Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Hande Fırat - Hürriyet Ece Ferah
VİRÜSLE İLGİLİ SPEKÜLASYONLAR
41 Okunma, 0 Yorum

Son dönemde sosyal medyada dikkat çeken belgeseller, makaleler paylaşılıyor. Kimi Dünya Sağlık Örgütü’nü suçluyor, kimi “Virüs abartılıyor, maskeye gerek yok” diyor, kimi aşıya karşı çıkıyor. Mehmet Hoca’ya bu iddiaları da sordum. “Virüs abartılıyor, maskeye gerek yok” diyenlere Prof. Dr. Mehmet Ceylan, “Bilime aykırı” yanıtını verdi ve şöyle devam etti:

“Bu iddiaların bir kısmı dikkat çekmek için söylenen, bir kısmı ise reklam yapmak için söylenen sözler. Söylenenlerin hiçbirinin bilimsel gerçekle ilgisi yok. Bakın, nerede tedbirlere uyulmuyor, maske takılmıyorsa orada hemen bunun kötü sonuçları görülüyor ve vaka sayısı artıyor. Almanya, Güney Kore bunu yaşadı. Virüsün ciddiye alınmayacak bir durumu yok. Aşı bulunacağının garantisi de yok.”

 

-Bilime aykırı derken hangi bilime aykırı? Reklam yapmak ve dikkat çekmek konusuna gelince, zaten maskeye, sosyal mesafeye, sokak yasaklarına yeteri kadar dikkat çekildi ve bunların arasında, bilime aykırı dediğiniz tersine olan açıklamalar görünemiyor bile… Şu bir gerçek ki salgın hastalıklar dünyada ilk kez yaşanmıyor. 2002-2003 SARS Salgını! 2015-2016 ZICA Salgını! 2014-2016 EBOLA Salgını!

Yaklaşık 100 yıl önce yaşanan bir diğer salgın, neredeyse 50 milyon kişiyi aramızdan aldı. Şimdiki gibi küreselleşmemiş dünyada yaklaşık 100 yıl önceki salgında mikrobun taşıyıcısı savaştan dönen askerlerdi.

Covid-19 salgının günümüzde hastalandırdığı insan sayısı yarım milyona bile erişmemiş durumda. Öldürücülük oranı % 5’in oldukça altında.

Filadelfiya’dan! İspanyol gribi salgını sırasında tüm toplumsal etkinlikler ara vermeksizin sürdürülmüş bu kentte! Sonuçta, salgın eğrisi kısa süre içinde tepe noktasına erişmiş. Buna karşılık hızla toplumsal yalıtım uygulanan St Louis kentinde ise hastalık yayılmakla birlikte eğri zamana yayılmış.

 

İki eğri arasındaki fark sağlık hizmetinin sürdürülebilirliği açısından önem taşıyor. Kısa sürede çok sayıda hasta sağlık çalışanı, araç ve gereç yetersizliğini kaçınılmaz kılar. St Louis deneyiminde bu durum yaşanmadığı için salgın çok daha az zararla atlatılabilmiştir. Yani insanları eve kapatarak, bir dolu yasaklarla ve maskelerle ne virüsü ne de virüsün grip etkisini düşüremezsiniz. 

YORUM

Adil Düzen Yayın Merkezi yayın faaliyetlerine başladık. Yarım saatlik çekimlerimizde, konuşmacı Süleyman Karagülle, öncelikle ortaklık sistemini anlatıyor. Sonra, Hizmet ve Dayanışma Kooperatifleri nedir, bu kooperatiflerin diğer kooperatiflerden farkı nedir sorularına cevap veriyor. Adil Düzen Yayın Merkezinin kurulma amacından bahsediyor. ‘’Temsilcilik nedir? Merkez Temsilcileri ve Semt Temsilcileri kimlerdir? Bunlar nereye bağlıdır?’’ sorularıyla Süleyman Karagülle’den merak ettiklerimizi öğreniyoruz.

Bunları neden bu yazımın altında söylüyorum?

- Bakın durum çok ciddi. Küresel kriz yaşanabilir, bununla birlikte ekonomik ve sosyal tufan her an gelip bizi bulabilir. Kendimizi bütün olumsuzluklara karşı korumak için harekete geçmeliyiz. Bu hareket öyle bir hareket olmalıdır ki, bizi büyük tufan esnasında dahi korumalıdır.

Akevler ilk olarak 1967 İzmir’de faaliyetlerine başladı. Burada ilk olarak konut yapı kooperatifi kuruldu sonrasında bu kooperatif Hizmet ve Dayanışma Kooperatifine dönüştürüldü.

Gayesi çalışmada ve yaşamda birbirleri ile anlaşmış kimseleri bir araya getirerek aralarında iktisadı ve içtimai dayanışmayı, yardımlaşmayı sağlamak olmuştur. Şimdi İzmir ile birlikte İstanbul’da ve Yalova’da da faaliyetlerini sürdürmektedir. Yalova Teşvikiye’de ARGE Merkezi kurulmuştur. Burada da çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. 

Adil Düzen Yayın Merkezi çalışmalarına şimdilik buradan devam etmektedir. 

 

Selamlar…

 

Mürüvvet Ece Ferah

 

 

 

Ece FerahYorumYap

Sayı: 569 | Tarih: 17.5.2020
Uğur Dündar
Çatışma!..
BEYİN KONTROLÜ.
89 Okunma
Hüseyin Bağdatlı
Ergün Diler
EŞ-ZAMAN
Merkezi Sistemin Çöküşü
53 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Hande Fırat
VİRÜSLE İLGİLİ SPEKÜLASYONLAR
Spekülasyon mu yoksa gerçekler mi?
41 Okunma
Ece Ferah
Ahmet Hakan
Bundesliga başlayınca alkış, bizde lig başlayınca auuvv
Futbol oyalamacası
38 Okunma
Lütfi Hocaoğlu
Mehmet Barlas
Dünyanın hiçbir ülkesi artık Türkiye’den daha gelişmiş
Her yer aynı
31 Okunma
Tayibet Erzen