Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Mete Firidin
Homohabilis Havva ve Havvalar
20.4.2012
20686 Okunma, 27 Yorum

 

   İslam inancına birçok Yahudi uydurması asılsız bilgiler karışmıştır. Bunlardan bir kaçı da:  İlk yaratılan insanın Âdem olduğu, Âdem’in çamurdan bir heykelin yaratılması gibi yaratıldığı ve Havva’nın Âdemin kaburgasından yaratıldığı gibi tamamen asılsız uydurmalardır. Kuran’ın bu uydurmalar ile hiçbir ilgisi yoktur.

Hatta Kuran’da Havva kelimesi dahi geçmez. Kaburgadan yaratılma diye bir şey de yoktur. Kuran’ın anlatımı tamamen bilimsel ve mucizevidir. Ayetleri okuduğunuzda bu cümleleri yalnız Allah kurabilir dersiniz. Cümleler o kadar mükemmeldir ki her devrin insanları mutlaka doğru bir sonuç çıkarabilir. Fakat ayrıntıları araştıran ayrıntıyı da keşfedebilir.

 

Nisa suresi 1.ayet

 

يَاأَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا كَثِيرًا وَنِسَاءً وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا (1)

 

Ey İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan eşini var eden ve ikisinden pek çok erkek ve kadın meydana getiren Rabb’inize hürmetsizlikten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’ın ve akrabanın haklarına riayetsizlikten de sakının. Allah şüphesiz hepinizi görüp gözetmektedir.

Bu ayette “nefsin vahidetin” kelimesi insan olarak ele alınırsa ilk insanı belirtir. Fakat “canlı” olarak düşünülür ise ilk canlı organizmayı belirtir.

İnsan olarak düşünüldüğünde ise ilk yaratılan hep Hz. Âdem imiş gibi düşünülür!  “Tek nefis” ile eşinin de, hep aynı zamanda var olduğu düşünülür. Ama aslında öyle değildir.

Surenin adı olan nisa, kadın yani insan türünün dişisi demektir. Bu ayet Nisa suresinin birinci ayetidir. Bunda bir hikmet olmalıdır!

 Bu hikmet bana İnsan suresi birinci ayeti çağrıştırmaktadır: İnsanoğlu, var edilip bahse değer bir şey olana(Hz. Âdem ilk bahse değer insandır) kadar, şüphesiz, uzun bir zaman geçmemiş midir?

Konuyla ilgili diğer bazı ayetlere kısaca bakalım:

Enam 98. Ayet:

 وَهُوَ الَّذِي أَنْشَأَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍفَمُسْتَقَرٌّ وَمُسْتَوْدَعٌ قَدْ فَصَّلْنَا الْآيَاتِ لِقَوْمٍ يَفْقَهُونَ (98)

Sizi bir tek candan(nefsin vahidetin) yaratan O’dur. Sonra sizin için bir karar yeri, bir de emanet yeri vardır. Biz ayetlerimizi, anlayan bir toplum için apaçık beyan ettik.

Bu ayette de bir tek nefis kelimesi tür anlamında kullanılmaktadır. Her insanın kendi anne babası vardır.

 

Araf 189.ayet:

هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِيَسْكُنَ إِلَيْهَا فَلَمَّا تَغَشَّاهَا حَمَلَتْ حَمْلًا خَفِيفًا فَمَرَّتْ بِهِ فَلَمَّا أَثْقَلَتْ دَعَوَا اللَّهَ رَبَّهُمَا لَئِنْ آتَيْتَنَا صَالِحًا لَنَكُونَنَّ مِنَ الشَّاكِرِينَ (189)

Sizi bir nefisten yaratan ve gönlünün huzura kavuşacağı eşini de ondan var eden Allah’tır. Eşine yaklaşınca, eşi hafif bir yük yüklendi ve bu halde bir müddet taşıdı. Hamileliği ağırlaşınca, karı-koca, Rableri olan Allah’a: «Bize kusursuz bir çocuk verirsen, and olsun ki şükredenlerden oluruz» diye yalvardılar.[189]

Bu ayete de bir tek nefis kelimesi tür anlamında kullanılmaktadır. Her insanın kendi anne babası vardır. Eşlerimiz de kardeşlerimiz değildir.

 Zümer 6.ayet:

خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ ثُمَّ جَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَأَنْزَلَ لَكُمْ مِنَ الْأَنْعَامِ ثَمَانِيَةَ أَزْوَاجٍ يَخْلُقُكُمْ فِي بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ خَلْقًا مِنْ بَعْدِ خَلْقٍ فِي ظُلُمَاتٍ ثَلَاثٍ ذَلِكُمُ اللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ الْمُلْكُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ فَأَنَّى تُصْرَفُونَ

 

Sizi bir tek nefisten yaratmış, sonra ondan eşini var etmiştir; sizin için hayvanlardan sekiz çift meydana getirmiştir; sizi annelerinizin karınlarında üç türlü karanlık içinde, yaratılıştan yaratılışa geçirerek yaratmıştır; işte bu Rabbiniz olan Allah’tır. Hükümranlık O’nundur, O’ndan başka tanrı yoktur. Öyleyken nasıl olur da O’nu bırakıp başkasına yönelirsiniz?

 

Türün dişisinden erkeği (Âdem) yaratılmıştır.

 

Hucurat 13. Ayet:

 

يَاأَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ (13)

 

Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki birbirinizi kolayca tanıyasınız. Şüphesiz, Allah katında en değerliniz, O’na karşı gelmekten en çok sakınanızdır. Allah bilendir, haberdardır.[13]

Bu ayete de bir erkek türü ve dişi türünden üretildiğimiz anlatılmaktadır. Her insanın kendi anne babası vardır.  Burada sanki diğer ayetlerle çelişki varmış gibi görünmektedir. Çünkü önceki ayetlerde sizi bir tek nefisten yarattık deniyor. Bu ayette ise bir erkek ve bir dişiden yarattık deniyor. Yani iki nefisten yarattık deniyor! Tutarsızlık varmış gibi görünüyor!

 

 

Nisa suresi 1. Ayette geçen: Ey İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan eşini var eden ve ikisinden pek çok erkek ve kadın meydana getiren Rabb’inize hürmetsizlikten sakının.

 Cümlesini ön yargısız bir şekilde, israiliyattan uzak olarak irdeleyelim:

 

"Ondan (o tek nefisten) eşini de yarattı." ifadesinin zahirinden anlaşılan anlama gelince, bu cümle şunu açıklıyor: O tek kişinin eşi benzerlik anlamında onun türündendir. Yeryüzüne dağılmış olan şu fertlerin hepsi birbirinin benzeri ve tıpkısı olan iki ferde dayanır. O hâlde, ayetin orijinalinde geçen "minha=ondan" kelimesindeki "min" edatı, "nuşuiyye" [=bir şeyin türediği kökü ve kaynağı belirtme] anlamı taşır ve bu ayet ile şu ayetler arasında içerik birliği vardır: "Onun ayet-lerinden biri de yanlarında huzur ve sükûn bulmanız için size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranıza sevgi ve şefkat koymasıdır..." (Rum, 21) "Allah size kendi nefislerinizden eşler yarattı ve bu eşlerinizden size çocuklar ve torunlar yarattı." (Nahl, 72) "Allah göklerin ve yeryüzünün yoktan var edicisidir. O sizin için kendi türünüzden eşler ve hayvanlardan da çiftler yarattı ve bu düzen içinde çoğalmanızı sağladı..." (Şûrâ, 11) Söz konusu ayetin bir benzeri de şu ayettir: "Biz her şeyi çiftler hâlinde yarattık." (Zâriyat 49)

Buradaki minha kelimesi de dişildir. Yani dişi olandan bir eş(erkek) yaratılmıştır. Bu dişilliği hemen nefis kelimesinin dişil oluşuna bağlayacaklar vardır. Fakat bu onun dişil oluşunu değiştirmez ve dişillik lehinedir. Nefis kelimesine bağlansa da dişillik lehine bir bulgudur. Oysa erkek olduğuna dair hiçbir bulgu yoktur.

Ayrıca Kuran’da “tek nefis” kelimesinin karşılığı olarak “Adem”in olduğuna dair bir delil de yoktur. Oysa  “tek nefis”in karşılığının bir nisa yani bir dişi olduğuna dair bilgi mevcuttur.  Bu bilgi Al-i İmran 59. Ayettir: Doğrusu Allah katında İsa’nın (yaratılışındaki) durumu, Âdem’in durumu gibidir; onu topraktan yarattı, sonra ona «ol!» dedi, o da oluverdi.[59]

 

Hepimiz teorik olarak Hz. İsa’nın nasıl yaratıldığını yani “ol” denip oluştuğunu biliyoruz. İsa bir kadının rahminde (ol)uşmuştur. Yani bakire bir kadından mucizevi şekilde topraktan (ham madde olarak) yaratılmıştır. Adem’de bir kadından mucizevi bir şekilde yaratılmıştır. Adem’in babasız yaratıldığı (yaklaşık 60 bin yıl önce) Human Genom Projesi ile bilimsel olarak gösterilmiştir(Y kromozomu Adem’i). Fakat Mitokondrial DNA çalışmaları Adem’in annesinin soyunun en az 200 bin yıllık bir geçmişinin olduğunu da göstermiştir (Mitokondrial Havva).

Bu bilgilerden sonra Nisa suresi 1. Ayette geçen “bir nefsin” bir kadın olduğunu düşünmek daha doğru olacaktır. Aslında nefsin vahidetin "bir türün bir bireyi" anlamına gelmektedir.Yani bin yıllardır var olan homosapiens türü bir kadından 60 bin yıl önce Adem tesfiye ile yaratılmıştır. Tesfiye demek var olan bir şeyi daha iyi hale getirmek demektir.

 

Homosapiensten tefsiye edilerek yaratılan Adem yine bir homosapiens olan başka bir dişi ile(homosapiens, kromanyon  Havva) çiftleşmiş ve yayılmıştır.

 

Buraya kadar olanı özetlersek: Homosapiens türü, bir kadından türemiştir. Âdem de homosapiens soyundan türetilmiştir. Âdem’in eşi olan homosapiens Havva da O kadının soyundan gelen bir homosapiens dişisidir. Ademin kuzenidir.

 

Bu günkü insanların yaklaşık  %95 Adem ve homosapiens dişisi olan Havva dan gelmektedir. Peki geri kalan yaklaşık %5 hangi soyun devamıdır?  Bu soyun da baba tarafı Adem dir. Fakat anne soyu Neandertal veya Denisov insanlarının dişileridir. Neandertal ve Denisov insanlarının dişilerinin anne atası olan “tek nefis” aynı zamanda da homosapiensin de anne atası kadındır. Bu anne ataya bilim dilinde homohabilis dişisi denmektedir. Adem ve kromanyon Havva’nı çocukları Asya ve Avrupa’ya yayılmış, Neandertal dişisi ve Denisov dişileri ile çiftleşmiştir. Onların erkek neslinin tükenmesine de neden olmuşlardır. Ayrıca Ademize olmamış homosapiens türü dişileri Neandertal erkeği ile çiftleşmiş ve hibritler oluşmuştur. Daha sonra bu hibritlerde Ademizasyona uğrayıp günümüze kadar gelmiştir.

 

 Tevrat’ta ve Sümer mitolojisinde (Annunaki) yer alan Tanrı oğullarının insan kızları ile evlenmesi efsanesi buradan kaynaklanıyor olabilir. Âdem’in neslinden olan erkeklerin(peygamber nesli) diğer Homosapiens, Neandertal veya Denisov türünün dişileri ile çiftleşmesinin bir anlatımı olabilir. Âdem’in neslinin yaygınlaşıp diğer türlerin yerini almasına ben Ademizasyon diyorum. Bu olay on binlerce yılda gerçekleşmiştir.

 

Bir homohabilis dişisi (yetenekli insan demektir, bir türün bir bireyi) Âdem’in ve bu günkü bütün insanların anne atasıdır. Bu günkü bütün insanların baba atası ise yalnızca Hz. Âdem dir.

Âdem’in soyu dışındaki bütün erkekler zaman içinde yok olup gitmişler sadece Âdem’in soyu devam etmiştir.(Y-DNA sonuçlarına göre)

 

Bu günkü mavi gözlü ve kızıl saçlı Avrupalıların anne atası Neandertaller dir.

