Onları biz tam tanımasak da ABD'de hepsinin kayıtları v
1166 Okunma, 0 Yorum
Mehmet Barlas - Sabah
Tayibet Erzen

 

02.07.2015

Türk siyasetinin ileri gelenleri ve ileri gidenleri temcit pilavına kaşık sallarlarken, dünyadaki değişim ve gelişmeler bizi tepeden tırnağa etkiliyor, değiştiriyor... 50 milyonu aşkın akıllı cep telefonlu, kredi kartlı, 25 milyonu internete giren yeni Türkler için, siyasetten beklenenler de, "Kriz" kavramının anlamı da, eskisinden çok farklı. Sosyal medyadaki "Suhteler"in mesajları ile birbirleri hakkında aşağılayıcı sözler söylemeyi siyaset etmek zanneden politikacıların konuşmaları arasında fark olmasa da, geniş kitleler için durum farklı. 

Yeni bir çağ 
"Acaba Bahçeli HDP için neler diyecek" veya "Acaba Demirtaş Öcalan'ı mı, yoksa Kandil'i mi dinleyecek" sorularına cevap ararken, bilişim çağının hayatımıza ve hepsi de sonunda birer "Dijital insan" olan siyasetçilerin hayatlarına ne ölçüde yansıdığını düşünüyor muyuz?
Mesela Avrupa hava alanlarından ABD'ye gitmek için kalkan her yolcu uçağının personeli, havalandıktan sonraki 15 dakika içinde uçaktaki tüm yolcular hakkındaki tüm bilgileri Amerikan güvenlik birimlerine bildirmek zorundaymış. Bu konuda AB ile ABD arasında, 11 Eylül 2001 terörist saldırısı ertesinde bir anlaşma yapılmış. 

 

Tamamı için http://www.sabah.com.tr/yazarlar/barlas/2015/07/02/onlari-biz-tam-tanimasak-da-abdde-hepsinin-kayitlari-vardir

 

Yorum:

Başka Hesaplar

Dünyanın neresinde yaşıyor olursak olalım ve her ne yapıyor olursak olalım bizi izleyen ve yaptığımız her şeyden haberdar olan bir göz var. Adı kabaca ‘istihbarat’ ama şöyle derinlemesine inersek acaba altından kimler çıkacak?

Her şeyden korkar hale gelmemiz isteniyor. Bizim ise sadece asıl her şeyi görenden korkmamız ve ona göre davranmamız gerekiyor.

Dünyada çok yaygın bir sosyal ağ var. İnsanlar çılgınlar gibi paylaşımlarda bulunuyor. Aile hayatını, iş hayatını, özel hayatını apaçık paylaşan bu insanlar zaten sitelerin veri tabanlarında korkunç bir data oluşturmuş olmuyorlar mı? Yapılan her şeyde bir kasıt aramak doğru değildir ama bugün kullanılan bu hesaplar sadece insanları sosyalleştirmek ve hayatı daha keyifli hale getirmek için mi yoksa iletişim potansiyelini avantaja çevirip insanları istedikleri gibi yönlendirebilmek için mi varlar? Düşünmek gerek.

 

���LAQ

 

Tayibet Erzen


Sayı: 316 | Tarih: 5.07.2015
Ergün Diler
Ateşle oynuyorlar
Türkiye nasıl başarır?
1941 Okunma
Süleyman Karagülle
Yusuf Kaplan
Gelecek tasavvuru: Maddî ve manevî “ordular”
SIRA İBRAHİMî/ERBAKANî DÜZENDE!
1396 Okunma
Ali Bülent Dilek
Ahmet Hakan
MHP’ye sitem edenlere bir çift sözüm var
Planda aksamalar
1221 Okunma
Lütfi Hocaoğlu
Mehmet Barlas
Onları biz tam tanımasak da ABD'de hepsinin kayıtları v
Başka Hesaplar
1166 Okunma
Tayibet Erzen