Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Ergün Diler - Takvim Süleyman Karagülle
Yeni masa
355 Okunma, 1 Yorum

08/11/2018

1-Yeni masa

Suudi Arabistan’da Kral veliahdını ilan eder, yönetim ona verilir. Sonunda o, kral olur. Sermaye’ye Pentagon kimin üzerinde anlaşma olursa o veliaht olur. İşine gelmediği zaman değiştirirler.

- Suudi Arabistan Devleti’ne Sermaye’nin Osmanlılara karşı desteklediği Suudiler hakim oldular. Aile birlikte idare ediyordu. Selman veliaht yapıldı. Ailenin diğer prensleri tasfiye edildi. Tek kişi hakim kılındı. Şimdi derin Sermaye bunu yapmak istiyor. Demokrasi yerine güçlü yöneticiler Sermaye’nin emrinde dünyayı yönetecekler. Trump da yalnız ABD’de hükümran olacak.  Derin Sermaye uygun veliaht arıyor. Güçlü yönetici olacak. Görünürde Türkiye’de de başardı gibi. Mısır’da, Suud’da, Fransa’da başardı. Rusya’da, Çin’de de öyle. Bu diktatörler ona ne kadar itaat edecek henüz belli değil.  Sermaye demokrasiye son veriyor, yeni diktatörler üretiyor. Bir zamanlar Musolini, Hitler, Stalin, Mustafa Kemal bunlardandı. Sonunda diğerleri tasfiye oldu. Mustafa Kemal saygınlığını koruyor. Yerine geçenler diktatör olamıyor.

 

2- Neden İstanbul?

Akdeniz, çok büyük rezerv dolu.  İpek Yolu hakimiyetin şartı. Pentagon ve Kraliçe. Sermaye ve derin güç. Merkez İstanbul.

- Kıbrıs’ı Abdülhamit İngiltere’ye verdi. “Batum’u aldığımda Kıbrıs’ı geri isterim.” dedi. Makarios Kıbrıs’a hakim olup İngiltere’yi uzaklaştırmak istedi. ABD yanlısı olarak bunu yapmış oldu. İngiltere Türkiye ile anlaştı ve Makarios uzaklaştırıldı. İngiltere, Türkiye ve Yunanistan anlaşarak barış temin etmek istediler. CIA’nın işine geldiği için 1961 müdahalesi oldu. Kıbrıs’ta Türkiye varsa İngiltere’nin çıkarı için vardır. İngiltere Türkiye’yi kullanıyor ama onu paydaş yapmak istemiyor.  Akdeniz’de öyle sanıldığı kadar çok petrol yoktur.  Her yerde olduğu kadar vardır. Henüz kullanılacak durumda değildir. Derin Sermaye sadece devletleri savaştırmak için hayal sahnesinde petrol rezervleri üretiyor. Belki vardır. Bilinmiyor. Bilinse bile şimdilik kullanılacak durumda değildir. Bir zaman Golan Tepeleri petrolle dolu idi. Evet, Türkiye Kıbrıs’tan taşınmalıdır.  Adana’daki üssünü ABD Kıbrıs’a taşımalıdır. Onlar boğuşsun, biz seyredelim. Yarın nasılsa gümrükler kalkacak. Madenler uluslararası şirketlerin olacaktır. İpek Yolu insanlığın barış yolu olacaktır. Boğulanlar boğulup, yeryüzü üçüncü binyılın mümin kullarına kalacaktır.

 

3-Bilek güreşi

Dünya kavgada. Macron “Üçüncü cihan savaşı kapıda” diyor. Dünya Akdeniz merkezli tek güç peşinde.  Sonunda Türkiye güçlü tarafta olacak, o kazanacak.

- Yazar iki noktada hata yapmaktadır. Ortaklığı kaldıran derin Sermaye’dir.  Herkesi birbirine düşürüyor.  Bunları çatıştıracak sonra kendisi oturacak. Devletler bunun farkında, ne var ki Dolar aşkı bunların doğru karar almasını engelliyor. İkinci hatası Türkler mağlup durumda olanın yanında yer alır ve onu galip getirirler. Sonra kendileri hakim olurlar. Malazgirt’te, Talas’ta böyle oldu.

