Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Ruhat Mengi - Vatan Vahap Alma
‘Küresel gücü’ neden istemiyorlar?
449 Okunma, 0 Yorum

‘Küresel gücü’ neden istemiyorlar?

 

ABD Ortadoğu’daki emellerini gerçekleştirmek için Türkiye’yi her fırsatta öne sürmeye, kendisi perde gerisinde kalırken Türkiye’yi komşu ülkelerle karşı karşıya getirmeye kesin kararlı görünüyor. Sadece PKK terörü konusunda bile gerekli desteği vermediği, sınırlarımızın kontrolü için bile sözünü tutmadığı için PKK sınırlardan 150-200 kişilik gruplar ve en ağır silahlarla giriyor, katliamlarını yapıp gidiyor ama öte yanda ABD sırtımızı sıvazlamaya devam ediyor. Onun için terör ve ölen insanlarımız değil, kendi planlarını gerçekleştirmek, Ortadoğu’ya istediği şekli vermek önemli çünkü.

 

O bölgedeki toplumları (aynı dinden olması nedeniyle) etkileyebilecek, ayrıca büyük askeri güce sahip ülke ise; dünyada “Müslüman çoğunluklu olmakla birlikte demokratik-laik rejime sahip tek ülke” olan Türkiye. Bu özelliğiyle ve ABD’nin de göklere çıkarmasının yardımıyla söz dinletebilirse belki diktatörlük rejimlerini Irak’taki gibi binlerce kişinin kanını dökmeden, dünyanın ve kendi toplumunun tepkisini çekmeden daha demokratik hale getirmeyi umuyor.

 

SAVAŞA GİRSE UMURUNDA DEĞİL!

 

Bu uğurda Türkiye diğer ülkelerle savaşa girme durumuna da gelse ABD’nin hiç umurunda değil, diğer ülkelere ne olduğu onun ne zaman umurunda oldu ki.. Varsa yoksa petrol onun olsun, dünyanın ipleri elinde olsun, Türkiye de “ünlü tarihçileri Huntington’un ısrarla yumurtladığı gibi AB yerine Arap ülkeleriyle birlik olsun”.

 

AB deyince aklıma geldi, Başbakan Erdoğan’ı Time’a kapak yaparken (Amerika’nın planları doğrultusunda herhalde yakında sırayla tüm dergilerinde olabilir ki biz toplum olarak elbette memnun oluruz ama niyet de çok önemli) habere “Türkiye’nin küresel güç haline geldiği” başlık olmuş. Türkiye ekonomide daha iyi durumda olması nedeniyle, kaynayan bir kazan halindeki Ortadoğu’da oynaması gereken rol nedeniyle (mesela Suriye’ye herkesten önce Türkiye ültimatom gönderiyor, terör olarak geri dönmesi tehdidine rağmen iç işlerine karışıyor), arabuluculuk çabaları nedeniyle şu anda daha önemli bir konumda.

 

AB’YE GİREMİYORUZ?

 

Bu “küresel güç” lafı da çok sık kullanılıyor ve gurur okşuyor. Ama baktığınızda nedense arada diğer ülkelerdeki krizden etkileneceği bildirilmesine rağmen “ekonomisinin de istikrarlı olduğu söylenen” bu küresel güç hala AB’ye alınma yoluna giremedi. Şimdi normal olarak AB’nin “gelin kardeşim, siz küresel güç oldunuz, ekonominiz de iyi, biz sizi alalım da yararlanalım” demesi gerekmez mi? Yıllardır kapısında beklediğimiz AB (gerçi kendisi sallanıyor ama) neden hala bu küresel gücü göremedi?

 

Birçok çelişkiyi anlamak hiç mümkün değil ve bu da onların başında geliyor.

 

 

 

Vahap AlmaYorumYap

Sayı: 127 | Tarih: 20.11.2011
Mahir Kaynak
Muhalefetten beklenen
Yeni Dünya Düzeni
923 Okunma
9 Yorum
Süleyman Karagülle
Ahmet Hakan
Bende neden padişah sevgisi yok
Ata’lara sevgi ve saygı
607 Okunma
1 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Ruşen Çakır
Ben de bedelliydim
Müslim-Mümin
603 Okunma
2 Yorum
Tayibet Erzen
Zülfü Livaneli
biz manyaklar
biz manyak kelaynaklar
545 Okunma
Ali Bülent Dilek
Nihal Bengisu Karaca
Liderin yolu
Uçuruma giden yol
494 Okunma
Hakan Kandal
Ebubekir Sifil
Resmi İslam-Halk İslamı
İslam'a Çizilen Sınır
471 Okunma
Zafer Kafkas
Ruhat Mengi
‘Küresel gücü’ neden istemiyorlar?
Tamamen Duygusal
449 Okunma
Vahap Alma
Mehmet Şevket Eygi
Müslümanları Uyarmazlarsa Vebal Altında Kalırlar
Aşırıya Gitmemek Şartıyla Uyarmalı
441 Okunma
Emine Hocaoğlu