Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Ruşen Çakır - Vatan Tayibet Erzen
Sivil 28 Şubat süreci sürüyor
627 Okunma, 0 Yorum

29.12.2009

Aslında bu yılın en kritik MGK toplantısı 30 Haziran günü gerçekleşmişti. Bu MGK’nın hemen ardından girdiğimiz süreci “sivil 28 Şubat süreci” olarak tanımlamıştım. (Önceki gün Başbakan Erdoğan da “tarihi bir süreç” yaşıyoruz diyerek Türkiye’de son yıllarda olup bitenlerin fazlasıyla olağanüstü ve sıra dışı olduğunu onaylamış oldu.) Bu yeni döneme “sivil 28 Şubat” dememi, inisiyatifin bariz bir şekilde askerden sivillere geçmiş olmasıyla açıklamaya çalışmıştım. Özellikle Gül’ün Köşk’e çıkmasıyla birlikte hızlanan yeni sürecin, geçmiştekine kıyasla en belirgin farklarından birini, “sivillerin cüret bakımından 28 Şubatçı generallerden pek de geri kalmamaları ancak onlara kıyasla çok daha dikkatli, temkinli ve sistematik bir şekilde yol alıyor olmaları” olarak tanımlamıştım.


Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

 

Yorum:

 TSK’ya karşı 30 haziran öncesinde başlayan yıpratma politikası sürüyor. Bazı çevreler sırtlarını AB uyum yasalarına, demokratik hak ve özgürlüklere dayamış bol keseden atıyor. Şimdiye kadar susturulmamış olmayı ise askerin pasifleşmesi, eski etkinliğini gösterememesi olarak yorumlayacak kadar kafalarını kuma gömmüş bu kişiler ve kurumlar, aslında neye bulaştıklarının farkına varamayacak kadar gaflettedirler.

“Islak imza” veya Arınç’a suikast girişimleri askerin tökezlemesi midir, yoksa açıktan bir uyarısı mıdır? Öncelikle bunun anlaşılması gerekiyor. Sözlü ve yazılı basın yoluyla adeta askeri kışkırtırcasına yapılan “Yapamaz ki, yapamaz ki…” tahrikleri, bu kesimlerin zannettiği gibi askeri köşeye sıkıştırmıyor. Bütün bu tahrikler yetmiyormuş gibi şimdi de “Kozmik odalar” çıktı başımıza. Adım, adım darbeye doğru gidiyoruz.

Kendini sol olarak tanımlayan kesimin ve ülkücü kesimin anarşist tutumlarını, bir ölçüye kadar anlayabiliyorum, anlayamadığım Müslim kesimlerin tavrıdır.

Ya sev, ya terk et!

Aslında bu slogan en çok Müslim-Mümin kesime yakışıyor. Çünkü hem Müslim hem de Mümin olmanın gereğidir, barışçıl olmak. Müslim ve Müminin grev, boykot, isyan, protesto gibi kurulu düzene yönelik yıkıcı tutumlar sergilemeleri yasaklanmıştır.

Müminler kurulu düzeni beğenmezlerse, daha iyi bir düzen için çalışırlar başaramazsalar orayı terk ederler, silah zoruyla, kanla iktidar olmaya çalışmazlar.

İslam(Barış) Düzeni mükemmel bir uyumluluk içinde işleyecek dengeye sahip. Bu düzende bile askeri yönetim mevcuttur, dahası askeri yönetim sivil yönetim ayırımı yoktur, dahası devlet başkanı aynı zamanda başkomutandır ve askerden gelme zorunluluğu vardır. Sadece barış döneminde iken, Darul Harb(savaş hükümlerinin uygulandığı bölge) ve Darul İslam(barış hükümlerinin uygulandığı bölge) ayırımı vardır. Ancak ülke savaştığında bütün yurt Darul Harb olur ve artık hukuk düzeni geçerli değildir, her yerde askeri düzene geçilir.

İslam(Barış) Düzeninde bile askerin önemi ve gerekliliği bu kadar açıkken, ülkemiz siyasetçileri, gazetecileri ve aydınları bu gerçeği görmemekte nasıl bu kadar ısrarlı olabiliyorlar?

Var olan düzeni eleştirmek her zaman mümkündür. Bu eleştirileri anlamlı kılan ise yerine sunulan alternatifler ve yapıcı çözüm arayışlarıdır. Bunlar olmaksızın sürekli yermek, def etmeye çalışmak, yıpratmak sadece ve sadece gemiye zarar verir. Gerçi ordu düşmanı bu cesur! gazeteci ve yazar şahısların gemiyi ilk terk edecekler olmaları göz önüne alınırsa, cesaretleri de bir ölçüde anlaşılmış olur.

Ülkeyi deve kuşları ve hayalperestler yönetip, yönlendireceğine, asker yönetsin daha iyi. En azından tek sahne bir oyunda yer alır, parsel parsel satılmadığımızdan ve her günümüzden şüphe içinde olmadan yaşarız.

 

 

 

Tayibet ErzenYorumYap

Sayı: 30 | Tarih: 3.1.2010
Bekir Berat Özipek
Kırmızı ibikli horozun katilini bulun
1494 Okunma
Bünyamin Demir
Ahmet Hakan
Orhan Pamuk'a bilgilendirme mektubu
1141 Okunma
11 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Abdülkadir Özkan
Değişen sadece takvim yaprakları
1024 Okunma
Özgül Ertuğrul
Can Ataklı
Yılbaşı için özür mektubu
827 Okunma
Mesut Karaaytu
Hayrettin Karaman
İslami Düzen
819 Okunma
2 Yorum
Hilmi Altın
Gülay Göktürk
Hukuk kontrgerillanın karargâhında
758 Okunma
Adem Çevik
Toktamış Ateş
Eylemlerin amacı
719 Okunma
Osman Eskicioğlu
Nihal Bengisu Karaca
'Kozmik oda' değil 'levh-i mahfuz' mübarek...
695 Okunma
3 Yorum
Hakan Kandal
Yılmaz Özdil
Kozmik odadan ne çıkar?
677 Okunma
Leyla Okta
Zülfü Livaneli
Yeni yıl
666 Okunma
Ali Bülent Dilek
Mehmet Altan
Müslüman retçiye işkence duyurusu...
656 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Hakan Albayrak
Ekseni kayanlara geçmiş olsun
654 Okunma
1 Yorum
Veysel İpekçi
Nazlı Ilıcak
Yargıtay dinlendi mi?
648 Okunma
Fatma Karuç
Fehmi Koru
Maalesef bu hale geldik...
635 Okunma
Ahmet Kirtekin
Mahir Kaynak
Devrim İçinde Devrim
628 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Ruşen Çakır
Sivil 28 Şubat süreci sürüyor
627 Okunma
Tayibet Erzen
Ebubekir Sifil
İslam Meselesi
626 Okunma
Zafer Kafkas
Mehmet Şevket Eygi
İslâm Mektepleri
622 Okunma
Emine Hocaoğlu
Mehmet Niyazi
Mızrak çuvala sığmıyor
613 Okunma
Abdurrahman Erol
Cengiz Çandar
1041'den 2010'a: Askeri darbe ve muhtıralar geride
613 Okunma
Ekrem Fildişi
Reşat Nuri Erol
Türkiye ve sermaye
610 Okunma
Ilker Ardic
Oktay Ekşi
Bir Dönemin Sonu
601 Okunma
Vahap Alma