Hakçası
1058 Okunma, 0 Yorum
Oktay Ekşi - Hürriyet
Vahap Alma

Hakçası – 17.04.2010


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın “Kutlu Doğum Haftası” dolayısıyla yaptığı konuşmaya yeri ve zamanı gelince değineceğimizi baştan belirtelim de “Neden ele almadın?” sorularını peşinen yanıtlamış olalım. Bugün de -kabak tadı verdiğini bile bile- “Anayasa değişikliği” konusunu irdelemeye kendimizi mecbur hissediyoruz.

***

Bu öneriyle ilgili olarak başta Başbakan Erdoğan olmak üzere -Allahları var- Cemil Çiçek, Bülent Arınç dahil Adalet ve Kalkınma Partisi'nde dili dönen herkes muhalefete -özellikle de CHP'ye- “uzlaşma” çağrısında bulunmadı mı?

O sırada her “Uzlaşalım” diyeni, ağzına böyle bir söz aldığına pişman eden Baykal değil de biz miydik?

O tarihte -haklı olarak- önerinin aslında Yüksek Yargıyı da iktidarın dümen suyuna sokmayı ve Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında kapatma davası açılmasını önlemeyi amaçladığını söyleyen ve tepkilerini bu gerekçe üzerine oturtan Baykal, öyle yapmasa da “Üç maddeyi ayırmanız koşuluyla bu öneri üzerinde konuşalım” deseydi “iki ay”ımız boşa gitmekten kurtulmaz mıydı?

Tayyip Erdoğan'ın ve partisinin Anayasa değişikliği konusunda zerre kadar samimi olmadığına biz de inanıyoruz. Ama başkasının gözündeki çöpe koşanın kendi gözündeki merteğin farkında olması gerekmez mi?

 

 

Yorum:

 

Kısır Döngü

 

Ekşi Erdoğan’ın Anayasa değişikliği konusundaki samimiyetine inanmıyor da, Ekşi’nin Erdoğan’a karşıtlığının İslam karşıtlığı olmadığına kim inanacak? Bugüne kadar Baykal’a toz kondurmayan ve Baykal’ın her söylediğini kayıtsız şartsız doğru kabul edip, yazılarında geniş yer ayıran aynı zamanda hep aynı şeyleri yazarak bıktıran Sayın Ekşi değil miydi?

 

Bugünkü yazısında ise Baykal’ı eleştiriyormuş gibi görünse de, sadece Baykal’ı Erdoğan’a karşı pasif durup yeteri kadar çığırtkanlık yapmamakla suçluyor.

 

Baykal’ın her yaptığı doğrudur mantığı ne derece yanlışsa, Erdoğan’ın her yaptığını da süzgeçten geçirmeden onaylamak o derece yanlıştır. Ama Erdoğan bugün iktidar koltuğunda ve bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün siyasetçilerin seçimlerden önceki ortak görüşü olan Anayasa değişikliği ihtiyacını samimi veya gayrı samimi yapmak istiyor. Bunun için köstek olmak yerine Erdoğan’ın samimiyetini de samimiyetsizliğini de ortaya çıkarabilecek formüller üretip, ülke için en hayırlısına destek olmak gerekir. Bunun için Baykal’ın ve yegane destekçisi Ekşi’nin resme bakışlarının değişmesi gerek. Konulara hakim olup farklı pencerelerden bakmayı öğrenmeleri ve çözüm üretmeleri gerek.

 

Ekşi, elindeki kalemi, gazete köşelerinde boş boş yazı yazma yerine, Adliye önünde form doldurmak amacıyla kullanması daha faydalı bir durum olur. Çünkü Ekşi’nin yorumcusu olarak bir hafta boyunca takip ettiğim yazılarında toplamda kayda değer bir cümle bulamıyorum. Eleştirinin son noktası olarak susmayı deneyeceğim ama o da konsepte uymuyor. Dolayısıyla çoğu kez ben de Ekşi gibi davranıyorum. Sadece sayfayı boş kelime ve cümlelerle doldurmak. Ama bunu da başarmak pek kolay değil. Ekşi ustalaşmış olsa gerek. Çünkü sayfayı doldurmaya çalışmak resmen bir çile.

 

Vahap Alma


Sayı: 45 | Tarih: 18.04.2010
Ebubekir Sifil
Kendi Dilini Konuşmak
2537 Okunma
44 Yorum
Zafer Kafkas
Ahmet Hakan
Bugün Baykalcıyım
2375 Okunma
27 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Mümtazer Türköne
Kutlu Doğum
1225 Okunma
Arif Ersoy
Dücane Cündioğlu
Yana Yakıla
1221 Okunma
Abdülkadir Altınhan
Ruşen Çakır
Ahmet Türk Türkiye’dir
1195 Okunma
3 Yorum
Tayibet Erzen
Mahir Kaynak
Amaç Ne?
1157 Okunma
3 Yorum
Süleyman Karagülle
Toktamış Ateş
İlle demokrasi...
1153 Okunma
Osman Eskicioğlu
Zülfü Livaneli
Kırılan kalp kırılan burun kırılan umutlar
1125 Okunma
Ali Bülent Dilek
Reşat Nuri Erol
İktisat stratejisi
1097 Okunma
Ilker Ardic
Nihal Bengisu Karaca
Cennette VIP rezervasyon var mı?
1079 Okunma
Hakan Kandal
Ali Bulaç
Liberal eleştiri ve öneri
1073 Okunma
Ahmet Yasir Erol
Fehmi Koru
Generallere Amerikalı generaller ne fısıldamış ola
1063 Okunma
1 Yorum
Ahmet Kirtekin
Oktay Ekşi
Hakçası
1058 Okunma
Vahap Alma
Rahmi Turan
Hak arama böyle olmaz!
1051 Okunma
1 Yorum
Serdar Turan
Mehmet Şevket Eygi
Sanatsızlar
1042 Okunma
Emine Hocaoğlu
Mehmet Altan
Turgut Özal Kıbrıslımıydı
989 Okunma
Mehmet Hikmetumut