Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Mete Firidin
Helal ve Haram Hayvanlar Nelerdir?
27.3.2019
1280 Okunma, 3 Yorum

Helal ve Haram Hayvanlar Nelerdir?

 

Daha önceki makalelerimde helal ve haram yiyecekler konusundan bahsetmiştim. Bu makalede ise kısaca hayvansal yiyeceklerden nelerin helal veya haram olacağı konusunda kendi pratik kanaatimi açıklamak istiyorum. Yani hangi hayvan türleri helal olabilir, hangileri haram olabilir?

Daha önceki “Hınzır” adlı makalemde hınzır kelimesinin hepçil anlamında olduğunu ve El hınzır kelimesinin ise domuz anlamına geldiğini belgelerle açıklamıştım. Bu makalede konuyla ilgili ayet meallerini aşağıda tekrar vereceğim.


Maide suresi 4. Ayet
:

حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّطِيحَةُ وَمَا أَكَلَ السَّبُعُ إِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَأَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْأَزْلَامِ ذَلِكُمْ فِسْقٌ الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ دِينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا فَمَنِ اضْطُرَّ فِي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِإِثْمٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ (3)

 

O ölü ve o kan ve o domuz eti ve Allah’tan başkası adına adanmış ve boğulmuş ve vurulmuş ve yüksek bir yerden düşmüş ve boynuzlanmış ve yırtıcı hayvan tarafından yenmiş, kurtarıp tam sağlığına kavuşturduklarınız hariç ve dikili taşlar üzerine boğazlanan (hayvanlar) ve fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. İşte o fısktır (günahla yoldan sapmadır.) Bugün kâfirler, sizin dininizden (düzeninizi yıkmaktan) umut kesmişlerdir. Artık onlardan çekinmeyin ve benden çekinin. Bugün size dininizi kemale erdirdim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslâm’a razı oldum. Kim ki yoksunluk içinde zorda bırakılırsa günaha yeltenmeksizindir. Kesinlikle ki Allah hoşgörülü, özel merhametlidir.

 

Bakara Suresi 174. Ayet:

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَيْرِ اللَّهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَلَا إِثْمَ عَلَيْهِ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ (173)

Kesin olan şu ki: O size o ölüyü ve o kanı ve o domuz etini ve Allah’tan başkası adına boğazlananı haram kıldı. Her kim azma ve saldırganlık dışında zorda kalırsa ona günah değildir. Kesinlikle Allah çok hoş görülüdür, özel merhametlidir.

 

Nahl Suresi 116 ayet:

 

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ (115)

Kesin olarak, O sizin üzerinize o ölmüşü olanı ve o kanı ve o domuz etini ve Allah’tan başkası için kurban edileni haram kıldı. Ki kim zorda bırakılırsa haddi aşmadan ve tekrarlamadandır. Ki kesinlikle Allah çok hoşgörülüdür, özel merhametlidir.

 

Enam Suresi 146. Ayet:


قُلْ لَا أَجِدُ فِي مَا أُوحِيَ إِلَيَّ مُحَرَّمًا عَلَى طَاعِمٍ يَطْعَمُهُ إِلَّا أَنْ يَكُونَ
مَيْتَةً أَوْ دَمًا مَسْفُوحًا أَوْ لَحْمَ خِنْزِيرٍ فَإِنَّهُ رِجْسٌ أَوْ فِسْقًا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَإِنَّ رَبَّكَ غَفُورٌ رَحِيمٌ (

 

De ki: “Bana vahyolunan içinde her tür ölmüş olan ve her tür akıtılmış kan veya her tür karasal (dabbe) hepçil hayvan eti ki kesinlikle sorun kaynağıdır veya yoldan çıkarak Allah’tan başkası adına boğazlanmış dışında yiyenin yiyeceğinde haram kılınmış bulamıyorum ki kim zorda kalırsa haddi aşmadan ve saldırmadan”. Ki kesinlikle senin Rabb’in hoşgörülüdür, özel merhamet edendir.

