Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Harun Özdemir
Adem Tiflis'te insan oldu!
26.6.2012
6474 Okunma, 17 Yorum

 

Adem Tiflis’te insan oldu!

 

Sayın Karagülle ve Sayın Akdemir, Yeni Anayasaya Geçiş Önerisi – Anayasal Sistemde Ortak Görüş Arayışı kitabının birinci bölümünün girişinde İnsan meyvelikler içinde yaratılmıştır başlığı altında kabul edilemez tasavvurlarda bulunuyorlar. Şöyle ki;

 

İnsan iki ayak üzerinde yürümekte; fakat, koşup avlanamamakta, düşmandan kaçamamaktadır. Vücudu çıplak, soğuktan ve fiziki etkilerden korunamamakta, düşmanlarına kendisini kamufle edememekte, vücut örtüsü ile kendisini koruyamamaktadır. Parmaklarında pençeleri bulunmamakta, avını parçalayamamaktadır. Toprağı kazamamakta, dişleriyle otları parçalayamamakta, çiğneyememektedir. Bu nedenle başlangıçta ancak meyve yiyebilmektedir. İlk insan yaz-kış meyvesi olan bahçeler içinde yaratılmış, meyve toplayarak yaşayabilmiştir.”(s.22)

 

Sayın yazarlar insanı; koşamayan, avlanamayan, düşmanları karşısında savunmasız, çıplak ve soğukta üşüyen, parmakları ve dişleri zayıf… bir canlı olarak tanımlarken tek becerisini “meyve yiyerek yaşaması” olarak göstermekteler. Bu görüşler bana çok ilginç geldi. İnsanın bu kadar zayıf olduğu vurgulanırken kendisini nasıl koruduğu anlatılmıyor. Veya böyle bir canlı türünün yeryüzünde giderek çoğalabilecek imkanları nasıl bulabildiğine değinilmiyor. Çok uzun süren bu dönemde, oldukça güçsüz bir canlının varlığını korumasına ve insan olabileceğine inanmak çok zor!

 

Çok kibar, narin ve de zayıf bir varlığın meyve yiyerek bugüne gelmesi nasıl mümkün olduğu, sorusu, dediğim gibi ortada duruyor.

 

Sayın yazarların tezlerini bir kenarda tutarak, kendi tezimize geçmek ve insanlığın ilk dönemine ilişkin zorlukları nasıl aştığını daha gerçekçi bir temele dayandırmak istiyorum:

 

İnsan, kendisine en çok benzeyen insanımsı hayvandan türemiştir. Bunun evrimden çok; hayvanımsı insanın küçük küçük mutasyonlarla insan haline geldiği kanısındayım. İnsan, yani ilk Adem ve sonraki Ademler, hiçbir zaman hayvan çevikliği ve mücadeleci gücünü yitirmeden ayrıca buna akıl ve duygu gelişmesini ekleyerek, potansiyellerini hep geliştirerek önce Adem, sonra insan, sonra da beşer oldu.

 

İnsan Adem iken de tüylüydü ve bitki örtüsünün zengin olduğu coğrafyada kendisini tehlikelere karşı çok rahat savunabiliyordu.

 

İlk ve sonraki Ademlerin insan olduktan sonra karşılaştıkları en önemli sorun, tüylerini döktükten sonra tüysüz yaşam için verdikleri mücadeleydi. Bu mücadeleden de başarılı çıktıklarından, insan soyu yeryüzünde kalıcı olabildi.

 

Lügatte Adem, tüyü dökülen siyah derili insan demektir. Kuran’da da Adem’in tüylerini döktüğü anlatılmaktadır. Yine Kuran, tüylerini döken Adem ve eşini anlatırken, cennetten yani bitki örtüsü zengin coğrafyadan çıkmaya mecbur bırakılırken “ihbitû” denmekte, olay cem-i müzekkeri salim kalıbı ile anlatılmaktadır. İlk yazımda “Adem beden, duygu ve akıl gelişmesini tamamlayan bir topluluğun üyesiydi” dememin nedeni de “ihbitû” ifadesiydi.

