Ahmet Türk Türkiye’dir
1194 Okunma, 3 Yorum
Ruşen Çakır - Vatan
Tayibet Erzen

13.04.2010

Aslında bugün Kürt sorunuyla ilgili güzel şeyler yazmayı düşünüyordum. Pazar akşamı Ali Sami Yen Stadı’nda açılan “Diyarbakır Türkiye’dir” pankartını; bütün Galatasaray tribünlerinin sırayla Diyarbakırsporluları çağırmalarını; Diyarbakırspor’un golünü tüm stadın alkışlamasını.

Ayrıca dün Milliyet Gazetesi’nde Devrim Sevimay’ın BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile anayasa değişikliği paketi üzerine yaptığı mülakattan uzun uzun söz etmeyi planlamıştım. Kendilerine, AKP’nin paketini kayıtsız şartsız desteklemeyi dayatan bazı kişi ve çevreleri “Biz AKP’yi yaşatma, koruma derneği değiliz. Biz siyasi bir partiyiz. Müsaade ederlerse bizim de bir siyasetimiz var” diyen Demirtaş’ın özellikle şu sözlerinin altını çizecektim: “AKP statükoya karşı demokrasi mücadelesi yürütmüyor, iktidar mücadelesi yürütüyor. ’Senin elindekiler benim olsun’diyor.”

Fakat kapatılan DTP’nin, siyasi yasaklı genel başkanı Ahmet Türk’e Samsun’da yapılan alçakça saldırı bütün heyecan, şevk ve umudumu(zu) yerle bir etti. Bu alçakça saldırıyı kayıtsız şartsız kınama ve onun doğurabileceği sonuçları engellemek için çaba gösterme yere bunu destekleyecek, meşrulaştırmaya veya önemsiz göstermeye çalışacaklar muhakkak çıkacaktır. Bu türden kişi ve çevrelerle konuşacak, tartışacak hiçbir şey olduğunu sanmıyorum. Yapılacak tek şey, bu türden saldırgan ayrımcılık ve ırkçılığa karşı, sonuna kadar meşru çerçevede kalarak mücadele etmek olabilir.

Çocuk oyuncağı değil

Devamı için TIKLAYINIZ

 

Yorum:

HUBBUL EKBER

Allah için sevebilmekti, sevmelerin en güzeli.

Allah’ı seveni sevmek, Allah’ın sevdiğini sevmekti, mümince sevmek.

Ama sevmek hissiydi, hani kalbe söz geçmezdi ve irade yetersizdi? Nasıl olacaktı Allah seviyor diye sevmek, Allah istiyor diye sevmek?

Mümkün müydü,  öz kanından, canından olsa bile, Allah’ın sevmediğini sevmemek?

Allah kâfirleri, zalimleri, günahta ve inkârda direnenleri, bozguncuları, sınırı aşanları, kibirlileri, hain ve nankörleri, çirkin sözü açıklayanları, israf edenleri, şımarıkları SEVMEZ.

Allah çok tövbe edenleri ve çok temizlenenleri, iyi davrananları, muttakileri, iyilik edenleri, sabredenleri, mütevekkilleri ve adaletli olanları SEVER.

Ne kadar dikkat ediyoruz ki Allah’ın güzel davranışlarından ötürü sevdiği insanları sevmeye veya Allah’ın çirkin davranışlarından ötürü sevmediği kimseleri sevmemeye? Ya da Allah’ın sevme ölçütleri kalbimizde yer etmiş mi ki ve yön verebilmiş mi ki ilişkilerimize?

Daha birbirimizi bile sevmiyorken, sevmeye çalışmıyorken, çaba bile sarf etmiyorken, aşırı insan olmayı her şeyden üstün tutmuşken, benliğimizi rab edinmişken, kendimizi dünyanın merkezine koymuşken, Allah’a iman ile çarpan bir kalbi taşıyanı sırf bizimle aynı cemaate mensup değil, sırf bizimle aynı partiye oy vermiyor, sırf bizim okuduğumuz gazeteyi okumuyor, sırf bizim kermesimize katılmıyor, sırf çocuğunu bizim okulumuza göndermiyor, sırf bizim yediğimizi yemiyor, sırf bizim gibi giyinmiyor, sırf bizim gibi iman etmiyor diye sevemeyebiliyorsak; daha da ileri gidip onu kendimize düşman edinip, asıl yapmamız gerekenleri unutabiliyorsak; hiçbirimiz Ali İmran-119 ‘a iman etmemiş demektir.

هَأَنْتُمْ أُولَاءِ تُحِبُّونَهُمْ وَلَا يُحِبُّونَكُمْ وَتُؤْمِنُونَ بِالْكِتَابِ كُلِّهِ وَإِذَا لَقُوكُمْ قَالُوا آمَنَّا وَإِذَا خَلَوْا عَضُّوا عَلَيْكُمُ الْأَنَامِلَ مِنَ الْغَيْظِ قُلْ مُوتُوا بِغَيْظِكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ

Ha sizler öyle kimselersiniz ki, onları seversiniz, onlar ise, bütün kitaba inandığınız halde sizi sevmezler. Sizinle karşılaştıklarında: «Biz inandık?» derler. Yalnız kaldıklarında ise size olan kinlerinden aleyhinizde parmaklarını ısırırlar. De ki: «Kininizle ölünüz!» Allah, kesinlikle bütün sinelerin özünü bilir. (Ali-İmran 3/119)

Ayeti bu kadar dehşet yapan kendinden önce gelen ayettir.

يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا بِطَانَةً مِنْ دُونِكُمْ لَا يَأْلُونَكُمْ خَبَالًا وَدُّوا مَا عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتِ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ وَمَا تُخْفِي صُدُورُهُمْ أَكْبَرُ قَدْ بَيَّنَّا لَكُمُ الْآيَاتِ إِنْ كُنْتُمْ تَعْقِلُونَ

 Ey iman edenler, sizden olmayanları sırdaş edinmeyin. Onlar, sizi şaşırtmakta kusur etmezler, sıkıntıya düşmenizi arzu ederler. Nefret ağızlarından açığa çıkmaktadır. Kafalarının(kalplerinin)  gizlediği ise daha büyüktür. Eğer düşünürseniz, sizlere ayetleri açıkça bildirdik. (Ali-İmran 3/118)

Ayet müminlerin, mümin olmayanlara karşı hissettiklerini vurguluyor!

Bugün ise durum gerçekten vahim. Müslümanlar arasında bile korkunç gruplaşmalar, cephe oluşturmalar söz konusu. Olay sadece beğenmeme veya tasvip etmemeyle kalmıyor. İş resmen aleyhte propagandaya,  yıpratma politikalarına, köstek olmaya kadar gidiyor. Din bir mal sanki herkes onu kendi tekeline alıyor adeta soy asabiyeti yapar gibi kendi tarafında olmayanı nerdeyse tekfir ediyor.

Hz.Muhammed’e isnat edilen hadisler üzerine hayatımızı kurabiliyor ancak O’nun o güzel ahlakından bir nebze olsun nasiplenip insanları sevmeye çalışmıyoruz.

Kişisel çıkarlarımızı o kadar ön planda tutuyoruz ki, onlar için Kuran’ı alet edecek kadar ileri gidebiliyor,  işimize geleni kabul edip, gelmeyeni reddedebiliyor ve bize aksini anlatmaya çalışanlara en derin nefreti reva görebiliyoruz.

Sevmeyi bilmiyoruz ama hoşgörümüz çok derin. Allah’ın sevmediklerini bile çıkar paralelliği çerçevesinde hoş görebiliyoruz. Ama sıra o hoşgörüyü tek suçu! Kuran’ı anlamaya ve O’nunla yaşamaya çalışanlara göstermeye gelince, sınıfta kalıyoruz.

ALLAHU EKBER!

Mümin kendisinin kötülüğünü isteyen birini bile sevebiliyorken, ben nasıl “İman ettim.” derim, Ya Rab?

 

Tayibet Erzen


YorumcuYorum
Tayibet Erzen
20.04.2010
15:24

Allah habebe kökünü tercih ederek neyi kastetmiş bilemem. Bu duygusal anlamda sevmek de olabilir, sizin dediğiniz gibi salt kötü niyet beslememek de.

Ancak burada asıl çarpıcı olan bu tutumun(her iki durumda da) müminler tarafından inanmayanlara BİLE gösterilmesidir. Bu kıyas bu ayeti benim için çok çarpıcı yapıyor. Çünkü etrafımda her gün insanların kendi inanışında olmayan (temelde değil, siyasi olarak) kimselere duydukları kine şahit oluyorum ve bu beni hem üzüyor hem de gelecek adına kaygılandırıyor.

Tayibet Erzen
20.04.2010
19:38

Allah için kin tutacak kadar olayı aşmışsınız. Maşallah diyorum. Bence kendinizi tekrar yoklamalısınız. Ben böyle bir kini hiçbir mümine yakıştıramıyorum.

Tayibet Erzen
21.04.2010
17:09

Kimlere buğz edilir?

Sayı: 45 | Tarih: 18.04.2010
Ebubekir Sifil
Kendi Dilini Konuşmak
2535 Okunma
44 Yorum
Zafer Kafkas
Ahmet Hakan
Bugün Baykalcıyım
2371 Okunma
27 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Mümtazer Türköne
Kutlu Doğum
1223 Okunma
Arif Ersoy
Dücane Cündioğlu
Yana Yakıla
1219 Okunma
Abdülkadir Altınhan
Ruşen Çakır
Ahmet Türk Türkiye’dir
1194 Okunma
3 Yorum
Tayibet Erzen
Mahir Kaynak
Amaç Ne?
1157 Okunma
3 Yorum
Süleyman Karagülle
Toktamış Ateş
İlle demokrasi...
1152 Okunma
Osman Eskicioğlu
Zülfü Livaneli
Kırılan kalp kırılan burun kırılan umutlar
1124 Okunma
Ali Bülent Dilek
Reşat Nuri Erol
İktisat stratejisi
1096 Okunma
Ilker Ardic
Nihal Bengisu Karaca
Cennette VIP rezervasyon var mı?
1077 Okunma
Hakan Kandal
Ali Bulaç
Liberal eleştiri ve öneri
1070 Okunma
Ahmet Yasir Erol
Fehmi Koru
Generallere Amerikalı generaller ne fısıldamış ola
1061 Okunma
1 Yorum
Ahmet Kirtekin
Oktay Ekşi
Hakçası
1054 Okunma
Vahap Alma
Rahmi Turan
Hak arama böyle olmaz!
1050 Okunma
1 Yorum
Serdar Turan
Mehmet Şevket Eygi
Sanatsızlar
1041 Okunma
Emine Hocaoğlu
Mehmet Altan
Turgut Özal Kıbrıslımıydı
988 Okunma
Mehmet Hikmetumut