 

Vakıa Suresi 22. Ayet:

وَلَحْمِ طَيْرٍ مِمَّا يَشْتَهُونَ (21)

Ve iştahlarının çektiğinden kuş etleri.

 

Maide Suresi 97. Ayet:

أُحِلَّ لَكُمْ صَيْدُ الْبَحْرِ وَطَعَامُهُ مَتَاعًا لَكُمْ وَلِلسَّيَّارَةِ وَحُرِّمَ عَلَيْكُمْ صَيْدُ الْبَرِّ مَا دُمْتُمْ حُرُمًا وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ (96)

Deniz avı ve onun yiyeceği size ve yolculara meta olarak helal kılındı. Ve ihramlı bulunduğunuz sürece kara avı size haram kılındı. Ve O’nun huzuruna toplanacağınız Allah’ı önemseyin.

 

Yukarıdaki ayetleri ve Kuran’ın genelini taradığınızda Kuran’da hayvanların üç sınıfa ayrıldığını görmekteyiz. Bunlardan birincisi karasal hayvanlar, dabbedir. İkincisi kuşlardır. Üçüncü grup ise deniz, göl gibi su canlılarıdır.

Neler dabbedir?


Nur suresi 46. Ayet:

وَاللَّهُ خَلَقَ كُلَّ دَابَّةٍ مِنْ مَاءٍ فَمِنْهُمْ مَنْ يَمْشِي عَلَى بَطْنِهِ وَمِنْهُمْ مَنْ يَمْشِي عَلَى رِجْلَيْنِ وَمِنْهُمْ مَنْ يَمْشِي عَلَى أَرْبَعٍ يَخْلُقُ اللَّهُ مَا يَشَاءُ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ (45)

 

Ve Allah, O bütün yabani karasal canlıları bir tür sıvıdan biçimlendirdi ki onlardan kimi karnı üzerinde yol alır ve onlardan kimi iki ayağı üzerinde yol alır ve onlardan kimi dördü üzerine yol alır. Allah uygun gördüğünü biçimlendirir. Kesinlikle Allah her şey üzerine ayarlama yapabilendir.

 

Sebe Suresi 15. Ayet:

فَلَمَّا قَضَيْنَا عَلَيْهِ الْمَوْتَ مَا دَلَّهُمْ عَلَى مَوْتِهِ إِلَّا دَابَّةُ الْأَرْضِ تَأْكُلُ مِنْسَأَتَهُ فَلَمَّا خَرَّ تَبَيَّنَتِ الْجِنُّ أَنْ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ الْغَيْبَ مَا لَبِثُوا فِي الْعَذَابِ الْمُهِينِ (14)

Ki o ölümü onun üzerine gerçekleştirdiğimiz zaman, onun ölümünü onlara sadece bastonunu yiyen karasal yabani bir hayvan gösterdi de o yere düşünce, o cinlere eğer onlar o gaybı bilir olsalardı, o aşağılayıcı azap içinde beklemeyeceklerdi diye açığa çıktı.

Yukarıdaki dabbe tanımından dabbenin böcekler, kurtçuklar dahil bütün karasal hayvanlar olduğu anlaşılmaktadır.

Uçanların ise kuşlar olduğu malumdur.

Deniz avı ve yiyeceği olanlar ise bunların dışında kalan su canlılarıdır.

Fakat bazı hayvanların su canlısı mı, yoksa karasal hayvan mı olduğuna karar vermek zordur. Mesela fok balığı denen canlılar ve balinalar, timsahlar hangi gruptan olabilir? Ya da bazı hayvanların kuş mu yoksa deniz canlısı mı olduğuna karar vermek zordur. Bu durumun ayırımı olarak şunu tespit ettim!

