Hak arama böyle olmaz!
1124 Okunma, 1 Yorum
Rahmi Turan - Hürriyet
Serdar Turan

Rahmi TURAN  rturan@hurriyet.com.tr

Hak arama böyle olmaz!

ÖNCE “Kürt açılımı” dediler, sonra bunu “Demokratik açılım”a çevirdiler, kaş yaparken göz çıkarıp ülke insanlarını ikiye böldüler.

Türk'ün Kürt'e, Kürt'ün Türk'e kuşku ile bakması için bundan daha iyi bir formül bulunamazdı! Yazık ettiler!

Şimdi, yumruk gerilimi yaşıyoruz... İsmail bir yumruk attı, ülkeyi hoplattı... Yaşanan olaylar, hiç hayra alamet değil!

¡   ¡   ¡

Yumruğu yiyen DTP'li Ahmet Türk “Herkesi aklıselime davet ediyorum. Umarım bu tür şeyler toplumda gerginlik yaratmaz” diyerek sağduyulu bir konuşma yaptı. Bu güzel... Ama Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in konuşması güzel değil:

“Hiçbir alçak ve şerefsiz, benim halkımın sağduyusu ile oynayamaz. Bu saldırı 7'den 70'e Kürt halkına yönelik bir saldırıdır. Kürt halkının onuru, gururu ve haysiyeti hedeflendi!” diye kışkırtıcı bir konuşma yaptı. Bunlar yanlış işler. Daha da vahim olaylara yol açabilir.

DTP'liler şiddeti meşrulaştırdıkça, dağdaki teröristlerin cinayetlerini bir “hak arama” olarak nitelendirdikçe ülkede daha vahim olaylar yaşanılır. Bugüne kadar Türk-Kürt binlerce gencimiz terör kurbanı oldu. Bundan sonra da binlerce genç aynı şekilde hayatlarını kaybedebilir. Kan ve gözyaşının durması için karşılıklı aklıselim gerekir!

¡   ¡   ¡

Yumrukçu İsmail “Her gün Karadeniz'e şehit cenazesi geliyor. Dayanamadım” diyor. Ülkede İsmail gibi düşünenlerin sayısı herhalde az değildir.

Güneydoğu'da sürekli olaylar çıkıyor. Sokaklar savaş alanına dönüyor. Taşlar atılıyor, dükkânların vitrinleri parçalanıyor.

Tüm bunlar vahşet iken, DTP'liler olaylara “Halkımızın demokratik tepkisi!” diyor.

Peki, demokratik tepki yalnız onların hakkı mı? Şimdi yumruklu saldırı ile Ahmet Türk'ün burnunu kıran İsmail de kalkıp “Bu da benim demokratik tepkim” derse ne olur? Demokrasi sokak savaşlarında aranırsa, doğuracağı tepkiler bellidir.

¡   ¡   ¡

Kafamdan geçen düşünceleri, Yılmaz Özdil'in dünkü yazısında okudum. Benden önce davrandı. Şöyle soruyordu:

“Bu ülkenin çocuklarına ateş edip öldürmek ‘demokratik hak' kabul ediliyorsa, parti liderine girişmek niye ‘ırkçılık' oluyor? Mayın demokrasiyse... Yumruk niye faşizm?”

¡   ¡   ¡

Yaşanan üzücü olaylar, ülke insanlarını bölmenin sonucudur.

PKK'lı teröristleri savunan “Onlar bizim kardeşimizdir” diyerek işledikleri cinayetleri hoş görüp, ırkçılığın daniskasını yapanlar, her etkinin bir de tepkisi olacağını düşünmelidir. “TC Kürdistan'dan defol” diye pankartlar taşıyan, Türk bayraklarını yırtıp parçalayan, ateşe verip yakan ırkçıların yaptıklarına “demokratik tepki” diyenler, ortalığı iyice gerip, daha da karanlık günleri hazırlamak isteyenlerdir.

¡   ¡   ¡

Televizyonlarda hemen her gece izliyoruz. Devlet, sokaktaki şiddete teslim olmuş durumda... Yakıp yıkmalar devam ederken, güvenlik kuvvetleri sadece kendilerini savunmaya çalışıyor. İktidar, tüm olaylara tribündeki seyirciler gibi bakıyor. Ortada ciddi bir ihmal var.

Daha vahim olaylar yaşanmaması için, herkesi aklıselime davet eden Ahmet Türk bunda haklıdır. Yumruklu saldırıya aslında şükretmek gerekir! İsmail Çelik, yumruk yerine bıçak da sallayabilirdi! O zaman ne olacaktı? Facia!  

