Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Ergün Diler - Takvim Süleyman Karagülle
Şeyh-Müteşeyyih
88 Okunma, 1 Yorum

Ahmet Taşgetiren- Selahattin Demirtaş’ın kahvaltı teklifini iyi karşılasak ne olur?

Süleyman Karagülle- Yazarım Ergün Diler bir haftadır yazmıyor. Ben de Ahmet Taşgetiren’in yazısını değerlendirdim, okudum. Buna ayırdığım zamanım boşa gitmesin diye sizlerle paylaşıyorum.

İslam’da binde bir önemlidir. Yüzde bir daha önemlidir. Onda bir, çok daha önemlidir. Eğer bir fiil toplumun %10’undan fazlası tarafından işleniyorsa o belvi umumıi olur, suç olarak kalır ama ona ceza verilmez.

Onda birden fazla insan bir suç işliyorsa orada artık caydırıcılık etkisini kaybeder. Tersi olur siz de %10’u hapishaneye koyarsınız. Bir kısmı olmayınca dışardakiler çoğalmaya başlar ve yüzde ellilere çıkar.

Türkiye nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasının ırkı Türk değildir. Şimdi %90 Türkiye tarafı Türküm diyor. %10’da Türkiyeliyim diyor. Türkiye buna şükretmelidir. Bunu iyi değerlendirmelidir.  MHP’lilerin çoğu ırk olarak Türk değildir.

Aslında Türklük ırk değildir. Tarih boyunca hep değişik ırklar Türk olarak varlık göstermişlerdir. Benim ana dilim Gürcücedir ama ben beş senemi Gürcistan’da değil Kırgızistan’da geçirdim. Gürcüce değil Türkçe dersler yaptım.  Neden? Çünkü insan bir topluluk içinde bedeniyle değil sosyal yapısıyla yaşar.

HDP dağdaki eşkıyalarla değil mecliste barış içinde Türklerle yaşamak isteyen bir ekol. Dağdaki eşkıyaları da barışçı hale getirmek için onlarla dostane geçiniyor. Onlara silah vermiyor, onlara Dolar vermiyor. Onları dil ile savunduğu oluyor. Bunu da yapmazsa onlar hepten koparlar. Kürtler de onların yanında yer almaya başlarlar. Yarın ırk olarak Türk olmayanlar da onların yanında yer almaya başlar. İşte o zaman bin yıllık tarihimiz sona erer.

Türkiye genel af ilan etmelidir. Cezaların infazı ertelenmelidir. Hapishanede bir kişi bile kalmamalıdır. Mağdur olanlara devlet diyetlerini ödemeli, adil yargı sonunda suçlu olanlardan tahsil edilmelidir. Çıkanlar suç işlemeye devam ederlerse eski suçlarından dolayı da cezalandırılmalıdırlar.

AK Parti çözüm aramış. Çözümü kim bozmuş?  HDP mi bozmuş? Tam tersine, Türkiye çözüm süreci içinde Anadolu temizlenmiş. Kürtler AK Parti’ye oy vermeye devam etmiştir. Hareket Partisi’nin yanlış siyasetine rağmen Kürtler AK Parti’nin yanında. AK Parti oyunu batıda kaybetmiştir.

Meral Akşener’in teşhisinde eksiklik var. Kürtler azalsalar fark etmez. Anadolu halkının ortak huyu var. Ben Artvin’de iken bana saldıranlar İzmir’de beni korurlar. Birçok saldırılara karşı hemşerilerim oldukları için beni savunmuşlardır.

İstiklal Savaşı’nın sırrı budur. Düşman topraklarımıza girince ülke bir oldu. Şimdi de bir olalım sonra yine düşmanlıklarımız devam etsin.

AT- Tasavvuf insanın bir şeyhe bağlanması ile kendisini eğitmesidir. Müteşeyyih ise şeyhliğin istismarıdır. Diyanet, sevindirici uyarılar yapmaktadır.

