Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Nazlı Ilıcak - Sabah Fatma Karuç
CHP ve kara çarşaf
515 Okunma, 2 Yorum

Andy-Ar şirketinin, araştırma sonuçları geçtiğimiz günlerde "En Son Haber" isimli sitede yayınlandı. Burada çarpıcı bir bulgu mevcut. MHP, CHP'yi geçerek, ikinci parti konumuna yerleşiyor. Daha önce A&G şirketinin de, MHP'nin oylarının arttığına dair tespitleri vardı. A&G, etnik çatışma temelindeki kutuplaşmanın, milliyetçi partileri güçlendirdiğini belirlemişti: Bir yandan MHP, bir yandan da, daha ziyade Kürtleri temsil eden BDP'de ilerleme göze çarpıyordu.

***


Ya CHP? Andy-Ar'a göre, kararsızlar dağıtıldıktan sonra, CHP'nin oy oranı sadece % 17.8. (AK Parti % 35.1; MHP % 19.2, Sarıgül % 6.5, Saadet % 5.4, BDP % 5.1)
Bunun sebebi, partinin, halkımızın değerlerinden kopuk bir söylemi benimsemesi. Yönetim, bastırmak istese bile, zaman zaman, bazı işaretler gün ışığına çıkıyor. Mersin Kadın Kolları, "Karabulutları dağıtıyoruz" diye, pazarda çarşaf toplarını çekiştirerek parçaladı. Çağdışı bir manzaraydı bu... CHP yetkilileri, anında tepki verdi ve failleri disipline sevk etti. Bu arada, kadın kollarından istifalar oldu.
Geçmiş günler aklıma geldi. Tam da, Milli Güvenlik Kurulu'nun 28 Şubat kararları öncesinde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile Atatürkçü Düşünce Derneği gibi malum kuruluşlar, "Şeriata Hayır" mitingi düzenlemişti. Bu yürüyüşte taşınan bir pankart vardı. Hatırlayınız... Üzeri çarpıyla çizilmiş çarşaflı bir kadın vinyeti. Yürüyüşe, Bülent Ecevit destek vermedi. Anavatanlılar da katılmadı. Ama Deniz Baykal, Yılmaz Ateş, Birgen Keleş, Oya Araslı gibi partinin ağır toplarıyla birlikte eyleme sahip çıktı. Bu pankartın varlığını bile bile yürüyüşe katıldıklarına göre, çarşaflı kadını, herhalde bir gericilik sembolü gibi görüyorlardı. Özellikle bugünden düne baktığımızda, söz konusu eylemin tıpkı Fadime Şahin ve Müslüm Gündüz senaryoları gibi, 28 Şubat'a zemin hazırlamak üzere düzenlendiği ortaya çıkıyor. "Eyvah! laiklik elden gidiyor" tavrını pekiştirmek amacıyla kadınlar, ÇYDD ve ADD önderliğinde sokağa dökülmüştü. Deniz Baykal ve CHPliler, onlara destek verdi.
Bu yüzden, hiç şaşırmıyoruz CHP'nin oyları niye geriliyor diye. Ve CHP'li kadınların, "çağdaşlık" adına çarşafları yırtmasına da hayret etmiyoruz. Yıllar yılı onların zihinlerine bu kavramlar çakıldı. Aslında Deniz Baykal, medeni bir insan, iyi okumuş, güzel konuşuyor. Fakat bir türlü, CHP'nin o statükocu mazisinden kendini kurtaramıyor. Ecevit'e benzer bir dönüşüm geçiremiyor. 2009 Mart'ında, mahalli seçimler öncesinde, ufak bir çarşaf açılımı yapmıştı ama bu davranışın samimiyetsizliği göze batıyordu. Nitekim çarşafları yırtan kadınlar, kendi asıllarına rücu ettiler: Dogmatizm, müsamahasızlık, halka tepeden bakma ve herkes için en doğru olanı sadece ben bilirim edası.

