Reşat Nuri Erol
Erdoğan bu çözümlere neden kulak vermiyor?-3
14.01.2022
772 Okunma, 9 Yorum

Erdoğan bu çözümlere neden kulak vermiyor?-3

İki hatırlatma ile devam edelim…

1) “Konunun önemine binaen bu yazı birinci yazı ile birlikte okunursa, hem daha faydalı olur hem de yazıyı yazma maksadımız daha iyi anlaşılır…”

2) Birinci yazımızın en sonunda yazdıklarımızı hatırlatarak devam edelim:

Buraya kadar yazdıklarım, Millî Gazete’nin internet sitesinde gördüğüm “Fehmi Koru, Erdoğan'a seslendi: Neden ısrardan vazgeçilmiyor?” başlıklı haber vesilesiyle yazıldı…

Haber ve değerlendirme aynı günkü Fehmi Koru’nun Yanlışlar ortadayken neden doğruya kulak vermez politikacılar? Cevabı bir yabancı politikacı veriyor… başlıklı makalesi vesilesiyle yazılmış…”

***

Kaldığımız yerden devam ediyoruz…

“Geçen Aralık ayının enflasyonu o yüzden 20 yılın tarihi rekorunu kırıp yüzde 36.8 olarak açıklandı.

Durum buyken, neden ısrardan vazgeçilmiyor?

Ekonomi kendi haline bırakılsa derlenip toparlanabilir. Denenmiş ve zarar vermiş olan modellerde ısrardan vazgeçilmesi gerekmez mi? Neden vazgeçilmiyor?

Merakım buydu işte.

Cevabı bir başka ülkenin politikacısının ağzından duydum.

Yanis Varoufakis komşumuz Yunanistan’ın en parlak ekonomistlerinden. Öyle olduğu için, 2010 yılında iflas haline gelen Yunan ekonomisine sahip çıksın diye, o sırada öğretim üyesi olduğu Teksas’taki üniversiteden ülkesine çağrılmış, maliye bakanlığına getirilmişti.

Şimdilerde -2019’dan beri- yeniden seçildiği Yunan Parlamentosu’nda milletvekili.

Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nin alternatif ekonomi arayışındaki öğrencilerinin oluşturduğu bir fikir kulübü Varoufakis’i konferansa davet etmiş. Ben de dün birkaç ay önce verilmiş o konferansı izlerken merakımı giderdim.

Daha en başta paylaştığı şu görüş sayesinde:

“Üniversite camiası, akademik ortam özgürlük alanıdır. Öğrenciler, öğretim üyeleri serbestçe görüşlerini açıklar, her eğilim düşündüklerini başkalarıyla paylaşır. O ortamda herkes bilmediklerini görüş-alışverişi sırasında öğrenir. Politik ortam ise çok değişiktir. Beni bir televizyon programında rakip partilerden politikacılarla tartışırken düşünün. Karşımdaki politikacı daha önce bilmediğim bir şey söyler, söyledikleri hoşuma gider ve ben programda güzel ve doğru bir şey söylemiş rakip partili politikacıya hak verirsem, ertesi gün partim tarafından dışlanırım. Rakibi ne kadar güzel ve doğru bir şey söylemiş olursa olsun, politikacıdan beklenen ona karşı çıkmaktır çünkü.”

Lafının burasında benim beynimde ampuller yanmaya başladı.  

“Hah işte, tam da bu” demişim.

Bizde de aynı durum geçerli. Politikacılar ancak yakın çevrelerinin görüş, düşünce, tavsiye ve telkinlerine açıklar, o da bir dereceye kadar; karşı taraftan gelen dilek ve temennilere ise kendilerini kapalı tutuyorlar. Onlardan gelen görüşleri kendilerine kurulmaya çalışılan bir tuzak olarak görüyorlar.

Konu ekonomi bile olsa böyle.

Sorunlar mı? Onların dediği yapılacağına sorunlar çözülmeyiversin…

Varoufakis öğretim üyeliğinde öğrenemediklerini, politik hayatın içinde ve özellikle ülkesini ekonomik iflastan kurtarmak için çabalarken Avrupalı ve Amerikalı politikacılarla temasları sırasında fazlasıyla öğrenme imkanına kavuştu.

Onun “‘Adults in the Room - My Battle With Europe’s Deep Establishment” (Odadaki Yetişkinler - Avrupa’nın Derin Yapısı ile Mücadelem) kitabı özellikle uluslararası ilişkiler alanında çalışanlar için bir el kitabı niteliğinde.

Her diplomatın mutlaka okumasını tavsiye ederim.” (DEVAMI VAR)

 


YorumcuYorum
Reşat Nuri Erol
14.01.2022
10:25


MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK İÇİN...

  Makale Yazısı-14 Ocak 2022 - 04:30

  Erdoğan bu çözümlere neden kulak vermiyor?-3  Reşat Nuri Erol
  14.01.2022
  10:26  1967...1968...1969...AKEVLER 56 YILDIR ÇALIŞIYOR...2020...2021...2022

  BİZLER ÇALIŞIYOR VE YENİ İSLÂM MEDENİYETİ’Nİ KURUYORUZ...

  SİZLERİ DE ÇALIŞMALARIMIZA DÂVET EDİYORUZ; BUYURUN, BİRLİKTE ÇALIŞALIM...

  ADİL DÜZEN 1149

  “ADİL DÜZEN” III. BİNYIL MEDENİYETİ PROJESİDİR

  “VE BİZE DÜŞEN SADECE MÜBÎN/AÇIK TEBLİĞDİR.” (KUR’AN; Yâsin Sûresi, 36/17)

  Haftalık Seminer Dergisi; 1149. Hafta - 25 Aralık 2021 - Fiyatı: www.akevler.orga tıklamak!

  BU DERGİYİ HER HAFTA OKUTABİLİR.. ÇOĞALTABİLİR.. DAĞITABİLİRSİNİZ...

  “ADİL DÜZEN” UYGULAMALARI YAPMAK İÇİN BİZLERE DANIŞABİLİRSİNİZ...

