Generallere Amerikalı generaller ne fısıldamış ola
1067 Okunma, 1 Yorum
Fehmi Koru - Yeni Şafak
Ahmet Kirtekin

 

Star yazarı Murat Birsel dün ABD'nin en önemli düşünce üreten kuruluşlarından CFR'da (Center for Foreign Relations) kısa süre önce yapılan Türkiye üzerine bir panelde konuşulanları aktardı. Çok uzun yıllardan beri ülkemizde yaşayan gazeteci Hugh Pope şunları söylemiş:

"Mart ayında, Türk Parlamentosu, Amerikan askerinin Irak'a Türk toprakları üzerinden girmesine onay vermedi. Bu reddediş, bu izin vermeme tavrı, Pentagon üzerinde muazzam bir şok etkisi yarattı. Pentagon'u (içinden) bilirim ama anlaşılan Amerikalı generaller bu olayı açıkça -kişisel ilişkiler düzeyinde- şahıslarına karşı konulmuş bir tavır olarak algıladılar. Gerçekten üzerlerine aldılar, açıkça ihanete uğradıklarını düşündüler."

"Ondan sonra da, ellerinden gelen her fırsatta Türkiye'ye yardım etmeleri gerekirken, onlar her fırsatta küçük düşürmek için her yolu denediler ve bu böyle gitti- ve de kim bilir şu anda darbe tezgâhlamak suçuyla yargılanan generallerin kulaklarına neler fısıldadılar? Pentagon'a ne kadar yakın olduğunu bildiğim insanlar var orada..."

Komutanlar aralarında kavga edeceklerine kulaklarına kimlerin ne fısıldadığını anlatsalar da öğrensek, ne güzel olur...

Fehmi Koru
f.koru@yenisafak.com.tr

18 Nisan 2010 Pazar

 

Yorum:

Darbe(ler) ve plan(lar-ı) gündeme geldiğinden beri en az işaret edilen nokta, sivil ve dış bağlantılar oldu. Tartışma bugüne kadar dokunulmazlığı konuşulmayan isimler üzerinden yürüdükçe bu bağlantıların yeterince sorgulanması belki mümkün olmayacak. Bizler genellikle darbeleri silahlı kuvvetlerin kötü bir alışkanlığı olarak görme eğilimindeyiz. Oysa bir darbenin planlanması, gerçekleştirilmesi ve yeniden sivil siyasetin inşa edilmesi süreçleri 20. yüzyıl şartlarında silahlı kuvvetlerin kendi başına başaramayacağı kadar kompleks bir meseledir.

Silahlı kuvvetler ancak “işgal” ve “denetim” planları yaparlar. Görevleri bitince de kendi asli görevlerine dönerler. Dolayısıyla sivil kuvvetleri harekete geçiren, yönlendiren bir tahrik odağının varlığına ihtiyaç vardır. Silahlı kuvvetler bir savaşın nasıl kazanılacağı bilir ve bunu uygular. Devlet idaresi, siyaset, ekonomi, bilim, din gibi sosyal hayatın temel alanlarını yönetmek konusunda bilgi ve beceri sahibi değildirler.

Bugün silahlı kuvvetlerin bazı mensuplarına yüklenirken üniformalı olmayan muharrikleri ve odakları da dikkate almak gerekiyor. Yargılama ve cezalandırma ayrı bir bahistir. Biz yalnızca bir değerlendirme yapılırken dahil olan tüm unsurların göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret ediyoruz.

 

 

Ahmet Kirtekin


YorumcuYorum
Tayibet Erzen
19.04.2010
00:28

Silahlı kuvvetler sadece “işgal” ve “denetim” planları yapmaz.

Görevleri ülke güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamaktır ki, bu hiç bitmez, aktif olarak hep devam eder. Bu aktivasyon da etkin bir prestiji gerektirir ki, şu an bunun ciddi bir şekilde yıpratılmaya çalışıldığı görüşündeyim.

Sayı: 45 | Tarih: 18.04.2010
Ebubekir Sifil
Kendi Dilini Konuşmak
2541 Okunma
44 Yorum
Zafer Kafkas
Ahmet Hakan
Bugün Baykalcıyım
2380 Okunma
27 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Mümtazer Türköne
Kutlu Doğum
1228 Okunma
Arif Ersoy
Dücane Cündioğlu
Yana Yakıla
1226 Okunma
Abdülkadir Altınhan
Ruşen Çakır
Ahmet Türk Türkiye’dir
1200 Okunma
3 Yorum
Tayibet Erzen
Mahir Kaynak
Amaç Ne?
1163 Okunma
3 Yorum
Süleyman Karagülle
Toktamış Ateş
İlle demokrasi...
1159 Okunma
Osman Eskicioğlu
Zülfü Livaneli
Kırılan kalp kırılan burun kırılan umutlar
1128 Okunma
Ali Bülent Dilek
Reşat Nuri Erol
İktisat stratejisi
1101 Okunma
Ilker Ardic
Nihal Bengisu Karaca
Cennette VIP rezervasyon var mı?
1083 Okunma
Hakan Kandal
Ali Bulaç
Liberal eleştiri ve öneri
1078 Okunma
Ahmet Yasir Erol
Fehmi Koru
Generallere Amerikalı generaller ne fısıldamış ola
1067 Okunma
1 Yorum
Ahmet Kirtekin
Oktay Ekşi
Hakçası
1063 Okunma
Vahap Alma
Rahmi Turan
Hak arama böyle olmaz!
1056 Okunma
1 Yorum
Serdar Turan
Mehmet Şevket Eygi
Sanatsızlar
1048 Okunma
Emine Hocaoğlu
Mehmet Altan
Turgut Özal Kıbrıslımıydı
992 Okunma
Mehmet Hikmetumut