Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Nihal Bengisu Karaca - HaberTürk Hakan Kandal
Mevzu demokrasi ise ‘baraj’ teferruat değildir
646 Okunma, 0 Yorum

26 Mart 2010 Cuma, 17:13:11

“ANAYASA paketi” hayata geçerse “devletin çatısı çöker“miş... Bu söz, “Bu halk bu devleti batırır” demekle aynı şey. Bu kafa, devletin halk tarafından yetkilendirmiş bir büyük örgüt olduğu gerçeğine basmamış. Devleti bir mit olarak kutsamakla kalmıyor, devlet ile halkı birbiriyle uzlaşmaz taleplere sahip iki ayrı kamp olarak konumlandırıyor. Bu tasavvur, yetkisini halktan almayan ve kan bağına endeksli egemenlik sistemleriyle örtüşebilir ama meşruiyetini halka ait bir egemenliği kullandığı iddiasından kazanan demokratik devlet anlayışıyla örtüşmez. Paketinin yapacağı sadece oy kalitemizi artırmaktır. Atanmışların atama oranının azalması, seçilmişlerin sirayet oranının fazlalaşmasıdır.

http://www.haberturk.com/yazarlar/503489-mevzu-demokrasi-ise-baraj-teferruat-degildir

yorum:

Demokrasi Yalanı

Demokrasi nedir? Bireyin inandığı gibi yaşama, yaşadığı gibi inanma ve insanca yaşama özgürlüğüdür. Bu özgürlüğün sadece felsefede kalmadığı bireyin ekonomik-hukuki-dini ve siyasi alanda çok seçenekli sorulara istediği şıkkı seçerek cevap verme iradesidir. İradenin olması için seçeneğin olması gerekir. Çok seçeneklilik de tek başına yeterli değildir. Seçenekler arasında serbest rekabeti sağlayan özgür ortam zorunludur. Bu anlamda demokrasi sürülerin seçim günü bir partiye oy verip, onu iktidara getirip milletin anasını ağlatması değildir. Demokrasi millet bana oy verdi canımın istediğini yaparım, millet beğenmezse 5 yıl sonra beni değiştirsin demek de değildir. Demokrasi yüzde on seçim barajlarıyla halkın yarısını meclisin dışında bırakıp insanları aptal yerine koyma hiç değildir. İnsanoğlunun insanca yaşama düzeni olan demokrasi insanlara bırakılamayacak kadar önemli bir konu olduğu için Allah peygamberlerini ve sonunda Adil Düzen’i insanlığa göndermiştir.

Yanlış kullanılan oy öbür tarafta kul hakkına girer mi?

Günümüz demokrasilerinde halk meclisi oluşturur. Yüzde 51 ile bir parti iktidar olur ve 49’un oyu çöpe atılır. İktidar olan parti ya milletin anasını ağlatır ya da mutlu eder. Ramazan ayında sivrisinek ısırması ile orucum bozulur mu sorularına gevrek gevrek cevap veren ilahiyatçıları bu soruyu cevap vermeye davet ediyorum. Ama asıl sorunun muhatabı Süleyman Karagülle’dir. Madem insanlar yaptıkları her şeyden sorumludurlar. Kullandıkları oylar ile iktidara getirdikleri partiler ülkeye zarar verdiklerinde bundan sorumlu olurlar mı? 2 insan evlendiğinde eğer uyum kuramazlarsa boşanırlar. Çocukları varsa boşanmadan çocukları da etkilenir. Bu çocukların ileride ebeveynlerine dava açma hakları var mıdır? Partileriyle evlenen seçmenler ülkeye zarar veren partileri desteklediklerinde bundan zarar gören birkaç çocuk değil milyonlar olmaktadır. Bu durumda öbür tarafta kul hakkı kapsamına alınabilir mi?