 

4 -23 gizli toplantı

Toplantılar yapılıyor.  2020’nin planları yapılıyor.

- Toplantılar neden yapılır? Önce yapılmış bir plan halka istendiği şekliyle duyurulur ve halk o planın uygulamasına yönlendirilir. Sonra plana karşı çevrenin ne düşündüğünü öğrenmek için yapılır. Orda alınan kararlar sadece göstermeliktir. Asıl gayeyi gizli tutmadır.  Toplantılardan yalnız toplantı yapanlar yararlanmaz. Katılanlar da kendi planları için bilgi alırlar. Olayları istedikleri gibi yorumlarlar. Türkiye gibi bazı saf ülkeler bunu ciddiye alır, onlar da öyle yararlanır.

 

5-Kazanan gelsin

Afganistan’daki komutan ayrı ordu kurdu ve Pentagon’u dinledi. Trump oraya generaller koyuyor.

- Dolar’ın gücü devam ettiği müddetçe Sermaye’yi yenmesi mümkün değildir. Sermaye istedikleri ile ordu kurar ve Pentagon’u devre dışı bırakır.   Yapılacak tek şey vardır. O da ABD’nin altın karşılığı yeni Doları çıkarması ve eyaletlerde uluslararası para olarak altın bonosunu kullanmasıdır. Yani kuyumcularda altın olarak değişecek bonolar. Tüm devletler böyle yapacak. Altın bonolarla borçlandırılacaktır. Altın bononun değeri altın gramdan farklı olacak. Gerçek değeri olacaktır. Akevler’de bu değerin hesaplanma formülü hazırdır.

 

NOT: Yazıda yer alan italik ifadeler Süleyman Karagülle’ye aittir.

 

Yorum:

Bir ipte iki cambaz

Derin Sermaye bugün insanları savaşır duruma getirmiştir. Dengeli olarak her grup güçlendiriliyor. Şimdilik dengeli güç oluşturmakla meşguldür. Bunun büyük engeli Türkiye’dir. Şimdilik Türkiye’nin taraf olacağı grup sonunda galip gelir ve derin Sermaye yerine Türkiye merkezde olur. Biraz sonra Sermaye gruplardan mağlup olanın yanında yer alarak onu galip getirecektir. Aslında mağlup olup Sermaye sayesinde galip gelen, Sermaye’nin emrine girecektir. Aslında galip gelen ama Sermaye sayesinde mağlup olan da zorunlu olarak onun emrine girecektir. Bu oyunun tarihi ustası Türklerdir. Şimdi iki cambaz bir ipte oynuyor. Er geç Türkler galip gelecektir ama savaştan sonra mı yoksa savaştan önce mi onu bilemiyoruz. Biz Akevler olarak savaş olmadan Sermaye devreden çıksın istiyoruz. Sonunda savaş da olsa ortaklık düzeni dünyaya hakim olacaktır. Bu tarihi akıştır, bunu kimse değiştiremez.

 

 

 

Süleyman Karagülle

Yorumcu 
Yorum 
Reşat Nuri Erol
11.11.2018
12:13


1967...1968...1969...AKEVLER 52 YILDIR ÇALIŞIYOR...2016...2017...2018

BİZLER ÇALIŞIYOR VE YENİ İSLÂM MEDENİYETİ’Nİ KURUYORUZ...

SİZLERİ DE ÇALIŞMALARIMIZA DÂVET EDİYORUZ; BUYURUN, BİRLİKTE ÇALIŞALIM...

ADİL DÜZEN 987

“ADİL DÜZEN” III. BİNYIL MEDENİYETİ PROJESİDİR

“VE BİZE DÜŞEN SADECE MÜBÎN/AÇIK TEBLİĞDİR.” (KUR’AN; Yâsin Sûresi, 36/17)

Haftalık Seminer Dergisi; 987. Hafta - 10 KASIM 2018 - Fiyatı: www.akevler.orga tıklamak!

