Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Fehmi Koru - Yeni Şafak Ahmet Kirtekin
Generallere Amerikalı generaller ne fısıldamış ola
674 Okunma, 1 Yorum

 

Star yazarı Murat Birsel dün ABD'nin en önemli düşünce üreten kuruluşlarından CFR'da (Center for Foreign Relations) kısa süre önce yapılan Türkiye üzerine bir panelde konuşulanları aktardı. Çok uzun yıllardan beri ülkemizde yaşayan gazeteci Hugh Pope şunları söylemiş:

"Mart ayında, Türk Parlamentosu, Amerikan askerinin Irak'a Türk toprakları üzerinden girmesine onay vermedi. Bu reddediş, bu izin vermeme tavrı, Pentagon üzerinde muazzam bir şok etkisi yarattı. Pentagon'u (içinden) bilirim ama anlaşılan Amerikalı generaller bu olayı açıkça -kişisel ilişkiler düzeyinde- şahıslarına karşı konulmuş bir tavır olarak algıladılar. Gerçekten üzerlerine aldılar, açıkça ihanete uğradıklarını düşündüler."

"Ondan sonra da, ellerinden gelen her fırsatta Türkiye'ye yardım etmeleri gerekirken, onlar her fırsatta küçük düşürmek için her yolu denediler ve bu böyle gitti- ve de kim bilir şu anda darbe tezgâhlamak suçuyla yargılanan generallerin kulaklarına neler fısıldadılar? Pentagon'a ne kadar yakın olduğunu bildiğim insanlar var orada..."

Komutanlar aralarında kavga edeceklerine kulaklarına kimlerin ne fısıldadığını anlatsalar da öğrensek, ne güzel olur...

Fehmi Koru
f.koru@yenisafak.com.tr

18 Nisan 2010 Pazar

 

Yorum:

Darbe(ler) ve plan(lar-ı) gündeme geldiğinden beri en az işaret edilen nokta, sivil ve dış bağlantılar oldu. Tartışma bugüne kadar dokunulmazlığı konuşulmayan isimler üzerinden yürüdükçe bu bağlantıların yeterince sorgulanması belki mümkün olmayacak. Bizler genellikle darbeleri silahlı kuvvetlerin kötü bir alışkanlığı olarak görme eğilimindeyiz. Oysa bir darbenin planlanması, gerçekleştirilmesi ve yeniden sivil siyasetin inşa edilmesi süreçleri 20. yüzyıl şartlarında silahlı kuvvetlerin kendi başına başaramayacağı kadar kompleks bir meseledir.

Silahlı kuvvetler ancak “işgal” ve “denetim” planları yaparlar. Görevleri bitince de kendi asli görevlerine dönerler. Dolayısıyla sivil kuvvetleri harekete geçiren, yönlendiren bir tahrik odağının varlığına ihtiyaç vardır. Silahlı kuvvetler bir savaşın nasıl kazanılacağı bilir ve bunu uygular. Devlet idaresi, siyaset, ekonomi, bilim, din gibi sosyal hayatın temel alanlarını yönetmek konusunda bilgi ve beceri sahibi değildirler.

Bugün silahlı kuvvetlerin bazı mensuplarına yüklenirken üniformalı olmayan muharrikleri ve odakları da dikkate almak gerekiyor. Yargılama ve cezalandırma ayrı bir bahistir. Biz yalnızca bir değerlendirme yapılırken dahil olan tüm unsurların göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret ediyoruz.

 

 

Ahmet Kirtekin

Yorumcu 
Yorum 
Tayibet Erzen
19.04.2010
00:28

Silahlı kuvvetler sadece “işgal” ve “denetim” planları yapmaz.

Görevleri ülke güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamaktır ki, bu hiç bitmez, aktif olarak hep devam eder. Bu aktivasyon da etkin bir prestiji gerektirir ki, şu an bunun ciddi bir şekilde yıpratılmaya çalışıldığı görüşündeyim.YorumYap

Sayı: 45 | Tarih: 18.4.2010
Ebubekir Sifil
Kendi Dilini Konuşmak
1848 Okunma
47 Yorum
Zafer Kafkas
Ahmet Hakan
Bugün Baykalcıyım
1635 Okunma
31 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Mümtazer Türköne
Kutlu Doğum
784 Okunma
Arif Ersoy
Zülfü Livaneli
Kırılan kalp kırılan burun kırılan umutlar
744 Okunma
Ali Bülent Dilek
Ruşen Çakır
Ahmet Türk Türkiye’dir
740 Okunma
7 Yorum
Tayibet Erzen
Dücane Cündioğlu
Yana Yakıla
728 Okunma
Abdülkadir Altınhan
Reşat Nuri Erol
İktisat stratejisi
703 Okunma
Ilker Ardic
Toktamış Ateş
İlle demokrasi...
692 Okunma
Osman Eskicioğlu
Mahir Kaynak
Amaç Ne?
689 Okunma
4 Yorum
Süleyman Karagülle
Fehmi Koru
Generallere Amerikalı generaller ne fısıldamış ola
674 Okunma
1 Yorum
Ahmet Kirtekin
Ali Bulaç
Liberal eleştiri ve öneri
654 Okunma
Ahmet Yasir Erol
Rahmi Turan
Hak arama böyle olmaz!
639 Okunma
1 Yorum
Serdar Turan
Mehmet Şevket Eygi
Sanatsızlar
617 Okunma
Emine Hocaoğlu
Mehmet Altan
Turgut Özal Kıbrıslımıydı
612 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Nihal Bengisu Karaca
Cennette VIP rezervasyon var mı?
606 Okunma
Hakan Kandal
Oktay Ekşi
Hakçası
591 Okunma
Vahap Alma