Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Yılmaz Özdil - Hürriyet Leyla Okta
Sülün Osman turizmi
771 Okunma, 1 Yorum

09.08.2009

140 Euro'ya sakal tıraşı olur mu?

Oldu...

Marmaris'te.

*

Tam sinekkaydı yani!

*

Esnaf, her şey dahil sistemi nedeniyle "sinek avladığını" söylüyor ama, Muğla Valiliği'nin kurduğu "Alo 179 Turizm Danışma Merkezi"ne yabancı turistlerden bu tür ihbarlar yağıyor.

*

Bodrum'daydım geçen hafta.

Pet şişe su, yerliye 1 lira.

Yabancıya 1 Euro.

Beach clup'ta 5 lira!

*

Ve, Kuşadası'na gelmişken...

Antik Efes Kenti'ndeyim.

Giriş, adam başı 20 lira.

Parayı uzattığınızda, bilet satan görevli diyor ki, "Giriş 20 lira ama, isterseniz 20 liraya Müze Kart alın, bu Müze Kart'la bir sene boyunca istediğiniz her müzeyi bedava gezin."

*

E şahane.

20 lira tek giriş parası ödeyeceğine, aynı paraya Müze Kart alıyorsun, sadece burayı değil, hepsini bedava geziyorsun, bundan iyisi Şam'da kayısı... Türk'sen çıkarıyorsun ehliyeti veya nüfus cüzdanını, yabancıysan pasaportu, evrakları dolduruyorsun, Müze Kart'ı alıyorsun.

*

Tabii evrak mevrak yüzünden bir kişinin Müze Kart alması en az 5 dakika sürüyor, kapıda 100-150 kişilik kuyruk oluşuyor... Zırt diye geçeceğin kapıdan girmen, en az yarım saat sürüyor. Hava 40 derece... Turist ıstakoz gibi oluyor. Olsun... "Bundan sonra hepsi bedava" diye düşünüyor.

*

Aldın Müze Kart'ı, girdin içeri, Efes'i gezdin, Teras Evleri'ne geldin, ki, Efes'in en önemli yeridir, o da ne? Kapıda bilet satış masası var... Çıkardın, gösterdin Müze Kart'ı, "15 lira" diyor kapıdaki görevli... Ne 15 lirası bu? Giriş için... E Müze Kart'ım var... Müze Kart burada geçmiyor! Her müzede geçer demişlerdi bize... Burada geçmiyor, 15 lira, yersen!

*

Çaresiz, çekiyor sineye turist, söylene söylene çıkıyor Efes'ten... Oraya kadar gelmişken, Meryemana Evi'ne gidiyor... Gösteriyor Müze Kart'ını... "Adam başı 2.5 lira" diyor kapıdaki görevli... Ne 2.5 lirası bu? Giriş için... E Müze Kart'ım var... Burada geçmiyor! Her müzede geçer demişlerdi bize... Yersen, yemezsen güle güle!

*

Esnafı böyle.

Kültür Bakanlığı böyle.

Özetle:

Eskiden esnaf marifetiyle soyulduğunu düşünen turist, artık devlet eliyle dolandırıldığını düşünüyor... Alenen "resmi" yalan söyleniyor çünkü.

*

Japonlar uysal, ses çıkarmıyorlar ama, Almanlar, İngilizler hır çıkarıyor, Ruslar küfrediyor, "Daha da gelmem Türkiye'ye" filan diyorlar.

 

 

Yorum :

Turistlerin gittikleri yerlerde konaklamadan doğan ihtiyaçlarını karşılamaları (yeme-içme, alış-veriş) ülke ekonomisine büyük katkı sağlar. Esnaf tarafından onların yolunacak kaz gibi görülmesi hem dini, ahlaki açıdan hem de ülkemize olan bakış açılarının değişmesinden kaynaklanan nedenlerle ülke ekonomisine de zarar verilmektedir. İnsanların aldatılıp kazıklanması haramdır, ahlaki açıdan da çok çirkindir.  Maalesef ki kimi insanlar küçücük menfaatler uğruna ahlakından, namusundan, şerfinden  vazgeçmişlerdir.  Eğer ki bu devlet eliyle yapılıyorsa olay daha da vahimdir ki esnafın yapmasını önleyemez.  

Devlet ülkenin refahı için bu tür şeyleri  yasaklayıp bunların yapılmasını önlemesi gerekmektedir. Örneğin kumarda aynı şekilde.  Kumar bilindiği gibi kuran da da yasaklanmıştır.  Kumar bir şans oyunudur ve insanlarda psikolojik tutku ve bağımlılık yapmaktadır. Kumarda kişi kaybetse kaybettiğini geri kazanmak için veya kazansa tekrar kazanmak için kumardan kopamıyor.  Kişi ailesinin rızkını hiç yere başkasına kaptırarak kendisini ve ailesini perişan etmektedir.  Topluluğa da büyük zarar vermektedir. Bu nedenlerle de haramdır.  Şu an kumar görünüşte yasak. Kumar yasaklandı kamarhaneler kapatıldı güya.  Ama devlet eliyle onatılan kumarlara devam ediliyor,  kumarhaneler hala açık hem de şaşalı reklam afişleriyle göz dolduruyor, insanları kumara teşfik ediyor.  Hemde  bu kumarhanelere ulaşmak çok zor değil. Her köşe başında, televizyonda, internette çok kolay ulaşabilirsiniz.  Sayısal Loto, İddaa, at yarışı, milli piyango gibi şans oyunları… Devlet bir yandan kumarı yasaklıyor bir yandandan da bunların reklamları yapılıyor ve burdan gelir sağlıyor. Bu tür şans oyunları bir çok insanda bağımlılık yapmış durumda ve çalışmadan kazanmak gibi kötü huyu içlerine sindiriyor ve kimisi bunu kumardan saymıyor bile.  Sonucu bilinmeden ihtimale bağlı kalarak karşılığında mal, para verilen her türlü şans oyunu kumardır.  Sonuçta devlet kumarhaneleri açık hizmete son sürat devam ediyor. Kumar yasak ama bu başka “yasal kumar”.

