Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Fehmi Koru - Yeni Şafak Ahmet Kirtekin
Tadında bırakabiliriz
531 Okunma, 0 Yorum

Tadında bırakabiliriz

Genç yaşında düştüğü cezaevlerinde 30 yılını geçirdikten sonra bayağı yaşlanarak özgür hayata geçiş yapan birinden insan en azından ne bekliyor? Pişmanlık, değil mi? Mehmet Ali Ağca'dan en az alınan duygu o: Pişmanlık... Hâlâ o bildik söylemini sürdürüyor ve bir 'mesih' gibi, evrenin sırlarını zihninde taşıyormuş gibi davranıyor. Sadece kendi halkına yapmıyor bu muameleyi, görüş ve duygularını aktarmak için bir başka dili tercih ettiğine bakılırsa, bütün dünyayı muhatabı sayıyor.

Oysa sıradan bir tetikçi o. İtalya'da St. Pierre Meydanı'nda, dininin müntesipleriyle selâmlaşan Papa'yı öldürmeye kalkışmış biri... Bir dönemin önemli gazetecilerinden Abdi İpekçi'nin hayatına kast eden grubun bir üyesi...

Evrenin sırlarını bildiği iddiası bir yana, Mehmet Ali Ağca'nın kendisini İtalya'ya, St. Pierre Meydanı'na kimlerin götürdüğünü, eline tutuşturdukları silâhı hangi örgütün tedarik ettiğini, kalkıştığı eylemin kimin planı olduğunu bildiği bile kuşkulu. Mahkeme safahatı sırasında, cezaevindeyken verdiği mülâkatlarda, dışarıya ulaştırdığı mesajlarda hep bir öncekiyle çelişen bilgiler sundu Ağca; aklına gelen son senaryoyu 'gerçek' sayarak...

'Kozmik' bir kişilik olduğu kesin de, kozmik bilgilere sahip olduğu o kadar kesin değil. Abdi İpekçi suikastı sonrası tıkıldığı cezaevinden kendisini 'kozmik oda' mensuplarının kaçırdığı bugün daha iyi görülebiliyor. Eline verilen pasaportlarla dünyayı dolaştı dolaşmasına, ancak gittiği her yerde el ve ayak izlerini bıraktı. Kozmik görevini hiçbir iz bırakmadan tamamlayanların gözünde bile 'acemi' biri o.

Yaşlı, yorgun ve hesapçı bir eski kozmik tetikçi işte...

Cezaevindeki son günlerini tanınmışlığını sürdürme hesapları yaparak geçirdiği anlaşılıyor: Çıkar çıkmaz ilk mesajı ne olacak? Nerede kalacak, kimlere mülâkat verecek? Basınla nasıl karşı karşıya gelecek? Tezgâhta belki de bir kitap?

Etrafında ya akıllı insan yok, ya da kendisini akla kapatmış... Aksi halde cezaevinden çıkar çıkmaz kendisini unutturmaya çalışır, bundan sonraki günlerini toplumda açtığı travmaların pişmanlığıyla geçirirdi. Öyle bir niyeti yok Ağca'nın, bundan böyle şöhretinin keyfini çıkarmanın derdinde.

Tahliye günü karşılaştığı medya ilgisi hesaplarına fazlasıyla uygundu.

Ülkemizdeki medya düzeni Ağca tipi şöhretlerin popülerliği üzerine oturuyor; gerçeğini bulamazsa sahtesini kendisi çıkartan bir düzen bu ve eline bir 'gerçek' şöhret geçince suyunu çıkarmadan bırakmıyor. Mehmet Ali Ağca 'gerçek' bir şöhret, medyanın ilgisiz kalamayacağı kadar gerçek hem de... Cezaevi önünden otele girene kadar yaşananlar medya düzeninin özelliklerini bütünüyle yansıtıyor.

Bu defa işi tadında bırakmak şart. Ağca'nın cezaevinde 30 yıldır pişirdiği planları hayata geçirmesine ve kendisini çok şey bilen biri, bir tür bilge kişi haline dönüştürmesine, ya da bir tetikçiyi örnek bir kişilik gibi sunmasına müsaade edilmemeli.

Daha önce benzeri olaylarda yapılana benzer bir hata, Ağca gibi bir 'manipülatör' elinde sadece vahim bir olaya değil, tehlikeli bir silâha da dönüşebilir.

İçinde yer aldığı iki olayda fotoğrafın bütününü görmekten âciz, 'milliyetçi' geçindiği halde 'uluslararası' tezgâhların piyonu olabilmiş ve bu durumunun bugün bile farkına varamayan birinden öğrenebileceğimiz ne olabilir ki? Para ödeyerek veya bedava? Hiçbir şey...