  *KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİ; 1149. SEMİNER

  “HİÇ BİLENLER İLE BİLMEYENLER BİR OLUR MU?” (KUR’AN; Zümer Sûresi, 39/9)

  İ L İ M TALEP ETMEK HER MÜSLÜMANIN ÜZERİNE FARZDIR.” (Hadis)

  AdresAKEVLER İSTANBUL KOOPERATİFLERİ MERKEZİZafer Mah. Coşarsu Sk. No: 29 YENİBOSNA / İSTANBUL Tel: (0212) 452 76 51

  Tefsir Seminer Notları Yenibosna’da Cumartesi akşamları okunup tartışılmaktadır.

  GAYEMİZ: Bu “SEMİNER NOTLARI”nın İstanbul, Türkiye ve bütün dünyada “OKUNMASIANLAŞILMASI VE UYGULANMASI”DIR. - ADİL DÜZEN ÇALIŞANLARI


  ***


  *SEBÎLU’R-REŞÂD” / MAKALELER

  - MİLLÎ GAZETE'deki günlük köşe yazılarım -

  Prof. Dr. Sabri Tekir; “Adil bir düzen için denk bütçe”-1

  Prof. Dr. Sabri Tekir; “Adil bir düzen için denk bütçe”-2

  Dolar musibetine önce TEŞHİS sonra TEDAVİ - 1

  Dolar musibetine önce TEŞHİS sonra TEDAVİ - 2

  Dolar musibetine önce TEŞHİS sonra TEDAVİ - 3

  Reşat Nuri EROL

   

  ***

   

  أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

  الم (1) أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ يُتْرَكُوا أَنْ يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ (2) وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَيَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِينَ صَدَقُوا وَلَيَعْلَمَنَّ الْكَاذِبِينَ (3) أَمْ حَسِبَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ السَّيِّئَاتِ أَنْ يَسْبِقُونَا سَاءَ مَا يَحْكُمُونَ (4) مَنْ كَانَ يَرْجُو لِقَاءَ اللَّهِ فَإِنَّ أَجَلَ اللَّهِ لَآتٍ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ (5) وَمَنْ جَاهَدَ فَإِنَّمَا يُجَاهِدُ لِنَفْسِهِ إِنَّ اللَّهَ لَغَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ (6) وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَنُكَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَيِّئَاتِهِمْ وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَحْسَنَ الَّذِي كَانُوا يَعْمَلُونَ (7) وَوَصَّيْنَا الْإِنْسَانَ بِوَالِدَيْهِ حُسْنًا وَإِنْ جَاهَدَاكَ لِتُشْرِكَ بِي مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ (8 وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَنُدْخِلَنَّهُمْ فِي الصَّالِحِينَ (9) وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَقُولُ آمَنَّا بِاللَّهِ فَإِذَا أُوذِيَ فِي اللَّهِ جَعَلَ فِتْنَةَ النَّاسِ كَعَذَابِ اللَّهِ وَلَئِنْ جَاءَ نَصْرٌ مِنْ رَبِّكَ لَيَقُولُنَّ إِنَّا كُنَّا مَعَكُمْ أَوَلَيْسَ اللَّهُ بِأَعْلَمَ بِمَا فِي صُدُورِ الْعَالَمِينَ (10) وَلَيَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَلَيَعْلَمَنَّ الْمُنَافِقِينَ (11) وَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِلَّذِينَ آمَنُوا اتَّبِعُوا سَبِيلَنَا وَلْنَحْمِلْ خَطَايَاكُمْ وَمَا هُمْ بِحَامِلِينَ مِنْ خَطَايَاهُمْ مِنْ شَيْءٍ إِنَّهُمْ لَكَاذِبُونَ (12) وَلَيَحْمِلُنَّ أَثْقَالَهُمْ وَأَثْقَالًا مَعَ أَثْقَالِهِمْ وَلَيُسْأَلُنَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ عَمَّا كَانُوا يَفْتَرُونَ (13) وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَى قَوْمِهِ فَلَبِثَ فِيهِمْ أَلْفَ سَنَةٍ إِلَّا خَمْسِينَ عَامًا فَأَخَذَهُمُ الطُّوفَانُ وَهُمْ ظَالِمُونَ (14) فَأَنْجَيْنَاهُ وَأَصْحَابَ السَّفِينَةِ وَجَعَلْنَاهَا آيَةً لِلْعَالَمِينَ (15) وَإِبْرَاهِيمَ إِذْ قَالَ لِقَوْمِهِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاتَّقُوهُ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ (16) إِنَّمَا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْثَانًا وَتَخْلُقُونَ إِفْكًا إِنَّ الَّذِينَ تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَا يَمْلِكُونَ لَكُمْ رِزْقًا فَابْتَغُوا عِنْدَ اللَّهِ الرِّزْقَ وَاعْبُدُوهُ وَاشْكُرُوا لَهُ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ (17) وَإِنْ تُكَذِّبُوا فَقَدْ كَذَّبَ أُمَمٌ مِنْ قَبْلِكُمْ وَمَا عَلَى الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِينُ (18) أَوَلَمْ يَرَوْا كَيْفَ يُبْدِئُ اللَّهُ الْخَلْقَ ثُمَّ يُعِيدُهُ إِنَّ ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرٌ (19)

   

  ***

   

  ANKEBÛT SÛRESİ - 19. Hafta

   

  أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

  قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ يُنْشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ (20)

  De ki yerde gezin de nasıl yaratmayı başlattığına sonra Allah’ın son gelişmeyi inşa edeceğine bakın. Kesinlikle Allah her şeye kadirdir. (20)

  ... ... ...

