için mi yaptık? Gerçekte AB tarihinde genişlemeyle ilgili her şey vizyon sahibi, toplumu sürükleyen, zorlu ve arzulu siyasi liderliğin sonucuydu” diye cevap verdi.

***

Bugün bayramın ilk günü... Herkese mutlu bayramlar dilerken, arife günkü gelişmeleri topluca değerlendirip gerekli dersler çıkardığımızda, bugünkü bayramın pek yakında kalıcı bir toplumsal ve siyasal bayrama da dönüşebileceği anlaşılıyor.

Yeter ki duyması gerekenler duysun ve gerekeni yapsın. Çünkü katsayıları düşen değil daima yükselen bir Türkiye istiyoruz...

 

Mehmet Hikmetumut


Sayı: 25 | Tarih: 29.11.2009
Mehmet Şevket Eygi
Din hizmeti nedir, ne değildir?
3973 Okunma
14 Yorum
Emine Hocaoğlu
Ahmet Hakan
Bir şehir nasıl uygar olur
906 Okunma
2 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Hayrettin Karaman
Alevi Meselesi
903 Okunma
3 Yorum
Hilmi Altın
Yılmaz Özdil
Grev filan...
865 Okunma
Leyla Okta
Ebubekir Sifil
cahiliye
809 Okunma
3 Yorum
Zafer Kafkas
Reşat Nuri Erol
Sorunlar, sorular ve cevaplar 1
796 Okunma
1 Yorum
Ilker Ardic
Nazlı Ilıcak
AK Parti'de çatlak mı?
790 Okunma
Fatma Karuç
Ahmet Taşgetiren
İsviçre'de Danıştay mantığı
782 Okunma
1 Yorum
Zübeyir Erol
Ruşen Çakır
Zor zamanda konuşmak
757 Okunma
Tayibet Erzen
Oktay Ekşi
Son uyarı
752 Okunma
Vahap Alma
Fehmi Koru
Bir öfke yumağı olarak canım İzmir
747 Okunma
1 Yorum
Ahmet Kirtekin
Nihal Bengisu Karaca
Bayramlık Umutların Kesim Yeri
741 Okunma
2 Yorum
Hakan Kandal
Mehmet Niyazi
Aklın Batı'daki mücadelesi
735 Okunma
Abdurrahman Erol
Fikret Bila
Bayramiç'te çalan tehlike
734 Okunma
1 Yorum
Harun Özdemir
Mehmet Altan
Paşaların katsayısı...
724 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Ahmet Altan
Genelkurmay, Başbakan ve Medya
719 Okunma
1 Yorum
Özer Ataç
Zülfü Livaneli
Okyanusu küçümsemek
696 Okunma
Ali Bülent Dilek
Mahir Kaynak
Tek boyutlu siyaset
691 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle