Mete Firidin
Nuh’un Gemisi ve Cudii
12.01.2014
23419 Okunma, 45 Yorum

 

Nuh’un Gemisi ve Cudii

Bir önceki makalede Kuran’da 3 ayette geçen CWD kökündeki kelimelerden Tebbet suresi 5. Ayette bulunan “cidi-ha” kelimesini “onun dizgini” olarak anlamlandırmıştım. Cid kelimesinin Semitik kökü Cim-Vav-Dal dır.

Bu kök ile oluşan ve Kuran’da geçen iki kelime daha vardır. Bunlardan biri Sad suresi 31. Ayette geçen “el ciyad” kelimesidir.

Sad suresi 31. Ayet:

إِذْ عُرِضَ عَلَيْهِ بِالْعَشِيِّ الصَّافِنَاتُ الْجِيَادُ (31)

“Ona bir akşamüstü, çalımlı, cins koşu atları sunulmuştu.”

Şeklinde çeviri yapılır. El Ciyad kelimesinin kökü dizginlemek olduğundan “dizginlenmiş, eğitilmiş, atik” anlamı vermek çok daha uygun olacaktır. Burada ciyad kelimesinin el takısı ile marife olması “belli bir eğitim görmüş” anlamı verilmesine daha uygundur. Bu durumda meal şöyle olmalıdır:

“Ona bir akşamüstü, eğitimli, cins koşu atları sunulmuştu.”

 

Diğer kelime ise Hud suresi 44. Ayette geçen “El Cudiyyi” kelimesidir.

Hud suresi 44. Ayet:

وَقِيلَ يَاأَرْضُ ابْلَعِي مَاءَكِ وَيَاسَمَاءُ أَقْلِعِي وَغِيضَ الْمَاءُ وَقُضِيَ الْأَمْرُ وَاسْتَوَتْ عَلَى الْجُودِيِّ وَقِيلَ بُعْدًا لِلْقَوْمِ الظَّالِمِينَ

Yere, «Suyunu çek!», göğe, «Ey gök sen de tut!» denildi. Su çekildi, iş de bitti; (gemi) Cudi’ye dengelendi. «Haksızlık yapan millet Allah’ın rahmetinden uzak olsun» denildi.[44]

Cudiyyi neresidir? Veya nedir? Gemi nereye veya neyin üzerine seviyelenmiş, dengelenmiştir?

Bu sorunun cevabı bilinmemekle birlikte, tahminler genellikle “dağ” dır. Bu tahminin kaynağı israiliyat ve muharref Tevrat tır. Fakat etimolojik olarak araştırdığımızda bunun çok daha farklı bir yer olduğunu anlayacağız. “Cudiyyi” kelimesinin geçtiği ayette dağdan (cebel) bahsedilmemektedir. Oysa bir önceki ayet olan Hud 43 de dağ kelimesi geçmektedir.

Hud 43. Ayet:

قَالَ سَآوِي إِلَى جَبَلٍ يَعْصِمُنِي مِنَ الْمَاءِ قَالَ لَا عَاصِمَ الْيَوْمَ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ إِلَّا مَنْ رَحِمَ وَحَالَ بَيْنَهُمَا الْمَوْجُ فَكَانَ مِنَ الْمُغْرَقِينَ (43)

Oğlu: «Dağa sığınırım, beni sudan kurtarır» deyince, Nuh: «Bugün Allah’ın buyruğundan O’nun acıdıkları dışında kurtulacak yoktur» dedi. Aralarına dalga girdi, oğlu da boğulanlara karıştı.[43]

Dağ değilse Cudiyyi nedir?

Semitik dilde yani Arapça’da CWD kökünün anlamının “dizgin, dizginlemek” olduğunu açıklamıştım. “Cudiyyi” kelimesi ismi mensub bir kelimedir. Yani bir yere veya bir şeye ait olmayı bildirir. Bu durumda Cudiyyi kelimesi “dizginleme yeri, dizgin yeri veya dizginleme, dizgin aleti anlamına gelecektir. Marife (El takısı) olduğuna göre bilindik veya tanıdık bir şey olmalıdır. Bu Nuh peygamber için de bildik, tanıdık bir şey olmalıdır.

Aşağıda CWD kökünün Semitik dildeki etimolojik anlamı gösterilmiştir.

 

Kocaman bir gemi için bilindik dizginlenme yeri ne veya neresi olabilir?

Bunun cevabı çok açıktır. Bir geminin dizginlendiği ve üzerine oturabileceği yer veya şey gemi kızağıdır. Zaten çok büyük olan bir geminin kızaksız bir ortamda inşa edilmesi mümkün değildir.