Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Yusuf Kaplan - Yeni Şafak Ali Bülent Dilek
İslam'sız bir eğitim sistemi düşünülebilir mi?
957 Okunma, 11 Yorum

İslâm'sız bir eğitim sistemi düşünülebilir mi?

 

Yusuf Kaplan
ykaplan@yenisafak.com.tr

05 Mart 2012 Pazartesi

Resul Tosun Bey'in yazısından öğrendim: Son 4+4+4 kesintili eğitim düzenlemesi, Kur'ân Kursları'nın önünü tıkayacak bir boyut kazanmış! Alt Kurul'a gelmiş tasarı, Genel Kurul'a gidecekmiş.

Eğer bunlar doğruysa, 28 Şubat'ın bitiğinden filan bahsetmesin kimse!

* * *

Meselenin püf noktasını kaçırıyoruz: Bu ülke, Müslüman bir ülke mi? Elbette ki! O hâlde, (TÜSİAD filan gibi) küçük bir azınlık şebekesi, nasıl olur da, tarihin akışını değiştirmemize imkân tanıyan yegâne kaynağı, İslâm'ı, bütün eğitim sisteminden kovmanın mücadelesini verebilir? Kimsiniz siz? Nereden çıktınız?

Dünkü yazımda da gösterdim: Modern Batı uygarlığı, din-dışı bir uygarlık olmasına rağmen, Amerikan eğitim sisteminin kurulmasında din, merkezî bir rol oynayabiliyor ve Fransa'daki (evet! Fransa'daki) ortaöğrenim kurumlarının üçte biri Katoliklerin kontrolünde olabiliyorken, Türkiye'de ortaöğrenim kurumlarının % 2'sini teşkil eden İHL'lere, ondan çok daha küçük bir oranı temsil eden Kur'ân Kursları'na karşı bu Müslüman ülkenin zorba, jaboben, laikçi elitleri inanılmaz bir mücadele verme cesaretini nereden alıyorlar?

* * *

Eğitim felsefesinin en temel sorusu şudur: "Devlet" veya birileri, benim çocuğumu, elimden alıp da, nasıl kafasına göre, -ilkel, kaba, çağdışı pozitivist hurafelere göre- şekillendirmeye kalkışabilir?

Çocuklarımız mankurtlaştırılıyor! Elimizden kayıp gidiyor! Kimliksizleştiriliyor! Ruhsuzlaştırılıyor! Yönsüzleştiriliyor!

Ortaokulların, liselerin önü uyuşturucu mafyalarından geçilmiyor! Ortaokullarda, liselerde zıvanadan çıkan uyuşturucu kullanımı, çarpık cinsel ilişkiler, ahlâkî çöküntü, eğitim sisteminin meselesi değil mi?

* * *

Bu ülkenin çocuklarına yeniden büyük idealler, ufuklar, rüyalar ve iddialar armağan edecek, bu toplumun tarih yapmasını mümkün kılan temel İslâmî kaynakları, İslâm medeniyetinin kurucu, çığır açıcı şahsiyetlerini eğitim sisteminden uzaklaştıran bir eğitim sistemi ne işe yarar, kimin işine yarar; bu ülkeye ne kazandırır, hiç düşünmüyor mu bu ülkeyi 100 yıldır yöneten insanlar?

Bugün Batıdaki bütün ülkelerde Shakespeare'in, Socrates'in, Aristo'nun, Eflatun'un, Kant'ın, Mozart'ın, Beethoven'in, Bach'ların, Dostoyevski'lerin, Dickens'ların, Picasso'ların, Galileo'ların, Newton'ların, Einstein'ların açtıkları çığırlar, yaptıkları atılımlar, sundukları ufuklar bütün eğitim kurumlarında, bütün medya kuruluşlarında en ince ayrıntılarına kadar bütün Batılı ülkelerin çocuklarına bir medeniyet kimliği, bir Batı uygarlığı bilinci armağan ederken; benim ülkemde Yunus'un "çıktım erik dalına, anda yedim üzümü" dizesi, neden bu ülkenin en seçkin entelektüelleri tarafından bile anlaşılamaz?

Mevlânâ neden bize sinemada, edebiyatta, müzikte, düşünce hayatında, siyaset felsefesinde, toplum felsefesinde, tarih felsefesinde çığır açacak büyük bir kaynak olarak bilinmez ve öğretilmez? Sinan üzerine cümle kuracak kaç entelleküel vardır? Sinan'dan bir siyaset felsefesi, film estetiği, edebiyat dili, ahlâk sistemi kurabilecek bir entelijansiyası neden yoktur bu ülkenin?

Matrakçı Nasuh, "piçkurusu" bir tip olarak resmedilirken; Osmanlı medeniyeti, aşağılık, uydurma saray entrikalarına ve harem rezilliklerine kurban edilirken, bu ülke neden ayağa kalkmaz? Avrupalılar, sanatta, düşüncede, sosyal hayatta, siyaset felsefesinde, tiyatroda, sinemada, edebiyatta ta 2400 yıl öncesine, Greklere, Aristo'ya, Pre-sokratiklere; çağdaş Avrupa sineması, edebiyatı, sanatı dilini kurarken doğrudan İncil'e kadar giderken, kısacası, Batılılar, bugün her alanda yeni bir çığır açmak için sürekli olarak kendi kurucu kaynaklarını her dâim yeniden ve yeninde okurken, keşfederken, bu son derece normal karşılanırken, bizim insanlık tarihinin akışını değiştiren büyük medeniyet hamlelerinin birincil kaynağını oluşturan kitabımız Kur'ân, ortaya koyduğumuz medeniyet birikiminin bütün klasik kaynakları, büyük burçları, ufukları, şahsiyetleri neden bizim çocuklarımıza öğretilmez? Neden?