SK.- Kur’an’a dayanmayan hiçbir şey yararlı değildir.  Kur’an’ın   velayet, Arapların akile, bizim dayanışma dediğimiz sigortalama sistemi kurulmadıkça şeyh de müteşeyyih de aynı kapıya çıkar. Bilgisizlikten doğan zararları ilmi, beceriksizlikten doğan zararları mesleki, ihmalden doğan zararları ahlaki, kasten iraz edilen zararları siyasi dayanışma ortaklıkları tazmin ederler. Semt kooperatifleri kurulmadan bunlar oluşmaz.

NOT: Yazıda yer alan italik ifadeler Süleyman Karagülle’ye aittir.

 

Yorum:

Müminlerin birlikteliği

Ben Kur’an’a inanıyorum diyenler birbirlerini omuzlamalıdırlar. Birbirleri ile örtüşmelidirler. Ortaklık kurup birlikte uygulamalıdırlar. Sorunlarını birlikte çözmelidirler.

 

Süleyman Karagülle

Yorumcu 
Yorum 
Reşat Nuri Erol
13.09.2020
08:44


1967...1968...1969...AKEVLER 54 YILDIR ÇALIŞIYOR...2018...2019...2020

BİZLER ÇALIŞIYOR VE YENİ İSLÂM MEDENİYETİ’Nİ KURUYORUZ...

SİZLERİ DE ÇALIŞMALARIMIZA DÂVET EDİYORUZ; BUYURUN, BİRLİKTE ÇALIŞALIM...

ADİL DÜZEN 1081

“ADİL DÜZEN” III. BİNYIL MEDENİYETİ PROJESİDİR

“VE BİZE DÜŞEN SADECE MÜBÎN/AÇIK TEBLİĞDİR.” (KUR’AN; Yâsin Sûresi, 36/17)

Haftalık Seminer Dergisi; 1081. Hafta - 12 EYLÜL 2020 - Fiyatı: www.akevler.orga tıklamak!

BU DERGİYİ HER HAFTA OKUTABİLİR.. ÇOĞALTABİLİR.. DAĞITABİLİRSİNİZ...

“ADİL DÜZEN” UYGULAMALARI YAPMAK İÇİN BİZLERE DANIŞABİLİRSİNİZ...

*KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİ; 1081. SEMİNER

“HİÇ BİLENLER İLE BİLMEYENLER BİR OLUR MU?” (KUR’AN; Zümer Sûresi, 39/9)

İ L İ M TALEP ETMEK HER MÜSLÜMANIN ÜZERİNE FARZDIR.” (Hadis)

AdresAKEVLER İSTANBUL KOOPERATİFLERİ MERKEZİ, Zafer Mah. Coşarsu Sk. No: 29 YENİBOSNA / İSTANBUL Tel: (0212) 452 76 51

Tefsir Seminer Notları Yenibosna’da Cumartesi akşamları okunup tartışılmaktadır.

GAYEMİZ: Bu “SEMİNER NOTLARI”nın İstanbul, Türkiye ve bütün dünyada “OKUNMASIANLAŞILMASI VE UYGULANMASI”DIR. - ADİL DÜZEN ÇALIŞANLARI

