Cennette VIP rezervasyon var mı?
1051 Okunma, 0 Yorum
Nihal Bengisu Karaca - HaberTürk
Hakan Kandal

19 Nisan 2010 Pazartesi, 12:54:40

DENİZ Baykal, AK Parti’ye karşı açılan kapatma davasının delillerinden biri olarak gösterilen “Kutlu Doğum Haftası” etkinliğinde söz alarak klas bir çıkış yaptı. Geçtiğimiz haftanın hayhuyu içinde bile bu katılım epey ses getirdi. Zira milliyetçi geçmişi olan muhafazakâr Türkler için “demokratik açılım” ne ise “peygamber, peygamberimiz...” açılımı da Baykal için öyle bir şey

http://www.haberturk.com/yazarlar/509089-cennette-vip-rezervasyon-var-mi

yorum:

Niyet okumak

Niyet okuma insanoğlunun yüzde yüz kesinlikle başarabileceği bir şey değildir. Niyetler hakkında kesin ve şaşmaz hüküm sadece Allahın tekelindedir. İnsanlar bazen veya çoğu zaman yaptıkları niyet okumalarla doğru sonuca ulaşmış olabilirler ama bundan asla kesin emin olamazlar. Çünkü niyetlerin okunduğu ve hükme bağlandığı yer bu dünya değil ahirettir. Ama yine de biz insanlar Allah’ın yeryüzündeki emanetçileri olduğumuz için niyet okumaktan geri kalamayız. Madem niyet okumak kaçınılmaz, o zaman somut delillere dayanarak ve herkese eşit mesafede niyet okuma yapmak asıldır diyoruz.

 Baykal’a gelirken senin kalbin kötü, Haşhaşiler’e gelirken senin kafan iyi

Yazar’ın Baykal’ın konuşması hakkındaki “söyledikleri doğru ama aslında şunları kastediyor” şeklindeki niyet okuma girişiminde çifte standart uygulaması çok da şaşırtıcı değil. Sabah akşam din, iman Allah, peygamber deyip aslında kalpten yeşil dolarlar, güç, hırs, kibir diyen dini sivil toplum kuruluşlarına(kendisi cemaatler diyor) toz kondurmaması kendisinin de bu cemaatlerden birine kalpten üye olduğunu gösteriyor. Yazar aynı zamanda Baykal’ın yaptığı konuşma ile müslümanların dünyayı sekülerlere bırakmaları sadece öbür tarafa odaklanmaları gerektiğini söylemek istediğini ifade diyor. Baykal’ın din-iman temalı konuşmasında aslında dünyanın tapusunu üzerine geçirme niyetinin yattığını ileri sürüyor. İyi de bunun neresi yanlış! Dini kuruluşların amacı iyi insan yetiştirmek değil mi? Cemaatlerin asıl amacı ahret için çalışmak değil mi? Baykal bunu cemaatlere söylüyor, yani dini kuruluşlara. Baykal, malum haşhaşi cemaati gibi din-iman deyip gözünü dünyaya dikmiyor. Cemaatlere asıl işinize geri dönün diyor. Baykal malum hasan sabah taraftarları gibi İslamiyet, sadece dini ritüelleri yerine getirmektir, kalp temizliğidir(söylediklerinde bi de samimi olsalar)demiyor, İslamiyet adil bir dünya-devlet düzenini getirmektir diyor. Ama Karaca içinden ne diyor,” Çok beklersin sayın Baykal bu dünya da bizim, öbür dünya zaten bizim.” Baykal’ın İslamiyet’i Karacadan çok daha iyi bildiğine eminim. Umarım Baykal, söylediği doğru şeyleri siyasi rant için değil Hak için söylüyordur, yoksa öbür tarafta kendisi kaybeder.

Benim kalbim temiz, yemezler

Karaca, kimsenin kalbinin temiz olduğunu ileri sürüp kafasına göre davranamayacağını ileri sürüp aslında ne kadar da faşist bir düşünce yapısına sahip olduğunu istemeden de olsa ağzından kaçırıyor.( Zira hiçbir din, kendisini “Ben dini böyle yorumluyorum”, “Dini nasıl anlarsam öyle yaşarım” söylemlerinin sübjektivitesine ve belirsizliğine terk etmez.) Terk etmeyen kim: hiçbir din, bunu denetleyecek olan kim: engizisyon mahkemeleri, haşhaşi cemaatler, beyin yıkama eğitim merkezleri)  Herkes Kuran’ı nasıl anlarsa öyle yaşar sayın Karaca! Kimse haşhaşilerin islamını kabul etmek zorunda değil! Kimse Kuranı kabul etmek zorunda da değil, peygamberi sevmek zorunda da değil. Ama herkes özgürlüğünün sınırının bir başka insanın özgürlüğünün başladığı yerde sona erdiğini kabul etmek zorunda. Herkes hesabını öbür tarafta Allah’a verecek. Dinsiz solcular yıllarca kendilerini tanrının yerine koyup insanların iradelerine ipotek koydular, şimdi tanrıcılık oynama sırası imansız sağcılarda mı yoksa?

 

 

Hakan Kandal


Sayı: 45 | Tarih: 18.04.2010
Ebubekir Sifil
Kendi Dilini Konuşmak
2515 Okunma
44 Yorum
Zafer Kafkas
Ahmet Hakan
Bugün Baykalcıyım
2337 Okunma
27 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Mümtazer Türköne
Kutlu Doğum
1203 Okunma
Arif Ersoy
Dücane Cündioğlu
Yana Yakıla
1194 Okunma
Abdülkadir Altınhan
Ruşen Çakır
Ahmet Türk Türkiye’dir
1172 Okunma
3 Yorum
Tayibet Erzen
Mahir Kaynak
Amaç Ne?
1131 Okunma
3 Yorum
Süleyman Karagülle
Toktamış Ateş
İlle demokrasi...
1126 Okunma
Osman Eskicioğlu
Zülfü Livaneli
Kırılan kalp kırılan burun kırılan umutlar
1104 Okunma
Ali Bülent Dilek
Reşat Nuri Erol
İktisat stratejisi
1073 Okunma
Ilker Ardic
Nihal Bengisu Karaca
Cennette VIP rezervasyon var mı?
1051 Okunma
Hakan Kandal
Ali Bulaç
Liberal eleştiri ve öneri
1045 Okunma
Ahmet Yasir Erol
Fehmi Koru
Generallere Amerikalı generaller ne fısıldamış ola
1040 Okunma
1 Yorum
Ahmet Kirtekin
Oktay Ekşi
Hakçası
1028 Okunma
Vahap Alma
Rahmi Turan
Hak arama böyle olmaz!
1026 Okunma
1 Yorum
Serdar Turan
Mehmet Şevket Eygi
Sanatsızlar
1020 Okunma
Emine Hocaoğlu
Mehmet Altan
Turgut Özal Kıbrıslımıydı
970 Okunma
Mehmet Hikmetumut