Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Mete Firidin
Homohabilis Havva ve Havvalar
20.4.2012
16849 Okunma, 22 Yorum

 

   İslam inancına birçok Yahudi uydurması asılsız bilgiler karışmıştır. Bunlardan bir kaçı da:  İlk yaratılan insanın Âdem olduğu, Âdem’in çamurdan bir heykelin yaratılması gibi yaratıldığı ve Havva’nın Âdemin kaburgasından yaratıldığı gibi tamamen asılsız uydurmalardır. Kuran’ın bu uydurmalar ile hiçbir ilgisi yoktur.

Hatta Kuran’da Havva kelimesi dahi geçmez. Kaburgadan yaratılma diye bir şey de yoktur. Kuran’ın anlatımı tamamen bilimsel ve mucizevidir. Ayetleri okuduğunuzda bu cümleleri yalnız Allah kurabilir dersiniz. Cümleler o kadar mükemmeldir ki her devrin insanları mutlaka doğru bir sonuç çıkarabilir. Fakat ayrıntıları araştıran ayrıntıyı da keşfedebilir.

 

Nisa suresi 1.ayet

 

يَاأَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا كَثِيرًا وَنِسَاءً وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا (1)

 

Ey İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan eşini var eden ve ikisinden pek çok erkek ve kadın meydana getiren Rabb’inize hürmetsizlikten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’ın ve akrabanın haklarına riayetsizlikten de sakının. Allah şüphesiz hepinizi görüp gözetmektedir.

Bu ayette “nefsin vahidetin” kelimesi insan olarak ele alınırsa ilk insanı belirtir. Fakat “canlı” olarak düşünülür ise ilk canlı organizmayı belirtir.

İnsan olarak düşünüldüğünde ise ilk yaratılan hep Hz. Âdem imiş gibi düşünülür!  “Tek nefis” ile eşinin de, hep aynı zamanda var olduğu düşünülür. Ama aslında öyle değildir.

Surenin adı olan nisa, kadın yani insan türünün dişisi demektir. Bu ayet Nisa suresinin birinci ayetidir. Bunda bir hikmet olmalıdır!

 Bu hikmet bana İnsan suresi birinci ayeti çağrıştırmaktadır: İnsanoğlu, var edilip bahse değer bir şey olana(Hz. Âdem ilk bahse değer insandır) kadar, şüphesiz, uzun bir zaman geçmemiş midir?

Konuyla ilgili diğer bazı ayetlere kısaca bakalım:

Enam 98. Ayet:

 وَهُوَ الَّذِي أَنْشَأَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍفَمُسْتَقَرٌّ وَمُسْتَوْدَعٌ قَدْ فَصَّلْنَا الْآيَاتِ لِقَوْمٍ يَفْقَهُونَ (98)

Sizi bir tek candan(nefsin vahidetin) yaratan O’dur. Sonra sizin için bir karar yeri, bir de emanet yeri vardır. Biz ayetlerimizi, anlayan bir toplum için apaçık beyan ettik.

Bu ayette de bir tek nefis kelimesi tür anlamında kullanılmaktadır. Her insanın kendi anne babası vardır.

 

Araf 189.ayet:

هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِيَسْكُنَ إِلَيْهَا فَلَمَّا تَغَشَّاهَا حَمَلَتْ حَمْلًا خَفِيفًا فَمَرَّتْ بِهِ فَلَمَّا أَثْقَلَتْ دَعَوَا اللَّهَ رَبَّهُمَا لَئِنْ آتَيْتَنَا صَالِحًا لَنَكُونَنَّ مِنَ الشَّاكِرِينَ (189)

Sizi bir nefisten yaratan ve gönlünün huzura kavuşacağı eşini de ondan var eden Allah’tır. Eşine yaklaşınca, eşi hafif bir yük yüklendi ve bu halde bir müddet taşıdı. Hamileliği ağırlaşınca, karı-koca, Rableri olan Allah’a: «Bize kusursuz bir çocuk verirsen, and olsun ki şükredenlerden oluruz» diye yalvardılar.[189]

Bu ayete de bir tek nefis kelimesi tür anlamında kullanılmaktadır. Her insanın kendi anne babası vardır. Eşlerimiz de kardeşlerimiz değildir.

