Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Rahmi Turan - Hürriyet Serdar Turan
Bizim kaşığın sapı kırık
712 Okunma, 1 Yorum


DEVLET Planlama Teşkilatı eski müsteşarlarından CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ile görüşmemizi bir süre önce anlatmıştım. O kadar doluydu ki, sözleri ağzından bir çağlayan gibi akıyordu. Hepsini bir yazıya sığdırmak mümkün değildi.

İlhan Kesici'nin anlattıklarına bugün devam ediyorum...
* * *
 “Türkiye'yi bir korku devleti haline getirdiler, demiştim. Yalnız korku devleti değil ayrıca işsizler cehennemi haline getirdiler.
 Ülkemizde kayıtlı işsizlik 3.5 milyon insan. Demek ki bir yıl içinde 860 bin insan kayıtlı ekonomide işini kaybetti. Kayıtsız ekonomide de bir o kadar, hatta daha fazla kaybetmiştir. Etti yaklaşık 2 milyon...
Bu insanların aileleri var, eşleri var, kızları var, oğulları var.
İnsanın ömründe iki kıyamet var diyorum. Biri, insanın ölümüdür. Bu büyük kıyamettir. ‘Küçük kıyamet' ise insanın sağlığındaki kıyamet, işi olan bir insanın işini kaybetmesidir.
Bir baba düşünün, oğluna, kızına çay parası veremiyor. Bu, sosyal dokunun tahribi demektir.
İşsizlik konusu, dünyanın en önemli meselesidir. Bütün dünya ekonomilerinin en önemli konusudur.
Türkiye ne yazık ki bu korkunç işsizliğin pençesinde kıvranan insanlarla ‘işsizler cehennemi' olmuştur.”
* * *
“Ben şimdi ‘kötü bir tablo' değil, sadece ‘bir tablo' çiziyorum.
‘Dünya krizi geldi, ben ne yapayım arkadaş?' denilemez. Başbakan gibi ‘Kriz teğet geçti' hiç denilemez.
Dünyadaki büyüme hızı ne oldu 2009'da? Krizin en ağır döneminde dünya ekonomisi çöktüğü zaman büyüme hızı eksi 1.1 oldu. Yani dünya ortalama 1.1 küçüldü. Ekonomik depremin merkez üssü olan Amerika'da büyüme hızı eksi 2.7 oldu. Yani yüzde 2.7 küçüldü. Peki ‘Teğet geçti' denilen Türkiye'de durum ne? Geçen hafta açıklandı, eksi 4.7... Çok kötü!
Azrail Amerika'da dolaşıyor ama ölüler Türkiye'den çıkıyor. Ekonomik anlamda söylüyorum bunu... Bu nasıl teğet geçme Allah aşkına?
 Yandaş medyaya, yandaş akademisyenlere bakıyorum, televizyonlara çıkıp öyle pembe tablolar çiziyorlar ki, şaşırıp kalıyorum. Şöyle iyi, böyle iyi, kriz bizi teğet geçti. Hatta biz dünyanın uçanıyız, kaçanıyız filan diyorlar!
 Bütün dünya bal olmuş, bir tek bizim kaşığın sapı kırık!
 Bu devletin 80 yılda dişinden tırnağından arttırarak yaptığı tesislerin hepsinin satılması hazindir.”
* * *
“Forbes Dergisi dünyadaki dolar milyarderlerini gösteren listeler yapar. 2002 yılı sonunda, Türkiye'de        6 dolar milyarderi vardı. Şimdi 6'dan 26'ya, 30'a çıktı diyorlar. Bu vahim bir durum. Gelir dağılımındaki adaletsizliğin arttığını, gelir dağılımının darmadağın olduğunu gösterir bu... Hangi işi yaparsanız yapın, bu böyle çalışarak 7 sene içinde elde edilebilecek bir rakam değildir!
 Medeni dünya, gelir dağılımı düzgün olmayan ülkeleri ayıplar. Medeniyet, gelir dağılımının düzgün olduğu yerlerde vardır.
 Türkiye'nin 7 yılda, içeriye ve dışarıya ödediği rakamın toplamı 261 milyar dolardır. Yani 50-60 tane Atatürk Barajı kadar varlığı, faiz olarak dışarıya atmışız biz... Merkez Bankası'nın kasalarından her gün 110 milyon dolar faiz olarak uçmuş gitmiş! Hâlâ gidiyor.
Bu bizim iliğimizin, kemiğimizin emilmesidir. Çözüm nedir? Tek çözüm, ülke yönetiminin, bu işleri bilen, bu işlerden yüreği yanan ehil ellere geçmesidir.”

 

 

Yorum

Ülkemizde var olan cemiyetler  konseyler dernekler bunlar biraz düşündürmüyor mu yetmiş milyonu aşmış bir nüfusa sahibiz farklı farklı düşüncelere sahibiz hangi partinin düşüncesi iktidar olursa diğer muhalefetler tarafından eleştirilere maruz kalıyorlar.