   Dr. M. Lütfi HOCAOĞLU


  NOT: Dr. M. Lütfi Hocaoğlu'nun rahatsızlığı sebebiyle bu hafta (08.01.2022 Cumartesi) Ankebut Suresi çalışmamıza devam edemedik ama yine de seminerimizi sohbet şeklinde ve koronavirüs  musibeti vesilesiyle Kur'an'da geçen "virüs" ile ilgili kelimeler üzerinde durduk... RNE      

  Reşat Nuri Erol
  14.01.2022
  10:26
  https://www.tvnet.com.tr/ilim-irfan-saati

  İlim İrfan Saati

  TVNET PROGRAMLARI
   16 TEMMUZ 2021 CUMA
  Konuklar: Dr. Süleyman Akdemir ve Yazar Reşad Nuri Erol  Süleyman Karagülle Hoca Rahmet-i Rahman'a kavuştu


  *****

  https://youtu.be/DsBb-Jcq2Lg

  24.05.2021 günü vefat eden merhum Süleyman Karagülle'nin vefatından önce çekilen ve Adil Düzen'in tarihinin anlatıldığı video. Adil Düzen ismi nasıl verildi. Akevler nasıl kuruldu. Kıbrıs Barış harekatına giden yolda önemli bir mektup. Adil Düzen Fikriyatının 1990'lı yılları. Süleyman Karagülle & Veysel İPEKÇİ #adildüzen #adildüzennedir #süleymankaragülle #adildüzentarihi


  [15:14, 24.05.2021] Reşat Nuri Erol: https://www.akittv.com.tr/video-galeri/11011-suleyman-karagulle-rahmet-i-rahmana-kavustu


  [15:17, 24.05.2021] Reşat Nuri Erol: https://www.dunyabulteni.net/islam/suleyman-karagulle-hoca-rahmet-i-rahman-a-kavustu-h500629.html


  https://www.youtube.com/watch?v=Bcjzulo279s

  AKEVLER | Süleyman Karagülle Kimdir? - YouTube

  https://www.youtube.com › watch


  https://www.youtube.com/watch?v=ai8xxzzxw3Y

  GOMAŞİNEN 42 | Bir İslam komünü olarak Akevler Kooperatifi, Adil Düzen ve Süleyman Karagülle
  Rusen Cakir medyascope
  161 B abone
  29 Mayıs 2021 İstanbul Gazetecilik anılarımın 42. bölümünde, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Süleyman Karagülle’yi, onun bir tür “İslam komünü” olarak başlattığı İzmir’deki Akevler Kooperatifi’ni, daha sonra Necmettin Erbakan tarafından Refah Partisi’nin ekonomik programı olarak benimsenen “ADİL DÜZEN” önermesini anlattım. RUŞEN ÇAKIR


  https://www.youtube.com/watch?v=6c5Z3X_sriY

  Günümüz çağının en büyük sorunlarından biri yönetim ve nasıl olması gerektiğidir. Yönetim ile beraber aile, küçük topluluk, semtler, ilçeler ve illerin sosyal hayatının yeterince tanzim edebildik mi?.
  Adil Düzen 'in sosyal hayata bakışı nasıldır. Yerinden yönetim güvenlik ve sosyal huzurlu çevre oluşturmak mümkün mü?.
  Tüm bu sorulara başlangıç niteliğindeki videoyu izlemeniz temennisiyle
  #Adildüzen #sosyalhayat #idealaile #idealtopluluk #adilyönetim
  Her Cuma Saat 15.00'da
  https://twitter.com/veyselipekci
  ​ https://www.facebook.com/ipekciveysel

  Diğer Videoları için: https://www.youtube.com/watch?v=1JR79...  https://bh.vlip.lv/video/7HJ%2Bx5Y2VFpabRA%3D.html

  SÜLEYMAN KARAGÜLLE HAYATINI ANLATIYOR... 

  Süleyman Karagülle -2017-AKEVLER-ADİLDÜZEN VE BAĞIMSIZLAR HAREKETİ BİLİNMEYENLERİ


  ***


  https://www.youtube.com/watch?v=j5Hrslw3XYo

  Merhum Süleyman Karagülle'ye Vefa Programı | İlim İrfan Saati -

  Dr. Süleyman Akdemir & Reşad Nuri Erol -

  YouTube

  #İlimİrfanSaati #TVNET #islam

  Merhum Süleyman Karagülle'ye Vefa Programı | İlim İrfan Saati - Süleyman Akdemir & Reşad Nuri Erol 


  ***


  VE…

  ÜSTAD’ın

  VEFATINDAN ÖNCE YAZDIĞI 

  “Elveda…” şiiri…

   

  Elveda…

   

  Yolculuk var

  Hicret yolculuğu

  Bir bir gelecekler

  Buralarda kalanlar

   

  Ayrılık var

  Ebedi ayrılık

  Cennete gidenler

  Cehenneme gidenler

   

  Sevme yok özlem yok

  Bir daha görmeyecek

  Vedasız ayrılanlar

  Ayrılanlar aah

   

  Cennette yeni bir dünya

  Yeni dostlar

  Cehennemde yeni azap

  Yeni kavgalar

   

  Yolculuk var

  Hicret yolculuğu

   

  Kim bilir belki de

  Bulacaksınız beni

  Sevinçler içinde

  Size katılmışım

   

  Dostlarım

  Artık kızma yok

  Darılma yok

  Bana sabredenler

   

  Kavgalarımız sayesinde

  Belki de cennetteyiz

  Hep birlikte

  Dostlarım

   

  Bu günlerde ayrı düştüm

  Bir bir o sevdiklerimden

  Kader sizi/bizi buluşturur

  Dost olmuşsunuz birden

   

  Siz onu seversiniz içten

  O sizi sevmez

  Beraber olalım dersiniz

  İstemez

   

  Böyle geçer ömrünüz

  Hep hicran hep hasret

  Yalnız kalmazsınız cennette

  Yeni dostlar bulursunuz elbette

   

  Süleyman Karagülle

  Yalova, Teşvikiye; Mayıs 2021   

     Reşat Nuri Erol
  14.01.2022
  10:27


   

   

   