 

Tezimizi daha da netleştirirsek;

 

Yeryüzündeki ilk Adem’in, deniz seviyesinin altındaki bugünkü Tiflis ve çevresinde ortaya çıktığı düşüncesindeyim. Tüylü Adem ve topluluğu, kış sezonunda deniz seviyesinin altında, havalar ısındıkça yüksek rakımlara doğru çıkarak her mevsim tabiatta serbest halde meyve, sebze ve tohum bulabiliyordu, av yapabiliyordu. Tüylerini dökünce iklimden dolayı Tiflis bölgesini terketmek zorunda kaldı ve hızla derin vadilerden güneye yani sıcak coğrafyalara doğru indi.

Sayın iki yazarın sözünü ettiği son derece çaresiz ilk insanların nasıl varlığını sürdürdüğü sorularını yanıtsız bırakırken biz, her koşulda mücadele ederek ayakta kalan bir canlıdan, insandan sözediyoruz.

 

Bence iki yazarın, insanlık tarihinin ilk dönemlerine ilişkin tezleri, ciddi anlamda kritik edilmediğinden, oldukça emin cümlelerle kitabın ilk bölümünde yer almış.  

İnşallah devam etmek istediğimiz kritiklerimiz sayesinde kitap ikinci baskısında daha yararlı hale gelecektir.

 

 

 


Yorumcu 
Yorum 
Harun Özdemir
30.06.2012
00:50

Bodrum'dan yazıyorum, arkadaşlar! Tarih yazın tatil yapın, tavsiye ederim, güzel oluyor!

Anayasa'nın oldukça uzun olan giriş kısmı tarihe ayrılırken bedava yazıldığı anlaşılıyor. undan duyulan rahatsızlık dile getirilmiş.

Ama para denen meret naıl dağıtılıyorsa ve kim dağıtıyorsa artık, siz yazarken verilmiyor da biz okur ve değerlendirilirken veriliyor. Ne ala!

Bence yeni Anayasa bu konuya da el atmalı!

Süleyman Bey her konuya insanlık tarihi ile başlayarak okucunun dikkatini geleceğe ilişkin konulardan koparıyor. Cengiz haklı.

Reşat Nuri Erol
30.06.2012
08:24

hepinizin eksikliği şu;

2000 sayfaya yani BÜTÜNE bakmadan AHKAM KESİYORSUNUZ...

merak edip ve durumdan VAZİFE çıkarıp AKDEMİR gibi bütünü isteyip üzerinde ÇALIŞAYIM demiyorsunuz...

yahu...

biraz edep...

biraz da ucundan tutup ÇALIŞMAK...

çok mu zor; ha ÇOK MU ZOR?!.

ALLAH ISLAH ETSİN VE

ÇALIŞMA GAYRETİ LUTFETSİN...

NOKTA.

Reşat Nuri Erol
30.06.2012
08:44

"Bodrum'dan yazıyorum, arkadaşlar! Tarih yazın tatil yapın, tavsiye ederim, güzel oluyor! ..."

HARUN ÖZDEMİR

*

SANKİ İZMİR'DE VEYA BAŞKA YERDE TATİLDE DEĞİLMİŞSİNİZ GİBİ...

HEP TATİL, HEP MUATTAL KALMAK, HEP ÇALIŞMAMAK...

AMA...

ORTAYA ÇIKAN METİNLER

TAMAMLANMADAN...

TAMAMLANMASINI BEKLEMEDEN...

TAMAMLANMASI İÇİN HİÇ ÇALIŞMADAN...

UKALACA GÜYA TENKİT ETMEK VEYA HER NE YAPIYORSANIZ..!?.

*

ne yapalım...

BİZE ÇALIŞMAK...

SİZE DE UKALALIK...

HER ŞEY NASİP MESELESİ...

nokta.

Harun Özdemir
30.06.2012
09:29

Bence de biraz .... .

1997 yılında İzmir'de yaptığım düzeltmeler ne ise o haliyle basılmış. Biri daha okumuş olabilir ama benim gözümden kaçan yazım hataları aynen duruyor.

Aramızda 15 yıl gibi bir fark varsa buna da şaşırmamak gerekir. Çünkü biz günde iki eşşek kadar çalışıyoruz. İzmir daha azını kaldırmıyor!

Hani şu olsaydı, kitabın devamı niteliğinde bir çalışma yazılıp basılmış olsaydı İstanbul'da da birşeyler oluyor, bir kıpırdanma var diye ümitlenecektim ama henüz yok! Olursa Sayın RNE, sizi temin ederim ki, günde iki eşşek kadar çalışan biri olarak sizleri takdir etmekte geç kalmazdım!

