Yol haritasını Hülya Avşar çizsin
1043 Okunma, 0 Yorum
Nihal Bengisu Karaca - HaberTürk
Hakan Kandal

Yol haritasını Hülya Avşar çizsin

29.08.2009 04:23:55


DEVRİM Sevimay'a verdiği röportajda gördük ki Hülya Avşar, Kürt açılımı dediğimiz şeyin ne kadar ciddi bir iş olduğuna bazı hükümet yetkililerinden daha vakıf. Şaka değil, kadın Türk - Kürt birlikteliğinin hem dokunaklı taraflarına, hem keyif verici zenginleştirici dokusuna, hem 'milli birlik ve bütünlük' ile ilgili hassasiyetlere, hem 'dağdakine dahi duyulması gereken asgari şefkate' hem de sürecin temkin artı sürekliliği zorunlu kılan yapısına dair içtenlikli bir tablo ortaya koyuyor. Daha ne yapsın? Nitekim etkilenmeyen yok...
Kimi Ak Partililer ise dün bir bugün iki, demokratik açılımın buharı üzerinde tütmekteyken daha, giriştikleri polemikler nedeniyle bir dizi sorunun muhatabıdırlar.
Başbakan Erdoğan'ın ulusa seslenişi ne kadar tatmin edici olursa olsun, son günlerde vuku bulan tuhaflıklar konusunu görmezden gelmek mümkün görünmüyor. Bilhassa Bekir Bozdağ'ın giriştiği polemiği ne kadar tekinsiz bulduğumu belirtmek zorunda olduğumu hissediyorum.

HAŞMETMEAPLARI MÜSAADE EDERSE Mİ?

Sormak istiyorum, 'madem İlker Başbuğ'a ve 'dağdaki son terörist yok oluncaya kadar..' dilini kullanan, aslında tabiidir ki bu dili kullanmak durumunda olan askere bu kadar 'tensip buyurdunuz haşmetmeapları' yapacaktınız, ne diye o kadar 'açılım' dediniz?
Sormak istiyorum, madem ufkunuz Bahçeli'nin siyasi rant için kolları sıvadığı şu günlerde ürettiği ucuz siyasetle aynı mesabede hizalanıverecek, 'Apo'yu astırmayan da sendin, naaabeeerrrr' sularına seğirtecekti, geçmişte de kullanılan bu söylemi rehabilite etmeye hiç niyetiniz yoktu, derdiniz neydi?
Bunları soruyorum, çünkü 'demokratik açılım' dediğiniz günden beri bu köşede, bu temenniye, sahih olduğuna ilişkin hiçbir kuşku duymadığım bu bakış açısına, yol haritalarından test sürüşlerinden bağımsız şekilde inanıyor ve bu açılıma muhtaç olduğumuzu yazıyorum.
Bunu soruyorum, çünkü gerçekten bu kez, bir şans yakaladığımızı hissetmiştim birçok kişi gibi.
Abdullah Öcalan'ı muhatap almamak, onun birbirinden çapsız yol haritalarına itibar etmemek ayrı şey; yüz binlerce insanın gönlünde pekala taht kurmuş olduğu 'bilinen' birinin hakkında 'sen değil miydin astırmayan' tartışmalarına girmek ayrı şey.
MHP'nin ve CHP'nin siyasi rant için bir fırsat bulduğu ve buraya oynayacağı belliydi. Dolayısıyla iki partinin yaptığı muhalefet şekli çok tatsız olmasına rağmen, beklenmedik şeyler değil.
MHP kendi yol haritasını hazırlamış durumda. AK Parti'nin ucuz siyaset gördü mü, o siyasete ille de aynı dilde karşılık vermekten kendini alıkoyamadığını bildiğinden olsa gerek, tıpkı 'sivil anayasaya takoz koyma' 'başörtüsü meselesini çözdürtmeme' günlerinde olduğu gibi, yine oyuna getiriyor, daha doğrusu oyunu kuruyor.
Oysa bir siyasetçi olmaktan başka her şey olan Hülya Avşar bile diyor ki, bakın, "(Demokratik açılımdan) korkuyorum, çünkü bu öyle bir mesele ki, artık dönüşü yok. Bu işe başladıysanız bitirmek zorundasınız. En azından başarmaya doğru gidildiğini hissettireceksiniz. Aksi halde bu yeni doğmuş bebeğin ağzına memeyi verip en güzel anında çekmeye benzer, ki bu çok tehlikeli"
Bunun sonu terör olur diyor, daha çok terör.
Yaptığı öngörü ne yazık ki doğru.
Hülya Avşar kadar göremiyor musunuz?

AK PARTİLİ KÜRT VEKİLLER İNİSİYATİF ALIYOR MU?