  1. 08 Ekim 2021 Cuma

  Adil Düzen'in Hafızası "Reşat Nuri Erol" & Yol yürüdük Serisi

  Adil Düzen

  Milli Gazete Yazarı Reşat Nuri Erol ile Adil Düzen'i konuştuk

  https://youtu.be/acGl_c9DsEk

  https://www.youtube.com/channel/UCGWsZbX-H0Uy8jYzwbM0lQw

  ***

   

  2. 15 Ekim 2021 Cuma

  https://www.youtube.com/watch?v=k6Y2xbl-VzU&t=420s

  #adildüzentarihi #öndengidenler #reşatnurierol

  Mücadele Yılları & Önden Gidenler-Adil Düzen'e Emek Verenler-

  Reşat Nuri Erol - Veysel İpekçi Söyleşi

  15 Ekim 2021 Cuma

  Adil Düzen

  https://www.youtube.com/watch?v=k6Y2xbl-VzU&t=420s

  #adildüzentarihi #öndengidenler #reşatnurierol

  Adil Düzen ve Türkiye'de halkın inancına sahip toplulukların organize olup mücadele başladığı yılları gazeteci yazar Reşat Nuri Erol ile Veysel İpekçi konuşuyor.

  İlk Parti kurma kararı nasıl alındı. Erbakan ile Karagülle arasındaki ilişki Mücadele yılları, kooperatifleşme, parti ve seçimler MNP ve MSP yılları

  Tekyol dergisi ve dağıtımı. Günümüz siyasilerinin siyaseti öğrenmesi

  1970'li yıllar.

   

  ***

   

  3. 22 Ekim 2021 Cuma 

   

  https://youtu.be/x2zHRYAYKag 

  #1970ler #Adildüzen #Reşatnurierol

  Türkiye'de Siyasete Yön Verenler & Akevler Ekolü & Adil Düzen Hareketi ve Milli Görüş'ün Yükselişi…

  22 Ekim 2021 CUMA

  Adil Düzen

  1970 yıllarda siyaset ve ilmi alanda çalışmaların öne çıkışını, Erbakan ve Karagülle'nin siyasi ve sosyal alandaki çalışmaları ve önden giden isimlerin bazılarını konuştuk.

  Gazeteci-Yazar Reşat Nuri Erol & Veysel İpekçi 


  #1970ler
   #Adildüzen #Reşatnurierol #Erbakan #Karagülle 

  Adil Düzen Yayınları Her Hafta Cuma 20.00'da Youtube'da

   

  ***

   

  4. 29 Ekim 2021 Cuma 

  https://www.youtube.com/watch?v=3vjdlat5V1Q

  https://youtu.be/3vjdlat5V1Q

   

  #Tekyol #Akevler #MSP  

  Adil Düzen'i Anlatan Eserleri Konuştuk. Reşat Nuri Erol & Veysel İPEKÇİ - Adil Düzen Hikayemiz

  29 Ekim 2021

  Adil Düzen

  Yazar Reşat Nuri Erol ile Veysel İPEKÇİ bu hafta 1970'li derlemelerden çıkan Tek-Yol dergilerini, Akevler mecmualarını ve tüm incelemeleri inceledi. Eserlerin sohbetleri hakkında konuştu. faizsiz ekonomi kitabı ve para modeli kitabı 

  #Tekyol #Akevler #MSP #Reşaterol #veyselipekçi    

  Her Cuma 20.00'da Youtube ADİL DÜZEN kanalında.

  KİTAPLAR  VE... İSLAMİYET VE EKONOMİK DOKTRİNLER... İSLAM VE İLİ... TEK YOL DERGİLERİ... İSLAMİYET VE GÜNÜMZÜN MESELELERİ... İSLAM'DA DENGE/ PARA/ ALTIN ​​VE GÜMÜŞ... AKEVLER Haftalık Bültenleri... AKEVLER KOOPERATİFİ VE ŞUBELERİ YILLIK FAALİYET RAPORLARI... KUR'AN VE TURİZM/SEYAHAT... KUR'AN VE İLİM FAFTALIK SEMİNERLERİ (1999-2021 - 1140 HAFTADAN BERİ DEVAM EDİYOR...)...

   

  ***

   

  5. 06 Kasım 2021 Cuma 

  https://www.youtube.com/watch?v=3wJpZjmFBZY

   

  #adildüzen #80ler #erbakan  

  Adil Düzen Çalışmaları-1980'ler ve Eserler - Reşat Nuri Erol - Veysel İpekçi; Söyleşi...

  5 Kasım 2021

  Adil Düzen

  Bu video da 1980'li Adil Düzen'e emek verenleri, kitap incelemeye devam ediyoruz.

   #adildüzen #80ler #erbakan #

   

  ***

   

  6. 12 Kasım 2021 Cuma   https://youtu.be/ySpSizKxE04  SSCB Yetkilileri Adil Düzen Dinliyor. 1990'lı Yıllar & Reşat Nuri Erol - 

  1990 Yıllar Adil Düzen söyleminin Türkiye gündemine girdiği Necmettin Erbakan tarafından duyurulduğu yıllardır. Bu söylem Refah Partisi’ni iktidara taşımıştır. Bunun yanında SSCB Büyükelçileri dahil bir çok kesim Adil Düzen'i öğrenmek için davetlerde bulunmuştur. Her Cuma 20.00'da Adil Düzen Youtube'da

  Reşat Nuri Erol
  14.01.2022
  10:28


   

   

   

  1. 08 Ekim 2021 Cuma

  Adil Düzen'in Hafızası "Reşat Nuri Erol" & Yol yürüdük Serisi

  Adil Düzen

  Milli Gazete Yazarı Reşat Nuri Erol ile Adil Düzen'i konuştuk

  https://youtu.be/acGl_c9DsEk

  https://www.youtube.com/channel/UCGWsZbX-H0Uy8jYzwbM0lQw

  ***

   

  2. 15 Ekim 2021 Cuma

  https://www.youtube.com/watch?v=k6Y2xbl-VzU&t=420s

  #adildüzentarihi #öndengidenler #reşatnurierol

  Mücadele Yılları & Önden Gidenler-Adil Düzen'e Emek Verenler-

  Reşat Nuri Erol - Veysel İpekçi Söyleşi

  15 Ekim 2021 Cuma

  Adil Düzen

  https://www.youtube.com/watch?v=k6Y2xbl-VzU&t=420s

  #adildüzentarihi #öndengidenler #reşatnurierol

  Adil Düzen ve Türkiye'de halkın inancına sahip toplulukların organize olup mücadele başladığı yılları gazeteci yazar Reşat Nuri Erol ile Veysel İpekçi konuşuyor.

