Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Nihal Bengisu Karaca - HaberTürk Hakan Kandal
Dağılan Yugoslavya’dan Türkiye’ye uyarı: Bölünmek
631 Okunma, 0 Yorum

09 Ağustos 2010 Pazartesi, 10:18:05

Aslında son derece bencil bir amaçla yola çıktım. Dağılan Yugoslavya’nın sorunlarından çok, ‘kürt meselesi’ Balkanlar’dan nasıl görünüyor merakı içindeydim. Fakat ikisi arasında çok fark yokmuş, dağılan Yugoslavya’nın bugün yaşadığı sorunlar,  bizde ‘yarın’ olabilecek hadiseler açısından ‘uyarı’ niteliği taşıyor.

http://www.haberturk.com/yazarlar/540314-dagilan-yugoslavyadan-turkiyeye-uyari-bolunmek-zengin-isi-hem-kanli-hem-pahali

Yorum:

Kozmopolit bir parçalanmaya doğru…

Yugoslavya’nın parçalanması global sermayenin tek dünya devleti hayali içinde tasarlanmış bir adımdı. Farklı unsurları bir arada tutan ulus devletleri parçalamak ve oluşan küçük devletleri kontrol etmek… Bugün Ortadoğu’da yapılmak istenen de aynı şey;  Irak’ı, İran’ı, Türkiye’yi farklılıkları kullanarak parçalamak. Yakın coğrafya’da Rusya’yı bölmek. Süreç ırkçı emperyalist dış güçlerin tek dünya devletine köle olacak binlerce küçük devleti kurdurma çabaların devam ettiği göstermekte. Global sermaye başta medya olmak üzere her platfomda farklılıkları ayrıştırmakta kullanmak için her şeyi değerlendiriyor. Türkiye’de de insanca yaşama sorunu varken moda diye gündeme sokulan kürt sorununu sadece medya değil, siyasetçisinden bürokratına , iş adamından sanatçısına, yazarına herkes dile getiriyor.

 1923’ten beri kör topal yoluna devam eden ulus devlet demokratik-laik ve vatandaşlarına sadece anayasada yazılı olarak değil bilfiil insanca yaşama haklarını sunacak bir sosyal devlete dönüştürülecekken şimdi kozmopolit bir ayrışmaya doğru hızla yelken açılıyor. Demokratikleşme ve laiklik ulus devletin ölümüyle değil ulus devletin içinde alt kimliklerin özgürlüklerinin sağlanmasıyla gerçekleşir. Ulus devlet olmadan alt kimlikler özgür olamaz. Üst kimlik ve alt kimlikler ancak demokratik-laik ve sosyal bir ulus devlette denge ve barış içinde olur. Ulus devlet kavramı hep katı bir üniter devlet mantığı içinde tecrübe edildi. Çünkü özgür bir Türkiye demek dünyanın en güçlü ülkesi demekti. Saçma sapan yasak ve baskılarla kamuoyunda üniter devlete karşı direnç ve tepki oluşturuldu. Hepsi zamanında düğmesine basılacak olan kozmopolit ayrışma içindi. Düğmeye basıldı. Kürt sorunu, ermeni sorunu, rum sorunu, Süryani sorunu, laz sorunu, çerkez sorunu… Yakın zamanda medyada kürt sorunundan başka sorunlar da duyacağız. Ulus devleti beğenmeyenler kozmopolit ayrışmış devleti gördükten sonra zamanı dondurup geriye dönmeyi diler olacaklar. Yugoslavya örneği sanırım ancak tecrübe edilince anlaşılacak. Bir musibet bin nasihatten iyidir demek isterdim ama bin musibet bir nasihatten daha iyidire giden bir gemideyiz.

Türkiye cumhuriyeti hala temel sorunlarını çözmek yerine kanserli hastaya makyaj yaparak kaderle dalga geçmeye devam etmektedir. Kral çıplak diyenlere toplum çok da umurumda benim derdim ekmek, aş ( alt metin: benim derdim malı götürmek, zengin olmak, makam, mevki, güç ) diyerek makro iradenin öfkesine davetiye çıkarmaktadır. Gidiş hayra alamet değildir. Gidiş büyük tufanadır.

 

 

Hakan KandalYorumYap

Sayı: 61 | Tarih: 8.8.2010
Ruşen Çakır
Fethullah Gülen neden kendini riske atıyor?
1516 Okunma
Tayibet Erzen
Dücane Cündioğlu
Müslüman Ateistle Diyalog
807 Okunma
Abdülkadir Altınhan
Mehmet Şevket Eygi
Cehennem Ebedîdir
680 Okunma
Emine Hocaoğlu
Reşat Nuri Erol
Aman dikkat!
670 Okunma
8 Yorum
Ilker Ardic
Nihal Bengisu Karaca
Dağılan Yugoslavya’dan Türkiye’ye uyarı: Bölünmek
631 Okunma
Hakan Kandal
Zülfü Livaneli
Anlayanlar için bir pazar fıkrası
571 Okunma
1 Yorum
Ali Bülent Dilek
Oktay Ekşi
Her şey tartışılır mı?
564 Okunma
1 Yorum
Vahap Alma
Ebubekir Sifil
Ölçü Kaybolunca
540 Okunma
Zafer Kafkas
Ahmet Hakan
Hiç tatmin edici değil kumandan
526 Okunma
Lütfi Hocaoğlu