Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Nihal Bengisu Karaca - HaberTürk Hakan Kandal
Aşırılığa yergi
616 Okunma, 0 Yorum

16.09.2009 17:27:03

SEL felaketi Abdüllatif Şener'in söyledikleriyle tamamına erdi. Abdüllatif Şener, felaketin sorumlularını işaretledi, "Belediye başkanlarının cezası idam olmalı" dedi ve hatta idam cezasını Anayasa'ya sokan yeni bir madde önerdi. Demokratik hakkını kullanarak kelle istedi. Çok rahat yaptı bunu.
İşin tuhafı Şener'in, Kadir Topbaş'a veya Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'sine öyle sahici bir öfke ve nefret beslediğini de düşünmüyorum. Vur deyince öldürmek, sırf "ses getirsin" diye birkaç oktav yukarıdan konuşmak, bu savrulmalar cennetinde güzel hareket tahtındadır. Vurmak gerektiğinde birileri mutlaka ölümden de bahseder. Lakin şiraze onun şirazesi, bana ne, deyip geçemezsiniz de. Çünkü kamu moraline ayar verir bu güzel(!) hareketler...
Birileri idam deyince, bazıları susar çünkü. Tedbir olarak susar, çünkü sandıktan çıkan adamları ipe göndermiş bir ülkenin evlatlarıyız. "O kadar da değil" duygusu uyuklar içimizde. Uyarılarının ve eleştirilerinin yapıcı bağlamından kopup giyotin sevdalılarının infaz çığlıklarına irtifa kazandırmasından çekinir akil adam. Hudutları tahkim eden ilkeler değil, olası hudutsuzluklardır. Aşırılığın ve şirazesizliğin ciddiye alınabilme ihtimalinin olduğu bu ülkede, hudutsuzluğu dengelemenin yolu susmak gibi görünür.

*

Hep böyle. "Darbecilerin yargılanması" gündeme gelir mesela; hah iyi oldu bu, Türkiye'de bir şeyler değişiyor dersin, ama çok geçmeden biri çıkar ve bütün cin fikirliği ile "Kenan Evren de yargılanmalı, gerekirse idam edilmeli!" der, ya da ima eder. Yine aynı duygu hasıl olur; sonuçta 92 yaşında adam. Hem bu işin yapanı olduğu gibi bir de yaptıranı var; bu darbelerin çoğu ABD eliyle tezgâhlanmadı mı? Yok canım o kadar da değil...
İşte o duygu. Adaletin peşinden gideyim derken vicdansızlığa düşmekten korkarsın. Sonra ne olur? Bir imkân heba olur, bir fırsat daha elden gider.
Oysa 12 Eylül'ün sene-i devriyesidir ve Kenan Evren pekâlâ yargılanmalıdır. Bu yargılama "sembolik" değeri itibarıyla hayatidir. Buna mukabil, ileri yaşından dolayı hüküm giymeyebilir pekâlâ. Türkiye Cumhuriyeti hukuk sistemi onu mahkûm eder de, Cumhurbaşkanı cezasını affeder misal. Makulü arayana yol mu yok? Fakat siyasi partisinden STK'sına alayının "ses getirmek" üzerinden kariyer yapma peşine düştüğü bir ortamda, bir vicdanı tatmin ederken öteki vicdanı örselememenin yolunu aramaya sıra gelmez; kötü paranın iyi parayı kovması gibi, ses getiren aşırı talep, makul öneriyi kovar, yavaş yavaş karikatürize olur demokrasi.

*

Demokratik açılım hakeza...
DTP içindeki aşırılar, DTP'yi Türkiye partisi olmaktan uzağa taşıyor, uzlaşılabilir noktaların yoklanması Kürtlerin çıkarına olabilecekken ne vakit bir merkeze yakınlaşma söz konusu olsa, sırtını bir halkın anlaşılabilir direnişinin meşruiyetine yaslamış olanlar el yükselten aşırılıklarıyla mutedil olasılıkların önünü kesiyor. DTP'nin hayallerindeki "mükemmel", mümkün ama sade "iyi"nin kuyusunu kazıyor.
Aynı şey hükümetin demokratik açılımına destek veren çevrelerde de gözlemleniyor. "Apo'yu muhatap al, İmralı'yı gör, Kandil'i sev" aşırılığında ısrar, hükümeti adım atamaz hale getirir.
Benzer şekilde bu ara bir de "Burada içkili mekân olsun mu olmasın mı" işini referandumla halka sorma aşırılığı söz konusu. Bu eksantrik durum sayesinde halkın yönetime katılımının en verimli yollarından biri olan yöntem hükümden düşer ve sırf karizması çizildiği için körsek depolara atılırsa hiç şaşırmam. Elveda "referandum".