 Zümer 6.ayet:

خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ ثُمَّ جَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَأَنْزَلَ لَكُمْ مِنَ الْأَنْعَامِ ثَمَانِيَةَ أَزْوَاجٍ يَخْلُقُكُمْ فِي بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ خَلْقًا مِنْ بَعْدِ خَلْقٍ فِي ظُلُمَاتٍ ثَلَاثٍ ذَلِكُمُ اللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ الْمُلْكُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ فَأَنَّى تُصْرَفُونَ

 

Sizi bir tek nefisten yaratmış, sonra ondan eşini var etmiştir; sizin için hayvanlardan sekiz çift meydana getirmiştir; sizi annelerinizin karınlarında üç türlü karanlık içinde, yaratılıştan yaratılışa geçirerek yaratmıştır; işte bu Rabbiniz olan Allah’tır. Hükümranlık O’nundur, O’ndan başka tanrı yoktur. Öyleyken nasıl olur da O’nu bırakıp başkasına yönelirsiniz?

 

Türün dişisinden erkeği (Âdem) yaratılmıştır.

 

Hucurat 13. Ayet:

 

يَاأَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ (13)

 

Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki birbirinizi kolayca tanıyasınız. Şüphesiz, Allah katında en değerliniz, O’na karşı gelmekten en çok sakınanızdır. Allah bilendir, haberdardır.[13]

Bu ayete de bir erkek türü ve dişi türünden üretildiğimiz anlatılmaktadır. Her insanın kendi anne babası vardır.  Burada sanki diğer ayetlerle çelişki varmış gibi görünmektedir. Çünkü önceki ayetlerde sizi bir tek nefisten yarattık deniyor. Bu ayette ise bir erkek ve bir dişiden yarattık deniyor. Yani iki nefisten yarattık deniyor! Tutarsızlık varmış gibi görünüyor!

 

 

Nisa suresi 1. Ayette geçen: Ey İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan eşini var eden ve ikisinden pek çok erkek ve kadın meydana getiren Rabb’inize hürmetsizlikten sakının.

 Cümlesini ön yargısız bir şekilde, israiliyattan uzak olarak irdeleyelim:

 

"Ondan (o tek nefisten) eşini de yarattı." ifadesinin zahirinden anlaşılan anlama gelince, bu cümle şunu açıklıyor: O tek kişinin eşi benzerlik anlamında onun türündendir. Yeryüzüne dağılmış olan şu fertlerin hepsi birbirinin benzeri ve tıpkısı olan iki ferde dayanır. O hâlde, ayetin orijinalinde geçen "minha=ondan" kelimesindeki "min" edatı, "nuşuiyye" [=bir şeyin türediği kökü ve kaynağı belirtme] anlamı taşır ve bu ayet ile şu ayetler arasında içerik birliği vardır: "Onun ayet-lerinden biri de yanlarında huzur ve sükûn bulmanız için size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranıza sevgi ve şefkat koymasıdır..." (Rum, 21) "Allah size kendi nefislerinizden eşler yarattı ve bu eşlerinizden size çocuklar ve torunlar yarattı." (Nahl, 72) "Allah göklerin ve yeryüzünün yoktan var edicisidir. O sizin için kendi türünüzden eşler ve hayvanlardan da çiftler yarattı ve bu düzen içinde çoğalmanızı sağladı..." (Şûrâ, 11) Söz konusu ayetin bir benzeri de şu ayettir: "Biz her şeyi çiftler hâlinde yarattık." (Zâriyat 49)

Buradaki minha kelimesi de dişildir. Yani dişi olandan bir eş(erkek) yaratılmıştır. Bu dişilliği hemen nefis kelimesinin dişil oluşuna bağlayacaklar vardır. Fakat bu onun dişil oluşunu değiştirmez ve dişillik lehinedir. Nefis kelimesine bağlansa da dişillik lehine bir bulgudur. Oysa erkek olduğuna dair hiçbir bulgu yoktur.

Ayrıca Kuran’da “tek nefis” kelimesinin karşılığı olarak “Adem”in olduğuna dair bir delil de yoktur. Oysa  “tek nefis”in karşılığının bir nisa yani bir dişi olduğuna dair bilgi mevcuttur.  Bu bilgi Al-i İmran 59. Ayettir: Doğrusu Allah katında İsa’nın (yaratılışındaki) durumu, Âdem’in durumu gibidir; onu topraktan yarattı, sonra ona «ol!» dedi, o da oluverdi.[59]

 

Hepimiz teorik olarak Hz. İsa’nın nasıl yaratıldığını yani “ol” denip oluştuğunu biliyoruz. İsa bir kadının rahminde (ol)uşmuştur. Yani bakire bir kadından mucizevi şekilde topraktan (ham madde olarak) yaratılmıştır. Adem’de bir kadından mucizevi bir şekilde yaratılmıştır. Adem’in babasız yaratıldığı (yaklaşık 60 bin yıl önce) Human Genom Projesi ile bilimsel olarak gösterilmiştir(Y kromozomu Adem’i). Fakat Mitokondrial DNA çalışmaları Adem’in annesinin soyunun en az 200 bin yıllık bir geçmişinin olduğunu da göstermiştir (Mitokondrial Havva).

