Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Nazlı Ilıcak - Sabah Fatma Karuç
Kahpe felek! Peki kul hatası yok mu?
682 Okunma, 0 Yorum

 Bir yılda yağacak yağışın üçte birinin 48 saatte yağması, deprem gibi, çığ gibi, yanardağ patlaması gibi bir doğal felâkettir.
Demek işin bir ucu kadere dayanıyor. Ama diğer ucunda, "Kulların yapabileceği bir şey yok muydu?" diye sormadan edemiyoruz.
1994'ten beri, yani 15 yıldır İstanbul'un yönetimi aynı ekibin elinde. Dere ıslah çalışmalarının yapıldığını, hatta dere yatağına kurulmuş bazı evlerin yıkıldığını biliyoruz. Anlaşılıyor ki tedbirler yetersiz kalmış. Çarpık yapılaşma onlarca yıldan beri birike birike geliyor ama acaba son 15 senede İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu konuya yeterince eğildi mi? Elden gelen her şey yapıldı mı? Yoksa, oy gailesi ile nemelazımcı bir atalet içine mi girdi? Başkan Kadir Topbaş, keşke bir açıklama yaparak, tabiatın yanı sıra yönetimin de kusurlarını açıklasa. Ayamama deresi taştı; acaba hangi adımlar atılsaydı, İstanbul bu afete teslim olmaz ve 31 vatandaşımız hayatını kaybetmezdi? Ya da gerçekten yapacak bir şey yok muydu?
Tayyip Erdoğan "Derenin intikamı ağır olur" diyor ve "Sel bölgesindeki dereleri ıslah edeceklerini, dere yataklarında yapılanmaya izin vermeyeceklerini, bölgedeki fabrikaların kaldırılması için hemen çalışmaya başlayacaklarını" açıklıyor. Aslında bu açıklama bile, sanki bir ihmali sergiler gibi. Bir musibet bin nasihatten evlâdır fakat, keşke musibet başımıza gelmeden bu adımlar atılsaydı...
Bu felâket sadece iktidara değil, her yıkımda direnen vatandaşlarla, yıkım manzaralarını fukara halka haksızlık olarak sergileyen basına da ders olacaktır. Sıcağı sıcağına tedbir almak her zaman daha kolay.
Kısacası, eza ve cefa kahpe felekten bile gelse, kulun kusuru da olmuştur diye düşünüyorum.

Durumu en güzel Sabah'ın manşeti özetledi: "Su'dan ölüm"...
Evet vatandaşı sel felâketi çarptı fakat geçtiğimiz yıllarda yeterli tedbir alınsaydı, sudan sebebler zail edilseydi, "su"dan ölümler gene olacak mıydı?

 

     Yorum.

 İstanbul gibi dünyanın gözü üzerinde olan bir metropol ana doluda bir köy gibi sular altında kalıyor. Bütün dünya bunu konuşuyor çünkü inanılacak gibi bir şey değil.  Gözlerimizle görmesek inanmazdık herhalde.

Halk yönetimi, yönetim oralarda yapılanan halkı suçluyor.

Bundan öncede İstanbul da birçok afetler yaşandı anı şekilde halk belediyeyi şuçladı belediye halkı suçladı yaşananlara çözüm yolu bulundu mu? Hayır tabii ki bulunamadı.Deprem oldu avcılar yerli bir oldu. Çatlak binalar sıva ile kapatıldı bir dahaki depreme can kaybı yaşanması için bekliyor. Yeniden oralarda hiç de deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılanmalar oldu. Depremde yıkılan binaların boş arsaların üzerine seçim zamanında kaçak binalar dikildi. Seçim arifesi diye belediye engel olabildiğine oldu olamadığına sırtını döndü. Şimdi bir deprem olsa suçlu kim olacak canını hiçe sayarak oralara ev yapıp çatlakları kapatıp içinde hala oturanlar mı yoksa oy derdine bunlara göz yuman belediyeler mi?

İstanbul ikitellide yaşanan son yağışlar yaklaşık beş yıl öncesi Alibeyköde yaşanan sel felaketini hatırlattı. 5 yıl önce ki yağışta da Alibeyköy yerli bir olmuştu. Ama yapılan ıslah çalışmaları bu yağmur Alibeyköyde günlük güneşlik, kazasız belasız atlatıldı.

Demek ki öncesinde önlem alınsaydı bu gün ikitellide de bu felaketi yaşamayacaktık. Ama İBBB belediye başkanı Sayın Kadir Topbaş çıkıyor TV lerde  “o derelerde yapılanmaya müsaade etmedik’’  bende soruyorum o zaman siz müsaade etmedinizse bu insanlar oralarda nasıl yapılandı. Ben etmiyorum ama siz falancaya görün bizde sizi görmezden geliriz hesaplarına mı yatıldı yoksa. Bu ihmalin ceremesini kim çekecek şimdi halk mı belediyemi.

 Hep ihmalkârlık hep vurdumduymazlık, Ondan sonrası da ecel, kader deyip suskunluk!

 

 

Fatma Karuç



YorumYap

Sayı: 14 | Tarih: 13.9.2009
Hayrettin Karaman
Dinden dönen öldürülür mü?
797 Okunma
Hilmi Altın
Reşat Nuri Erol
Kriz nasıl çözülür?
741 Okunma
Ilker Ardic
Ahmet Altan
Güçlü Devlet, Öyle mi?
696 Okunma
Özer Ataç
Nazlı Ilıcak
Kahpe felek! Peki kul hatası yok mu?
682 Okunma
Fatma Karuç
Ahmet Hakan
Umreden mahrem notlar
654 Okunma
Lütfi Hocaoğlu
Toktamış Ateş
Emek en yüce değerdir
650 Okunma
Osman Eskicioğlu
Mehmet Şevket Eygi
Cumhurbaşkanının Küçük Oğlu
643 Okunma
Emine Hocaoğlu
Ruşen Çakır
PKK ne yapmak istiyor?
624 Okunma
Tayibet Erzen
Ahmet Taşgetiren
Bu uyarıyı dinleseydik...
621 Okunma
Zübeyir Erol
Nihal Bengisu Karaca
Aşırılığa yergi
616 Okunma
Hakan Kandal
Mahir Kaynak
Üç seçenek
606 Okunma
Süleyman Karagülle
Fikret Bila
Bir Veli Göçer buldun mu, tamamdır!
600 Okunma
Harun Özdemir
Mümtazer Türköne
Baykal 'açılım'a karşı mı?
577 Okunma
Arif Ersoy
Oktay Ekşi
Susturamazsınız
572 Okunma
1 Yorum
Vahap Alma
Fehmi Koru
Günahsız olan ilk taşı atsın
568 Okunma
Ahmet Kirtekin
Can Ataklı
Haydi yolcular tamire
550 Okunma
Mesut Karaaytu
Murat Bardakçı
'Aziz Allah' dedirten ezanlar dinleyene artık 'Lâh
541 Okunma
Recep Yıldırım
Zülfü Livaneli
12 Eylül’ün attığı taş
538 Okunma
Ali Bülent Dilek
Yılmaz Özdil
Küre'selleşme...
509 Okunma
1 Yorum
Leyla Okta