Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Nihal Bengisu Karaca - HaberTürk Hakan Kandal
Soykırım dominosu
642 Okunma, 4 Yorum

17Mart 2010 Çarşamba, 17:10:53

ABD'de Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili bir tasarının kabul edilmesi ve ardından İsveç'in soykırımı kabul etmesi, suların kabarmasına neden oldu. Yakında soykırım meselesini meclisine getirmeyen tek ülke olarak kalabiliriz. Şimdi dünyanın başka ülkeleri "bizim" meselemizi ele alıp tartışmaya kalktılar diye bozuluyoruz. Bozulmakla kalmıyor, bu ülkeleri elçilerimizi çağırmakla, elçilerimizi göndermemekle, ziyaretleri iptal etmekle tehdit ediyoruz. Bunu hiç beklemiyormuşuz gibi yapmamızı anlamlandırmak güç.

http://www.haberturk.com/yazarlar/501490-soykirim-dominosu

Yorum:

Benim Ermeni vatandaşım!

Açılımlar sergisindeki Kürt, Süryani, roman, Laz vatandaşım açılımlarına yüz bin kaçak Ermeni âdemoğlunun dâhil edilmemiş olmasını bir çifte standart olarak algılıyorum. Hele hele sizi kapı dışarı ederiz yaklaşımı her zaman garibanın, işsizin güçsüzün yanında olmuş Selçuklu-Osmanlı sosyal devlet geleneğine ne de ters. Bence Türkiye’den yüz bin kaçak Ermeni işçi değil, milyonlarca legal Türk vatandaşı kapı dışarı edilmeli. Bu ülkeyi yaşanamaz hale getiren yüz bin kaçak ermeni işçi değil, bu ülkedir. Türk demek kapı dışarı ederiz değil, kapıdan içeri buyur ederiz demektir. Selçuklu, Osmanlı bunu yaptı. Konteynırların içinde havasızlıktan ölen ıraklı, Pakistanlı, Afgan mültecileri gördüğümde içimden hep şunu söyledim. Allah başınıza gelenlerin hesabını haçlılara değil Türklere soracak!500 milyon insana rahatlıkla bakabilecek bir ülkenin kendi insanına bile insanca davranmadığı bir zamanda gariban yabancılara merhamet göstereceğini düşünmek aptallık olur değil mi?

Sadık tebaa Ermeniler

Selçuklular Anadolu’yu fethettiğinde buna en çok sevinenler Bizans baskısı altında yaşayan Ermeniler olmuştu. Selçuklular güçlü oldukları ve Anadolu’da güvenliği tesis ettikleri müddetçe Ermeniler barış ve esenlik içinde yaşadılar.  Osmanlı döneminde daha da mutluydular. Reaya içinde Osmanlı devleti ile arası en iyi olan gayr-i Müslim topluluğu oluşturuyorlardı. Öyle ki kendilerine milleti sadıka denildi. Islahat fermanından sonra Osmanlı yönetiminde görev aldılar. Aralarından bakanlar, generaller, mebuslar çıktı. Osmanlı millet sisteminde devlete en yakın millettiler.  İbadetlerini bile Türkçe yapmaya başlamışlardı. 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı ve akabinde Berlin barış anlaşmasına kadar Ermeniler için her şey güzel gidiyordu. Ama Başta Ruslar olmak üzere İngilizler ve Fransızların etkisi altına girince Ermeniler ekmek kapılarına tekme atıp Osmanlı devleti vatandaşları olmalarına rağmen ülkelerine ihanet ettiler. Elbette Ermeniler topyekun böyle bir ihanet içinde değildiler. Ama Osmanlı devleti zayıflayınca Ermenileri dış etkilere karşı koruyamadı. Ermeniler ve Ermenilerin kanaat önderleri artık Rus ve İngiliz etkisine ve kışkırtmasına boyun eğdiler. İhanetleri bir halk olarak gönüllü değildi ama önde gelenleri açısından kişisel çıkar sağlama amaçlı bilinçli bir ihanetti.

Suçlu Kim Ermeniler mi İttihatçılar mı?