***

*“ADİL DÜZEN” DERSLERİ/YORUMLARI

BU HAFTA ÖZEL YORUM YAZILMADI

-DİĞER HAFTALIK YORUMLAR SİTEMİZDE-

Süleyman KARAGÜLLE

***

*SEBÎLU’R-REŞÂD” / MAKALELER

Arif Ersoy; “Yeni Bir Dünya ve Adil Düzen” - 4

Arif Ersoy; “Yeni Bir Dünya ve Adil Düzen” - 5

Arif Ersoy; “Yeni Bir Dünya ve Adil Düzen” - 6

Arif Ersoy’u anmaya ve anlatmaya devam…

Arif Ersoy ve Mevlüt Özcan hocaların ardından

Sağlıklı hayat için “Sağlıklı Hayat Anayasası”-1

Sağlıklı hayat için “Sağlıklı Hayat Anayasası”-2

Reşat Nuri EROL

***

NEML SÛRESİ- 3. Hafta

أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

طس تِلْكَ آيَاتُ الْقُرْآنِ وَكِتَابٍ مُبِينٍ (1) هُدًى وَبُشْرَى لِلْمُؤْمِنِينَ (2) الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ بِالْآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ (3) إِنَّ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ زَيَّنَّا لَهُمْ أَعْمَالَهُمْ فَهُمْ يَعْمَهُونَ (4) أُولَئِكَ الَّذِينَ لَهُمْ سُوءُ الْعَذَابِ وَهُمْ فِي الْآخِرَةِ هُمُ الْأَخْسَرُونَ (5) وَإِنَّكَ لَتُلَقَّى الْقُرْآنَ الْعَذَابِ مِنْ لَدُنْ حَكِيمٍ عَلِيمٍ (6) إِذْ قَالَ مُوسَى لِأَهْلِهِ إِنِّي آنَسْتُ نَارًا سَآتِيكُمْ مِنْهَا بِخَبَرٍ أَوْ آتِيكُمْ بِشِهَابٍ قَبَسٍ لَعَلَّكُمْ تَصْطَلُونَ (7) فَلَمَّا جَاءَهَا نُودِيَ أَنْ بُورِكَ مَنْ فِي النَّارِ وَمَنْ حَوْلَهَا وَسُبْحَانَ اللَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ (8) يَامُوسَى إِنَّهُ أَنَا اللَّهُ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ (9) وَأَلْقِ عَصَاكَ فَلَمَّا رَآهَا تَهْتَزُّ كَأَنَّهَا جَانٌّ وَلَّى مُدْبِرًا وَلَمْ يُعَقِّبْ يَامُوسَى لَا تَخَفْ إِنِّي لَا يَخَافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُونَ (10) إِلَّا مَنْ ظَلَمَ ثُمَّ بَدَّلَ حُسْنًا بَعْدَ سُوءٍ فَإِنِّي غَفُورٌ رَحِيمٌ (11)

***

وَأَدْخِلْ يَدَكَ فِي جَيْبِكَ تَخْرُجْ بَيْضَاءَ مِنْ غَيْرِ سُوءٍ فِي تِسْعِ آيَاتٍ إِلَى فِرْعَوْنَ وَقَوْمِهِ إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمًا فَاسِقِينَ (12) فَلَمَّا جَاءَتْهُمْ آيَاتُنَا مُبْصِرَةً قَالُوا هَذَا سِحْرٌ مُبِينٌ (13) وَجَحَدُوا بِهَا وَاسْتَيْقَنَتْهَا أَنْفُسُهُمْ ظُلْمًا وَعُلُوًّا فَانْظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُفْسِدِينَ (14)

***

وَأَدْخِلْ يَدَكَ فِي جَيْبِكَ تَخْرُجْ بَيْضَاءَ مِنْ غَيْرِ سُوءٍ فِي تِسْعِ آيَاتٍ إِلَى فِرْعَوْنَ وَقَوْمِهِ إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمًا فَاسِقِينَ (12)

“Ve yed’ini ceybine idhal et, suun ğayrında beyda olarak, Firavun’a ve kavmine dokuz ayet içinde huruç etsin. Onlar fasık bir kavimdir.”

1. Buradaki وَ nereye atıf eder?

وَأَلْقِ عَصَاكَ nin gittiği yere gider (10. ayet). Allah Musa’ya göstereceği mucizelerin provasını yaptırır.

Birisine görev verdiğiniz zaman önce onun eğitimini vermeniz gerekir. Bugünkü askeri eğitim ve/veya tatbikat budur.

Ortaklık sisteminde önce proje yapılır. Sonra proje üreticiye uygulatılır. Sen yapmazsın, ona yaptırırsın. Gözünün önünde yaptıktan sonra ‘haydi git uygula’ dersin.

...

DEVAMI VE TAMAMI

"SEMİNERLER"DE...

YorumYap

Sayı: 586 | Tarih: 13.9.2020
Ergün Diler
Şeyh-Müteşeyyih
Müminlerin birlikteliği
88 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Ahmet Hakan
Kılıçdaroğlu’nun Koronayı bitirecek basit formülü
Maske komedisi
57 Okunma
Lütfi Hocaoğlu
Mehmet Barlas
6-7 Eylül 1955’ten önce İstanbul da Londra ve Paris gib
İnsan denen virüs
24 Okunma
Tayibet Erzen