Bu bilgilerden sonra Nisa suresi 1. Ayette geçen “bir nefsin” bir kadın olduğunu düşünmek daha doğru olacaktır. Aslında nefsin vahidetin "bir türün bir bireyi" anlamına gelmektedir.Yani bin yıllardır var olan homosapiens türü bir kadından 60 bin yıl önce Adem tesfiye ile yaratılmıştır. Tesfiye demek var olan bir şeyi daha iyi hale getirmek demektir.

 

Homosapiensten tefsiye edilerek yaratılan Adem yine bir homosapiens olan başka bir dişi ile(homosapiens, kromanyon  Havva) çiftleşmiş ve yayılmıştır.

 

Buraya kadar olanı özetlersek: Homosapiens türü, bir kadından türemiştir. Âdem de homosapiens soyundan türetilmiştir. Âdem’in eşi olan homosapiens Havva da O kadının soyundan gelen bir homosapiens dişisidir. Ademin kuzenidir.

 

Bu günkü insanların yaklaşık  %95 Adem ve homosapiens dişisi olan Havva dan gelmektedir. Peki geri kalan yaklaşık %5 hangi soyun devamıdır?  Bu soyun da baba tarafı Adem dir. Fakat anne soyu Neandertal veya Denisov insanlarının dişileridir. Neandertal ve Denisov insanlarının dişilerinin anne atası olan “tek nefis” aynı zamanda da homosapiensin de anne atası kadındır. Bu anne ataya bilim dilinde homohabilis dişisi denmektedir. Adem ve kromanyon Havva’nı çocukları Asya ve Avrupa’ya yayılmış, Neandertal dişisi ve Denisov dişileri ile çiftleşmiştir. Onların erkek neslinin tükenmesine de neden olmuşlardır. Ayrıca Ademize olmamış homosapiens türü dişileri Neandertal erkeği ile çiftleşmiş ve hibritler oluşmuştur. Daha sonra bu hibritlerde Ademizasyona uğrayıp günümüze kadar gelmiştir.

 

 Tevrat’ta ve Sümer mitolojisinde (Annunaki) yer alan Tanrı oğullarının insan kızları ile evlenmesi efsanesi buradan kaynaklanıyor olabilir. Âdem’in neslinden olan erkeklerin(peygamber nesli) diğer Homosapiens, Neandertal veya Denisov türünün dişileri ile çiftleşmesinin bir anlatımı olabilir. Âdem’in neslinin yaygınlaşıp diğer türlerin yerini almasına ben Ademizasyon diyorum. Bu olay on binlerce yılda gerçekleşmiştir.

 

Bir homohabilis dişisi (yetenekli insan demektir, bir türün bir bireyi) Âdem’in ve bu günkü bütün insanların anne atasıdır. Bu günkü bütün insanların baba atası ise yalnızca Hz. Âdem dir.

Âdem’in soyu dışındaki bütün erkekler zaman içinde yok olup gitmişler sadece Âdem’in soyu devam etmiştir.(Y-DNA sonuçlarına göre)

 

Bu günkü mavi gözlü ve kızıl saçlı Avrupalıların anne atası Neandertaller dir.

Hepimiz Homohabilis dişisinden yaratılmış Adem’in evladı olan insanlarız.

Fakat birçok tutucu dindar bu bilgiyi inkar edip, kardeşler arası enses ilişki gibi iğrenç bir iddiayı savunmaya devam edeceklerdir. Oysa İlk peygamber olan Âdem ve çocukları halife olarak yaratılmış şerefli mahluklardır.

 

Sonuç olarak bugünkü insanlar tek bir dişiden yani bir homohabilis dişisinden üretilmiştir. Anne tarafı bu kişiden gelmektedir. Baba tarafı da bu kişiden gelmektedir. Fakat baba tarafı temelde bu kişiden gelmekle birlikte, bu kişiden tefsiye ile türetilmiş bir erkektir. İnsanların atası olan türün ilk erkek ve ilk kadın kişiler farklı zamanlarda yaşamıştır. Erkek olan dişinin soyundan gelmektedir. Bir tek Âdem olmasına rağmen birçok Havva’lar vardır.

Hepimiz insanlar olarak "bir türün bir bireyinden" gelmekteyiz. Yani hepimiz akrabayız.

Muhakkak ki gerçeği tam olarak Allah bilir.