  İlk Parti kurma kararı nasıl alındı. Erbakan ile Karagülle arasındaki ilişki Mücadele yılları, kooperatifleşme, parti ve seçimler MNP ve MSP yılları

  Tekyol dergisi ve dağıtımı. Günümüz siyasilerinin siyaseti öğrenmesi

  1970'li yıllar.

   

  ***

   

  3. 22 Ekim 2021 Cuma 

   

  https://youtu.be/x2zHRYAYKag 

  #1970ler #Adildüzen #Reşatnurierol

  Türkiye'de Siyasete Yön Verenler & Akevler Ekolü & Adil Düzen Hareketi ve Milli Görüş'ün Yükselişi…

  22 Ekim 2021 CUMA

  Adil Düzen

  1970 yıllarda siyaset ve ilmi alanda çalışmaların öne çıkışını, Erbakan ve Karagülle'nin siyasi ve sosyal alandaki çalışmaları ve önden giden isimlerin bazılarını konuştuk.

  Gazeteci-Yazar Reşat Nuri Erol & Veysel İpekçi 


  #1970ler
   #Adildüzen #Reşatnurierol #Erbakan #Karagülle 

  Adil Düzen Yayınları Her Hafta Cuma 20.00'da Youtube'da

   

  ***

   

  4. 29 Ekim 2021 Cuma 

  https://www.youtube.com/watch?v=3vjdlat5V1Q

  https://youtu.be/3vjdlat5V1Q

   

  #Tekyol #Akevler #MSP  

  Adil Düzen'i Anlatan Eserleri Konuştuk. Reşat Nuri Erol & Veysel İPEKÇİ - Adil Düzen Hikayemiz

  29 Ekim 2021

  Adil Düzen

  Yazar Reşat Nuri Erol ile Veysel İPEKÇİ bu hafta 1970'li derlemelerden çıkan Tek-Yol dergilerini, Akevler mecmualarını ve tüm incelemeleri inceledi. Eserlerin sohbetleri hakkında konuştu. faizsiz ekonomi kitabı ve para modeli kitabı 

  #Tekyol #Akevler #MSP #Reşaterol #veyselipekçi    

  Her Cuma 20.00'da Youtube ADİL DÜZEN kanalında.

  KİTAPLAR  VE... İSLAMİYET VE EKONOMİK DOKTRİNLER... İSLAM VE İLİ... TEK YOL DERGİLERİ... İSLAMİYET VE GÜNÜMZÜN MESELELERİ... İSLAM'DA DENGE/ PARA/ ALTIN ​​VE GÜMÜŞ... AKEVLER Haftalık Bültenleri... AKEVLER KOOPERATİFİ VE ŞUBELERİ YILLIK FAALİYET RAPORLARI... KUR'AN VE TURİZM/SEYAHAT... KUR'AN VE İLİM FAFTALIK SEMİNERLERİ (1999-2021 - 1140 HAFTADAN BERİ DEVAM EDİYOR...)...

   

  ***

   

  5. 06 Kasım 2021 Cuma 

  https://www.youtube.com/watch?v=3wJpZjmFBZY

   

  #adildüzen #80ler #erbakan  

  Adil Düzen Çalışmaları-1980'ler ve Eserler - Reşat Nuri Erol - Veysel İpekçi; Söyleşi...

  5 Kasım 2021

  Adil Düzen

  Bu video da 1980'li Adil Düzen'e emek verenleri, kitap incelemeye devam ediyoruz.

   #adildüzen #80ler #erbakan #

   

  ***

   

  6. 12 Kasım 2021 Cuma   https://youtu.be/ySpSizKxE04  SSCB Yetkilileri Adil Düzen Dinliyor. 1990'lı Yıllar & Reşat Nuri Erol - 

  1990 Yıllar Adil Düzen söyleminin Türkiye gündemine girdiği Necmettin Erbakan tarafından duyurulduğu yıllardır. Bu söylem Refah Partisi’ni iktidara taşımıştır. Bunun yanında SSCB Büyükelçileri dahil bir çok kesim Adil Düzen'i öğrenmek için davetlerde bulunmuştur. Her Cuma 20.00'da Adil Düzen Youtube'da

  Reşat Nuri Erol
  14.01.2022
  10:29  BU HAFTANIN VİDEOLARI

  https://www.youtube.com/watch?v=E1LqWcbVJ20

  #yenianayasa #mülkiyethakkı #adildüzen

  Anayasa ve Mülkiyet -2 Kıyam Mülkiyeti - Anayasa ve Mülkiyetin Dağılımı Nasıl Olmalıdır.