Hepimiz Homohabilis dişisinden yaratılmış Adem’in evladı olan insanlarız.

Fakat birçok tutucu dindar bu bilgiyi inkar edip, kardeşler arası enses ilişki gibi iğrenç bir iddiayı savunmaya devam edeceklerdir. Oysa İlk peygamber olan Âdem ve çocukları halife olarak yaratılmış şerefli mahluklardır.

 

Sonuç olarak bugünkü insanlar tek bir dişiden yani bir homohabilis dişisinden üretilmiştir. Anne tarafı bu kişiden gelmektedir. Baba tarafı da bu kişiden gelmektedir. Fakat baba tarafı temelde bu kişiden gelmekle birlikte, bu kişiden tefsiye ile türetilmiş bir erkektir. İnsanların atası olan türün ilk erkek ve ilk kadın kişiler farklı zamanlarda yaşamıştır. Erkek olan dişinin soyundan gelmektedir. Bir tek Âdem olmasına rağmen birçok Havva’lar vardır.

Hepimiz insanlar olarak "bir türün bir bireyinden" gelmekteyiz. Yani hepimiz akrabayız.

Muhakkak ki gerçeği tam olarak Allah bilir.

 


Yorumcu 
Yorum 
Mete Firidin
25.04.2012
11:07

Nisa suresi 34 den: Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler.

Mete Firidin
25.04.2012
11:11

Further readingFox, Maggie (2010-03-24), "Possible new human ancestor found in Siberia", Reuters, http://www.reuters.com/article/idUSTRE62N4VS20100324 . Ghosh, Pallab (2010-12-22), Ancient humans, dubbed 'Denisovans', interbred with us, BBC News online, http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-12059564, "The study shows that Denisovans interbred with the ancestors of the present day people of the Melanesian region north and north-east of Australia. Melanesian DNA comprises between 4% and 6% Denisovan DNA." Hawks, John (2010-12-22), "The Denisova genome FAQ", John Hawks Weblog, http://johnhawks.net/weblog/reviews/neandertals/neandertal_dna/denisova-nuclear-genome-reich-2010.html . Rincon, Paul (2010-03-25), DNA identifies new ancient human dubbed 'X-woman', BBC News online, http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/8583254.stm . Wade, Nicholas (2010-03-24), "Bone May Reveal a New Human Group", The New York Times, http://www.nytimes.com/2010/03/25/science/25human.html . Zimmer, Carl (2010-03-24), Hybrid speculation (blog), Discover, http://blogs.discovermagazine.com/loom/2010/03/24/the-x-womans-fingerbone/ . Zimmer, Carl (2010-12-22), Meet the Denisovans, the newest members of the human tree of life (blog), Discover, http://blogs.discovermagazine.com/loom/2010/12/22/meet-the-denisovans-the-newest-members-of-the-human-tree-of-life/ . Barras, Colin (2011-08-13), "Stone Age toe could redraw human family tree", New Scientist, http://www.newscientist.com/article/mg21128254.000-stone-age-toe-could-redraw-human-family-tree.html . Denisova genome released for research purposes - February 2012

MUSTAFA YAMAN
20.12.2019
10:17
yüce allah yoktan var ettim diyor siz annesi var diyorsunuz itikadi yönden sıkıntılısınız yazdığınız ayetleri ya anlamıyorum yada siz anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz .
MUSTAFA YAMAN
20.12.2019
10:19
yüce allah yoktan var ettim diyor siz annesi var diyorsunuz itikadi yönden sıkıntılısınız yazdığınız ayetleri ya anlamıyorum yada siz anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz .
Mete Firidin
25.12.2019
07:05

Mustafa Yaman kardeşim hangi ayette Ademi "yoktan var ettim" diye yazıyor göster. Cahil kalmayalım ve imanımızı kurtaralım.