Ruslar Doğu Anadolu’da kendi kontrolünde bir Ermeni devleti istiyordu, İngilizler de Rusların Ortadoğu’ya bu kadar yaklaşmasını istemiyor ve kurulacak Ermeni devletinin kendi kontrolünde olmasını istiyordu. Fransızlar da özellikle Çukurova bölgesinde Ermenistan devletinin kurulması propagandası ile Ermenileri fitliyordu. Dünyanın en güçlü 3 devleti küçük bir milletin üzerinden Osmanlı devletine karşı harekete geçmişken, Osmanlı ne yapıyordu? 2. Abdülhamit’i tahttan indirmiş batılı İttihat Terakki zihniyeti siyaseti ordunun içine sokmuş ve Balkan savaşlarında yüz kızartıcı bir mağlubiyete neden olmasına rağmen utanmadan Bab-ı Ali baskını ile hükümeti devirip ittihat terakki oligarşisini başlatıyordu. Ermenileri Batılıların pençelerinden kurtaracak tek şey Osmanlı devletinin güçlü olmasıydı. Ama zaten Batılıların desteği ile iktidara gelmiş bir zihniyet mi bunu yapacaktı?1915 Kafkas cephesi açıldığında açıkça Osmanlı ordusuna karşı Rusların yanında yer alan Ermeni unsurların yüzünden Ermeniler tehcir kanunu ile Suriye’ye sürülmüşlerdi. Tehcir sırasında hastalık, güvenlik zafiyeti nedenlerden ötürü Ermenilerden birçok insan öldü.  Ermenilerin toplumsal cinnete girip Türk köylerinde yaptığı katliamlara da misillemeler yapılmıştı. Ermeniler bugün Türkiye’ye değil ittihat terakkiyi destekleyen batılı ülkelere kızmalılar. Kendilerine de kızmalılar, güçlü iken onları koruyan bir devlete zayıf iken tekme atmak onursuzca değil mi?

Hangi açıdan baktığınıza bağlı?

İnsanlar 3 gruba ayrılır. Her şart altında iyi olanlar, her şart altında kötü olanlar ve hangi taraf güçlüyse onun yanında olanlar. Bu üçüncü grup yüzde 90’ı teşkil eder. Ermeniler Selçuklu ve Osmanlı devleti güçlü iken en sadık milletken Osmanlı devleti yatağa düştüğünde bünyeyi terk eden ilk unsur oldular. Ermeniler bu hareketleriyle şunu söylemek istiyorlardı. “Ey Türkler Allah sizi dünyaya barış ve güvenliği tesis etme amacıyla gönderdi. Sizler bu görevi yerinize getirdiğiniz müddetçe bizler size yamuk yapmayız. Ama güçten düşerseniz, kendimize başka koruyucu ararız.” Bu açıdan Ermeniler haklıydı. Madem Türkler Allah’ın yeryüzündeki askerleriydi, bu görevi yerine getirmeleri onlara görevdi. Ama Ermeniler o zaman neden Anadolu’dan sürüldüler? Türklerden koruma beklemede haklıydılar. Ama 1000 yıl boyunca onları koruyan Müslüman Türk devletlerine karşı diğer koruyucuların yanında yer almakta ve Müslüman kanı akıtmakta haksızdılar. Bunun bedelini Rumlar gibi ödediler… Eğer İngilizlere, Ruslara şunu söyleseydiler onurluca olurdu. “Biz sizin Osmanlı ile olan savaşınıza karışmayız. Anadolu’ya kim hâkim olursa ona tabi oluruz.”

Bugün suçlu kim?

Ermeni soykırımı tasarıları-yalanları ülke ülke meclislerde kabul edilirken, Türkiye güya kendini savunuyor. Büyükelçilerini geri çağırıyor, yüz bin kaçak ermeni işçiyi sınır dışı etmekle tehdit ediyor. Ermenistan ve Ermeniler Amerika ve Avrupa’nın oyuncağı olmuşken Türkiye Ermenistan’ı yani sadık tebasını Batı’nın kucağına nasıl atabilir? Türkiye güçlü olmalı ki Ermenileri onlardan kurtarabilsin. Bugün İsrail vatandaşı İsrail oğullarını Amerika’daki Yahudilerin zulmünden kurtaracak olan ülke de ancak Türkiye’dir. Türkiye önce Ön Asya’da sonra da tüm dünyada barışı sağlamakla yükümlüdür. Türkiye Rusya ile birlikte Ermenistan’ı Batılılardan kurtarmalıdır. Ermeniler de tarihten ders almalılar ki, Türkiye’nin koruyuculuğunu hak edebilsinler. Ama her şeyden önce Türkiye’nin önce kendini sevmesi lazım. Kendisini sevmeyen insan başkasını sevemez. Kendisini sevmeyen bir ülke tabii yüz bin insanı ülkesinden kovar.