*

Aşırılığı dengeleyecek ve engelleyecek olan nedir peki? Demokrasinin aşırı doz demokrasiden zehirlenerek ölmesini durduracak olan? Cevap "diğeri" sözcüğünde gizli.
Hiçbir talep, öneri ve hedef, ona vargücüyle direnen ve savunmaya itilen diğer ihtimali anlamadan makulü bulamaz, başarıya ulaşamaz. Başarıdan kasıt, adalettir. Böyle bir derdi olan varsa...

Hoş geldin Umur Talu

HAYATIN her alanını kuşatmaya ve temellük etmeye çalışan iktidar kavramının karşısında zayıfın ve avantajsız durumda olanın yanında konumlanmayı ilke edinen pek çok yazar var. Ama bu ilkesel duruşun bilgisini, hamasete savrulmadan aktarabilen ve akılcı tutumun aynı zamanda ahlaklı tutum olduğunu rasyonel verilerle ortaya koyabilen çok fazla yazar yok. Umur Talu, bu vasıflara sahip olan az sayıda yazardan biri ve artık HABERTÜRK'te. Vicdanın alfabesiyle yazıyor Talu. Çok şanslı HABERTÜRK okuru...

 

Yorum:

Aşırılık nedir? Denge durumunun, ortak aklın, sağduyunun, konsensüsün dışına çıkmaktır. Ama önemli olan aşırılık kıstaslarının birilerinin mi yoksa sağduyunun mu belirlediğidir. Bugün Kürt açılımı daha önce Osmanlı Devleti’ne yapılan milliyetçilik fitnesinin şimdi üniter bir devlete yapılan mikro bir versiyonudur,  eğer Kenan Evren yargılanacaksa ondan önce ülkenin yüzde doksanı yargılanmalıdır, idam cezası olmalıdır, çok hukuklu bir hukuk sistemi kurulmalıdır, devlet parayı sermayenin feodal beylerinde değil halkın kendisine kredi olarak vermelidir,  gibi cümleler sarf ederseniz birilerine göre kökten aşırıcısınızdır. Birilerinin istediği şekilde akan süreçte moda olan rüzgârlara kapılmamak tercihindeyseniz elbette onlar dengeli, sağduyulu sizler aşırıcı ve kaos sever olursunuz..

Bu zamanda aşırı olmayan ziyandadır.

 

 

Hakan KandalYorumYap

Sayı: 14 | Tarih: 13.9.2009
Hayrettin Karaman
Dinden dönen öldürülür mü?
797 Okunma
Hilmi Altın
Reşat Nuri Erol
Kriz nasıl çözülür?
741 Okunma
Ilker Ardic
Ahmet Altan
Güçlü Devlet, Öyle mi?
696 Okunma
Özer Ataç
Nazlı Ilıcak
Kahpe felek! Peki kul hatası yok mu?
681 Okunma
Fatma Karuç
Ahmet Hakan
Umreden mahrem notlar
654 Okunma
Lütfi Hocaoğlu
Toktamış Ateş
Emek en yüce değerdir
650 Okunma
Osman Eskicioğlu
Mehmet Şevket Eygi
Cumhurbaşkanının Küçük Oğlu
643 Okunma
Emine Hocaoğlu
Ruşen Çakır
PKK ne yapmak istiyor?
624 Okunma
Tayibet Erzen
Ahmet Taşgetiren
Bu uyarıyı dinleseydik...
621 Okunma
Zübeyir Erol
Nihal Bengisu Karaca
Aşırılığa yergi
616 Okunma
Hakan Kandal
Mahir Kaynak
Üç seçenek
606 Okunma
Süleyman Karagülle
Fikret Bila
Bir Veli Göçer buldun mu, tamamdır!
600 Okunma
Harun Özdemir
Mümtazer Türköne
Baykal 'açılım'a karşı mı?
577 Okunma
Arif Ersoy
Oktay Ekşi
Susturamazsınız
572 Okunma
1 Yorum
Vahap Alma
Fehmi Koru
Günahsız olan ilk taşı atsın
568 Okunma
Ahmet Kirtekin
Can Ataklı
Haydi yolcular tamire
550 Okunma
Mesut Karaaytu
Murat Bardakçı
'Aziz Allah' dedirten ezanlar dinleyene artık 'Lâh
541 Okunma
Recep Yıldırım
Zülfü Livaneli
12 Eylül’ün attığı taş
538 Okunma
Ali Bülent Dilek
Yılmaz Özdil
Küre'selleşme...
509 Okunma
1 Yorum
Leyla Okta