One minute Hu Jintao!
1570 Okunma, 4 Yorum
Nazlı Ilıcak - Sabah
Fatma Karuç

Çin'de, Uygur Türklerine yönelik sindirme operasyonu sürüyor. Zaten, öteden beri, Müslüman Türk kimliğine karşı, bölgeye yönelik asimilasyoncu politikalar ve bu politikalardan kaynaklanan rahatsızlıklar mevcuttu. Olaylar bu yüzden büyüdü.

Burada bir parantez açmak isterim: Türkiye Cumhuriyeti'nin, Kürt kökenli vatandaşlarımıza muamelesiyle, Çin'in asimilasyoncu politikalarını birbiriyle eşdeğer gibi göstermek büyük hata. Kimilerinin, bu hataya düştüğünü gördüğümüz için uyarıyoruz. Her şeyden önce, Müslüman kimlik, Çinliler ile Türklerin arasında büyük bir uçurum yaratırken, tam aksine, Kürtlerle Türkleri bütünleştiriyor. Ayrıca, o bölgede Türkler, defalarca devlet kurdular. Toprakları, 19. asırdan itibaren Çinliler tarafından işgal edildi. Öyle kökü bin yıl öncesine dayanan bir gönüllü beraberlik söz konusu değil. Kürtlere karşı Türkiye Cumhuriyeti'nin asimilasyoncu politikalar yürüttüğünü inkâr etmiyorum ama iki farklı durumu ilişkilendirmek Uygur Türklerine haksızlık olur ve vahşeti sıradanlaştırır.

***

Tayyip Erdoğan'dan bir beklentimiz var: Davos'ta, Şimon Peres'e Filistin'de yapılan katliamı hatırlatmış, "One minute" söylemiyle de gönülleri fethetmişti. Haydi şimdi Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao'ya da şöyle kallavi bir "One minute" çekse ya... Çin ile ilişkiler mi bozulur? Peki, Davos çıkışıyla İsrail ile ilişkilerin zedeleneceği akıllara gelmemiş miydi?
Türkistan kan ağlıyor... Türkiye, ata yurdunun bu ızdırabına bigane kalamaz.

 

Yorum:

Eminim kalmayacaktır da. Davos'ta ki ortam Çin cumhurbaşkanı ile aynı ortamda olsa eminim Tayyip Erdoğan ona da aynıyı tepkiyi gösterecektir. Uygur Türkleri için duyarsız kaldığını sanmıyorum, eminim onlarında içi kan ağlıyordur, gerekenleri de yapıyorlardır. Başbakan Erdoğan G-8 Zirvesi'nde yaşananları soykırım olarak niteleyerek bütün dünyanın önünde tepkisini gösterdi. Hiçbir şey yapamasalar da Çin’in içişlerine karışamasalar da eminim daha önceden Boşnaklara, Çeçenlere, Azerilere kapılarını açıp onlara Türkiye’de yaşam hakkı tanıdıkları gibi oradan hicret edenlere de kapılarını sonuna kadar açacaktır. Ama bu duyarlılığı sadece Türkiye’nin değil bütün Türk İslam devletlerinin yapması, oradaki yaraları birlikte sarmaları gerekmektedir.

Bütün dünyanın bu yaşananlara ses çıkarması gerekiyor. Türkistan'da insan hakları ihlal ediliyor. Nerede insan hakları? İnsan hakları savunucuları kulaklarını tıkamış orada yaşananları normal bir şeymiş gibi seyrediyorlar.

Obama bir sinek öldürdü diye bütün hayvan hakları koruyucuları ayaklandı.  Ama Çin de bütün dünyanın gözleri önünde yüzlerce insan katlediliyor, Türkiye den başka hiçbir yerden ses çıkmıyor. Nerede Avrupa i insan hakları savunucuları. Soruyorum sizlere, orada öldürülen insanların bir sinek kadar da mı değeri yok.

Ne yazık ki, Uygur şehitleri için rahmet, aileler için de sabır duâsı yapmaktan başka birşey gelmiyor bizim de elimizden.

 

Fatma Karuç


YorumcuYorum
Lütfi Hocaoğlu
13.07.2009
03:38

Saadet Partisi Çağlayan’da miting yapıyor. Buradan herkes avaz avaz bağırıyor. Çinlilere nefret kusuluyor. Kendisi dışarıda olan bir Uygur lider hanım insanları ayaklandırıyor. Gaza gelen Türkler de buradan ayaklandırıyor. Ama ölen oradaki Uygurlar.