 

Leyla Okta

Yorumcu 
Yorum 
Lütfi Hocaoğlu
18.08.2009
10:02

4.Murat içki yasağını getirdiğinde kendisi içkiyi bırakmadı. Ona sordular, hem içkiyi yasaklıyorsunuz hem de kendiniz içiyorsunuz. O da şöyle yapıyordu: kadehi kaldırıyor, “içki yasağını kaldırdım” diyor, içkiyi yudumladıktan sonra “içki yasağını yeniden koydum” diyordu. O kendine göre bir yöntem bulmuştu.

Bugün ise acı olan kumarın kötülüklerinden bahseden devlet kumar oynayanları hapse atıyor, tutukluyor, gazetelerde bu kimseler gösterilip aşağılanıyor. Ama ne ilginçtir ki Leyla Hanımın dediği gibi kendisi sürekli kumar oynatıyor. Yani şunu mu demiş oluyor:” Kumarhanenin tekeli bende, tek patron benim. Benden başka kimse kumar oynatamaz. Rantı kimseyle paylaşmam.”

Daha da ilginci bu kumar oyunlarından gelen gelirler Kızılay gibi yardım kuruluşlarına da gidiyor. Ne tuhaf bir durum: bir yardım kuruluşunun geliri kumar.

Biz bir dernek kuralım, insanlara yardım edeceğiz diyelim. Arkasından derneğin yanına kumarhane açalım. Buradan gelen gelirlerle fakir insanları besleyelim, onlara bakalım. Adam yanda kumar oynasın, her şeyini kaybetsin, sonra yardıma muhtaç hale gelince kendi kaybettiği paralarla yan taraftaki dernekte yesin içsin. Ne yaman çelişki derler buna.YorumYap

Sayı: 10 | Tarih: 16.8.2009
Can Ataklı
Amerika'da zenci partisi neden yok?
1517 Okunma
Mesut Karaaytu
Ahmet Altan
ORDU AÇILIMI
991 Okunma
Özer Ataç
Nihal Bengisu Karaca
Erkek cenneti
929 Okunma
Hakan Kandal
Abdullah Büyük
Doğu açılımı
901 Okunma
Sedat Aksakal
Ahmet Hakan
Aykırı mezundan imam hatip ağıdı
819 Okunma
2 Yorum
Lütfi Hocaoğlu
Nazlı Ilıcak
Sevmeye vakit yok
794 Okunma
1 Yorum
Fatma Karuç
Oktay Ekşi
İsim fetişizmi
792 Okunma
5 Yorum
Vahap Alma
Ruşen Çakır
Kürt sorununu kardeşlikten şaşmadan tartışabilmek
772 Okunma
1 Yorum
Tayibet Erzen
Yılmaz Özdil
Sülün Osman turizmi
771 Okunma
1 Yorum
Leyla Okta
Hayrettin Karaman
İslam ve Zenginlik, Yardım Kuruluşları ve Ramazan
768 Okunma
1 Yorum
Hilmi Altın
Ahmet Taşgetiren
Ümmet bilinci, evet...
747 Okunma
Zübeyir Erol
Reşat Nuri Erol
Kredi kartı batakları artarken...
716 Okunma
Ilker Ardic
Zülfü Livaneli
Fikir mi önemli,kimin söylediği mi?
704 Okunma
1 Yorum
Ali Bülent Dilek
Cengiz Çandar
Abdullah Öcalan’dan “karışık sinyaller”…
700 Okunma
Ekrem Fildişi
Toktamış Ateş
Kürt Açılımı (1)
699 Okunma
Osman Eskicioğlu
Fikret Bila
Kamuflaj Çabalar
694 Okunma
2 Yorum
Harun Özdemir
Fehmi Koru
Bir sorunu çözerken...
694 Okunma
1 Yorum
Ahmet Kirtekin
Mehmet Altan
En alttakiler - Alttakiler - Üstekiler...
680 Okunma
Mehmet Hikmetumut
Bekir Berat Özipek
‘Dış Mihraklar’a karşı yüksek yargıyı koruyalım!
671 Okunma
Bünyamin Demir
Mahir Kaynak
Enerjide bağımlılık
630 Okunma
Süleyman Karagülle
Murat Bardakçı
Peygamber'in hırkası değil, sanki Ayşe Teyze'nin e
629 Okunma
Recep Yıldırım
Mehmet Şevket Eygi
Aldanmayınız
613 Okunma
1 Yorum
Emine Hocaoğlu