Hz. Muhammed Filmi
957 Okunma, 4 Yorum
Nihal Bengisu Karaca - HaberTürk
Hakan Kandal

08.11.2009

Hz. Muhammed'i göstermemek, onun muhkem ve değerli hatırası adına makul bir tutumdur, ama aynı yasağın Peygamber'in yakınlarını, arkadaşlarını, halifeleri ve İslam tarihinin önemli simalarını kapsamasını aşırı bir tedbir olarak görmekteyim. Kimse Akad'ın Çağrı'sında Hz. Hamza'yı oynadı diye Anthony Quinn'i ikonlaştırmaya kalkmadı nitekim. Beni umutlandıran, firmanın filmde en iyi uluslararası oyuncuları oynatmayı hedeflediğini duyurması oldu. Bendeniz bu heyecanla, üşenmedim, suret yasağını hükmen delerek film için "casting" yaptım. Siz listeyi inceleyin, ben de şahadet getireyim. Ne olur ne olmaz...

Yazının tamamını okumak için tıklayınız http://www.haberturk.com/HTYazi.aspx?ID=5543

 

Yorum: İslamiyet’te Peygamberin kendisi dahi insan üstü ve şeriat üstü bir varlık değildir. Hz. Muhammed’i ve İslamiyet’i konu alan bir uzun metrajlı filmde Peygamberin arkadaşlarını canlandıracak kişilerin yüzlerinin gösterilip Peygamberin Çağrı filminde olduğu gibi çerçeve dışı gösterilmesi İslamiyet’e uygun değildir. Peygamber de İslam’ın ruhuna uygun bir filmde canlandırılabilir. Burada asıl önemli olan Peygamberi ve arkadaşlarını canlandıracak kişilerin yani aktörlerin kişilikleri ve hayatlarıdır. Bu aktörlerin bu filmde oynadıktan sonra mesleki yaşamlarında ahlaka ters bir filmde rol almaları canlandırdıkları kişilerle ilgili algılamayı zedeler.  Bu nedenle Peygamberi ve arkadaşlarını konu alan bir filmde rol alacak kişilerin yazarın belirttiği gibi Hollywood aktörleri  olması yanlış seçenek . Bu aktörlerin çoğu yabancı oldukları bir dünyanın içinde metod oyunculuğuyla böyle bir işin altından zaten kalkamazlar. Ama asıl önemlisi böyle bir filmdeki oyuncuların daha sonra rol alacakları filmlerde İslami bir duruşu sergilemeleri gerekir. Hollywood oyuncularından bunu bekleyemeyeceğinize göre sizin yapmanız gereken  kendi oyuncularınızı üretmektir. Müslüman ve inanmış oyuncular. Elbette İslam Tarihinin patenti bize ait değil. Hollywood( ister iyi niyetle ister kötü niyetle) İslam tarihini konu edinen filmler çevirebilir. Bizim için önemli olan müslümanların İslam tarihini beyaz perdeye ve ekrana nasıl yansıtabilecekleridir.

 

Hakan Kandal


YorumcuYorum
Tayibet Erzen
09.11.2009
15:42

Hakan Bey’e bu noktada katılmıyorum. Bana göre aktörün imajı olmaz , iyi aktör her türlü karakteri iyi canlandırandır. Bunu yaparken de aktörün perde arkasında üstlendiği rolün etkisinde kalmasını, rolünü devam ettirmesini beklemek haklı bir bekleyiş değildir.

Hz. Muhammed’i canlandıracak kişinin film öncesi ve sonrası yaşamı ise sadece kendisini ilgilendirir.

Fatma Karuç
10.11.2009
08:34

Hakan bey adı üstünde oyunculuk diyosunuz, oyuncunun rolü diyosunuz ama oyuncunun yaptı rolle özdeşleşmesi lazım diyosunuz o zaman sizin dediğiniz olursa oyuncu oynadığı tek filmle kalsın istiyosunuz. ben burda Tayibet hanıma katılıyorum aktörün öncesi ve sonrası kimseyi ilgilendirmez önemli olan yaptığı rolün hakkını oynadığı filimde vermesiniz.

Tayibet Erzen
10.11.2009
09:22

Bu, bana göre "Oyunculuk" felsefesidir, hollywood oyunculuk felsefesi değil. Aksi düşünülecek olursa her karakter için bir kişi tahsis etmek gerekir ki, rolüne tam anlamıyla bürünsün.

Bu da demek oluyor ki, Adil Düzen sinema ekolünde sınırsız oyuncuya ihtiyaç var.Allah kolaylık versin.

Ilker Ardic
12.11.2009
13:58

Düşünceme göre Peygamber efendimizi oynayacak bir insan yoktur zaten olamaz olmasıda beni ve benim gibi düşünenleri çok kırar.Bir sinema filmi uğruna bu kadar insanı rencide etmekte insafsıslık olur.

Sayı: 22 | Tarih: 8.11.2009
Hayrettin Karaman
Diyanetin hayırlı işleri
1949 Okunma
3 Yorum
Hilmi Altın
Mehmet Şevket Eygi
Çarşaf ve Peçe
1435 Okunma
4 Yorum
Emine Hocaoğlu
Ahmet Hakan
Grip aşısının bile böldüğü bir ülke
Domuz gribi bir Jurassic Park Dinozoru mu?
1134 Okunma
5 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Nihal Bengisu Karaca
Hz. Muhammed Filmi
957 Okunma
4 Yorum
Hakan Kandal
Zülfü Livaneli
Bu ülke cennet mi cehennem mi?
929 Okunma
Ali Bülent Dilek
Nazlı Ilıcak
Ya GDO kısırlık yaratıyorsa!..
883 Okunma
1 Yorum
Fatma Karuç
Yılmaz Özdil
Frankeştayn
873 Okunma
1 Yorum
Leyla Okta
Fikret Bila
Gül: Türkiye rayından çıkmaz
838 Okunma
Harun Özdemir
Mehmet Altan
Askeri Cumhuriyet’in sonu
837 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Bekir Berat Özipek
Cunta’nın Alevi-Sünni fitnesi: Şimdi aydınlanıyoru
834 Okunma
1 Yorum
Bünyamin Demir
Fehmi Koru
Her şeyin başı
808 Okunma
1 Yorum
Ahmet Kirtekin
Toktamış Ateş
Şeriat tehlikesi
808 Okunma
1 Yorum
Osman Eskicioğlu
Mahir Kaynak
Bürokrasinin Yeri
807 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Reşat Nuri Erol
Tasarruf...
806 Okunma
Ilker Ardic
Ruşen Çakır
Büyüyen tehlike: Ayrımcılık
800 Okunma
Tayibet Erzen
Oktay Ekşi
Sürpriz yok
778 Okunma
Vahap Alma
Can Ataklı
Haydee, mahkemeci geldiiii!
764 Okunma
Mesut Karaaytu
Hakan Albayrak
ÇAkıltaşları ve işbirlikçiler üzerine
755 Okunma
Veysel İpekçi