İyi tatiller!

Reşat Nuri Erol
30.06.2012
10:01

Harun Kardeş...

47 yıllık maddî imkanlar İzmir'de...

İstanbul'da -maalesef- yeterince maddî imkan oluşturamadık...

ZAMANLA OLUR VE OLUŞUR İNŞAALLAH...

HASAN ÖZKET VE ÇALIŞMA ARKADAŞLARININ ÇALIŞMALARIYLA MİNİK BİR KIPIRDANMA VAR...

LÜTFİ KARDEŞ VE ÇALIŞMA ARKADAŞLARININ GAYRETLERİ OLMASA;

BU SİTE OLMAZ, SİZ DE BU YAZDIKLARINIZI YAZAMZDINIZ...

BİZ KIT-KANAAT İMKANLARIMIZLA BU KADAR YAPABİLDİK, "ÜSTAD" DA BU KADARCIĞIMIZDAN "MEMNUN VE MUTLU" DİYELİM Kİ O DA BU YAŞINDA ÇALIŞIYOR VE BİR ŞEYLER OLUYOR; ELHAMDÜLİLLAH...

*

öncesinde de dedim...

dediğim "çok kısa" ama "özellikle sen" çok şey anla...

çünkü özellikle üçünüze -HARUN, HİLMİ, KAZIM- yıllarca hep söyledim...

SİZLERDEN BEKLENDİMİZ HEP DAHA FAZLASI...

tekrar aynen aktarıyor ve hatırlatıyorum:

"BU MALZEME HEPİNİZİ BEKLİYOR AMA NERELERDESİNİZ...?!.

"KUR'AN MUCİZELERİ" (250 MUCİZE) kitabı da öyle...

Binlerce sayfalık "TEFSİR" kitapları da öyle..."

bir de...

40-50 haftadır yazmakta olduğumuz FELSEFE KİTABI...

ayrıca

ALİ BÜLENT DİLEK kardeşimiz -sitemizde de olsa- kitapları derlemeye çalışıyor...

bunlar sadece İLİM...

bir de AMEL yani UYGULAMA denemeleri var...

AHŞAP EVLER...

MARKET ÇALIŞMASI...

VE DİĞERLERİ.. DİĞERLERİ...

yani...

buradaki mütevazi KOOPERATİFLERİMİZİN ÇALIŞMALARI...

bu arada...

yeni hazırlıklar var....

olursa, başarırsak, haberiniz olur!..

AMA ÖNCESİNDEN SİZ SORSANIZ VE KATILIP KATKIDA BULUNSANIZ DAHA İYİ OLMAZ MI...

*

neyse...

çok uzatmayayım...

İŞİMİZE BAKALIM...

selam, sevgi ve dua ile...

kardeşin reşad

Reşat Nuri Erol
30.06.2012
10:11

bu arada Dr. ve de Müh. Lütfi kardeş "Adem babamızın 'Tiflisli yani Gürcü' değil de 'Tiranlı yani Arnavut' olduğu" ile ilgili çok derin ilmi iddialarıma çok gülmüş; inşaallah siz de gülmüşsünüzdür...

ALLAH CÜMLEMİZİ DÜNYA VE AHİRETTE GÜLDÜRSÜN...

selam, sevgi ve dua ile...

Hz. Adem'in Arnavut/Boşnak torunu reşad

*

not:

son ilmi iddiam da şu...

Havva anamız da Boşnak...

Çünkü benim annem Boşnak...

aksini ispat edebilen beri gelsin, delil getirsin...

ve's-selam...

RNE

Hüseyin Kayahan
05.07.2012
21:40

"KELİMELERİN/İBARELERİN EFENDİSİ" Harun kardeş,

Harun son bir kaç yıldır bir şaşkınlık içinde... Ona göre, kendisini bu kadar yakından tanıyan, kabiliyetlerini gören, eserlerini okuyan, ilmine hayran olan ve devletin en yetkili kademelerinde oturan insanlar; Harun bey kendine göre, yapılabilecek her şeyi de yapmasına, çırpınıp durmasına rağmen; nasıl oluyor da kendisine yer vermiyorlar, yol açmıyorlar. Ona göre koskoca devlet(devlet erkini kullananlar), kendisinden korkmaktadır.