  197 abone
  ABONE OLUNDU
  Bu videomuzda devam niteliğinde Anayasa da kıyam mülkiyeti ve anayasal sistemde mülkiyet hakkı nasıl kurulmalıdır. Bireylerin anayasa ve mülkiyet hakları Adil Düzen'de nasıl olacaktır. Arz ve talep kanunları mülkiyette nasıl olacaktır. Değerleme ve alım satım işlemleri ve vergi sistemi arasındaki bağlantı nasıl olmalıdır. Her Cuma 20.00'da Adil Düzen Youtube kanalında Kanalımıza abone olun https://lk.tc/8ASRe #yenianayasa #mülkiyethakkı #adildüzen

  ***

  https://youtu.be/BmAxMG3Km8U

  Adil Düzen'de Sosyal Güvenlik

  KuranNizamı
  48 abone
  ABONE OLUNDU


  Adil Düzende Sosyal Güvenlik #5

  Reşat Nuri Erol
  14.01.2022
  10:29
  İSLAM MEDENİYETİ DERGİSİ

  YENİ SAYISI (47) YAYIMLANDI

  https://dergipark.org.tr/tr/download/issue-full-file/63076

  https://dergipark.org.tr/tr/pub/islammedeniyetidergisi/issue/63076

  ***

  Selam ve sağlık dualarımızla... 
  HAKEMLİ AKADEMİK DERGİ "İSLAM MEDENİYETİ" Dergimizin 46. sayısını istifadelerinize sunarız.
  Emeği Geçen herkese teşekkür ederiz.
  http://islammedeniyetivakfi.com/

  https://drive.google.com/file/d/13k-f8A-PJO3Csg8nH2gwiuVomyVweu_r/view

  https://drive.google.com/file/d/1cLtW4-3EUQWIGy-3ex61CtKPepFbYfJA/view


  "İSLAM MEDENİYETİ"

  Vakfı ve Dergisi Hakkında

  Değerli bilim insanları, sevgili okuyucular;

  Elinizdeki akademik ağırlıklı derginin 6. dönem 45. dergi sayısı ile uzun bir aradan sonra yayın hayatına yeniden dönüyoruz.

  Bu imkânı bizlere bahşeden Cenab-ı Hakka sonsuz hamdü sena ederiz…

  İslam Medeniyeti Vakfı’nın kuruluş amacı; peygamberlerin getirmiş olduğu hakkı üstün tutan medeniyeti kurmak için çalışmak, bu doğrultuda çalışan bilim insanlarına ortam hazırlamak, karanlıklar içinde bulunan insanlığa hakkın ışığını tutmaktan ibarettir. Vakfımız bu amaca erişebilmek için kendi imkânları ölçüsünde ülkemizin ve dünyanın hakkı üstün tutan bilim insanlarının yazılarını bir araya getirmek çabası içindedir.

  İbni Haldun’un belirttiği gibi; medeniyetler devletler gibi doğarlar, yaşarlar, büyürler ve dünyaya söyleyecek sözleri kalmayınca insanlık tarihindeki yerlerini yenilerine bırakırlar. Gücü üstün tutan Batı medeniyeti günümüzün sorunlarını çözmek bir tarafa, yeni sorunların kaynağı olarak karşımızda durmaktadır. Süresini doldurmak üzeredir. Yeryüzünde çıkardıkları dünya savaşları ile son zamanlarda geliştirdikleri vekalet savaşları insanlık adına sözleri kalmadığını göstermektedir. Yaptıkları sömürüler ve zulümler ömürlerini uzatma çabalarından başka bir anlam taşımamaktadır.

  İslam Medeniyeti kendi döneminde fıkıh/hukuk alanında getirmiş olduğu akit serbestliği ile Roma hukukunun katı kurallarını ortadan kaldırmış ve “ticari dönemin” gelişmesine öncülük etmiştir. Her iki hukuk sistemi kendi dönemleri olan tarım ile ticari yaşamı geliştirmişlerdir. Batı medeniyeti bu iki hukuk sistemi üzerine oturmuşsa da, özellikle “faiz” ve “ekseriyet kararları” ile gücün ve güçlünün yanında yer alarak “sömürü düzenini” beraberinde getirmiştir. Çağımızda “ekonomik dönem” olarak karşımıza çıkan emek mübadelesi bakımından Batı “işçilik sistemini” geliştirmiş, faizin oluşturduğu sermaye birikimi yoluyla teknik alanda büyük gelişmeler yapabilmiştir. Uyguladığı “faizli kapitalist sistem” ile sermaye egemenliğini kurmuş, emeği karın tokluğuna çalıştırmış, gelir dağılımındaki dengeyi bozmuştur. O kadar ki, dünya servetinin %80’i %1’in eline geçmiştir. Sosyalist denemeler de hüsran ile sonuçlanmıştır.

  Bütün dünya hak arayışı içine girmiştir. Hukuk ancak hakkın üstün tutulması halinde toplumsal dengeyi sağlayabilir ve adaleti gerçekleştirebilir. Hukukun kaynakları olan “yakınlık, komşuluk, emek ve sözleşmelere dayalı yeni bir dünyanın kurulabilmesi” sadece “doğal hukuk anlayışı” ile olabilir. Bu da ancak “peygamberlerin getirmiş olduğu sistem” ile yeniden kurulabilir. Günümüz hukuk sistemi, hukuku bozan imtiyazlar, güçlünün üstün kabul edilmesi, başkasının zararına çıkarlar ile ekseriyet sistemine dayalı kararlardan arındırılmadıkça “yeni bir adil dünya düzeni” kurulamaz, “yeni bir medeniyet” oluşamaz.

  Bu aşamada gelinen noktada yeni bir dünya ve adil bir düzen ancak peygamberlerin vâris bıraktığı bilim insanları tarafından kurulabilir. Üçüncü binyıl medeniyeti yani yeni İslam Medeniyeti doğuş sancılarını yaşamaktadır. Vakfımızın amacı bu medeniyetin gerçekleşmesine hizmet etmektir. Bu anlamda İslam Medeniyeti Dergisi hepimizin dergisidir.

  Bütün peygamberler ve özellikle medeniyet kurucusu Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. Davut, Hz. İsa ve Hz. Muhammed peygamberlerin ardından… Çağımızın ihtiyacı olan yeni Hakkı Üstün Tutan Medeniyeti kurmak… Hakkı üstün tutanları ve inananları yeni bir dirilişe hazırlamak ve insanlığa ışık tutmak için İslam Medeniyeti Dergimiz, kendi imkânları ölçüsünde bilim insanlarının yazılarını yayınlamak çabası içerisindedir…

  Bunun sadece bizim gayretimizle olmayacağının bilincindeyiz. Bu dava, inanıyorum diyen herkesin davasıdır. Bu tür çalışmalar yapıldığı takdirde, Türkiye yeni bir medeniyet hamlesinin öncüsü ve üçüncü binyıl İslam Medeniyetinin kurucusu olmaya adaydır.