Bu açılımın olumlu sonuçlar vermesinin, tarafların hassasiyetlerine taraf olmayan ama en azından saygı gösteren bir 'uslubun', terbiyeli, sabırlı, didişmekten kaçınan bir tavrın takınılmasına bağlı olduğunu fark etmek bu kadar mı zor?
İşin trajikomik yani şu ki, asıl zor olan bu taşın altına elini koymaktı, getireceği siyasi riski üstlenmekti, 'demokrasilerde iktidarların gelip geçici olması köklü meselelerin günübirlik politikalarla geçiştirilmesine neden oluyor, biz bu deverana bir çomak sokuyor, oy kaybetme dahil çeşitli riskleri alıyoruz' diyebilmek, bu iradeyi gösterebilmekti. AK Parti hükümeti bu iradeyi ortaya koydu.
İşin trajikomik yanı şu ki, derin sularda yüzmeyi göze alan cesaret ile şimdi sığ sularda boğulma provaları yapan aynı irade. Reva mı?
Bu arada AK Parti içindeki Kürt milletvekilleri ne yapıyor sahi?
İstemekten ve eleştirmekten, sonra da geriye çekilip izlemekten başka bir şey yapıyorlar mı? Refiklerinin muhafazakâr ve 'milli manevi değerlerimiz' etrafında şekillenen siyasi refleksleri konusunda uyarıcı, yapıcı ve rehabilite edici bir çabaları var mı? Böyle bir çabaları yoksa neden o partideler?

ANNELERİN SESLENİŞİ...

Başbakan Erdoğan bu meselenin canı yanmış annelerle ilgili olduğunu can alıcı bir şekilde ortaya koydu. Deniz Baykal ise 'rotasını bilmediğim gemiye binmem'
demişti.
Ben de diyorum ki,
Biz bir grup 'oğlan çocuğu' annesi, çocuğumuzun askerliğini ülkenin Batı tarafında yapmasını ya da hiç yapmamasını sağlayacak güce ve erişime sahip olmayan anneler yani (!), rotasını bilmediğimiz gemiye de bineriz.
Yeter ki gemi, su alıyor olmasın.
Daha şimdiden suyun üzerinde durup duramayacağı endişesi yaratmasın. Yalpalamasın.

Yorum:

 Gündemdeki açılımların hiçbirisi made in Turkey değil. Yazar bunu bile bile sadece demagoji ve duygu sömürüsü yapıyor. Bağımsız bir ülke kendi sorunlarını kendisi çözer. Şu anda, Osmanlı Devleti’nin Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerini yaşıyoruz.

 

Hakan Kandal


Sayı: 12 | Tarih: 30.08.2009
Abdullah Büyük
Kalpten kalbe yol var
2132 Okunma
Sedat Aksakal
Ahmet Hakan
Yine yeşillendi fındık dalları
1460 Okunma
Lütfi Hocaoğlu
Mehmet Şevket Eygi
Medâris-i İslâmiye
1320 Okunma
Emine Hocaoğlu
Yılmaz Özdil
Kırmızı plaka
1188 Okunma
1 Yorum
Leyla Okta
Nazlı Ilıcak
Sanatçılar ve açılım
1122 Okunma
1 Yorum
Fatma Karuç
Hasan Cemal
Kürt Sorununu Çözen Bir Türkiye Havalanır, Uçar Di
1116 Okunma
Ömer Faruk Koru
Reşat Nuri Erol
Enerji meselesi ve bor madeni
1113 Okunma
Ilker Ardic
Hayrettin Karaman
Kimliğimizin manevi unsurları
1106 Okunma
Hilmi Altın
Ahmet Altan
Canınızı sıkmayın
1092 Okunma
Özer Ataç
Toktamış Ateş
Kürt Açılımı (3)
1086 Okunma
Osman Eskicioğlu
Mahir Kaynak
Pazarlık var mı?
1055 Okunma
Süleyman Karagülle
Nihal Bengisu Karaca
Yol haritasını Hülya Avşar çizsin
1043 Okunma
Hakan Kandal
Fikret Bila
Açılımda Yeni Yaklaşımlar
1041 Okunma
Harun Özdemir
Bekir Berat Özipek
Bakın Şu “Yugoslavya”dan Söz Edene!
1028 Okunma
Bünyamin Demir
Ruşen Çakır
Türk’ün Türk’e açılımı
1021 Okunma
Tayibet Erzen
Mehmet Altan
Amerika Dalan’a neden vize vermedi?
1016 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Mümtazer Türköne
Açılımdan vazgeçsek!
1007 Okunma
Arif Ersoy
Ahmet Taşgetiren
30 günlük kişilik diyeti
982 Okunma
Zübeyir Erol
Zülfü Livaneli
Bu ülke “yaşa!” ve “kahrol!” dışında düşünemez mi?
977 Okunma
Ali Bülent Dilek
Cengiz Çandar
Kürtleri Kürt olarak yaşatmak sorunu...
968 Okunma
Ekrem Fildişi
Can Ataklı
Bundan sonrası karışık
942 Okunma
Mesut Karaaytu