Eğer bir canlı su içinde ürüyorsa o su canlısıdır. Yok, karada ürüyorsa o kara canlısıdır. Bu durumda balinalar bir su canlısıdır. Foklar ise kara canlısıdır. Timsahlar kara canlısıdır. Çünkü karada doğum veya yumurtlama yaparlar. Kısacası iki grubun ayırımı üreme yerine göre yapılmalıdır.

 

 

Maide Suresi 4. (3.) ayetten yukarıdaki mealde de belirtildiği gibi “ve yırtıcı hayvan tarafından yenmiş” yani ısırılmış ve tedavi edilmemiş hayvanı yemek haramdır. Bu durumda yırtıcı hayvan tarafından ısırılan hayvanın yenmesi haramsa, ısıran yırtıcı hayvanı da yemek haramdır sonucu çıkmaktadır. Yani köpek, tilki, kurt gibi yırtıcı hayvanların yenmesi haramdır sonucu çıkmaktadır. Ayrıca Arapçadaki “sebuu” kelimesi kartal, atmaca, karga gibi yırtıcı kuşlarını da kapsamaktadır. Yani karasal ve uçan yırtıcı hayvanların hepsi haram edilmiştir.

Enam Suresi 146. Ayette ise hınzır yani karasal hayvanlardan hepçiller, insan, maymun, fare, domuz, her şeyi yiyen böcekler, kurtçuklar haram edilmiştir. Kene, bit, pire gibi yırtıcı ve zaten etçil olanlar zaten haram edilmiştir. Çünkü bunlar zaten Sebe Suresi 15. Ayetten anlaşıldığına göre böcekler dabbeden sayılmaktadır. Maide Suresi 4. Ayete göre dabbeden olan bütün yırtıcılar, etçiller yaram edilmiştir. Ayrıca bu hayvanlar dökülmüş kan içerirler. Dökülen kan zaten haramdır.

Gelelim kuşlara. Vakıa Suresi 22. Ayetten kuş etlerinin helal olduğunu anlıyoruz. Kuşlar ya tam etçil yırtıcı veya hepçildir. Maide Suresi 4. Ayetten “sebuu” kelimesinin yırtıcı, etçil kuşları da içerdiğini biliyoruz. Bu durumda kuşlardan eti yenenler yalnız hepçil olanlar kalmaktadır. Bunlar tavuk, bıldırcın (ki Musa’nın kıssalarından bıldırcının helal olduğunu biliyoruz), ördek, keklik gibi kuşlardır.

Deniz yani su canlıları ise su içinde üreyen her türlü canlılardır. Bunlar karides, balık, yengeç, balina gibi hayvanlardır. Kuran’da bu canlılar arasında ayırım yapılmamıştır. Hepsi helal kılınmıştır.

 

Şimdi genel kurallarımızı oluşturalım:

  1. Bir canlı karasal canlıysa ve yırtıcıysa haramdır. Aslan, kaplan, kedi, köpek, çakal, tilki, fok, yılan, timsah ve kertenkele gibi. Böcekler, bit, pire, ette üreyen sinek ve larvaları dahildir.
  2. Bir canlı karasal canlıysa ve hepçilse haramdır. İnsan, maymun, fare, domuz, su aygırı, eşek arısı gibi böcekler.
  3. Bir canlı karasal canlıysa ve sadece otçulsa helaldir. İnek, koyun, keçi, geyik, tavşan, çekirge gibi böcekler.
  4. Bir canlı kuşsa ve yırtıcıysa haramdır. Kartal, atmaca, karga, martı gibi.
  5. Bir canlı kuşsa ve hepçilse helaldir. Tavuk, bıldırcın, ördek, hindi, deve kuşu gibi. Kuşların sadece otçulu yoktur. Ya da ben bilmiyorum.
  6. Bir canlı su canlısıysa her neyse helaldir.

Doğrusunu Allah bilir.

 

 

 

 

 

 


Yorumcu 
Yorum 
Turgay Çoruhlu
28.03.2019
00:11

Dr. Lütfi bey peygamberimizin Selman-ı Farisi'nin kertenkele ikram etmesi üzerine "Kavmimim yiyeceği değil" diyerek reddettiğini söylemişti.  