  Yeni yayın döneminde daha nice sayılara erişmek dileğiyle Allah’a emanet olunuz…

  İslam Medeniyeti Vakfı Başkanı

  Reşat Nuri EROL

  ***

  Not: DERGİ konusunda yeni bir sürprizimiz daha olacak, inşallah; çalışmalar devam ediyor...  

  AKADEMİK ÇALIŞMALAR YAPAN AKADEMİSYENLERİMİZİN HİZMETİNE AMADEYİZ; ÇALIŞMALARINI BEKLİYORUZ...     

  Reşat Nuri Erol
  15.01.2022
  10:04


  Yorumlar

  (4)
  04

  Misafir - Devamına bakalım. Faizin yüksek olması iyi bir şeydir diyebilecek mi görelim.

  Yanıtla.1İptal.0Beğenme11 Ocak 14:08

  Muzaffer - Abi sen halen daha ülkeyi erdoğan ın yönettiğine, inanmaya devam mı ediyorsun? Bunlar dünya siyonizmi tarafından kurulan kumar masasının yancısı olarak oturmuşlar masaya, 4 lü çay derse çay içiyorlar, kahve derse kahve içiyorlar. Size yok derse sofranın dibine kurulmuş kedi gibi kafalarını kaldırıp bakıyorlar.

  İşimi Yok - gülünç şeylere kulak verilmez. gülüp geçmek için bile zaman ayrılmaz.

  Seko69 - Bir dostum, Müsiad'daki biri ile konuşurken "Neden bu yolsuzluklar oluyor, Neden bu 5li çeteye ülke teslim ediliyor? gibi sorular sorduğunda şahsın verdiği cevap "GANİMET HAKKIMIZ" olmuş.


  Yani ülkeyi ganimet görüyorlar. ne çalarlarsa, ne koparırlarsa kârdır mantığı..


  onun için bu talan. onun için bu vurdumduymazlık. anketler sos veriyor. ve onlar da biliyor kaybedeceklerini. bu nedenle ülke kaynaklarını nasıl sömürürüz onun peşindeler


  Şevki yılmaz denen zat da aynısını demedi mi? bütün kaynakları kullanın. seçimi kazanırsanız ne ala, yok seçim kazanılmazsa onlara da bişey kalmaz..


  Yıllarca belediyeler aynısını yapmadı mı? şatafat için borçlandılar, gelen belediyer üstlerini kapattı.  Reşat Nuri Erol
  15.01.2022
  10:06  Yorumlar

  (1)
  01

  Mustafa Altıntaş - Esselamü Aleyküm ve rahmetullah ve berekatühü

  Muhterem hocam bu insanlara hep dua ettik ediyoruz buna rağmen bu duruma gelmelerini ilâhi adaletin tecellisine bağlıyoruz bu isyan ve tuğyanın bir bedeli olacak gibi gözüküyor nefesimizin yettigi kadar cevremizdekileri hep ikaz ettik ama nafile ilahi adaletin sillesi çetin olur diye dumura uğramış nasihat kâr etmiyor

  Allah sonumuzu haretsin.