BU DERGİYİ HER HAFTA OKUTABİLİR.. ÇOĞALTABİLİR.. DAĞITABİLİRSİNİZ...

“ADİL DÜZEN” UYGULAMALARI YAPMAK İÇİN BİZLERE DANIŞABİLİRSİNİZ...

 

*KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİ; 987. SEMİNER

“HİÇ BİLENLER İLE BİLMEYENLER BİR OLUR MU?”      (KUR’AN; Zümer Sûresi, 39/9)

İ L İ M  TALEP ETMEK HER MÜSLÜMANIN ÜZERİNE FARZDIR.”      (Hadis)

Adres: AKEVLER İSTANBUL KOOPERATİFLERİ MERKEZİ,  Zafer Mah. Coşarsu Sk. No: 29 YENİBOSNA / İSTANBUL    Tel: (0212) 452 76 51

Tefsir Seminer Notları Yenibosna’da Cumartesi akşamları okunup tartışılmaktadır.

GAYEMİZ: Bu “SEMİNER NOTLARI”nın İstanbul, Türkiye ve bütün dünyada “OKUNMASI, ANLAŞILMASI VE UYGULANMASI”DIR. - ADİL DÜZEN ÇALIŞANLARI

 

***

 

*“ADİL DÜZEN” DERSLERİ/YORUMLARI

Akevler ve siyaset

***

Semt Kooperatiflerinin Gücü

Süleyman KARAGÜLLE

 

***

 

*SEBÎLU’R-REŞÂD” / MAKALELER

Adil Düzen’siz yeni bir medeniyet olabilir mi?

Mukayeseli Tefsir Merhalesi; Kevser Suresi Tefsiri

‘Sosyal Tufan’ varken, bu günleri çok aramak!

Semt Kooperatifleri Sistemi ülkemizi kurtarır…

Ortaklık Uygarlığı, Ortaklık Sistemi, Semt Koop.

Reşat Nuri EROL

 

***

 