Bu ülkede İslâm'sız, İslâm'dan arındırılmış bir eğitim sistemi düşünülebilir mi? İslâm'ın, İslâm düşüncesinin, sanatının, medeniyet ve hayat tasavvurunun yok sayıldığı, özümsetilmediği bir eğitim sistemi çocuklarımızın büyük hayaller görmelerini, büyük rüyalara, ideallere sahip olmalarını sağlayabilir mi?

Hal böyleyken, kral çıplakken, bir de Kur'ân Kurslarının, İHL'lerin önünü kesmek, bu kurumlarla mücadele etmek, nasıl bir hâlet-i ruhiyenin ürünüdür?

Batılılar, Yahudi-Hıristiyan ve Grek-Roma kaynaklarını her şeylerinin merkezine oturturken, medeniyet hamlemizin yegân kaynağı başta Kur'ân olmak üzere, kendi kurucu kaynaklarımızı eğitim sisteminden kaldırıp atmanın nasıl bir cinayet olduğunu, bu topluma nasıl pahalıya patlayacağını görebiliyor muyuz acaba?

YORUM;

“Bu ülke Müslüman bir ülke değildir”

Hem Hanefi’yiz der,hem de Şafii’ye göre teşkilatlar kurarız!

Mezhep imamlarımız “dar-ülke” konusunu tartışmış ve apaçık

Bir şekilde ortaya koymuşlardır.

Adil Düzen siyasetinin  temeli” dar-ülke”konusudur.

Ve laiklikte aslında “dar-ülke”konusundaki ana mihverdir.

Acaba iktidardaki Ak partili yöneticiler bu konuyu özgürce konuşup

tartışabiliyorlar mı?Hayır %50 ye varan oy oranına rağmen.

Eğer 28 şubat bittiyse Ak Parti kimden korkuyor?

Saadet partisi dışındaki partileri hiç saymıyorum.

Saadet Partisine gelince çelişkiler yumağı.

İslam düzeni’yle Lider hegemonyası arasında sıkışmış

Kararsız şaşkınlar topluluğu!

Halbuki temel İslami kaynaklara baksalar berrak bir şekilde

gerçekleri görüp Türkiye’nin “lokomotifi”olacaklar.

O zaman dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz.

Adil  Düzen Partisi’nin acilen kurulması.

Kurulması bile yeter.

Çünkü O’nun enerjisi “ALLAH-(CC)”tan gelecektir inşaallah…

 

Ali Bülent Dilek

Yorumcu 
Yorum 
Reşat Nuri Erol
16.03.2012
18:10

yusuf kaplan'ın bugünkü yazısı için tebrik mesajı yazdım...

"Adil Düzen Çalışmaları" bir "MEDENİYET" projesidir ve -bana göre- Bediüzzaman'ın yapmaya çalıştıklarının devamıdır...

diye yazdım...

aşağıdaki cevabı aldım...

bilgi ve ilginize...

selam ve dua..

reşad

*

Reşat Bey, İltifatınız için teşekkür ederim. Daha önce de söylemiştim: Çalışmalarınızı takip ediyorum ve önemsiyorum. Allah yâr ve yardımcınız olsun. Önünüzü açsın. Çalışmalarınızla ilgili kapsamlı ve çaplı yazılar yazmak istiyorum. Ancak sanal ortamdaki metinlerden "bir şey anlamıyorum"; yazılı olarak var mıdır bu metinler? Varsa, yazmak, tanıtmak, haberdar etmek boynumuzun borcudur; bunu söylemem bile gerekmiyor. Kalbî selâmlarımla, kardeşiniz yusuf

Sayfa: 2 / 2 (11 Yorum)Prev1[2]Next


YorumYap

Sayı: 143 | Tarih: 11.3.2012
Ahmet Altan
Kötü şeyler, iyi şeyler
İskoç Duşu Sanki İyi Yöntem
1779 Okunma
Vahap Alma
Yusuf Kaplan
İslam'sız bir eğitim sistemi düşünülebilir mi?
Bu ülke "müslüman"bir ülke değildir!
957 Okunma
11 Yorum
Ali Bülent Dilek
Ahmet Hakan
Takıldığım iki konu
İhanet ve cesaret
752 Okunma
2 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Ruşen Çakır
Erbakan tankların üzerine niye çıkmadı?
Teslimiyet
654 Okunma
Tayibet Erzen
Mahir Kaynak
Çin’in stratejisi
Denge
646 Okunma
5 Yorum
Süleyman Karagülle
Nihal Bengisu Karaca
Kavakçı'nın itibarı mı meclisin itibarı mı
Alkol bağımlıları kadar olamayan Başörtülüler
629 Okunma
Hakan Kandal
Mehmet Şevket Eygi
İçimizdeki İbn Sebe'ler
Cemaatler, Tarikatlar Birleşmez
614 Okunma
Emine Hocaoğlu
Hüseyin Gülerce
Yeni anayasanın cesur bir sahibi var...
Orta Oyunu
612 Okunma
Zafer Kafkas