  Yanıtla.1İptal.0Beğenme09 Ocak 09:03
  Son Eklenen Makaleler
  Reşat Nuri Erol
  Ebû Hanife’nin Siyasal Fıkhı ve Günümüzde Siyaset-3
  17.08.2022 98 Okunma
  7 Yorum 17.08.2022 10:54
  Reşat Nuri Erol
  M.Tekelioğlu; Ak Parti’nin 21 yılı: Başarılar ve ...
  17.08.2022 22 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  Ebû Hanife’nin Siyasal Fıkhı ve Günümüzde Siyaset-2
  16.08.2022 162 Okunma
  7 Yorum 16.08.2022 06:34
  Mete Firidin
  İshak Doğduğunda Hz. İbrahim ve Hz. Lut Neredeydi?
  15.08.2022 60 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  Ebû Hanife’nin Siyasal Fıkhı ve Günümüzde Siyaset-1
  15.08.2022 143 Okunma
  6 Yorum 15.08.2022 09:08
  Reşat Nuri Erol
  Kooperatif ile arazi toplulaştırma çalışmaları…-5
  14.08.2022 123 Okunma
  6 Yorum 14.08.2022 10:25
  Reşat Nuri Erol
  Kooperatif ile arazi toplulaştırma çalışmaları…-4
  11.08.2022 189 Okunma
  6 Yorum 12.08.2022 08:11
  Reşat Nuri Erol
  Kooperatif ile arazi toplulaştırma çalışmaları…-3
  10.08.2022 184 Okunma
  6 Yorum 10.08.2022 09:12
  Reşat Nuri Erol
  M.Tekelioğlu; Geçmişe bakmak geleceği görmek: Toplumsal
  10.08.2022 69 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  Kooperatif ile arazi toplulaştırma çalışmaları…-2
  9.08.2022 203 Okunma
  5 Yorum 09.08.2022 10:19
  Reşat Nuri Erol
  Kooperatif ile arazi toplulaştırma çalışmaları…-1
  8.08.2022 205 Okunma
  6 Yorum 08.08.2022 11:15
  Reşat Nuri Erol
  Hemşeri Dernekleri ‘Kalkınma Kooperatifi’ Olsun - 3
  7.08.2022 376 Okunma
  6 Yorum 07.08.2022 11:55
  Lütfi Hocaoğlu
  Dokuz Ayetin Günümüzdeki Anlamı
  6.08.2022 168 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  Hemşeri Dernekleri ‘Kalkınma Kooperatifi’ Olsun - 2
  6.08.2022 339 Okunma
  5 Yorum 06.08.2022 11:48
  Reşat Nuri Erol
  Hemşeri Dernekleri ‘Kalkınma Kooperatifi’ Olsun - 1
  4.08.2022 358 Okunma
  6 Yorum 04.08.2022 08:13
  Reşat Nuri Erol
  “Finlandiya’nın kooperatif mucizesi” ve Türkiye!
  3.08.2022 466 Okunma
  7 Yorum 03.08.2022 09:20
  Reşat Nuri Erol
  Mehmet Tekelioğlu; Onurlu bir hayatın kısa hikayesi…
  3.08.2022 161 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  100 dolarlık borcun yüzde 43'ü FAİZE gidiyor!
  2.08.2022 273 Okunma
  5 Yorum 02.08.2022 09:37
  Mete Firidin
  Namaz ve Maun Suresi
  31.07.2022 209 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  Hocam; öyle bir ‘din’ anlat ki ‘düzen/sistem’ olmasın!
  31.07.2022 228 Okunma
  5 Yorum 31.07.2022 10:29
  Özer Ataç
  Kaos Yürüyüşü
  30.07.2022 754 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  Adil Düzen, Akevler Kooperatifi ve bir tebliğ - 5
  30.07.2022 361 Okunma
  8 Yorum 30.07.2022 13:17
  Reşat Nuri Erol
  Adil Düzen, Akevler Kooperatifi ve bir tebliğ - 4
  28.07.2022 224 Okunma
  5 Yorum 28.07.2022 07:57
  Reşat Nuri Erol
  M.Tekelioğlu; AGÜ mezuniyet töreni… İyi üniversite ...
  27.07.2022 154 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  Adil Düzen, Akevler Kooperatifi ve bir tebliğ - 3
  26.07.2022 246 Okunma
  5 Yorum 26.07.2022 08:00
  Reşat Nuri Erol
  Adil Düzen, Akevler Kooperatifi ve bir tebliğ - 2
  25.07.2022 237 Okunma
  5 Yorum 25.07.2022 08:32
  Reşat Nuri Erol
  Adil Düzen, Akevler Kooperatifi ve bir tebliğ - 1
  24.07.2022 267 Okunma
  5 Yorum 24.07.2022 07:04
  Reşat Nuri Erol
  ‘Balkanlar Hâlâ Osmanlı’.. ‘Bizi unutmayın!’ - 3
  23.07.2022 336 Okunma
  3 Yorum 23.07.2022 10:23
  Reşat Nuri Erol
  ‘Balkanlar Hâlâ Osmanlı’.. ‘Bizi unutmayın!’ - 2
  22.07.2022 251 Okunma
  5 Yorum 22.07.2022 10:48
  Reşat Nuri Erol
  ‘Balkanlar Hâlâ Osmanlı’.. ‘Bizi unutmayın!’ - 1
  21.07.2022 258 Okunma
  6 Yorum 21.07.2022 10:41
  Reşat Nuri Erol
  Bizi nasıl YENİ BİR DÜNYA DÜZENİ bekliyor?
  20.07.2022 399 Okunma
  5 Yorum 20.07.2022 08:46
  Reşat Nuri Erol
  M. Tekelioğlu; Evreni anlamak… Uzay Teleskopu ve CERN
  20.07.2022 238 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  ‘Çin Bilgeliği’ kitabından notlar ve ‘Lotus’ yazısı
  19.07.2022 404 Okunma
  5 Yorum 19.07.2022 08:54
  Özer Ataç
  Lotus
  18.07.2022 1497 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  İbrahim Veli; “‘Kayıp 25 Yıl’ Nasıl Kazanılır!” - 2
  18.07.2022 260 Okunma
  5 Yorum 19.07.2022 08:54
  Reşat Nuri Erol
  İbrahim Veli; “‘Kayıp 25 Yıl’ Nasıl Kazanılır!” - 1
  17.07.2022 299 Okunma
  5 Yorum 17.07.2022 08:24
  Reşat Nuri Erol
  Ekonomi-3 Ekonomi şimdi daha da önemli… - 2
  14.07.2022 354 Okunma
  5 Yorum 14.07.2022 08:15
  Reşat Nuri Erol
  Mehmet Tekelioğlu; İçe kapanmaya doğru… Avrupa Konseyi
  13.07.2022 173 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  Ekonomi-3 Ekonomi şimdi daha da önemli… - 1
  6.07.2022 301 Okunma
  5 Yorum 06.07.2022 09:57
  Reşat Nuri Erol
  M. Tekelioğlu; Türk Ocakları ne diyor? ...
  6.07.2022 574 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  “Müminler için onda kesinlikle bir ayet vardır”-3
  5.07.2022 357 Okunma
  5 Yorum 05.07.2022 08:42
  Reşat Nuri Erol
  “Müminler için onda kesinlikle bir ayet vardır”-2
  4.07.2022 331 Okunma
  6 Yorum 04.07.2022 09:24
  Reşat Nuri Erol
  “Müminler için onda kesinlikle bir ayet vardır”-1
  3.07.2022 299 Okunma
  5 Yorum 03.07.2022 11:46
  Reşat Nuri Erol
  “Refah-Yol’u örnek alın, ne yapacaksanız yapın!”
  2.07.2022 333 Okunma
  9 Yorum 02.07.2022 11:42
  Reşat Nuri Erol
  ‘Örnekler.. Ve onları yalnızca âlimler akleder’-3
  30.06.2022 405 Okunma
  5 Yorum 30.06.2022 09:01
  Reşat Nuri Erol
  ‘Örnekler.. Ve onları yalnızca âlimler akleder’-2
  29.06.2022 415 Okunma
  5 Yorum 29.06.2022 09:38
  Reşat Nuri Erol
  Prof. Mehmet Tekelioğlu; George Friedman yanıldı mı?
  29.06.2022 264 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  ‘Örnekler.. Ve onları yalnızca âlimler akleder’-1
  28.06.2022 361 Okunma
  5 Yorum 28.06.2022 11:04
  Hüseyin Bağdatlı
  SERMAYENİN YENİ OYUNU
  27.06.2022 192 Okunma
  Reşat Nuri Erol
  Anladım ve aktarmayı görev bildim; SAĞLIK-3
  27.06.2022 441 Okunma
  5 Yorum 27.06.2022 11:16