            Yorum

            Evet, ne kadar CHP seçimlerde çarşaflılara ve örtülülere rozet takıp bakın biz bunları da içimize aldık ayrımcılık yapmıyoruz dese de, diğer taraftan miting alanlarında kapalılar tartaklanıp hor görülüyor. Bunları hepimiz gördük ve yaşadık. Onların gözünde her zaman; Onlar çağdaş, örtülüler gerici ve yobaz. Bu gerçeği hiçbir şey değiştiremez. Her ne yaparlarsa yapsınlar onların zihni ve görüşü hiçbir zaman değişmedi değişmeyecekte. Birkaç kişiye göstermelik rozet takmakla zihniyet değişmiyor. Birde artık şu örtüyü kullanarak kimse karşımıza oy istemeye gelmesin. Çünkü onların hepsini gördük hiçbir hükümet buna çözüm bulamadı bulamayacakta. Bulacağız bak yasa çıkaracağız deyip de ortalığı daha da karıştırmasınlar yeter. Örtü lafı ne zaman gündeme gelse örtülü kardeşlerimiz daha çok eziyete maruz kalıyor daha çok sıkıntı yaşıyor. Mümkünse kimse bizim örtümüze dokunmasın kimse bizim örtümüzle uğraşmasın, kimse bize dalaşmasın, kimse bizim örtümüzü kullanarak oy peşinde koşmasın. Allah bunun hesabını sorar soracakta.

 

 

Fatma Karuç

Yorumcu 
Yorum 
Hakan Kandal
08.03.2010
19:59

Allah başörtüsü üzerinden yaşamın her alanında rant kazanımına izin veren ve üstüne üstlük bu kazanç sahiplerini de bile bile destekleyen başörtülülerden hesap sormayacak öyle mi?

Fatma Karuç
08.03.2010
20:36

Biz kimseyi çıkarlarımız için kazanç için desteklemiyoruz Hakan bey. Tabi mutlaka onlardanda sorulacaktır. ondan hiç şüphem yok.YorumYap

Sayı: 39 | Tarih: 7.3.2010
Nihal Bengisu Karaca
Provokasyon sarmış dört bir yanımı...
1797 Okunma
36 Yorum
Hakan Kandal
Yılmaz Özdil
Her şey vatan için!
719 Okunma
Leyla Okta
Mahir Kaynak
Tescilli cahil
645 Okunma
Süleyman Karagülle
Zülfü Livaneli
Ermeni oylaması
621 Okunma
Ali Bülent Dilek
Hayrettin Karaman
Kadınlara şiddet
613 Okunma
Hilmi Altın
Mehmet Şevket Eygi
Kimliğim ve medeniyetim
612 Okunma
Emine Hocaoğlu
Ebubekir Sifil
Mescid-i Aksa ve Dinler Bahçesi
593 Okunma
7 Yorum
Zafer Kafkas
Toktamış Ateş
Oybirliği...
588 Okunma
1 Yorum
Osman Eskicioğlu
Ahmet Hakan
Olası referandum oyumu açıklıyorum
581 Okunma
9 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Dücane Cündioğlu
Sanat ve Devlet
565 Okunma
1 Yorum
Abdülkadir Altınhan
Ruşen Çakır
Bu yasak bitsin artık!
564 Okunma
Tayibet Erzen
Can Ataklı
Eşitlik biri düşünce aklımıza geliyor
560 Okunma
Mesut Karaaytu
Mehmet Altan
Otoriter ve totaliter ruh her yanda
539 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Fehmi Koru
Model ortaklık sınanırken
538 Okunma
Ahmet Kirtekin
Mehmet Niyazi
Leylak Mevsimi'nin hatırlattıkları
532 Okunma
Abdurrahman Erol
Bekir Berat Özipek
Ahlaksız bir teklifin yıldönümü
526 Okunma
1 Yorum
Bünyamin Demir
Nazlı Ilıcak
CHP ve kara çarşaf
515 Okunma
2 Yorum
Fatma Karuç
Ali Bulaç
CHP Korkusu
480 Okunma
Ahmet Yasir Erol
Reşat Nuri Erol
Kapitalizmin dini imanı para
457 Okunma
Ilker Ardic
Oktay Ekşi
Demokratlarımız
388 Okunma
Vahap Alma