Benim gördüğüm Harun beyin uslubundaki yanlışlığıdır. İster konuşurken ister yazarken, en göze batan iki husus "istihza (Harun buna ironi diyor ama öyle görünmüyor)", ve "söz söyleyen olmaz sözüm üstüne" vurgusu. Harun beye siyasete mutlaka devam edecekse kendi partisini kurmasını (zira bana göre bu sulupla hiç bir parti ona şans tanımayacaktır), siyaseti bırakacaksa iş hayatına atılmasını öneriyorum. Elbette bu ikisinin dışında her zaman ilim meclislerinde kendisine hep baş köşeler gösterilecektir ama...(bu konuda da müstakil bir makale ile katkı koymak istiyorum)

Tekrarlamak istiyorum: "Artık meydan boş değil, muhataplar da boş değil..." Savlarımızı çok ciddi delillendirmemiz gerekiyor.

Saygılarımla.

H.Kayahan

Sayfa: 2 / 2 (17 Yorum)Prev1[2]Next


YorumYap

Çok Yorumlanan Makaleler
Mete Firidin
Kuran'da Kölelik
27.12.2013 44335 Okunma
86 Yorum 08.01.2014 17:16
Lütfi Hocaoğlu
Fahişe ve Fahşâ
20.8.2015 26547 Okunma
81 Yorum 16.09.2015 00:08
Mete Firidin
Hz. Adem’in Kaburgası
25.4.2012 12601 Okunma
59 Yorum 28.04.2012 13:42
Hüseyin Kayahan
RUH, NEFİS ve DİĞERLERİ
4.5.2012 9713 Okunma
58 Yorum 13.05.2012 06:56
Mete Firidin
Miras ve Kelale Ayetleri
13.2.2014 16358 Okunma
53 Yorum 28.02.2014 13:04
Sam Adian
FINANSMAN MESELESI VE ZEKAT
8.11.2012 18977 Okunma
45 Yorum 18.11.2012 00:41
Mete Firidin
Nuh’un Gemisi ve Cudii
12.1.2014 13132 Okunma
45 Yorum 05.02.2016 23:06
Sam Adian
IŞLEVSIZ TANRI...!
9.9.2012 9660 Okunma
42 Yorum 18.09.2012 01:06
Sam Adian
KAT'a ve NEFY - KAVRAMLAR
7.4.2012 7254 Okunma
34 Yorum 10.04.2012 09:17
Sam Adian
EN IYI ANAYASA YAZILI OLMAYANDIR.....
7.7.2012 8263 Okunma
34 Yorum 10.07.2012 22:30
Cengiz Demirci
Sam Adiyanı hakeme davet ediyorum
10.7.2012 9288 Okunma
34 Yorum 15.01.2013 10:44
Mete Firidin
Adem'in ve Havva'nın Hatası
2.3.2014 17497 Okunma
34 Yorum 10.03.2014 00:48
Süleyman Karagülle
ABD Başkanlık Seçimi
19.11.2016 23247 Okunma
33 Yorum 19.12.2016 21:41
Hüseyin Kayahan
ALLAH'I TANIMAK
27.7.2012 7415 Okunma
32 Yorum 15.08.2012 10:48
Mete Firidin
Amen ve Senetin
15.11.2012 23768 Okunma
31 Yorum 30.11.2012 13:47
Harun Özdemir
Evlenme hakkı üzerine
11.7.2012 7167 Okunma
30 Yorum 18.07.2012 19:12
Lütfi Hocaoğlu
Bilgisayardan Kuran Öğrenmek. Ruhu-l Kuran Projesi
1.8.2009 8342 Okunma
29 Yorum 19.02.2020 10:01
Mete Firidin
Nuh’un Üvey Oğlu!
25.10.2015 17774 Okunma
28 Yorum 12.01.2020 17:30
Sam Adian
SOSYAL KAPITALIZM.
21.3.2012 9476 Okunma
27 Yorum 23.03.2012 04:25
Mete Firidin
Homohabilis Havva ve Havvalar
20.4.2012 18673 Okunma
25 Yorum 25.12.2019 07:05
Hüseyin Kayahan
ALLAH'I TANIMAK-2, TANRININ AÇMAZI