 


Yorumcu 
Yorum 
Mete Firidin
25.04.2012
11:07

Nisa suresi 34 den: Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler.

Mete Firidin
25.04.2012
11:11

Further readingFox, Maggie (2010-03-24), "Possible new human ancestor found in Siberia", Reuters, http://www.reuters.com/article/idUSTRE62N4VS20100324 . Ghosh, Pallab (2010-12-22), Ancient humans, dubbed 'Denisovans', interbred with us, BBC News online, http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-12059564, "The study shows that Denisovans interbred with the ancestors of the present day people of the Melanesian region north and north-east of Australia. Melanesian DNA comprises between 4% and 6% Denisovan DNA." Hawks, John (2010-12-22), "The Denisova genome FAQ", John Hawks Weblog, http://johnhawks.net/weblog/reviews/neandertals/neandertal_dna/denisova-nuclear-genome-reich-2010.html . Rincon, Paul (2010-03-25), DNA identifies new ancient human dubbed 'X-woman', BBC News online, http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/8583254.stm . Wade, Nicholas (2010-03-24), "Bone May Reveal a New Human Group", The New York Times, http://www.nytimes.com/2010/03/25/science/25human.html . Zimmer, Carl (2010-03-24), Hybrid speculation (blog), Discover, http://blogs.discovermagazine.com/loom/2010/03/24/the-x-womans-fingerbone/ . Zimmer, Carl (2010-12-22), Meet the Denisovans, the newest members of the human tree of life (blog), Discover, http://blogs.discovermagazine.com/loom/2010/12/22/meet-the-denisovans-the-newest-members-of-the-human-tree-of-life/ . Barras, Colin (2011-08-13), "Stone Age toe could redraw human family tree", New Scientist, http://www.newscientist.com/article/mg21128254.000-stone-age-toe-could-redraw-human-family-tree.html . Denisova genome released for research purposes - February 2012

