Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Can Ataklı - Vatan Mesut Karaaytu
Başkanlık sistemi ile federal devlete geçiş
3844 Okunma, 0 Yorum

 Başbakan Erdoğan anayasa tartışmaları henüz alevlenirken gündemi tamamen değiştirecek yepyeni bir öneriyle çıktı ortaya. 2012’den sonra “Başkanlık sisteminin düşünülebileceğini” söyledi.

Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı süresi 2012’de bitiyor. Gerçi henüz hukuk açısından anlaşma sağlanmış değil: Gül’ün görev süresi 2012’de mi yoksa 2014’te mi bitecek? Gül’ün seçildiği günün anayasasına göre cumhurbaşkanlığı süresi 7 yıl. Ama seçimden hemen sonra yapılan referanduma göre 5 yıl.

Şimdilik ortalık sessiz ama 2012’ye gelindiğinde ortalık bu nedenle de tekrar karışacak.

Erdoğan, “başkanlık sistemini” pat diye ortaya atmasından anlaşıldığı kadarıyla Birleşik Devletler’i örnek alıyor. Zaten anlattığı bazı ayrıntılar da sadece Amerika’da var.

Başkanlık sistemi her yerde aynı uygulanan, belli kuralları olan bir sistem değil. Bugün pek çok ülkede başkanlık sistemi var ama hepsi de farklı. Çünkü sonuçta kuralları ülkelerin kendi durumları belirliyor.

Gelelim Erdoğan’ın ABD’yi örnek alan başkanlık sistemi önerisine. Her şey bir yana ABD’deki başkanlık sistemi federal yapıya dayanır. ABD 50 eyalete bölünmüştür. Her eyaletin kendi içinde ayrı parlamentosu ve yönetimi vardır. Eyaletler kendi kanunlarını kendileri belirler, valilerini, savcılarını, polis müdürlerini kendileri seçer.

Eğer Amerika örnek alınacaksa Erdoğan’ın kafasında bir tür “federal yapı” var demektir. Türkiye’nin idari yapısı eyalet haline getirilebilir ki şimdi bakan olan eski Başbakanlık Müsteşarı “Türkiye’nin eyalet yapısına geçmesi gerekir” demişti ve hazırlıklar bile yapmıştı.

Federal devlete geçişle birlikte örneğin Güneydoğu’da Kürtler için özerk bir bölge oluşturulabilir. Türkiye’nin diğer yerleri de özelliklerine göre 6 ya da 7 ayrı eyalete bölünebilir.

Başkanlık tartışmalarını “federal devlete geçiş” açısından da değerlendirmek gerekecektir önümüzdeki günlerde. Tabii bunun faydası ve zararı konusu çok ayrı tartışma konusudur.

Bu arada “başkanlık sistemine” hemen karşı çıkmak da istemiyorum. Çünkü başkanlık sistemi ile yasama-yürütme ve yargı erklerinin birbirini denetlemesi daha güçlü olabiliyor. Ayrıca Kıbrıs’taki yarı başkanlık sistemi de sonuçta bizim eserimiz. Demek ki olabiliyor. Konunun enine boyuna üzerinde durulacaktır nasıl olsa.

Yorum

 

Anayasa değişiklik çalışmaları devam ederken, gündem değiştirme konusunda çok maharetli olan, Sayın Başbakanımız yıllar önce değişik siyasi parti liderlerinin de, gündeme getirdiği başkanlık sistemi tartışmalarını bir anda ülke gündemine atıverdi.

 

Muhalefet liderleri her zaman ki gibi olaya bodoslama dalı verdiler ve Erdoğan tek adam olmak istiyor, yargıyı, yürütmeyi ve yasamayı eline alarak Tayyip Erdoğan kanunlarıyla yönetilmeye başlayacağız diye feryat figan etmektedirler. Şimdi anlamadığımız konu Tayyip Erdoğan’dan ne kadar korkarlar ve anlamadığımız bu millet Sayın Erdoğan’ın babasının tapulu malı mı ki her seçimde oyları Sayın Erdoğan’a verecek ve onu baş tacı edecek. Bu siyasiler bu milleti hiçbir şey den anlamaz ahmak insanlar olarak mı görüyor, onlar hiçbir şey bilmez, iyiyi doğruyu seçemez mi diye düşünüyorlar.

Demokratik bir düzenden de bahsetseler, başkanlık sisteminden de bahsetseler ya da padişahlık sisteminden de söz etseler Allah’ın emir ve yasaklarını hüküm sürdüğü adil bir düzen kurulmadığı sürece hiçbir şey bu ülke insanının huzur ve mutluluğuna tam mana da hizmet etmeyecektir ve sadece benim yaptığım daha iyi mantığı sürüp gidecektir.

Selam ve dua ile…

Mesut KaraaytuYorumYap

Sayı: 46 | Tarih: 25.4.2010
Can Ataklı
Başkanlık sistemi ile federal devlete geçiş
3844 Okunma
Mesut Karaaytu
Ebubekir Sifil
İslami Kristoloji
1111 Okunma
16 Yorum
Zafer Kafkas
Ali Bulaç
Kerim devlet
677 Okunma
2 Yorum
Ahmet Yasir Erol
Reşat Nuri Erol
Tarımda faiz, icra ve iflas
674 Okunma
4 Yorum
Ilker Ardic
Nazlı Ilıcak
AK Parti yalnız kaldı
617 Okunma
5 Yorum
Fatma Karuç
Rahmi Turan
Bize uymayan bir sistem
605 Okunma
Serdar Turan
Dücane Cündioğlu
Ahlaklı ama Edepsiz
602 Okunma
Abdülkadir Altınhan
Nihal Bengisu Karaca
Tam demokrasi mi postmodern padişahlık mı?
593 Okunma
2 Yorum
Hakan Kandal
Oktay Ekşi
Sistemin Fazileti
593 Okunma
2 Yorum
Vahap Alma
Ahmet Hakan
Çarpıt babam çarpıt
587 Okunma
9 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Mehmet Şevket Eygi
Başörtüsü Düşmanlarına On Bir Tokat
573 Okunma
Emine Hocaoğlu
Mümtazer Türköne
Savaştan barış çıkartmak
571 Okunma
1 Yorum
Arif Ersoy
Mahir Kaynak
Başka bir Yöntem
566 Okunma
Süleyman Karagülle
Mehmet Altan
Dışişleri soykırımına nasıl bakar?
566 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Toktamış Ateş
İlk Meclis'ten portreler
564 Okunma
Osman Eskicioğlu
Ruşen Çakır
İki yumruk: Benzerlik ve farklılıklar
564 Okunma
Tayibet Erzen
Fehmi Koru
Batılı değerler: Çifte standart ve dinî ayrımcılık
544 Okunma
Ahmet Kirtekin
Zülfü Livaneli
Grass’ın İstanbul’u...
484 Okunma
Ali Bülent Dilek