Tufana ramak kalmışken…

Bugün dünyada yaşanan zulümlerin asıl sorumlusu seçilmiş millet olan Türklerdir. Görevlerini yerine getirmiyorlar. Türk halkının Allah’ın sabrını taşırmasına ramak kalmıştır. Allah ya bu ülkeyi yerle bir edip emaneti başka bir millete verecek ya da 2. Kurtuluş savaşını nasip edip yeni bir ülkenin kurulmasına, Adil Düzen’in kurulmasına izin verecektir. Her iki seçenekte de Türk halkı büyük acılar çekecektir. Bizim umudumuz ve beklentimiz 2. seçenektir.

                                 

 

Hakan Kandal

Yorumcu 
Yorum 
Lütfi Hocaoğlu
21.03.2010
17:43

Amerika’yı Amerika yapan oraya her tür insanın gelmesinin serbest olmasıydı. Bugün ABD’nin üniversitelerinde kürsü başkanlarına ve ABD orijinli üniversite ders kitaplarının yazarlarına bakarsanız Hintli, Rus, Yahudi, Çinli, Japon vs vs olduğunu görürsünüz.

Batılılar sürekli olarak bize bazı fikirleri yerleştirmeye çalışmışlardır. Nüfusunuz çoğalırsa fakirleşirsiniz. Bu nedenle kapılarınızı dışarıdan geleceklere kapatın, doğum kontrolü yapın vs vs.

Bizim kendini aydın sanan saflarımız ise ya gerçekten saflıklarından ya da hainliklerinden bu fikri desteklemekte ve yaymaya çalışmaktadırlar. Oysa İbn-i Haldun yüzlerce yıl önce bunu yazmıştır. Nüfus nerede artarsa orada bolluk olur demiştir. Batı bugün çırpınmaktadır. Nüfusu azalmakta ve yıkılmaya gitmektedir.

Ülkemize gelen Ermenileri sınır dışı etmek, dışarıdan gelecek insanların önünü kapamak çok saçmadır. Ne kadar çok çeşitlilik olursa bereket, bolluk olur. Pazar büyür ve ekonomik olarak da gelişiriz.

Bugün Filistinliler ölüyor. Onların ülkemize hicret etmelerinin ve vatandaş yapılmalarının yolu açılmalıdır. Kuran bize bunu emrediyor.

Yapılması gereken 100.000 Ermeni’yi sınır dışı etmek değil, vatandaşımız yapmaktır. Bu yapıldığında İslam devleti olma yönünde bir adım atılmış olur.

Süleyman Karagülle
21.03.2010
17:55

Türk milleti üçüncü bin yıl uygarlığını kurmakla görevlendirilmiştir. Bunu milli duyguların hamasetiyle söylemiyoruz. Uygarlıklar görev verilen bir kavim tarafından gerçekleştirilir. İbrani uygarlığını kurmaya İsrail Oğulları görevliydi. Birinci Kur’an uygarlığını kurmaya Araplar görevliydi. Bunlar uygarlık başlaması olan bin yılbaşından önce görevlendirilmişti. Kur’an bu önceden görevlendirmeyi nefsim için istisna ettim ifadesi ile açıklamaktadır.

Yeni uygarlık iki uygarlığın sentezinden doğar. Yusuf’ un kuyuya atılması bu sentezin öğretilmesi içindir. Türklerin inkılâplar yaparak batı uygarlığını öğrenmesi bu sentezi yapabilmesi içindir. Türk milletinden başka bu sentezi yapacak bir topluluk mevcut değildir. Üçüncü bin yılın başında bu sentez yapılacaktır. Yetişmiş olan tek ulus Türkiye Türkleridir. Bu yorumdan sonra Hakan Kandal’ın yapmış olduğu hata üçüncü şıktır. Yani Türkiye yıkılmayacaktır. Ya Türkiye Cumhuriyeti bu Adil Düzeni getirecektir yıkılmaktan kurtulacaktır ya da adil Düzeni benimsemezse o zaman T.C. devleti yıkılacak Allah yıkılmasına izin verecek ve Türkler ikinci cumhuriyeti kuracaktır.