Sayfa: 3 / 3 (22 Yorum)Prev12[3]Next


YorumYap

Çok Okunan Makaleler
Mete Firidin
Hz. Musa Ne Zaman Yaşadı?
12.5.2011 56271 Okunma
Mete Firidin
Hurufu Mukatta
9.4.2011 42239 Okunma
2 Yorum 05.08.2017 23:10
Mete Firidin
Kuran'da Kölelik
27.12.2013 41423 Okunma
86 Yorum 08.01.2014 17:16
Mete Firidin
Hz. İbrahim Ne Zaman Yaşadı?
28.2.2011 40957 Okunma
1 Yorum 19.02.2012 10:30
Mete Firidin
Hz. Nuh, İbrahim, Yusuf ve Musa Kronolojisi
5.4.2015 37266 Okunma
6 Yorum 07.04.2015 13:02
Mete Firidin
Salat Kelimesinin Kökeni
26.2.2012 35834 Okunma
4 Yorum 28.02.2012 07:15
Mete Firidin
Kudret Helvası Menne
13.11.2013 34833 Okunma
4 Yorum 15.11.2013 03:46
Sam Adian
HAMR ve HUMR
25.2.2012 33571 Okunma
17 Yorum 28.02.2012 11:26
Mete Firidin
Petra Yalanı
28.4.2015 32505 Okunma
9 Yorum 02.05.2015 13:07
Reşat Nuri Erol
M.Tekelioğlu; 15 Temmuz’a doğru: travmadan kurtulmak…
7.7.2017 29076 Okunma
Hikmet Güveloğlu
HİÇ
2.1.2017 28869 Okunma
2 Yorum 03.01.2017 11:37
Mete Firidin
Estetik Ameliyat ve Nisa Suresi 119. Ayet
3.10.2014 27400 Okunma
1 Yorum 03.10.2014 20:39
Hikmet Güveloğlu
Yetmedi, İlhami IŞIK'ı da Öldürdüler..!
29.12.2017 27046 Okunma
3 Yorum 29.12.2017 19:34
Mete Firidin
Bekke Ve Mekke
27.1.2011 26313 Okunma
8 Yorum 04.10.2018 10:04
Hikmet Güveloğlu
Musaddık'ın Kerameti, Zarrab'ın Laneti
30.11.2017 25973 Okunma
1 Yorum 30.11.2017 19:32
Lütfi Hocaoğlu
Fahişe ve Fahşâ
20.8.2015 24884 Okunma
81 Yorum 16.09.2015 00:08
Hikmet Güveloğlu
KAYIN BABA, DAMAT, İPSİZ VE SAPSIZLAR
18.12.2016 24139 Okunma
1 Yorum 20.12.2016 00:47
Reşat Nuri Erol
Süleyman Karagülle - Altın Ekonomisine Geçiş
2.11.2013 24079 Okunma
2 Yorum 30.01.2016 22:15
Mete Firidin
Amen ve Senetin
15.11.2012 22105 Okunma
31 Yorum 30.11.2012 13:47
Süleyman Karagülle
ABD Başkanlık Seçimi
19.11.2016 21784 Okunma
33 Yorum 19.12.2016 21:41
Mete Firidin
Lut Kavmi Homoseksüel Değildi!
3.8.2014 20836 Okunma
15 Yorum 03.12.2017 03:35
Mete Firidin
Hz. Lut’un Kızları
7.6.2011 20763 Okunma
2 Yorum 08.06.2011 17:14
Mete Firidin
Lâ mevcûde illâ Hû???
18.12.2010 20056 Okunma
1 Yorum 25.12.2010 15:11
Mete Firidin
El Tur ve Tur-i Sina?
24.3.2013 19925 Okunma
18 Yorum 06.04.2013 11:36
Mete Firidin
Nutfetin Emşâcin (99)
14.5.2013 17797 Okunma
24 Yorum 17.05.2013 15:16
Sam Adian
FINANSMAN MESELESI VE ZEKAT
8.11.2012 17709 Okunma
45 Yorum 18.11.2012 00:41
Hikmet Güveloğlu
ASKERLİK VATAN BORCU
25.1.2017 17135 Okunma
Mete Firidin
Homohabilis Havva ve Havvalar
20.4.2012 16849 Okunma
22 Yorum 25.04.2012 11:11
Süleyman Karagülle
KABİR AZABI
25.2.2014 16741 Okunma
8 Yorum 05.03.2014 21:24
Süleyman Karagülle
Görevimiz
22.2.2014 16683 Okunma
12 Yorum 05.02.2016 21:44
Mete Firidin
Adem'in ve Havva'nın Hatası
2.3.2014 16130 Okunma
34 Yorum 10.03.2014 00:48
Mete Firidin
Nuh’un Üvey Oğlu!
25.10.2015 15856 Okunma
24 Yorum 28.10.2015 06:25
Hikmet Güveloğlu
ÖNCE ANLAŞ, SONRA YOK ET (Vladivostok)
4.4.2017 15679 Okunma
Hikmet Güveloğlu
İNCİR'LİK KUŞU
8.1.2017 15316 Okunma
2 Yorum 12.01.2017 08:07
Sam Adian
BIR EYLEM OLARAK ZINA
14.7.2012 15227 Okunma
24 Yorum 24.07.2012 09:50
Hikmet Güveloğlu
KATİL'İN DE, KATİL'İ
12.12.2016 14907 Okunma
Hikmet Güveloğlu
ORGANİZASYON
27.12.2016 14838 Okunma
3 Yorum 29.12.2016 00:42
Mete Firidin
İbni Arabi ve Araf 175-176. Ayetler
16.11.2011 14718 Okunma
9 Yorum 19.11.2011 17:29
Cengiz Demirci
İlk karzı hasen kooperatifi
3.1.2013 14250 Okunma
25 Yorum 06.02.2013 20:31
Hikmet Güveloğlu
RUH
23.12.2016 14166 Okunma
Mete Firidin
Miras ve Kelale Ayetleri
13.2.2014 14141 Okunma
53 Yorum 28.02.2014 13:04
Hikmet Güveloğlu
OMUZDAN KESİLMİŞ KOLUMUZ BİZİM
11.4.2017 13385 Okunma
Mete Firidin
İçki Haram mı?
25.5.2015 13364 Okunma
7 Yorum 27.11.2016 20:31
Hikmet Güveloğlu
Oy
15.1.2017 13232 Okunma
Hikmet Güveloğlu
KILIÇ BOYNUMUZA İNMEDEN
16.12.2016 13204 Okunma
4 Yorum 18.12.2016 12:51
Hikmet Güveloğlu
JERUSALEM, GOLAN, ŞU FIRAT'IN SUYU...
10.11.2016 12941 Okunma
1 Yorum 12.11.2016 14:59
Hikmet Güveloğlu
"DÜNYANIN SONU-1"
22.4.2017 12774 Okunma
Mete Firidin
Hz. Yunus ve Ambergris
12.12.2012 12347 Okunma
2 Yorum 13.12.2012 13:23
Hikmet Güveloğlu
Devlet Erkanımıza Tarihi Bir Uyarıdır..!
10.12.2017 12322 Okunma
Hikmet Güveloğlu
MANİFESTO (OLMAK YADA OLMAMAK)
14.3.2017 12292 Okunma