En iyisi tadında bırakmayı denemek...

Fehmi Koru/f.koru@yenisafak.com.tr/20 Ocak 2010 Çarşamba

 

Yorum: Konumuz/konuğumuz Mehmet Ali Ağca. Ondan daha fazla ilgi çekecek bir isim var aslında, fakat kendisi artık hayatta değil: Abdullah Çatlı. Veya Yeşil.

Popüler kültür hayatı bir televizyon dizisi formatında sunuyor, ve paket program halindeki bir hayat da çekici geliyor. İnsanlar bir taraftan gerçek hayata yabancılaşırken diğer taraftan suni gündemlerin takipçisi haline geliyorlar. Kurtlar vadisi dizisinde rol alan bir oyuncu bir televizyon programında insanların kafasına nasıl soğukkanlılıkla sıktığını anlatıp reyting toplamıştı. Devamında hukuki boyut gündeme gelince gördük kişi sıkılan baş başka yönlere çark ediyor hemen. İzlemesi, rol kesmesi güzel ama gerçek boyutu korkutucu.

Evet Ağca’yı dinlemek, izlemek, tartışmak cezp edici. Ülkeyi kurtarma sohbetlerinde çerez niyetine iyi gider. Ve evet, herkes biliyor bütün bu emeğin boş, bomboş olduğunu. Fakat diğer taraftan asıl gündem maddeleri üzerine yoğunlaşmak niyeti de yok ortada. Bugün tartışmalarımızın temel konusu yok. Konusu, süresi, tarafları, ilkeleri, usülleri ortada olmayan bir konuşma eylemi de elbette geyikler vadisinde sonuçlanacaktır.

Tadında bırakmak mı? Sanırım tadına varmadan bırakmayacağız…

 

Ahmet KirtekinYorumYap

Sayı: 32 | Tarih: 17.1.2010
Yılmaz Özdil
Tırışkadan teyyare...
736 Okunma
Leyla Okta
Ruşen Çakır
Aysel Tuğluk’un suçu ne?
680 Okunma
Tayibet Erzen
Mahir Kaynak
İsrail Gerilimi
675 Okunma
Süleyman Karagülle
Mehmet Şevket Eygi
Tesettür Medeniyettir
668 Okunma
1 Yorum
Emine Hocaoğlu
Ahmet Hakan
Büyükelçi ah büyükelçi
619 Okunma
Lütfi Hocaoğlu
Nazlı Ilıcak
Tam güne CHP'den itirazlar
603 Okunma
Fatma Karuç
Abdülkadir Özkan
Domuz gribi yalan rüzgarı mıydı?
590 Okunma
Özgül Ertuğrul
Rasim Ozan Kütahyalı
İsrail Haksız mı?
590 Okunma
Recep Yıldırım
Mehmet Niyazi
Seccade kavgası
581 Okunma
Abdurrahman Erol
Mehmet Altan
Dilencinin mevduatı mevduatın dilencisi
579 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Fikret Bila
Türk-İsrail ilişkileri ağır yaralı
576 Okunma
Harun Özdemir
Mümtazer Türköne
Vesayet Merakı
575 Okunma
Arif Ersoy
Ümit Zileli
İşbirlikçi Gladyo!
572 Okunma
1 Yorum
Osman Köse
Oktay Ekşi
Alışmayalım
567 Okunma
1 Yorum
Vahap Alma
Gülay Göktürk
Örtü her sıyrıldığında
560 Okunma
Adem Çevik
Zülfü Livaneli
İnsanı anlamak...
552 Okunma
Ali Bülent Dilek
Reşat Nuri Erol
Neler oldu, neler olacak?
552 Okunma
Ilker Ardic
Can Ataklı
Ölenler neden öldü?
542 Okunma
Mesut Karaaytu
Bekir Berat Özipek
19 Ocak’tan sonrasını da konuşalım
538 Okunma
Bünyamin Demir
Fehmi Koru
Tadında bırakabiliriz
531 Okunma
Ahmet Kirtekin
Hayrettin Karaman
Hangi vesayet
526 Okunma
Hilmi Altın
Gülay Göktürk
Örtü her sıyrıldığında
525 Okunma
Adem Çevik
Nihal Bengisu Karaca
Bu kadarı fazla! Yesh gvul!
512 Okunma
Hakan Kandal
Ebubekir Sifil
İslam inancından düzenine
483 Okunma
1 Yorum
Zafer Kafkas
Toktamış Ateş
Ayalon'un ettikleri...
480 Okunma
Osman Eskicioğlu