ömertamer
25.03.2010
04:23

pardon ben doğru mu okuyorum? Seçilmiş olan millet Türkler öyle mi? Nerede seçilmişiz yok yani kutsallık atfedeceğim de kendime bir referansım olsun istiyorum. Yani her adil düzen savunucusu, hak ve hakikat arayıcısı muhakkak seçilmiş olmalı öyle mi? Yani mesela bizim Kuran’dan çıkardığımız bu adil düzen vurgusu biz seçilmiş olmasaydık olmayacaktı veya şimdi dünyanın hiç bir yerinde Kuran’a göre bir nizamn kurmaya çalışan kimse yoktur öyle mi?

Süleyman Karagülle
25.03.2010
16:44

Yazımı bir daha okumanızı tavsiye ederim. Türk milletinin bu işte görevli olduğunu Kuran’a dayanarak ileri sürmüştüm. İki cümleyle her 1000 yılda bir uygarlık yenilenir. Uygarlığın yenilenmesi bir ulus tarafından yapılır. Uygarlık miladi 1000 yılların başında yenilenir. Uygarlığı yapacak ulus daha önceden hazırlanır. Ve uygarlık iki ayrı uygarlığın sentezi ile oluşur. Bunlar Kuran’dan alınmış hükümlerdir. Şu cümleye iştirak etmiyorum derseniz, onu daha açabilirim. Bu genel kurallara göre bugünkü uygarlığı yapabilecek tek ulus Türkiye halkıdır. Biz bunlara Türk diyoruz, Türk ırkına değil. Irkçılık için söyleseydim ben Gürcü’yüm.YorumYap

Sayı: 41 | Tarih: 21.3.2010
Ebubekir Sifil
Filistin Davası
1270 Okunma
15 Yorum
Zafer Kafkas
Zülfü Livaneli
Atatürk’le ilgili bilinmeyen bir anı
1195 Okunma
3 Yorum
Ali Bülent Dilek
Ahmet Hakan
İmanımı kurtar Ekrem
1133 Okunma
10 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Reşat Nuri Erol
Vergi adaletsizliği
991 Okunma
3 Yorum
Ilker Ardic
Mümtazer Türköne
Balkan Savaşları'nın ordusu
923 Okunma
1 Yorum
Arif Ersoy
Hayrettin Karaman
Yoğun ibadetli zamanlar
798 Okunma
3 Yorum
Hilmi Altın
Dücane Cündioğlu
İnsan İnsan Ola ki Uslubunca Öle
781 Okunma
3 Yorum
Abdülkadir Altınhan
Ruşen Çakır
Solculara İslam konusunda pratik öneriler
769 Okunma
1 Yorum
Tayibet Erzen
Mahir Kaynak
Tepki siyaseti
768 Okunma
Süleyman Karagülle
Oktay Ekşi
Sürahi Çatladı mı?
748 Okunma
Vahap Alma
Rahmi Turan
Nemrut Mustafa Mahkemesi
736 Okunma
1 Yorum
Serdar Turan
Ali Bulaç
Feryat edenler!
720 Okunma
Ahmet Yasir Erol
Mehmet Niyazi
Kütüphanemizdeki hazine
685 Okunma
Abdurrahman Erol
Fehmi Koru
Gönlünde merhamet, gözünde iki damla yaş...
663 Okunma
1 Yorum
Ahmet Kirtekin
Mehmet Altan
Siyasal milliyetçilik önce AK Parti’yi vurur
648 Okunma
5 Yorum
Mehmet Hikmetumut
Nihal Bengisu Karaca
Soykırım dominosu
642 Okunma
4 Yorum
Hakan Kandal
Can Ataklı
ABD 250 yıllık geleneğini Türkiye’nin hatırı için
628 Okunma
Mesut Karaaytu
Mehmet Şevket Eygi
Bir Devir Sona Ererken
599 Okunma
Emine Hocaoğlu