Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Reşat Nuri Erol - Milli Gazete Ilker Ardic
Kriz nasıl çözülür?
742 Okunma, 0 Yorum

08 Eylül 2009

Kriz ile ilgili bu yazı serimizde sırasıyla ne dedik?

Önce, "Kriz biterken!.." dedik...

Sonra, "Kriz Türkiye'yi ne kadar etkiledi?" dedik...

Sonunda, "Kriz bir aldatmaca (ABD aldatmacası) mı?" dedik...

Bu serinin son yazısında sorunun çözümü üzerinde duracağız; "Kriz nasıl çözülür, kriz nasıl çözüme kavuşturulur?" diyeceğiz...

***

Kriz sorununun kesin olarak çözümü için neler yapılmalıdır, ya da sorunu gerçekten çözmek isteyen devletler neler yapacaktır?

1. Kriz sorununu kökünden çözmek isteyen devletler her şeyden önce ve en başta "Adil Düzen"e, "Adil Ekonomik Düzen"e geçmeli ve her Adil Düzen Devleti şu önemli kararı almalıdır: "Devlet olarak ben sadece ülkemdeki kendi paramla satış yaparım; sadece kendi paramla borç veririm ve borç alırım; hattâ devlet olarak hiçbir şeyi yabancı para ile almam" diyecektir. O zaman bu devlet sadece kendi vatandaşlarının parası ile iş yapacak, yabancı paraya el sürmeyecektir. Bunun anlamı ve sonucu şudur: Dünyadaki sömürücü ülkelerin paraları, şimdiye kadar sömürdükleri ülkeleri sömürmeye devam edemeyecektir. Her ülkenin parası hiç olmazsa kendi ülkesinde konvertibl hâle gelecektir.

2. Kriz sorununu çözmeye karar veren Adil Düzen, Adil Ekonomik Düzen devletlerinin yapacakları ikinci iş nedir? Devlet olarak faizi sıfırlayacaklardır. Borç ve alacaklarının para değerini koruyacak, ama hiçbir zaman -yarım puan dahi olsa- faiz uygulamayacaklardır. Kredi verirken enflasyon yapmayacak şekilde her isteyene faizsiz kredi verilmelidir.

3. Kriz olmasını istemeyen Adil Düzen, Adil Ekonomik Düzen devletlerinin yapacakları üçüncü iş ise; ihracat ile ithalatı dengede tutmak için Merkez Bankaları aracılığıyla ülkeler arası karşılıklı para kredileşmesini sağlamak olacaktır. Mesela, Türkiye İran Merkez Bankası'na Türk Lirasını kredi olarak verecek, İran Merkez Bankası da Türkiye'ye İran Riyalini kredi olarak verecektir. Bankalardaki para stokları para kurunun tesbitinde etkin olacaktır.

4. Bir daha kriz olmasın diyen Adil Düzen devletleri son bir iş daha yapacaklar; aralarında anlaşıp ortak vergi sistemleri geliştireceklerdir. Vergiler yalnız anayasalara değil, aynı zamanda uluslarüstü hukuka bağlanmalıdır. Adil Düzen devletleri arasında gümrükler, vizeler, kotalar vs. engeller kalkmalıdır. Her devlet uluslarüstü kurallara göre vergisini alacak, vergisi ödenmiş malların ve sermayenin hareketleri tamamen serbest olacak, emek dolaşımı da serbest olacaktır.

***

Demek ki neymiş? Küresel sermaye sömürüsüne son vermek için devletlerin savaşması gerekmez. Bundan önce sermayenin silahlı gücü vardı. Bunları yapmaya kalkıştığınız zaman ABD orduları üstünüze yürürdü. Şimdi ise sömürü sermayesinin böyle bir ordusu yoktur. Olsa bile, artık dünyayı veya İran'ı yahut Türkiye'yi yenecek güçte değildir.

ABD'nin sadece hava kuvvetleri güçlüdür, denizlerde hakimdir. Karada ise Iraklıları, Afganlıları, Pakistanlıları bile yenemeyecek kadar zavallıdır. Malum olduğu üzere, her ana savaş sonunda karada biter, ABD'nin de böyle bir kara gücü yoktur, bundan dolayı sonunda mağlup olmaya mahkumdur.

Bunun için bir devletin bu işe başlaması yeterlidir. Mesela, böyle bir uygulamaya İran başlayabilir; başlamalıdır. Atom bombasından, hattâ atom santralinden vazgeçmeli; ama kesinlikle parasını yani İran Riyalini faizsiz hâle getirmeli, "Adil Düzen Ekonomisi"ne geçmelidir. Sömürü sermayesini yenecek asıl bomba işte budur: Adil Ekonomik Düzen.

 

Ilker ArdicYorumYap

Sayı: 14 | Tarih: 13.9.2009
Hayrettin Karaman
Dinden dönen öldürülür mü?
797 Okunma
Hilmi Altın
Reşat Nuri Erol
Kriz nasıl çözülür?
742 Okunma
Ilker Ardic
Ahmet Altan
Güçlü Devlet, Öyle mi?
696 Okunma
Özer Ataç
Nazlı Ilıcak
Kahpe felek! Peki kul hatası yok mu?
682 Okunma
Fatma Karuç
Ahmet Hakan
Umreden mahrem notlar
654 Okunma
Lütfi Hocaoğlu
Toktamış Ateş
Emek en yüce değerdir
651 Okunma
Osman Eskicioğlu
Mehmet Şevket Eygi
Cumhurbaşkanının Küçük Oğlu
643 Okunma
Emine Hocaoğlu
Ruşen Çakır
PKK ne yapmak istiyor?
624 Okunma
Tayibet Erzen
Ahmet Taşgetiren
Bu uyarıyı dinleseydik...
622 Okunma
Zübeyir Erol
Nihal Bengisu Karaca
Aşırılığa yergi
616 Okunma
Hakan Kandal
Mahir Kaynak
Üç seçenek
607 Okunma
Süleyman Karagülle
Fikret Bila
Bir Veli Göçer buldun mu, tamamdır!
600 Okunma
Harun Özdemir
Mümtazer Türköne
Baykal 'açılım'a karşı mı?
577 Okunma
Arif Ersoy
Oktay Ekşi
Susturamazsınız
572 Okunma
1 Yorum
Vahap Alma
Fehmi Koru
Günahsız olan ilk taşı atsın
568 Okunma
Ahmet Kirtekin
Can Ataklı
Haydi yolcular tamire
551 Okunma
Mesut Karaaytu
Murat Bardakçı
'Aziz Allah' dedirten ezanlar dinleyene artık 'Lâh
541 Okunma
Recep Yıldırım
Zülfü Livaneli
12 Eylül’ün attığı taş
538 Okunma
Ali Bülent Dilek
Yılmaz Özdil
Küre'selleşme...
509 Okunma
1 Yorum
Leyla Okta