Turgay Çoruhlu
28.03.2019
00:11

Dr. Lütfi bey peygamberimizin Selman-ı Farisi'nin kertenkele ikram etmesi üzerine "Kavmimim yiyeceği değil" diyerek reddettiğini söylemişti.  

Turgay Çoruhlu
28.03.2019
00:12
Neden çift kayıt yapıyor sistem?


YorumYap

Son Yorumlanan Makaleler
Mete Firidin
Hz. Musa Ne Zaman Yaşadı?
12.5.2011 68852 Okunma
11 Yorum 07.04.2020 15:05
Mete Firidin
İsrailoğullarının Oğullarına Uygulanan Kafa Kesme Cezas
28.3.2020 179 Okunma
1 Yorum 28.03.2020 21:35
Mete Firidin
Bekke Ve Mekke
27.1.2011 31076 Okunma
9 Yorum 25.03.2020 19:30
Mete Firidin
Salat Kelimesinin Kökeni
26.2.2012 42242 Okunma
8 Yorum 25.03.2020 19:23
Mete Firidin
Hz. İbrahim Ne Zaman Yaşadı?
28.2.2011 49636 Okunma
4 Yorum 25.03.2020 18:59
Mete Firidin
Hurufu Mukatta
9.4.2011 51619 Okunma
7 Yorum 25.03.2020 18:55
Mete Firidin
Ramazan’da Keyfi Oruç Tutmamanın Karşılığı
21.3.2020 211 Okunma
1 Yorum 23.03.2020 03:25
Mete Firidin
Hadisler
1.2.2020 701 Okunma
6 Yorum 17.02.2020 22:05
Mete Firidin
Hz. Yusuf’a Secde!
7.12.2018 1846 Okunma
6 Yorum 07.02.2020 21:36
Mete Firidin
Kutsal Kudüs!
1.2.2020 781 Okunma
9 Yorum 03.02.2020 20:52
Mete Firidin
Hz. Lut’un Kızları
7.6.2011 23537 Okunma
4 Yorum 01.02.2020 21:22
Mete Firidin
Nuh’un Üvey Oğlu!
25.10.2015 17791 Okunma
28 Yorum 12.01.2020 17:30
Mete Firidin
İçki Haram mı?
25.5.2015 16154 Okunma
13 Yorum 12.01.2020 17:25
Mete Firidin
Hz. Nuh, İbrahim, Yusuf ve Musa Kronolojisi
5.4.2015 47376 Okunma
10 Yorum 12.01.2020 16:47
Mete Firidin
Kuran'da Yevm Kelimesi
28.12.2019 794 Okunma
2 Yorum 03.01.2020 19:36
Mete Firidin
Homohabilis Havva ve Havvalar
20.4.2012 18702 Okunma
25 Yorum 25.12.2019 07:05
Mete Firidin
İmhotep Hz.Yusuf mu?
27.10.2011 13324 Okunma
3 Yorum 05.11.2019 07:59
Mete Firidin
Talak Suresi 4. Ayet ve Pedofili
11.7.2019 2042 Okunma
13 Yorum 16.07.2019 05:54
Mete Firidin
İnşallah ne demek?
6.6.2015 8399 Okunma
1 Yorum 14.07.2019 09:13
Mete Firidin
Hz.İsa Geldi !
16.5.2011 4603 Okunma
4 Yorum 26.06.2019 09:48
Mete Firidin
Şeyhe Teslimiyet!
14.6.2019 1338 Okunma
5 Yorum 20.06.2019 23:32
Mete Firidin
İki Hırsızın Çok Eli
30.5.2019 1117 Okunma
5 Yorum 16.06.2019 23:09
Mete Firidin
2019 Ramazan Ay'ı ne zaman?
16.6.2018 2083 Okunma
2 Yorum 05.05.2019 12:52
Mete Firidin
Nisa 16. Ve 17. Ayet Çeviri Faciası
