Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Ahmet Hakan - Hürriyet Lütfi Hocaoğlu
İstanbul’a kayyım: Aklından bile geçirme
35 Okunma, 0 Yorum

07.09.2019

Böyle bir adım atılırsa... Demokrasiymiş... Sandıkla gelmekmiş... Sandıkla gitmekmiş... Millet iradesiymiş... Hepsi talan olur talan! İşin nirengi noktası burasıdır.

Bir de şu var: Bırakın İstanbul’a kayyım atamayı... Bunu akıldan geçirmek bile Ekrem İmamoğlu’na bu zamana kadar yapılan kıyakların en büyüğü olur. Başka hangi kıyakların yapıldığını bilmem söylememe gerek var mı?

Şundan eminim: Ekrem İmamoğlu, kendi kendine kaldığı zamanlarda içinden şöyle geçiriyordur: “Ah keşke! Ah keşke! İstanbul’a kayyım atasalar da neşemizi, keyfimizi bulsak”.

Diyarbakır’ı, Van’ı, Mardin’i... Bir biçimde izah etmek mümkün... Ama İstanbul’u izah etmenin imkânı da yok ihtimali de yok.

Ben bir iktidar yetkilisi olsam... Bana gelip de “Efendim, İstanbul’a kayyım atayacak mısınız?” falan diye bir soru sorulsa... Şu cevabı veririm: “Bu soruyu size Ekrem İmamoğlu mu sordurtuyor?”.

İstanbul’a kayyım atanırsa... Bu Türk siyasi hayatının yapılmış en büyük 10 hatasının birincisi olur. İkincisini herkes biliyor!

Şunu da söyleyeyim: İstanbul’a kayyım tartışması yapmak bile “Türk siyasi hayatında yapılmış en büyük 50 hata” listesine rahatlıkla girebilir.

Son sözüm şudur: İktidar yetkilileri İstanbul’a kayyım konusunun tartışılmasının bile önüne geçerek... Hem demokrasinin daha fazla hırpalanmasına izin vermemeliler, hem de Ekrem İmamoğlu’na arayıp da bulamadığı bir fırsatı sunmamalılar.

Yazının tamamı için tıklayın

 

Yorum:

Merkezi sistem çıkmazı

Merkezi yönetimin sıkıntısı çoktur. Merkezde olan her kararı kendisinin vereceğini düşünür ve periferdekilerin onun kararlarına uymasını bekler.

Sistem öyle bir hale gelir ki periferde artık iş yapamaz hale gelirsiniz. Bu sistemde periferde yapacağınız her şey merkezin iznine bağlamıştır. Merkez izin vermeden bir tuğla koyamazsınız.

Son dönemde mevcut ileri teknolojinin yardımıyla sistem öyle bir merkezileşti ki inanılmaz. Artık merkezden izin almadan hiçbir şey yapamaz hale geldik. Çünkü İnternet üzerinden tek tıklamayla işinizi durdurabilir hale geldiler.

Çok daha kötüsü merkezdeki yetkili kişi her işte kendisi karar veriyor zannetmektedir. Oysa alttaki memurlar işi yürütmektedirler. Onlar da işin olurunu değil nasıl olmayacağını düşünmekte, yarın kendilerine birisi hesap soracak diye bütün ayrıntılarla uğraşmakta ve artık sistem çalışmaz hale gelmektedir.

Çok çok daha kötüsü merkezdeki yetkililer artık çok rahat kararlar alabilmekte ve organizmada kalp yetmezliği meydana gelmekte ve sistem işlemez duruma düşmektedir.

Tek çözüm yerinden yönetimin karar mekanizması olduğu Adil Düzendir.

 

 

Lütfi HocaoğluYorumYap

Sayı: 534 | Tarih: 8.9.2019
Ergün Diler
İki seçenek
Beklenen 2033
77 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Ahmet Hakan
İstanbul’a kayyım: Aklından bile geçirme
Merkezi sistem çıkmazı
35 Okunma
Lütfi Hocaoğlu
Mehmet Barlas
Doğru sözlüler demagoglar kadar cesur olmazlarsa o ülke
Gariplikler bitmiyor
22 Okunma
Tayibet Erzen