Ülkemizde gelmiş geçmiş iktidarla kendilerini güçlü kılma istemişlerdir ve her kesimde kendilerinin söz sahibi olmalarını istemişlerdir . gazeteciler cemiyeti ,basın konseyi,medya derneği gibi ve farklı dallarda kendilerini ön planda görmek istemişlerdir.

Önceki yazımda da işsizliğe deyinmiştim bir ülkede insanlarından daha çok gereksiz kaygılarından dolayı silahlanmaya yatırım yaptıkları için ekonomiyi ve işsizliği böyle görmek çok çok normal

 

Serdar Turan

Yorumcu 
Yorum 
Süleyman Karagülle
14.04.2010
18:45

Sayın İlhan Kesici çözüm iktidarın ehil ellere geçmesidir diyor. Bir zamanlar emirel de öyle diyordu. Bu seçimde ben iktidar olacağım herkesin bir ev bir de otomobil anahtarı olacak diyordu. Demirel Başbakan oldu, Cumhurbaşkanı oldu bizim anahtarlarımız olmadı ama sağ olsun 28 Şubat kahramanı oldu, Onun sayesinde simdi Ak Partiye kavuştuk.

Biz Adil Düzenciler ne dedik? Ülkenin bu gün ki perişan hali yöneticilerin ehliyetsizliğinden değil, düzenin zalim düzen olmasındandır. Çözüm olarak da müspet ilme dayalı Adil Düzeni önerdik. İlhan Kesiciden beklediğimiz ben de Adil Düzen istiyorum, sizinkilerin bu bu yanlışlıklar var ben sizden daha üstün Adil Düzeni ortaya koydum siz bana gelin demesi idi. O öyle yapmadı biz kendisine Adil Düzeni anlattığımızda benim bu hususta bilgim yok deyip tartışmaktan kaçındı. Bilgin yoksa öğren. Öğrenemiyorsan siyaset yapma. Demirel CHP düşmanlığı şampiyonluğunu yaparak iktidarda kalmaya çalıştı. Şimdi de yakınını CHP ye transfer etti. Belki DYP barajı geçer de Ak Partiye karşı birleşir de iktidardan düşürürüz diye düşündü. Şimdi iki cami arasında kalan İlhan Kesici hala halkı iki anahtarla kandıracağını sanıyor. Ona tavsiyem var. Adil Düzenin çeşitli varyasyonları var. Biri liberal Adil Düzendir. CHP den ayrılsın liberal Adil Düzenin programını ortaya koysun, biz de yardımcı oluruz, denge düzeni partisini kursun DYP ve ANAP ın reylerini alsın Ak Partiyi de parçalasın, iktidarda olanları kötüleme saçmalığından vaz geçsin.YorumYap

Sayı: 44 | Tarih: 11.4.2010
Ahmet Hakan
CHP'ye 7 öğüt
1394 Okunma
18 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Mahir Kaynak
İki model
1232 Okunma
11 Yorum
Süleyman Karagülle
Fehmi Koru
1 Mart tezkeresi ve Balyoz Planı
995 Okunma
Ahmet Kirtekin
Mehmet Şevket Eygi
Riba Ateştir!..
824 Okunma
3 Yorum
Emine Hocaoğlu
Toktamış Ateş
Devlet işçisini döver mi?
817 Okunma
Osman Eskicioğlu
Ebubekir Sifil
İNSAN HAKLARI ve KAVRAMLAR
796 Okunma
2 Yorum
Zafer Kafkas
Zülfü Livaneli
En doğru söz
777 Okunma
Ali Bülent Dilek
Ruşen Çakır
Taraf tutmak yine çok zor
735 Okunma
Tayibet Erzen
Dücane Cündioğlu
Çadırdan saraya göçen uygarlık
731 Okunma
4 Yorum
Abdülkadir Altınhan
Rahmi Turan
Bizim kaşığın sapı kırık
712 Okunma
1 Yorum
Serdar Turan
Mehmet Niyazi
Topçu'nun dünyasına bir bakış
705 Okunma
Abdurrahman Erol
Mümtazer Türköne
Ordumuzu kim kurtaracak?
704 Okunma
1 Yorum
Arif Ersoy
Can Ataklı
AB ülkelerinde bir savcı aynı anda 70 subayı tutuk
703 Okunma
1 Yorum
Mesut Karaaytu
Nazlı Ilıcak
CHP'nin teklifi ve Çankaya
701 Okunma
Fatma Karuç
Reşat Nuri Erol
Hatırlatıyorum
690 Okunma
Ilker Ardic
Nihal Bengisu Karaca
Statükocu aydının bayatlamış sözlüğü
680 Okunma
Hakan Kandal
Hayrettin Karaman
Dehşete düşüren iddialar ve haberler
661 Okunma
Hilmi Altın
Oktay Ekşi
Köşk Fena Kızmış
661 Okunma
2 Yorum
Vahap Alma
Ali Bulaç
Türkiye'de hukuktan anlaşılan
658 Okunma
Ahmet Yasir Erol
Mehmet Altan
Kimler interneti kullanmaz?
616 Okunma
Mehmet Hikmetumut