Bireyin krallığına-peygamberliğine giden süreç…

Allah insandan ne istemektedir. Nefsine zulmetmemesini. İyi insanlar nefislerine zulmettikten sonra tövbe edenlerdir. Tövbe edemese bile bu zulümden dolayı son nefeste değil her zaman pişmanlık duyanlardır. Bugün nefse zulmetmenin 2 boyutu vardır. Kendine zulüm, başkasına zulüm. İnsanlık bugün kendi nefsine zulmetmektedir. Bundan dolayı herkes bu zulümden payını almaktadır. Oysa Allah zulmün dünyayı karanlığa boğup yok etmesini amaçlamamıştır. Kuranda bahsi geçen peygamberlerini kendi senaryosu gereği kronolojiye ve sosyal evrime uygun olarak yeryüzüne göndermiştir. Peygamberler, insanlığın dini liderleri değil yaşam öğretmenleri, evrensel mentorları, yaşam koçlarıdır. Her biri aşılması gereken bir safhanın uygulayıcılardırlar. İslam dininin son peygamberi ile peygamberler halkası son bulmuş, yani insanlık artık reşit olmuş, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre düşünürsek 18 yaşını doldurmuştur. Artık kendi adına karar alabilecek ve davranışlarından sorumlu olacak bir insanlık söz konusudur. Peygamberliğin son bulması insanlığın Kuranı Kerimin evrensel bilinci ile kendi yolunu çizmesi demektir. Artık Cebrail yoktur. Artık vahiy yoktur. Peygamberlerin ve Cebrail’in yerini âlimler almıştır. Artık herkes ilmi seviyesi gereğince kendi inancının peygamberi kendi yaşamının kralıdır. Kuran nasıl peygambere iniyorsa aynen her bir bireye de öyle inmektedir. Yani her bir birey bir peygamber gibidir. Kuran ayetleri Asr-ı Saadet dönemindeki olaylar üzerine değil, o olaylar ayetler üzerine indiği, ayetler için gerçekleştiği için, bugün biz peygamber adayları da ( âlim olma aşamasında olanlar )günümüzde gerçekleşen kişisel ve toplumsal olayları kendi hayatımızda ayetler üzerine inen olaylar olarak görme durumundayız.

Kuranı Kerim’in küresel boyutta insanlığa vaat ettiği mutluluk dünyaya nasıl gelecek? Elbette yaşamın tüm alanlarında sorunlara Kuranı Kerim ve pozitif bilimlerin sentezini yaparak somut çözüm önerileri getiren ve alternatif bir düzen modeli oluşturan yaklaşımı hangi sistematik düşünce getiriyorsa onunla gelecek. Bu düşünce de Adil Düzen’dir. Alternatif düşüncesi olmadığı halde Adil Düzen’e karşı olma demek ben zalim düzenciyim demektir. Bu da kendi nefsine zulmedip son nefesinde Musa peygamberden aman isteyen firavunu oynamanın kaçınılmaz gereği ve sonucudur.

 

 

Hakan KandalYorumYap

Sayı: 42 | Tarih: 28.3.2010
Reşat Nuri Erol
Ölçme, tartma ve para
1714 Okunma
Ilker Ardic
Ahmet Hakan
Postmodern vaizler dönemi başlamıştır
912 Okunma
9 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Mehmet Niyazi
İlim ve ideoloji
758 Okunma
Abdurrahman Erol
Dücane Cündioğlu
Kindî'den Freud'a hüzne dair notlar
747 Okunma
Abdülkadir Altınhan
Mümtazer Türköne
Yar-Par
730 Okunma
Arif Ersoy
Hayrettin Karaman
Fetva kaldırılamaz
718 Okunma
Hilmi Altın
Ebubekir Sifil
Büyük Resmi Görmek
716 Okunma
3 Yorum
Zafer Kafkas
Nazlı Ilıcak
Anayasa değişikliği ve beklentiler
683 Okunma
Fatma Karuç
Mahir Kaynak
İktisat stratejisi
678 Okunma
Süleyman Karagülle
Mehmet Altan
İran Anayasası’nda 12 Eylül
678 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Fikret Bila
Süreç sıkıntılı geçecek
675 Okunma
Harun Özdemir
Mehmet Şevket Eygi
Deli Dumrul gibi
651 Okunma
Emine Hocaoğlu
Ali Bulaç
Anayasa değişikliği
651 Okunma
Ahmet Yasir Erol
Ruşen Çakır
Nevruz’un ortaya çıkardığı, yüzleşmemiz gereken ge
647 Okunma
1 Yorum
Tayibet Erzen
Nihal Bengisu Karaca
Mevzu demokrasi ise ‘baraj’ teferruat değildir
646 Okunma
Hakan Kandal
Fehmi Koru
Anayasayı değiştirirken
632 Okunma
Ahmet Kirtekin
Rahmi Turan
Önce uyanmak lazım!
632 Okunma
Serdar Turan
Toktamış Ateş
Anayasa değişikliği
607 Okunma
Osman Eskicioğlu
Zülfü Livaneli
İslam ülkeleri için ideal hükümet modeli
597 Okunma
Ali Bülent Dilek
Can Ataklı
CHP Tarihi Bir Hata Yapıyor
593 Okunma
Mesut Karaaytu
Oktay Ekşi
Önce Maksadı Konuşalım
580 Okunma
Vahap Alma