7.4.2019 1807 Okunma
1 Yorum 07.04.2019 10:00
Mete Firidin
Helal ve Haram Hayvanlar Nelerdir?
27.3.2019 1280 Okunma
3 Yorum 28.03.2019 00:12
Mete Firidin
Âdemoğlu Şeytanın Halifesidir
22.3.2019 2439 Okunma
14 Yorum 27.03.2019 17:22
Mete Firidin
Zülkarneyn
26.8.2011 7583 Okunma
5 Yorum 26.03.2019 11:06
Mete Firidin
Selected Elected
16.3.2014 3482 Okunma
2 Yorum 20.03.2019 23:28
Mete Firidin
Şeriata Göre Kadınların Dövülebilmesi?
16.3.2014 12116 Okunma
18 Yorum 20.03.2019 10:45
Mete Firidin
Yunus Peygamber Balinanın Karnında
15.3.2019 1569 Okunma
7 Yorum 17.03.2019 12:14
Mete Firidin
Samiri’nin Buzağısına Uygulanan İşlem
15.3.2019 1581 Okunma
1 Yorum 16.03.2019 02:53
Mete Firidin
Midian Medyen Medine
3.5.2015 5133 Okunma
8 Yorum 02.02.2019 10:15
Mete Firidin
Cuma Namazı
19.1.2019 2924 Okunma
11 Yorum 20.01.2019 19:49
Mete Firidin
Ayete Göre Kutuplarda Namaz
25.1.2015 6644 Okunma
3 Yorum 16.01.2019 16:40
Mete Firidin
Bakara Suresi Meali
28.8.2015 5142 Okunma
4 Yorum 16.01.2019 16:36
Mete Firidin
Nisa 15. Ayet ve Recm Cezası
22.7.2015 6366 Okunma
1 Yorum 14.01.2019 12:41
Mete Firidin
Nisa 15. Ayet ve Fuhuş
21.7.2015 8016 Okunma
3 Yorum 15.12.2018 16:41
Mete Firidin
Hınzır
12.11.2018 2571 Okunma
13 Yorum 15.11.2018 16:00
Mete Firidin
Hz. Muhammed'e İman
13.10.2018 2882 Okunma
11 Yorum 15.10.2018 22:32
Mete Firidin
Mars Hayali
7.1.2017 5660 Okunma
7 Yorum 12.10.2018 00:32
Mete Firidin
Başörtüsü Meselesi
6.10.2018 2358 Okunma
1 Yorum 06.10.2018 17:13
Mete Firidin
Adet Görmekteyken Kadın Namaz Kılabilir mi?
14.6.2018 3880 Okunma
14 Yorum 19.06.2018 16:58
Mete Firidin
Kabe Kavseyni Ev Edna
15.6.2012 14166 Okunma
1 Yorum 22.05.2018 01:32
Mete Firidin
ÖNSÖZ
10.5.2018 2632 Okunma
9 Yorum 16.05.2018 20:41
Mete Firidin
Ölünce melek mi oluruz?
12.5.2018 2550 Okunma
4 Yorum 14.05.2018 12:51
Mete Firidin
İmhotep'in Babası
7.4.2015 5436 Okunma
13 Yorum 03.05.2018 23:12
Mete Firidin
Yedi Gece ve Sekiz Gün, Atlantis
25.2.2018 2184 Okunma
4 Yorum 27.02.2018 12:25
Mete Firidin
Fussilet Suresi 10. Ayet Tefsiri
4.2.2018 2848 Okunma
6 Yorum 05.02.2018 08:31
Mete Firidin
Lut Kavmi Homoseksüel Değildi!
3.8.2014 22571 Okunma
15 Yorum 03.12.2017 03:35
Mete Firidin
The Birthday Of Jesus Christ According to Quran
4.12.2016 6271 Okunma
10 Yorum 30.11.2017 15:56
Prev[1]234567Next