ENBİYA SÛRESİ - 5. Hafta

أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

اقْتَرَبَ لِلنَّاسِ حِسَابُهُمْ وَهُمْ فِي غَفْلَةٍ مُعْرِضُونَ (1) مَا يَأْتِيهِمْ مِنْ ذِكْرٍ مِنْ رَبِّهِمْ مُحْدَثٍ إِلَّا اسْتَمَعُوهُ وَهُمْ يَلْعَبُونَ (2) لَاهِيَةً قُلُوبُهُمْ وَأَسَرُّوا النَّجْوَى الَّذِينَ ظَلَمُوا هَلْ هَذَا إِلَّا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ أَفَتَأْتُونَ السِّحْرَ وَأَنْتُمْ تُبْصِرُونَ (3) قَالَ رَبِّي يَعْلَمُ الْقَوْلَ فِي السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ (4) بَلْ قَالُوا أَضْغَاثُ أَحْلَامٍ بَلِ افْتَرَاهُ بَلْ هُوَ شَاعِرٌ فَلْيَأْتِنَا بِآيَةٍ كَمَا أُرْسِلَ الْأَوَّلُونَ (5) مَا آمَنَتْ قَبْلَهُمْ مِنْ قَرْيَةٍ أَهْلَكْنَاهَا أَفَهُمْ يُؤْمِنُونَ (6) وَمَا أَرْسَلْنَا قَبْلَكَ إِلَّا رِجَالًا نُوحِي إِلَيْهِمْ فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ (7) وَمَا جَعَلْنَاهُمْ جَسَدًا لَا يَأْكُلُونَ الطَّعَامَ وَمَا كَانُوا خَالِدِينَ (8) ثُمَّ صَدَقْنَاهُمُ الْوَعْدَ فَأَنْجَيْنَاهُمْ وَمَنْ نَشَاءُ وَأَهْلَكْنَا الْمُسْرِفِينَ (9) لَقَدْ أَنْزَلْنَا إِلَيْكُمْ كِتَابًا فِيهِ ذِكْرُكُمْ أَفَلَا تَعْقِلُونَ (10) وَكَمْ قَصَمْنَا مِنْ قَرْيَةٍ كَانَتْ ظَالِمَةً وَأَنْشَأْنَا بَعْدَهَا قَوْمًا آخَرِينَ (11) فَلَمَّا أَحَسُّوا بَأْسَنَا إِذَا هُمْ مِنْهَا يَرْكُضُونَ (12) لَا تَرْكُضُوا وَارْجِعُوا إِلَى مَا أُتْرِفْتُمْ فِيهِ وَمَسَاكِنِكُمْ لَعَلَّكُمْ تُسْأَلُونَ (13) قَالُوا يَاوَيْلَنَا إِنَّا كُنَّا ظَالِمِينَ (14) فَمَا زَالَتْ تِلْكَ دَعْوَاهُمْ حَتَّى جَعَلْنَاهُمْ حَصِيدًا خَامِدِينَ (15) وَمَا خَلَقْنَا السَّمَاءَ وَالْأَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا لَاعِبِينَ (16) لَوْ أَرَدْنَا أَنْ نَتَّخِذَ لَهْوًا لَاتَّخَذْنَاهُ مِنْ لَدُنَّا إِنْ كُنَّا فَاعِلِينَ (17) بَلْ نَقْذِفُ بِالْحَقِّ عَلَى الْبَاطِلِ فَيَدْمَغُهُ فَإِذَا هُوَ زَاهِقٌ وَلَكُمُ الْوَيْلُ مِمَّا تَصِفُونَ (18) وَلَهُ مَنْ فِي السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَنْ عِنْدَهُ لَا يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِهِ وَلَا يَسْتَحْسِرُونَ (19) يُسَبِّحُونَ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ لَا يَفْتُرُونَ (20) أَمِ اتَّخَذُوا آلِهَةً مِنَ الْأَرْضِ هُمْ يُنْشِرُونَ (21) لَوْ كَانَ فِيهِمَا آلِهَةٌ إِلَّا اللَّهُ لَفَسَدَتَا فَسُبْحَانَ اللَّهِ  رَبِّ الْعَرْشِ عَمَّا يَصِفُونَ (22)لَا يُسْأَلُ عَمَّا يَفْعَلُ وَهُمْ يُسْأَلُونَ (23) أَمِ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ آلِهَةً قُلْ هَاتُوا بُرْهَانَكُمْ هَذَا ذِكْرُ مَنْ مَعِيَ وَذِكْرُ مَنْ قَبْلِي بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْلَمُونَ الْحَقَّ فَهُمْ مُعْرِضُونَ (24) وَمَا أَرْسَلْنَا مِنْ قَبْلِكَ مِنْ رَسُولٍ إِلَّا نُوحِي إِلَيْهِ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدُونِ (25) وَقَالُوا اتَّخَذَ الرَّحْمَنُ وَلَدًا سُبْحَانَهُ بَلْ عِبَادٌ مُكْرَمُونَ (26) لَا يَسْبِقُونَهُ بِالْقَوْلِ وَهُمْ بِأَمْرِهِ يَعْمَلُونَ (27) يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلَا يَشْفَعُونَ إِلَّا لِمَنِ ارْتَضَى وَهُمْ مِنْ خَشْيَتِهِ مُشْفِقُونَ (28) وَمَنْ يَقُلْ مِنْهُمْ إِنِّي إِلَهٌ مِنْ دُونِهِ فَذَلِكَ نَجْزِيهِ جَهَنَّمَ كَذَلِكَ نَجْزِي الظَّالِمِينَ (29)

 

***

 

أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ (30) وَجَعَلْنَا فِي الْأَرْضِ رَوَاسِيَ أَنْ تَمِيدَ بِهِمْ وَجَعَلْنَا فِيهَا فِجَاجًا سُبُلًا لَعَلَّهُمْ يَهْتَدُونَ (31) وَجَعَلْنَا السَّمَاءَ سَقْفًا مَحْفُوظًا وَهُمْ عَنْ آيَاتِهَا مُعْرِضُونَ (32) وَهُوَ الَّذِي خَلَقَ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ (33) وَمَا جَعَلْنَا لِبَشَرٍ مِنْ قَبْلِكَ الْخُلْدَ أَفَإِنْ مِتَّ فَهُمُ الْخَالِدُونَ (34) كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ وَنَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَالْخَيْرِ فِتْنَةً وَإِلَيْنَا تُرْجَعُونَ (35) وَإِذَا رَآكَ الَّذِينَ كَفَرُوا إِنْ يَتَّخِذُونَكَ إِلَّا هُزُوًا أَهَذَا الَّذِي يَذْكُرُ آلِهَتَكُمْ وَهُمْ بِذِكْرِ الرَّحْمَنِ هُمْ كَافِرُونَ (36)

 

***

 

أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا

EaVaLaM YaRa elLaÜIyNa KaFaRUv (EaVa LaM YaFGaLa elLaÜIyNa FaGaLUv)

“Küfredenler rey etmediler mi?”

Tabii düzen vardır, sosyal düzen vardır.

Tabii düzen sünnetullah olarak konmuştur. İnsanların veya başka kimsenin onu değiştirmesi söz konusu değildir. Allah da değiştirmemektedir. Yaratılış düzenidir. Değiştirmesi için hata yapmış olması gerekir. Allah için hata söz konusu olmadığından dolayı değiştirmesi de söz konusu değildir.

Bir de sosyal düzen vardır. Sosyal düzenin de kanunları vardır. Ne var ki o düzende insanlara seçenek imkânı sağlanmıştır. Kur’an’da tabii ve sosyal kurallar zikredilmiştir. Bunlardan her biri birer ayettir. Ayet olması da iki cihetten gelir.

Biri, kâinat içinde her şeyin görevi vardır ve görev için var edilmiştir. Bu durum bunların bilinçli bir varlık tarafından, her şeyi bilen ve gücü yeten tarafından var edildiklerini göstermektedir. Bu bakımdan onların her biri yani her doğa kanunu ve her sosyal kanun onu kanıtlamaktadır. Bu bakımdan gördüğümüz her şey ayettir.

İkinci tip ayetler ise Kur’an’ın ilahi kitap olduğunu kanıtlayan ayetlerdir. Banka kartı gönderirken annenin kızlık soyadı nedir diye sorarlar. Eğer biliyorsan konuşanın sen olduğunu anlarlar. Allah da Kur’an’da Kur’an nazil olduğu zaman insanların bilmedikleri ayetleri zikrederek kâinatı ve sosyal nizamı bildiğini ifade ederek Kur’an’ın ilahi söz olduğunu kanıtlamaktadır.

Allah bu ilahi ayetlerin keşfini Kur’an ehli olmayanlara vermiştir. Kendileri yazdılar kendileri ona göre yorumladılar demesinler diye, Kur’an’da söylenen ilmi delilleri onlara yani Kur’an ehli olmayanlara buldurmuştur ki kimsenin bir şüphesi kalmasın.

Bu sebeple diyor ki; insanlar görmedi mi, kâfirler görmedi mi?

İlmi keşifleri Kur’an ehli olmayanlar yaptı. Kur’an’da onlar yazılıdır. Bu da Kur’an’ın ilahi bir kitap olduğuna kesin delildir.

...
YorumYap

Sayı: 491 | Tarih: 11.11.2018
Ahmet Hakan
KHK ile işinden atılmış bir doktor düşünün...
Doktorları işsiz bırakmanın faydası nedir?
357 Okunma
1 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Ergün Diler
Yeni masa
Bir ipte iki cambaz
355 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Mehmet Barlas
Erdoğan: emperyalist baskılarla dolu bir dünya istemiyo
Ah, vah sorunları çözmez
341 Okunma
Tayibet Erzen
Uğur Dündar
İki annem ve Atatürk’ü hedef alan iftiralar!..
Haftanın mücahidi; Uğur Dündar.
328 Okunma
Hüseyin Bağdatlı
Yusuf Kaplan
Ölçü siyaset değil hakikattir
HAKİKAT MEDENİYETİ ADİL DÜZENLE KURULUR
260 Okunma
Ali Bülent Dilek