5246kadir
15.04.2020
05:19

Selamun aleyküm Mete Bey

Öncelikle farklı ve mantıklı yaklaşımlarınız için teşekkür etmek istiyorum. Bunun yanında Tevrat’taki bilgilerin Kurana uygulanmaması konusundaki düşünceleriniz çok kıymetli bunun daha geniş kitlelere duyurulması gerektiği düşüncesindeyim. Ayrıca yazmış olduğunuz makalelerinizi kitap haline getirirseniz çok faydası olur hem başucu kaynağı olur hem de meselelere yaklaşımlarda yeni ufuklar açacağı kanaatindeyim. Tekrar teşekkürler 

Mete Firidin
15.04.2020
09:47
Kadir bey yorumunuz için teşekkür ederim. İnternetten araştırırsanız bazı konuların kitaplaştırıldığını görebilirsiniz.
Sayfa: 3 / 3 (27 Yorum)Prev12[3]Next


YorumYap

Çok Yorumlanan Makaleler
Mete Firidin
Kuran'da Kölelik
27.12.2013 49221 Okunma
86 Yorum 08.01.2014 17:16
Lütfi Hocaoğlu
Fahişe ve Fahşâ
20.8.2015 28087 Okunma
81 Yorum 16.09.2015 00:08
Mete Firidin
Hz. Adem’in Kaburgası
25.4.2012 13598 Okunma
59 Yorum 28.04.2012 13:42
Hüseyin Kayahan
RUH, NEFİS ve DİĞERLERİ
4.5.2012 10617 Okunma
58 Yorum 13.05.2012 06:56
Mete Firidin
Miras ve Kelale Ayetleri
13.2.2014 17829 Okunma
53 Yorum 28.02.2014 13:04
Sam Adian
FINANSMAN MESELESI VE ZEKAT
8.11.2012 20269 Okunma
45 Yorum 18.11.2012 00:41
Mete Firidin
Nuh’un Gemisi ve Cudii
12.1.2014 14556 Okunma
45 Yorum 05.02.2016 23:06
Sam Adian
IŞLEVSIZ TANRI...!
9.9.2012 10586 Okunma
42 Yorum 18.09.2012 01:06
Sam Adian
KAT'a ve NEFY - KAVRAMLAR
7.4.2012 7971 Okunma
34 Yorum 10.04.2012 09:17
Sam Adian
EN IYI ANAYASA YAZILI OLMAYANDIR.....
7.7.2012 8974 Okunma
34 Yorum 10.07.2012 22:30
Cengiz Demirci
Sam Adiyanı hakeme davet ediyorum
10.7.2012 10026 Okunma
34 Yorum 15.01.2013 10:44
Mete Firidin
Adem'in ve Havva'nın Hatası
2.3.2014 19106 Okunma
34 Yorum 10.03.2014 00:48
Süleyman Karagülle
ABD Başkanlık Seçimi
19.11.2016 26051 Okunma
33 Yorum 19.12.2016 21:41
Hüseyin Kayahan
ALLAH'I TANIMAK
27.7.2012 8078 Okunma
32 Yorum 15.08.2012 10:48
Mete Firidin
Amen ve Senetin
15.11.2012 25668 Okunma
31 Yorum 30.11.2012 13:47
Harun Özdemir
Evlenme hakkı üzerine
11.7.2012 7851 Okunma
30 Yorum 18.07.2012 19:12
Lütfi Hocaoğlu
Bilgisayardan Kuran Öğrenmek. Ruhu-l Kuran Projesi
1.8.2009 9516 Okunma
29 Yorum 19.02.2020 10:01
Mete Firidin
Nuh’un Üvey Oğlu!
25.10.2015 19610 Okunma
28 Yorum 12.01.2020 17:30
Sam Adian
SOSYAL KAPITALIZM.
21.3.2012 10225 Okunma
27 Yorum 23.03.2012 04:25
Mete Firidin
Homohabilis Havva ve Havvalar
20.4.2012 20686 Okunma
27 Yorum 15.04.2020 09:47
Hüseyin Kayahan
ALLAH'I TANIMAK-2, TANRININ AÇMAZI
2.8.2012 7105 Okunma