2.8.2012 6524 Okunma
25 Yorum 06.08.2012 22:06
Cengiz Demirci
İlk karzı hasen kooperatifi
3.1.2013 15104 Okunma
25 Yorum 06.02.2013 20:31
Sam Adian
KAT'A ve NEFY
31.3.2012 8975 Okunma
24 Yorum 11.04.2012 01:44
Sam Adian
BIR EYLEM OLARAK ZINA
14.7.2012 17342 Okunma
24 Yorum 24.07.2012 09:50
Sam Adian
Varlığın Rabbi....
28.8.2012 7216 Okunma
24 Yorum 05.09.2012 10:43
Mete Firidin
Nutfetin Emşâcin (99)
14.5.2013 19208 Okunma
24 Yorum 17.05.2013 15:16
Sam Adian
DARB-I MESEL VE YETKI GASPI
8.3.2012 5979 Okunma
22 Yorum 11.03.2012 16:10
Hüseyin Kayahan
GECİKMİŞ YORUMLAR: SALSAL VE TUFAN HK.
13.10.2013 7828 Okunma
22 Yorum 18.10.2013 15:10
Cengiz Demirci
Süleyman Akdemir'in Erbakan Vakfına Teklifi
4.2.2015 12103 Okunma
21 Yorum 17.02.2015 09:32
Sam Adian
HMR ve SONUÇ
16.3.2012 7047 Okunma
19 Yorum 22.03.2012 23:51
Hüseyin Kayahan
ORUÇ ve RAMAZAN
29.6.2014 5200 Okunma
19 Yorum 20.07.2014 07:59
Sam Adian
HAMR ve HUMR
25.2.2012 36597 Okunma
18 Yorum 10.01.2020 12:34
Sam Adian
HADIM'DAN ZINAYA
12.7.2012 6534 Okunma
18 Yorum 13.07.2012 10:00
Özer Ataç
Karagülle ile oruç tartışması
7.8.2012 5496 Okunma
18 Yorum 17.08.2012 18:42
Mete Firidin
El Tur ve Tur-i Sina?
24.3.2013 23393 Okunma
18 Yorum 06.04.2013 11:36
Mete Firidin
Şeriata Göre Kadınların Dövülebilmesi?
16.3.2014 12106 Okunma
18 Yorum 20.03.2019 10:45
Mete Firidin
Kuran’da Tasavvuf ve Lahid Köklü Kelimeler
8.5.2014 8830 Okunma
18 Yorum 10.05.2014 11:22
Süleyman Karagülle
D E R G I !
29.4.2017 3226 Okunma
18 Yorum 16.05.2017 08:11
Sam Adian
YAPISAL ILKELER - KARAR MEKANIZMALARI
29.3.2012 5490 Okunma
17 Yorum 31.03.2012 20:26
Harun Özdemir
Adem Tiflis'te insan oldu!
26.6.2012 6474 Okunma
17 Yorum 05.07.2012 21:40
Mete Firidin
Cennetteki Khamr
28.5.2015 11567 Okunma
17 Yorum 29.05.2015 19:00
Sam Adian
SLT ve SISTEM Toplu değerlendirme ve cevaplar
19.2.2012 5928 Okunma
16 Yorum 24.02.2012 01:08
Sam Adian
UTANMAZLIK ZINA MIDIR?
13.7.2012 7554 Okunma
16 Yorum 14.07.2012 21:14
Sam Adian
RIBA VE EKONOMI
7.3.2012 7865 Okunma
15 Yorum 09.03.2012 06:04
Mete Firidin
Lut Kavmi Homoseksüel Değildi!
3.8.2014 22545 Okunma
15 Yorum 03.12.2017 03:35
Sam Adian
EKIMUS SALAT - Namaz bir Ritüel midir?
1.2.2012 11147 Okunma
14 Yorum 12.02.2012 15:08
Mete Firidin
Rahmet ve Şeriat
19.3.2012 5421 Okunma
14 Yorum 27.03.2012 21:05
Mete Firidin
Hamr ve Humr
12.4.2012 7021 Okunma
14 Yorum 02.05.2012 15:51
Mete Firidin
Adet Görmekteyken Kadın Namaz Kılabilir mi?
14.6.2018 3865 Okunma
14 Yorum 19.06.2018 16:58
Mete Firidin
Âdemoğlu Şeytanın Halifesidir
22.3.2019 2431 Okunma
14 Yorum 27.03.2019 17:22