 

 Yorum

Yine ayın döngüye geri döndük 100 yıla yakın süre gelen bu kardeşlik savaşı sinsi sinsi sürüp gidiyor.tarihi iyi bilmekte fayda vardır kurtuluş savaşında Kürtlere vaat edilen şartları her nedense nasıl bir şekilde geçiştirilmişse türk ve kürt ayıracı o günlerde resim edilmiştir

Hiçbir şekilde yıkıp kırmak ,kesip biçmek demokratik hak sayılmamıştır sayılamaz bu zihniyetin savunucuları ve yandaşları bu sinsiliğin ortağıdır.

Burada yazarımız işine geldiğigibi davranıyor.ben sizlere duyduğum ve yıllardır karşılaştırıp analiz ettiklerimi paylaşmak istiyorum.

P.k.k. nin  açılımı Kürdistan işçi partisi

Neden işçi partisi ? Yıardır Kürtlerin dindarlı zaafını bilerek gelmiş geçmiş siyasetçilerin hep Kürtleri kazanmak için dini ön pılana sürmüşler ve o şekilde de kazanmışlar.

Bunu gayet iyi bilen siyaset çiler  artık bu şekilde başaramayacaklarını anlamışlar ve onun için p.k.k. çözümü gelmiştir oradaki halkın tepkileri göz önüne alınarak dindar olmayan kominizim mi savunan halkın kurtuluşu bağımsızlıktan geçtiğini savunan (dünyada hiç bir bağımsızlık böyle olmamıştır) ki halkı eğitimsiz körü körüne yönlendirmek bu vaat edilen amacı olumsuz olarak etkileyecek sinsice pılanlanan  oyunu yani türk ve kürt karşıtlığını daha çok büyütecektir.

 

 

 

 

 

Serdar Turan


YorumcuYorum
Süleyman Karagülle
19.04.2010
14:04

Ahmet türk silahla mücadeleyi bırakıp siyasi ve hukuki mücadeleyi tercih eden bir kimsedir

Parti başkanlığında makul ve uzlaştırıcı beyanlarıyle kürt türk çatışmasını uzlaşmaya götürürken bunu istemeyen merkezler akp.yi gaflete düşürmüş ve mahkemeleri yanıltmışlardır

Mahkemeler dokunulmazlığı olan bir millet vekilliği yasalara aykırı olarak mahkum etmişlerdir milli görüşçülerin mahkum etmek için delinen yasalar kulanmışlardır.böylece türk kürt çatışmasına siyasiler ve hakimler alet olmuşlardır. Samsundaki yumruk bu tezgahın bir devamıdır bunu çok iyi bilen büyük siyasetçi Ahmet türk beyanları ile bu oyunu bozmak istemiştir sağolsun var olsun siyasilerin ve askerlerin bunu deyerlendirmeleri gerekir

Kürtleri Türklere kaşı kışkırtanlar Kürtlerin dindarlığından korktukları için dinsiz bir siyasetle

Bunu yapmaktadırlar buda Allahın bir lütfudur dine dayanan istismar yapsalar şimdi belki Türkiye olmazdı Türkiye bunun şükrunu eda etmesi için tarihte Erzurumlu İbrahim hakıyı yetiştiren doğuluların medreselerini yeniden açtırmaya izin vermeli ve onları desteklemelidir.

Sayı: 45 | Tarih: 18.04.2010
Ebubekir Sifil
Kendi Dilini Konuşmak
2642 Okunma
44 Yorum
Zafer Kafkas
Ahmet Hakan
Bugün Baykalcıyım
2490 Okunma
27 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Dücane Cündioğlu
Yana Yakıla
1311 Okunma
Abdülkadir Altınhan
Mümtazer Türköne
Kutlu Doğum
1305 Okunma
Arif Ersoy
Ruşen Çakır
Ahmet Türk Türkiye’dir
1301 Okunma
3 Yorum
Tayibet Erzen
Mahir Kaynak
Amaç Ne?
1245 Okunma
3 Yorum
Süleyman Karagülle
Toktamış Ateş
İlle demokrasi...
1239 Okunma
Osman Eskicioğlu
Zülfü Livaneli
Kırılan kalp kırılan burun kırılan umutlar
1194 Okunma
Ali Bülent Dilek
Reşat Nuri Erol
İktisat stratejisi
1180 Okunma
Ilker Ardic
Ali Bulaç
Liberal eleştiri ve öneri
1169 Okunma
Ahmet Yasir Erol
Fehmi Koru
Generallere Amerikalı generaller ne fısıldamış ola
1140 Okunma
1 Yorum
Ahmet Kirtekin
Oktay Ekşi
Hakçası
1136 Okunma
Vahap Alma
Mehmet Şevket Eygi
Sanatsızlar
1124 Okunma
Emine Hocaoğlu
Rahmi Turan
Hak arama böyle olmaz!
1124 Okunma
1 Yorum
Serdar Turan
Mehmet Altan
Turgut Özal Kıbrıslımıydı
1073 Okunma
Mehmet Hikmetumut