25 Yorum 06.08.2012 22:06
Cengiz Demirci
İlk karzı hasen kooperatifi
3.1.2013 15947 Okunma
25 Yorum 06.02.2013 20:31
Sam Adian
KAT'A ve NEFY
31.3.2012 9663 Okunma
24 Yorum 11.04.2012 01:44
Sam Adian
BIR EYLEM OLARAK ZINA
14.7.2012 20494 Okunma
24 Yorum 24.07.2012 09:50
Sam Adian
Varlığın Rabbi....
28.8.2012 7957 Okunma
24 Yorum 05.09.2012 10:43
Mete Firidin
Nutfetin Emşâcin (99)
14.5.2013 20749 Okunma
24 Yorum 17.05.2013 15:16
Sam Adian
DARB-I MESEL VE YETKI GASPI
8.3.2012 6587 Okunma
22 Yorum 11.03.2012 16:10
Hüseyin Kayahan
GECİKMİŞ YORUMLAR: SALSAL VE TUFAN HK.
13.10.2013 8566 Okunma
22 Yorum 18.10.2013 15:10
Cengiz Demirci
Süleyman Akdemir'in Erbakan Vakfına Teklifi
4.2.2015 12803 Okunma
21 Yorum 17.02.2015 09:32
Mete Firidin
El Tur ve Tur-i Sina?
24.3.2013 25590 Okunma
20 Yorum 15.05.2020 20:10
Sam Adian
HMR ve SONUÇ
16.3.2012 8114 Okunma
19 Yorum 22.03.2012 23:51
Hüseyin Kayahan
ORUÇ ve RAMAZAN
29.6.2014 5851 Okunma
19 Yorum 20.07.2014 07:59
Sam Adian
HAMR ve HUMR
25.2.2012 39054 Okunma
18 Yorum 10.01.2020 12:34
Sam Adian
HADIM'DAN ZINAYA
12.7.2012 7153 Okunma
18 Yorum 13.07.2012 10:00
Özer Ataç
Karagülle ile oruç tartışması
7.8.2012 6303 Okunma
18 Yorum 17.08.2012 18:42
Mete Firidin
Şeriata Göre Kadınların Dövülebilmesi?
16.3.2014 13283 Okunma
18 Yorum 20.03.2019 10:45
Mete Firidin
Kuran’da Tasavvuf ve Lahid Köklü Kelimeler
8.5.2014 9361 Okunma
18 Yorum 10.05.2014 11:22
Süleyman Karagülle
D E R G I !
29.4.2017 4349 Okunma
18 Yorum 16.05.2017 08:11
Sam Adian
YAPISAL ILKELER - KARAR MEKANIZMALARI
29.3.2012 6082 Okunma
17 Yorum 31.03.2012 20:26
Harun Özdemir
Adem Tiflis'te insan oldu!
26.6.2012 7064 Okunma
17 Yorum 05.07.2012 21:40
Mete Firidin
Cennetteki Khamr
28.5.2015 12434 Okunma
17 Yorum 29.05.2015 19:00
Sam Adian
SLT ve SISTEM Toplu değerlendirme ve cevaplar
19.2.2012 6310 Okunma
16 Yorum 24.02.2012 01:08
Sam Adian
UTANMAZLIK ZINA MIDIR?
13.7.2012 8384 Okunma
16 Yorum 14.07.2012 21:14
Mete Firidin
Adet Görmekteyken Kadın Namaz Kılabilir mi?
14.6.2018 5410 Okunma
16 Yorum 17.04.2020 16:27
Sam Adian
EKIMUS SALAT - Namaz bir Ritüel midir?
1.2.2012 12186 Okunma
15 Yorum 03.05.2020 12:00
Sam Adian
RIBA VE EKONOMI
7.3.2012 8386 Okunma
15 Yorum 09.03.2012 06:04
Mete Firidin
Lut Kavmi Homoseksüel Değildi!
3.8.2014 24293 Okunma
15 Yorum 03.12.2017 03:35
Mete Firidin
Rahmet ve Şeriat
19.3.2012 5771 Okunma
14 Yorum 27.03.2012 21:05
Mete Firidin
Hamr ve Humr
12.4.2012 7587 Okunma
14 Yorum 02.05.2012 15:51
Mete Firidin
Âdemoğlu Şeytanın Halifesidir
22.3.2019 3551 Okunma
14 Yorum 27.03.2019 17:22