Siyaset hislerle yapılmaz. Çin’i tehdit etmekle başarılı olunacak mı? Oradaki Uygurların Çin vatandaşı olarak uyumlu yaşamaları gerekir. Türkiye’nin de onların uyumunu sağlayacak şekilde ılımlı olarak konuya yaklaşması, aralarındaki sorunların çözülmesi için katkıda bulunması gerekir. İnsanları savaştırıcı, birbirine düşman edici değil, onları birbirine dost edici yaklaşımlar yapmamız gerekirken, herkes ayağa kalkıyor ve Uygurları ayaklandırıyor. Ancak ölenler miting yapanlar değil, Uygurlar. Yıkıcı değil, yapıcı olalım.

Fatma Karuç
13.07.2009
09:12

tamam yapıcı olmak gerekiyor belki sayın hocam ama bunlara birileri ses çıkarmadıkça yarın sıra bizede gelecek.tabiki meydanlara çıkıp mitinkler yapılarak orda kan durmaz, ama bunun bir çözüm yolu olaması lazım ılımlı yada değil orada yaşananlara birilerinin ses çıkarması lazım.

faani
13.07.2009
19:43

Gökkubbede bâki kalan bir hoş sada imiş ya hani. Evet, bir ses çıkarmak lazım, ona bir diyecek yok. Mesele çıkarılacacak sesin ne olduğunda zaten. Kuran da iyi söylemek de geçer kötü söylemek de. Şimdi durup dinlesek ve seslerin niteliklerini tespit etmeye çalışsak tarafsızca, sizce ne olur? En basitinden Topkapı Sarayı’nda yaşananlar işte. Mukaddeslik payesi verilen bir avlu sayesinde şimdi her sütundan her ekrandan müslümanlar dövülüyor, islam aşağılanıyor. Söyleyecek adam gibi birşeyleri olmayanlar sussa da biz onları adam sansak daha iyi sanırım. Veya konuşsunlar da ne olduklarını bilelim mi demeliyiz acaba? Ne dersiniz?

Fatma Karuç
14.07.2009
13:23

Oralarda kutsal deyip ses çıkaranların müslümanlıkla dinle imanla alakaları olduğuna ben inanmıyorum. Bu tür insanlar inan insanların ağzından inançlı insanları karalamak için yapıyor zaten. Amaç bu .Bu tür insanların susması konuşmalarından daha hayırlıdır.

Sayı: 5 | Tarih: 12.7.2009
Yılmaz Özdil
Jetskici ulema...
1708 Okunma
28 Yorum
Leyla Okta
Nazlı Ilıcak
One minute Hu Jintao!
1570 Okunma
4 Yorum
Fatma Karuç
Hayrettin Karaman
Hz. Ali döneminde muhalefet
1202 Okunma
Hilmi Altın
Ahmet Hakan
Eğer bir başı açığa gönül verse idim
889 Okunma
2 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Mehmet Altan
Irk ırkçısı, din ırkçısı, mezhep ırkçısı
874 Okunma
2 Yorum
Mehmet Hikmetumut
Ahmet Turan Alkan
Işıkçı!
872 Okunma
Emine Hocaoğlu
Mahir Kaynak
Uzaktan Bakınca
823 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Bekir Berat Özipek
Urumçi’den Sofya’ya milliyetçilik böyledir
821 Okunma
2 Yorum
Bünyamin Demir
Cengiz Çandar
“Bilinmeyen İç Asya” - “Anlaşılmayan Küçük Asya”
794 Okunma
Ekrem Fildişi
Ruşen Çakır
TSK bu savaşı kazanamaz
761 Okunma
8 Yorum
Tayibet Erzen
Nihal Bengisu Karaca
Aşk ve Siyaset
741 Okunma
1 Yorum
Hakan Kandal
Ertuğrul Özkök
Kavgayı bitirmek için plan
735 Okunma
1 Yorum
Süleyman Akdemir
Reşat Nuri Erol
Sorunlar ve Çözümler
729 Okunma
1 Yorum
Zübeyir Erol
Toktamış Ateş
Yargının 'cinsi'
726 Okunma
1 Yorum
Osman Eskicioğlu
Bekir Coşkun
Külaha bir ilmik...
713 Okunma
3 Yorum
Ersoy Kılıç
Fehmi Koru
Halkı unutan "ördek"
686 Okunma
Ahmet Kirtekin
Hakan Albayrak
Iraklı Kürtlerle Birlik
655 Okunma
2 Yorum
Veysel İpekçi